Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 11: Andrzejewo i os. Grunwaldzkie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 11: Andrzejewo i os. Grunwaldzkie
27-03-2024 19:57   Janusz Ludwiczak
Troje kandydatów walczy o jeden mandat kostrzyńskiego radnego w okręgu nr 11, obejmującym Andrzejewo i wschodnią część osiedla Grunwaldzkiego. W czwartym odcinku naszego cyklu zapytaliśmy kandydatów:
• Grzegorz Banaszak – KWW Nowe Oblicze Gminy
• Honorata Szak – KWW Jacka Jerzego Lisa
• Vital Voranau – KWW Jakuba Łabędzkiego.

W czwartej naszej mini-debacie przybliżamy kandydatów ze wschodniej części osiedla Grunwaldzkiego i kostrzyńskiego Andrzejewa.
Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy. Kandydaci mieli czas cztery dni, do niedzieli 24 marca do godz. 21:00 na przesłanie odpowiedzi.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

W okręgu nr 11, obejmującym Andrzejewo i wschodnią część osiedla Grunwaldzkiego o mandat radnego ubiega się aż troje kandydatów, których przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Grzegorz Banaszak, lat 46, Kostrzyn – Lista nr 14: Nowe Oblicze Gminy:
Mieszkam na Osiedlu Kórnickim w Kostrzynie od ponad 15 lat. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci. Od 27 lat zawodowo związany z Państwową Strażą Pożarną na różnych stanowiskach związanych z zarządzaniem. Mój zawód to moja pasja! Poza tym uwielbiam podróżować i aktywnie spędzać czas uprawiając zwłaszcza biegi długodystansowe.

Honorata Szak, lat 48, Kostrzyn – Lista nr 12: KWW Jacka Jerzego Lisa:
Mam 48 lat, od urodzenia mieszkam w Gminie Kostrzyn. Jestem absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od 25 lat zawodowo związana z Kostrzynem, pracuje jako główna księgowa w jednej z kostrzyńskich firm. Jako matka trzech córek: Zuzanny, Antoniny i Michaliny przez lata czynnie działałam w Radzie Rodziców zarówno w Przedszkolu Publicznym Jacek i Agatka w Kostrzynie, jaki i w Szkole Podstawowej nr 2 w Kostrzynie. Jestem członkiem rady parafialnej przy Parafii Bł. Jolanty w Kostrzynie, współorganizatorką osiedlowych wydarzeń kulturalnych m.in. festynów, koncertów oraz koordynatorek projektu FAMI realizowanego przy współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, działania wspierającego integrację ukraińskich uchodźców.

Vital Voranau, lat 41, Kostrzyn – Lista nr 15: KWW Jakuba Łabędzkiego:
Mam trudne, egzotyczne imię i nazwisko – dla moich wyborców, z którymi podaliśmy sobie rękę, po prostu – Witek. Jestem nauczycielem języków obcych w znanej Państwu od 30 lat szkole rodzinnej. Mam różne zainteresowania artystyczne, naukowe i hobbystyczne, o których łatwo można znaleźć informację w internecie.
Swoją historię opisałem też na ulotce, którą dostarczyłem do każdej skrzynki w Państwa domach. Myślę, że najbardziej komfortową sytuacją jest ta, w której o człowieku i jego osiągnięciach mówią dobrze inni, a nie on sam. Dlatego staram się osobiście dotrzeć do każdego chętnego do rozmowy o naszym osiedlu mieszkańca Andrzejewa i okręgu 11. Uważam, że tylko rozmowa osobista jest w stanie stworzyć autentyczną opinię i lepsze rozumienie osoby publicznej lub naszego reprezentanta – w tym przypadku radnego naszej społeczności.
Mając na uwadze ograniczenia wynikające z formy tej debaty i brak woli ze strony oponentów do debaty „na żywo”, zapraszam Państwa do śledzenia mojej aktywności na moim profilu na facebooku: „Vital Voranau - Kandydat do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn”.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Grzegorz Banaszak:
Od 2014 roku dzięki poparciu mieszkańców okręgu pełnię zaszczytną funkcję radnego natomiast dzięki zaufaniu, którym obdarzyli mnie wszyscy radni pełnię funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej. W tym czasie starałem się wspierać wysiłki w kierunku rozwoju naszego osiedla, ale i całej Gminy Kostrzyn, ciągłego polepszenia infrastruktury technicznej – rozbudowy kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, drogowej, rekreacyjnej. Wsłuchiwałem się w głosy Wszystkich i starałem się na bieżąco rozwiązywać wszelkie problemy. Udowodniłem, że dotrzymuje słowa!
Nowa kadencja to kolejne wyzwania jakich chcę się podjąć i doprowadzić do ich realizacji. Mamy zarówno w naszym okręgu jak i w całej gminie wiele zaplanowanych bądź rozpoczętych ambitnych inwestycji, których kontynuację chciałbym wspierać i doprowadzić do końca, tak aby mieszkańcom naszej gminy funkcjonowało i żyło się lepiej i bezpieczniej.

Honorata Szak, lat 48:
Chciałabym być ambasadorem pomysłów i propozycji ukierunkowanych na rozwój Osiedli Grunwaldzkiego i Kórnickiego. Pełna uśmiechu i życzliwości chcę dbać o potrzeby i oczekiwania mieszkańców tego rejonu gminy. Zamierzam być głosem w samorządzie, który będzie miał odwagę sformułować i przeforsować realizację najpilniejszych bolączek mieszkańców naszej społeczności. Jako kobieta z całą pewnością zadbam o odpowiedni poziom estetyczny realizowanych w naszej okolicy inwestycji. Zależy mi na tworzeniu miejskich przestrzeni przyjaznych, kompleksowych i pełnych zieleni.

Vital Voranau, lat 41:
Odpowiem całkowicie szczerze. Była to decyzja spontaniczna oparta na pewnego rodzaju wołaniu serca – były to przykre doświadczenia związane z ignorowaniem moich listów do urzędu miasta, propozycji czy uwag, z pozycji zwykłego mieszkańca. Kwestie związane z drogami, oświetleniem, oczyszczalnią, segregacją śmieci itd. – zawsze otrzymywałem na nie zdawkowe, typowo urzędnicze odpowiedzi i całkowity brak zainteresowania. Ponadto, w żadnej z moich spraw nigdy nie reagował urzędujący w moim okręgu Pan Radny. Mieszkając na osiedlu od 5 lat nie miałem okazji nie tylko zauważyć jego działalności na rzecz małej społeczności, ale nawet poznać osobiście, czy choć by usłyszeć jedno słowo. Przełamałem zatem swój introwertyzm i wyszedłem ze własną propozycją zmiany funkcjonowania misji radnego. W mojej osobie znajdziecie Państwo zupełnie inne podejście do pełnienia tej wyróżniającej funkcji – funkcji i misji radnego.
Idę do rady aby pomagać iść w dobrze obranym przez włodarzy kierunku na rozwój, dzielić się swoimi kompetencjami dla dobra wspólnego miasta i osiedla, a nie żeby „przeszkadzać” - jak mogą wam sugerować ludzie nieprzychylni otwarciu na nowość.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Grzegorz Banaszak:
Myślę, że pracę Rady Miejskiej i Burmistrza należy oceniać przez pryzmat dwóch ostatnich kadencji, które łącznie trwają prawie 10 lat. Na przestrzeni tego czasu staraliśmy się zbudować Nowe Oblicze Naszej Gminy i z całą pewnością udało nam się to osiągnąć. Trudno w paru zdaniach opisać dokonania tych ostatnich lat. Niewątpliwie do najważniejszych osiągnięć ostatniej kadencji należy zapisać budowę tunelu pod linią kolejową wraz z całym nowym układem drogowym. Inwestycja tak bardzo potrzebna doczekała się realizacji. W ostatniej kadencji nasza Gmina pozyskała ogromne środki pozabudżetowe na remonty dróg zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. Duża część z tych środków została wydatkowana na remonty i budowę nowych ulic na terenie Osiedli Kórnickiego i Grunwaldzkiego. W końcu po wielu latach doczekały się one modernizacji. Wiele inwestycji realizowanych w mieście i na terenach wiejskich dedykowane były dla ogółu mieszkańców. Powstały nowe żłobki i przedszkola, dokonano remontów szkół i placówek użyteczności publicznej, wybudowano miejsca wypoczynku i rekreacji: skwery, tężnia solankowa, Międzypokoleniowe Centrum Inicjatyw Lokalnych i Centrum Aktywności „Frajda”. Konsekwentnie rewitalizowane są tereny wzdłuż cieku Strumień w centrum miasta. Inwestowano również w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.
Oczywiście realizacja ogromnej ilości zadań inwestycyjnych i społecznych, która wiąże się z zaangażowaniem dużych środków finansowych, pomimo pozyskiwania na ich realizację lwiej części z pozabudżetowych środków, wiązała się ze wzrostem zadłużenia gminy (zaznaczam!) na stabilnym poziomie. Jednakże wzrost cen towarów i usług, a co za tym idzie galopująca inflacja, spowodowały, że z ekonomicznego punktu widzenia warto było podejmować odważne decyzje co do dużych i kosztownych inwestycji. W tym czasie nasza gmina wykonała ogromny skok w przyszłość, jeśli chodzi o szereg kluczowych inwestycji w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej sportu i rekreacji. Myślę, że dzięki dobrej koniunkturze zrealizowano również wiele zadań, które nie były ujęte w planach na poprzednią kadencję. To czego nie udało się zrealizować w mijającej kadencji zaplanowano do realizacji w najbliższym czasie.

Honorata Szak, lat 48:
Ostatnie 9 lat to niezaprzeczalnie kamień milowy w rozwoju naszej Gminy. Nowopowstała infrastruktura drogowa, kanalizacyjna, oświatowa, sportowa, rekreacyjna czy społeczna to sukces obecnego i zapewne przyszłego włodarza naszej Gminy i współpracujących z nim ludźmi. Największym dotychczasowym sukcesem była niewątpliwie budowa tunelu, który raz na zawsze bezkolizyjnie połączył podzieloną dotąd torami kolejowymi gminę. Cały czas czekamy jednak na inwestycje w naszej części miasta na Osiedlu Grunwaldzkim i Kórnickim.

Vital Voranau, lat 41:
I ja i moi wyborcy oceniają poprzednią kadencję Rady Gminy na ogół i całościowo dobrze, a czasami nawet bardzo dobrze. Miasto ruszyło w dobrą stronę, ale nie zapominajmy też, że w tym okresie gospodarczo mocno rozwinęła się Polska jako kraj. Rozwój Kostrzyna zatem trzeba porównywać z Kostrzynem z przed 20 lat, ale także warto porównywać osiągnięcia z podobnymi miastami sąsiadującymi, a nawet i z tymi, położonymi w innych częściach Polski. Bardzo często jednak mieszkańcy Andrzejewa zwracają uwagę na bezradność poszczególnych radnych. Szczególnie rażące są nagminnie powtarzające się, systematyczne nieobecności, brak aktywności w zabieraniu głosu na sesjach rady, bezinicjatywność. Jednak największym zarzutem, powtarzanym przez ludzi w trakcie rozmów ze mną jest brak kontaktu z mieszkańcami i brak energii do prowadzenia swojej misji ze strony urzędującego Pana radnego.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Grzegorz Banaszak:

 1. Modernizacja Rynku w Kostrzynie wraz z przebudową centrum miasta (środki finansowe zapisane zostały w budżecie państwa);
 2. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną kolejnych terenów wiejskich i miasta Kostrzyn;
 3. Zagospodarowanie terenów wzdłuż cieku strumień w tym: budowa zbiornika wodnego 1,6 ha między ul. Wrzesińska a drogą krajową 92, budowa parku na Placu Kurdeszowym, budowa ścieżek pieszo-rowerowych od ul. Średzkiej do Estkowskiego oraz od nowego ronda na Strumianach do ul. Norwida przy tzw. „lasku”;
 4. Budowa ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż dróg powiatowych i gminnych łączących tereny wiejskie z miastem jak choćby ścieżka rowerowa z Kostrzyna do Czerlejnka oraz koncepcja budowy ścieżki Kostrzyn – Wróblewo-Trzek jako element projektu budowy Ringu Rowerowego Gminy Kostrzyn;
 5. Przygotowanie i wdrażanie Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego na terenie miasta i gminy w ramach dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Objęcie MPZP kolejnych terenów na terenie naszej gminy umożliwi zrównoważony i uporządkowanych rozwój terenów mieszkaniowych i przemysłowych rozwijającej się intensywnie Naszej Małej Ojczyzny.

Honorata Szak, lat 48:

 1. kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej na terenach, do których ta wydawałaby się oczywista w tych czasach infrastruktura nadal nie dotarła,
 2. kontynuacja budowy dróg i modernizacja istniejącej infrastruktury drogowej o szczególnym znaczeniu dla poprawy komunikacji i bezpieczeństwa naszych mieszkańców,
 3. przebudowa kostrzyńskiego rynku wraz z układem drogowym w centrum miasta,
 4. budowa ścieżek rowerowych łączących miasto Kostrzyn z gminnymi miejscowościami oraz terenami atrakcyjnymi przyrodniczo,
 5. budowa parkingu przy dworcu kolejowym oraz zadaszonej wiaty rowerowej od strony Osiedla Grunwaldzkiego dla mieszkańców korzystających z PKP.

Vital Voranau, lat 41:

 1. Zabieganie o zmianę statusu dróg prywatnych na miejskie oraz poprawę stanu tych dróg po sezonowym rozbiciu. To jest odpowiedzialność miasta, nawet gdy droga ma status prywatnej. Mieszkańcy tych ulic też płacą podatki do miasta i zasługują na szacunek i odpowiednie traktowanie.
 2. Oczyszczalna ścieków – jako priorytetowa inwestycja tej kadencji. Będę zabiegał o rozszerzenie systemu oczyszczalni na kolejne ulice.
 3. Po załatwieniu poprzednich dwóch spraw – zabieganie o właściwe oświetlenie ulic w celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych i kierowców.
 4. Będę aktywnie zabiegał o rozszerzenie oferty kulturalnej dla miasta, w szczególności odpowiadając na wysokie oczekiwania wymagających mieszkańców Kostrzyna. Pragnę przywrócić obecność dud wielkopolskich w przestrzeni publicznej, ale także wprowadzić inspirujące spotkania autorskie, koncerty i prezentacje, jakich w Kostrzynie i w Gminie Kostrzyn jeszcze nie było.
 5. Szukając pomysłów na nowe sposoby inwestycyjne dla Gminy, będę zabiegał o zmniejszenie zadłużenia. Trzeba budować, rozwijać i otwierać nowe obiekty, ale w sposób finansowo roztropny i ze świadomością kosztów, które zostaną przerzucone na wszystkich mieszkańców w postaci podatku od nieruchomości, różnych opłat lub cen biletów wejściowych na gminne obiekty.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Grzegorz Banaszak:
W wielu miastach o porównywalnej liczbie ludności co Kostrzyn strefy parkowania funkcjonują w ograniczonym zakresie i dotyczą terenów w newralgicznych punktach związanych ze ścisłym centrum miejscowości. Moim zdaniem z rozważeniem ewentualnego wprowadzenia strefy płatnego parkowania na terenie Kostrzyna należy wstrzymać się do momentu zakończenia modernizacji Rynku w Kostrzynie wraz z przebudową centrum miasta. Dopiero stworzenie nowej organizacji ruchu w sercu miasta umożliwi ocenę możliwości wprowadzenia zmian w tym zakresie. Na ten moment dyskusja na temat wprowadzenia strefy płatnego parkowania nie znajduje uzasadnienia choćby ze względu na konieczność poniesienia znacznych kosztów montażu urządzeń zarządzających taką strefą, które w momencie rozpoczęcia modernizacji centrum musiałyby zostać zdemontowane.

Honorata Szak, lat 48:
Strefę płatnego parkowania należałoby wprowadzić jedynie w ścisłym centrum miasta, tak aby umożliwić każdemu mieszkańcowi zaparkowanie i załatwienie sprawy w okolicy kostrzyńskiego rynku. Konieczne byłoby przy tym określenie maksymalnego dopuszczalnego czasu na pozostawienie w tej strefie samochodu bez opłaty. Przy tej okazji powinien powstać także kolejny duży , ogólnodostępny parking niedaleko centrum, na wzór tego wybudowanego między ulicą Szymańskiego a Kilińskiego.

Vital Voranau, lat 41:
Zdecydowane NIE. Strefę parkowania wprowadza się wówczas gdy w promieniu kilkuset metrów nie ma możliwości znalezienia miejsca do parkowania. Dotychczas, jako aktywny użytkownik, nie tylko swojej ulubionej hulajnogi, ale również i czterech kółek nigdy się w Kostrzynie z tym problemem nie spotkałem. W wielu miastach płatna strefa parkingowa funkcjonuje jako dodatkowy środek do łatania dziury budżetowej. Nie tędy droga. Mieszkańcy Kostrzyna już teraz nie wiedzą skąd brać pieniądze na obowiązujące podatki państwowe i gminne, na wszystkie rosnące opłaty komunalne.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Grzegorz Banaszak:
Przypomnijmy, że budżet ten jest obligatoryjny, ale tylko w dużych miastach, w miastach na prawach powiatu. Nasz samorząd podjął jednak tę decyzję aby dać możliwość decydowania o wydatkowaniu części środków budżetowych, o których decydowali bezpośrednio mieszkańcy w głosowaniu. Budżet obywatelski funkcjonował w naszej gminie od 2016 roku (nieprzerwanie przez 4 lata) dzięki uchwale Rady Miejskiej poprzedniej kadencji, której byłem jednym z inicjatorów. W tym czasie zrealizowano wiele ciekawych zadań w zakresie sportu i rekreacji. Budżet obywatelski cieszył się ogromnym zainteresowaniem i wywoływał duży entuzjazm lokalnej społeczności, konsolidując różne grupy społeczne i angażując je do aktywnego włączania się w realizację projektów oddolnych. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały zawieszenie funkcjonowania budżetu obywatelskiego w naszej gminie w ostatnich latach.
Bezwzględnie należy przywrócić możliwość decydowania przez mieszkańców o wydatkowaniu części środków publicznych wydzielonych w ramach budżetu obywatelskiego.

Honorata Szak, lat 48:
Uważam, że należy wrócić do idei budżetu obywatelskiego uprawniającego do ubiegania się ośrodki na realizację zgłoszonych i szczególnie ważnych dla lokalnej społeczności projektów. Sama byłam swego czasu współinicjatorką zwycięskiego w jednej z edycji budżetu obywatelskiego projektu budowy pierwszego w Kostrzynie skateparku. Pomysł wyłącznie ze względów proceduralnych nie doczekał się realizacji w proponowanej lokalizacji tj. na placu przy kościele bł. Jolanty. W efekcie podjętych wówczas przez Burmistrza działań doszło do budowy zdecydowanie większego skateparku na terenie przy Orliku, co umożliwiło jednocześnie dostęp do niego dla dzieci i młodzieży z całej gminy.

Vital Voranau, lat 41:
Tak, ale pod nadzorem maksymalnie niezależnej komisji. Budżet obywatelski to jest piękny pomysł wybrukowany złymi intencjami. Jako człowiek, który składał projekty tego typy, wiem, że zwykły człowiek z dobrym pomysłem, ale bez znajomości – niczego nie załatwi. Samo założenie jest piękne i demokratyczne, wykonanie częstokroć sprowadza się do układów korupcyjnych, z wykorzystaniem znajomości, zależności itd. Trzeba kreatywnie pracować nad możliwościami udoskonalenia tego systemu, tak aby jego założenia nie były wypaczane przez praktykę. Tak aby wygrywały pomysły kreatywne i potrzebne, a nie te związane z układami i interesami osobistymi osób odpowiedzialnych za cały proces.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Grzegorz Banaszak:
Rozbudowa oczyszczalni ścieków jest kluczowym zadaniem zapisanym w programie naszego komitetu do realizacji w przyszłej kadencji samorządu. Realizacja tego zadania uwzględnia również w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kostrzyn rozbudowę kanalizacji sanitarnej. Należy bezwzględnie dążyć do rozbudowy tejże infrastruktury o kolejne tereny wiejskie, ale także na terenie miasta. Zadania te należy realizować przy współudziale środków zewnętrznych, pozyskując dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, jak i Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o co w przyszłej kadencji z pewnością będę zabiegał. W moim okręgu kluczową jest kanalizacja południowej części Kostrzyna.
Są jednak tereny na mapie naszej gminy, gdzie kanalizacja z przyczyn technicznych jest niemożliwa do realizacji, bądź nakłady na jej wykonanie powodują, że jest ekonomicznie nieopłacalna. W takim przypadku należy szukać rozwiązań alternatywnych i wspierać potencjalnych odbiorców w budowie przydomowych oczyszczalni ścieków.

Honorata Szak, lat 48:
Nie jest to temat, który można rozwiązać jednoosobowo. Zamierzam zdecydowanie popierać i współpracować z pozostałymi radnymi na rzecz rozwoju sieci kanalizacyjnej w naszej gminie. Wszelkie inicjatywy podejmowane przez Urząd Miejski i Zakład Komunalny w temacie projektowania, a następnie budowy sieci kanalizacji sanitarnej z całą pewnością zyskają moją pełną akceptację. Kanalizacja to infrastruktura, która powinna objąć jak najwięcej mieszkańców, co wpływa także na ochronę naszego środowiska.

Vital Voranau, lat 41:
Najbardziej dostępnym, a jednocześnie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są od dawna funkcjonujące oczyszczalnie przydomowe. Oczyszczają one ścieki na poziomie 99%, są stosunkowo dostępne finansowo (ok. 12 tys. zł.) – są znacznie tańsze o np. instalacji fotowoltaicznej czy od pompy ciepła, a z jakiegoś powodu nie są równie aktywnie dofinansowywane przez państwo. Występują też w dwóch podstawowych typach, z których można wybrać ten bardziej dogodny dla własnych potrzeb. Oferują one pełną niezależność gospodarstwa domowego i w połączeniu z innymi rzeczami – jak studnia przydomowa, instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła – dają poczucie dużej autonomiczności i bezpieczeństwa w czasie kryzysu.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Grzegorz Banaszak:
Tak jak pan Redaktor zauważył w ostatnich latach powstało wiele obiektów umożliwiających mieszkańcom aktywny wypoczynek w obrębie naszej gminy. Zarówno pierwszy rok funkcjonowania tężni solankowej, jak i miesiąc funkcjonowania lodowiska pokazały, że obiekty te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Budowa nowego obiektu basenowego z pewnością uatrakcyjniłby ofertę sportową dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dużej części mieszkańców. Jednakże w pierwszej kolejności należałoby sporządzić analizę pod kątem obłożenia osobowego basenu w gminie tej wielkości co nasza. Oczywiście o środki na realizację samej inwestycji można się ubiegać w ramach dofinansowania choćby z funduszy Unii Europejskiej. Pamiętać jednak należy, że każdy taki obiekt generuje bardzo duże koszty utrzymania i administrowania, które corocznie obciążają budżet gminy.
Moim zdaniem budowa basenu krytego w naszej Gminie winna być poprzedzona przeprowadzeniem konsultacji społecznych, które być może powinny być sfinalizowane w formie referendum.
Z pewnością jednak w przestrzeni publicznej naszego miasta należy pozostawić wolną przestrzeń pod rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

Honorata Szak, lat 48:
Z całą pewnością jest to inwestycja uzasadniona społecznie. Natomiast stworzenie takiego obiektu powinno być poprzedzone analizami dotyczącymi nie tylko kosztu samej budowy, bo na to zapewne udałoby się pozyskać częściowe finansowanie ze środków zewnętrznych ale przede wszystkim późniejszej jego eksploatacji i utrzymania. Budżet gminy jest ograniczony, a zadania w nim ujmowane są wynikiem pewnych wyborów. Analiza finansowa takiego przedsięwzięcia pozwoliłaby odpowiedzieć na pytanie czy w perspektywie kolejnej kadencji taka inwestycja jest możliwa w kontekście choćby istniejących jeszcze cały czas niedoborów w infrastrukturze drogowej czy kanalizacyjnej. Kwestią drugorzędną jest także atrakcyjność dla mieszkańców takiego miejskiego obiektu w zderzeniu z basenami, które już funkcjonują w całkiem niedalekiej odległości od Kostrzyna, a które kuszą wieloma dodatkowymi atrakcjami (nowoczesne zjeżdżalnie czy wody geotermalne)

Vital Voranau, lat 41:
W Kostrzynie powinien powstać basen, park z prawdziwego zdarzenia, korty tenisowe czy centrum rozrywki dla dzieci i wiele innych obiektów. Pytanie - jak te potrzebne rzeczy sfinansować aby były realizowane racjonalnie, nie zadłużając miasta w taki sposób, który może wymknąć się spod kontroli. Decydując się na tego typu inwestycje trzeba też myśleć niezwykle kreatywnie, tak aby oferta Kostrzyna była nie kopiowaniem oferty Swarzędza, Kórnika czy innych miejscowości do których jeździmy na basen, a czymś zupełnie nowym, urozmaiconym, innowacyjnym i przyciągającym ludzi z innych miast i okolic. Na przykład, basen mógłby być centrum saunowania, z sesjami saunowymi, znanymi z Term Maltańskich, ale o jeszcze bardziej rozszerzonej i ciekawej ofercie. Sauna – to cudowna forma łącząca w sobie relaks, działanie prozdrowotne i rozrywkę. Przy bogatej ofercie saunowej mógł by funkcjonować również basen do pływania, zamknięty i otwarty. W takiej postaci obiekt byłby konkurencyjny i przynosiłby gminie zyski, a nie straty czy potrzebę dofinansowania. Równie kreatywnie i gospodarnie trzeba podchodzić do wszelkich pomysłów inwestycyjnych. Każdy dobry gospodarz wie, że obiekt należy budować jeśli będzie on w stanie przynosić zysk dla gminy i mieszkańców, a nie wymagał systematycznego dofinansowywania.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Grzegorz Banaszak:
Najbardziej palącymi problemami na osiedlach Kórnickim i Grunwaldzkim w dalszym ciągu jest zły stan techniczny niektórych dróg i brak ścieżek rowerowych. W ostatniej kadencji wiele w tym temacie zostało zrobione min.:
• wybudowano ramę komunikacyjną na Osiedlu Kórnickim tj. ul. Wyszyńskiego i Liliową;
• wybudowano ulicę Wiosny Ludów od Kórnickiej do Astrowej, ulicę Narcyzową i pierwszy etap ul. Fiołkowej;
• trwają prace modernizacyjne ulic: Wiosny Ludów do ul. Grunwaldzkiej wraz z ulicami Dunikowskiego, Orzeszkowej i Krokusowej;
• kontynuowano budowę ulicy Liliowej i nowego odcinka ulicy Żeromskiego; • wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową w ciągu ul. Kórnickiej wraz z trzema doświetlonymi przejściami dla pieszych.
Mamy również na naszym osiedlu centrum rekreacyjno-sportowe z placem zabaw, i boiskiem wielofunkcyjnym, a w ostatnim roku zagospodarowane zostały dwa skwery przy ul. Jana Pawła i Wyszyńskiego.
Jednak w tym zakresie wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Na tą chwilę gotowa jest dokumentacja budowy ulicy Jaśminowej oraz ulicy Storczykowej, która połączy ulicę Grunwaldzką z ulicą Wyszyńskiego, a pierwszy etap zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku.
Obecnie w opracowaniu jest dokumentacja projektowa kolejnych ulic, których rozpoczęcie budowy winno nastąpić w najbliższej kadencji. W pierwszej kolejności należy wybudować ul. Jana Pawła II i Andrzejewo, a kolejnymi ulicami będą Konwaliowa, Bławatkowa, Jaśminowa i Daliowa;
W budżecie gminy na ten rok zaplanowane są środki finansowe na zaprojektowanie ulic: Żeromskiego (od Liliowej); Wrzosowej, Wyszyńskiego (od Liliowej), Malwowej, Makowej i Modrakowej.
W planach jest połączenie ścieżką pieszo-rowerową naszych osiedli z Czerlejnkiem i Trzekiem. Nurtujący problem, który trzeba rozwiązać w moim okręgu wyborczym, to brak bezpośredniego połączenia południowego fragmentu ul. Wyszyńskiego z drogą powiatową.

Honorata Szak, lat 48:
Największą bolączką mieszkańców mojego okręgu jest cały czas brak kompleksowej infrastruktury drogowej, w związku z czym istnieją także duże niedobory w elementach małej architektury – nie ma wystarczającej liczby ławek czy koszy na śmieci. Potrzebna jest także budowa monitoringu miejskiego na ulicach Osiedli Grunwaldzkiego i Kórnickiego oraz włączenie go do systemu obsługiwanego przez policję – dla poprawy bezpieczeństwa nas mieszkańców i naszych nieruchomości. Jak najszybciej powinien powstać parking przy dworcu kolejowym i zadaszona wiata rowerowa od strony Osiedla Grunwaldzkiego, dla mieszkańców korzystających z PKP. Z naszej strony torów brak jest miejsca, gdzie mogłaby się spotykać i integrować młodzież oraz dorośli. Chciałabym doprowadzić do wzbogacenia terenów rekreacyjnych o nowe elementy – zestaw do Street Workout i pole do gry w bule. Moim celem jest doprowadzenie do budowy na terenie naszych osiedli pierwszego w gminie kortu squasha.

Vital Voranau, lat 41:
Drogi prywatne, które powinny stać się miejskimi. Tym problemem powinno zajmować się miasto, a nie mieszkańcy. Urzędnicy miejscy powinni być w stanie wyjechać w teren i aktywnie rozwiązywać tego typu proste formalności (zbieranie podpisów, „papierologia”, prowadzenie biurokratycznych działań).
Będę także zabiegał o rozszerzenie sieci kanalizacyjnej na nowe ulice – rzecz nie wymagająca kosmicznych inwestycji, a nieunikniona i zatrzymana przez brak inicjatywy ze strony miasta. Dla miasta wygodne jest gdy droga jest prywatna, nie trzeba jej utrzymywać, doprowadzać mediów, oświetlać. To trzeba zmienić. Mieszkańcy tych ulic czują się odrzuceni przez administrację. Mieszkańcy są zmęczeni tym, że wiele rzeczy, jak łatanie dziur, muszą robić sami, mimo wpłacanych wysokich, w porównaniu np. z Wrześnią podatków (dochodowy i od nieruchomości) do budżetu gminy.
Andrzejewo to przeważnie strefa, która często jest kojarzona z sypialnią. Byłoby warto zadbać o rozwój tej dużej części miasta, tak aby pojęcie „miasto” nie kojarzyło się tylko z życiem „za torami”. Trzeba wspomagać lokalne, rodzinne biznesy i miejsca usługowe, ale także wprowadzić elementy przestrzeni miejskiej kojarzone z miastem.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Grzegorz Banaszak:
Funkcjonowanie Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej uwarunkowane jest od dwóch czynników: dojazdy dzieci do szkół oraz korelacja z rozkładem jazdy pociągów. Rozkład jazdy jest modyfikowany każdorazowo po wprowadzanych przez PKP zmianach godzin odjazdów pociągów. Z pewnością funkcjonowanie naszej gminnej komunikacji poprawi zakup dwóch małych autobusów tzw. midi-busów, które z powodzeniem wprowadzają inne miasta, jak choćby Poznań. Małe autobusy mogłyby obsługiwać mniej oblegane linie oraz dodatkowe kursy, co sprawi, że komunikacja będzie bardziej dostępna dla mieszkańców przy możliwie niskich nakładach finansowych.

Honorata Szak, lat 48:
Należałoby w tym temacie szczegółowo przeanalizować rozkład jazdy pociągów w odniesieniu do obecnych możliwości sprzętowych kostrzyńskiej komunikacji. Pozwoli to ocenić czy być może najprostsze, od razu nasuwające się rozwiązanie tj. uzupełnienie taboru autobusowego o kolejny pojazd nie byłoby rozwiązaniem najlepszym i przyczyniającym się do zwiększenia dostępności KKP dla mieszkańców.

Vital Voranau, lat 41:
W bardzo prosty sposób – pytać mieszkańców. Kostrzyn zrezygnował z podstawowego narzędzia funkcjonowania każdej rozwiniętej społeczności – konsultacji obywatelskich. Skarżą się na to mieszkańcy Andrzejewa i jak widać też innych miejscowości w gminie, a dotyczy to różnych aspektów funkcjonowania administracji i miasta. Skoro KKP ma służyć mieszkańcom, to trzeba znaleźć sposób, w którym takie funkcjonowanie będzie odpowiadać potrzebom większości użytkowników tej usługi. Władze miasta muszą otworzyć się na głosy krytyczne, nie skupiać się na propagandzie suksecu (który niewątpliwe też jest), a zacząć dostrzegać ludzi i rozmawiać z nimi. Sukcesy nie wymagają reklamy, sukcesy wszyscy widzimy sami. I sprawy godne w sposób oczywisty wszyscy również doceniamy.


R E K L A M A

Komentarze (134)

05-04-2024 22:22:51
Karol
Wygra Pani Honorata
05-04-2024 22:19:06
Tylko SZAK
W tych wyborach tylko SZAK, nie BanaSZAK!
05-04-2024 20:42:41
@antypisowiec
Pytasz czy wiesz... :)
04-04-2024 20:43:47
Antypisowiec
Proszę mnie uświadomić Pani Honorata jest z PISu ?
02-04-2024 21:10:20
Mieszkanka
Całym sercem z p. Honoratą !
02-04-2024 21:06:18
@Mariusz
Buhqhahahahqhahqhaahah
02-04-2024 20:40:53
Mariusz
Po wielkanocnych rozmowach z rodziną i sąsiadami... Witku! Wygrywasz.
01-04-2024 14:57:30
Kostrzyn czeka na zmiany
Tak dla Pana Vitajila i Pani Honoraty. Dobre osoby. Takich Kostrzyn potrzeba. Widziałbym panią Honorate w roli burmistrzyni kostrzyńskiej. I popierałbym całym serduchem!
31-03-2024 10:20:23
Renata
Te komentarze za Honoratę, jakby pisały jakieś trzy nastolatki. Chyba nawet wiem, które )))
31-03-2024 00:00:53
Ola
Pani Honorata odpowiednia osoba na stanowisko radnej naszego osiedla, chętnie oddam głos na Panią
30-03-2024 15:44:34
Jola
Popieram panią Honoratę. Przydałoby się więcej miejsc parkingowych na dworcu. Na rynku też fajnie by było mieć wolną strefę do załatwienia niektórych spraw. Pani Honorata jest miłą i serdeczną osobą, o dużym potencjale. Myślę, że jeżeli zostanie wybrana to miasto Kostrzyn będzie w rozkwicie
30-03-2024 09:42:18
@JaA
Rozumiesz poświęcenie? Naprawdę? Trochę ciszej nad tą trumną? Nikt nie powinien być zakładnikiem i ofiarą despoty, który wymyślił, że zbuduje sobie pomnik na byłym jeziorze. Dla przykładu w Pobiedziskach inwestycja budowy tunelu wraz z projektem i dwoma rondami trwała nieco ponad pół roku. S5 również budowana była sprawnie i szybko, dobrze przygotowano projekty, objazdy, a po zakończeniu gmina w formie rekompensaty miała zmodernizowaną ul. Powstańców Wlkp. i drogę do Libartowa. I co za łaskawość dla piszących: Czyli mam akceptować słabo zarządzające gminą władze albo się wyprowadzić? A może odwrotnie? Co? Na zarządzaniu się nie znasz, ale próbujesz sił w marketingu politycznym. Pijesz do zadłużania i kredytów, bo ludzie budowali domy na kredyt i w wyrachowany sposób liczysz, że poprą zadłużenie. Wierz mi, wszyscy maja tych kredytów po dziurki w nosie. A Banaszak swój kredyt spłacił. Dlaczego?
30-03-2024 05:45:48
PRL
Zdziwicie się, ale jest określona grupa mieszkańców osiedla, która całą swoją wiedzę o Kostrzynie i okolicy czerpie ze sprezentowanego katalogu gminnego. Wiele osób nigdy nigdzie nie bywa dalej niż w Gułtowach czy Poklatkach. I tych ludzi trzeba zrozumieć. Oni nie mają porównania z niczym. Oni nie rozumieją dlaczego tak zmieniły się niektóre miasta, jak zadziałała aglomeracja i jak wygląda transformacja osiedli na których zamieszkali poznaniacy i ludzie z innych miast. Ci ludzie nie zauważą, że jedyną transformacją osiedla Grunwald jest zbudowanie dwóch centralnych dróg - sukces na miarę 21 wieku ))) Niektóry ten sukces łączą z ekipą Matyska, a niektórzy, nawet z radnym Banaszakiem )) Zróbcie tym sąsiadom przysługę w najbliższe święta, zabierzcie ich na przejażdżkę do Środy Wielkopolskiej, Kórnika, Mosiny lub jeszcze lepiej, na lewą stronę Poznania. Reakcja może być jak u mieszkańców Korei Północnej, kiedy widzą swojego przywódcę. Jest 21 wiek, my chwalimy "ekipę" za to, że mamy trzy kostki brukowe na osiedlu, ale do połowy domów lata szambo w tą i we wtą, z kominów z Konopnickiej i dalej wali czarny dym powodujący raka, a młodzi ludzie pracujący zdalnie marzą o światłowodzie. 2024 rok, a ekipa szczyci się, że załatwiła dwie ulice i rdzawe maszyny do ćwiczeń pod chmurką (radioaktywną oczywiście). Jeśli się nie obudzimy i nie wprowadzimy do rady ludzi wykształconych, będziemy dziado
30-03-2024 01:38:58
JaA
I jeszcze jedna sprawa. W temacie kredytów. Nasze osiedle, nowe osiedle powstało w większość dzięki kredytom. Bo dzięki nim możemy być na swoim. Jeżeli ktoś włada swoją firmą to wie, że może się dziki kredytom rozwijać i wdrażać innowacje. Jeżeli ktoś pracuje w innej firmie to wie, że rozwój pomoże mu zarobić więcej. Tak to działa. To kiedyś nasi rodzice zapuerdzielali lata, żeby po dewaluacji kupić sobie śrubokręt.
30-03-2024 00:54:50
JaA
Regularnie jeżdżę Wiosny Ludów. Wiem jakie poświęcenie mieszkańcy musieli przejść w związku budową tunelu. Dokładnie kilka lat temu przechodziłam to w związku z budową autostrady, a potem S5 czy rozbudową odiedla. Wzmożony ruch, ciężki sprzęt, hałas i zniszczona droga. Ale coś nie dzieje się bez przyczyny. Droga odbudowana, ruch puszczony S5 i A2. My mamy spokój i ładna drogę. Z kosmosu się tego nie zrobi. Ja zdecydowałam się tutaj mieszkać zanim postały plany rozbudowy i to akceptuję , bo chce mieć lepiej. Jeżeli ktoś tego nie wziął pod uwagę w rozbudowującej się gminie, to najlepiej się przeprowadzić. Z dobrym sercem radzę i bez złośliwości.
30-03-2024 00:10:14
@JaA
Ach jakie to ujmujące, że aż szkoda że pointa nie weszła i tak trochę szkoda, że przez ostatnie lata tak nie pojeździłaś z Kostrzyna na Strumiany S5 i dziecka do szkoły nie odprowadzałaś do SP nr 2. No wiesz tak to jeszcze nigdy nie było I szkoda, że po ul. Wiosny Ludów nie pojeździłaś, bo co niektórzy to rowerem z bramy nie mogli bezpiecznie wyjechać, albo wpadali do dołów, ale teraz to już tylko na jedną partię głosować można. Takie to słodkie, że aż mdli. Wstydu oszczędź!
29-03-2024 23:49:18
Tak dla muszli koncertowej
Muszla świetny pomysł, kolejne miejsce do występów dla Betinki, Kubusia i Vitalika.
29-03-2024 23:16:35
Anita
Ja bym chciała żeby wybudowali muszlę koncertową tak jak nad morzem.
29-03-2024 23:12:27
JaA
Mieszkam w Kostrzynie od urodzenia. Obserwuje rozwój mojego miasta od najmłodszych lat. Zdarzało mi się jako młodej dziewczynie iść na pociąg w foliowych workach na butach, żeby dojechać do szkoły bez błota do kostek. Nigdy nie wniłam za to ówczesnych władz, bo na tym polegał też rozwój gminy i nowych osiedli. Jako młoda dziewczyna uciekałam do większych aglomeracji żeby spożytkować aktywnie swój wolny czas. Zabierałam do Poznania swoich siostrzeńców żeby mogli pobawić się na placach zabaw. Rowerem jeździłam tylko po osiedlach, bo tam tylko było bezpiecznie. Nie wspomnę o kinie. Dojazd do Poznania co kilka godzin. Moi koledzy że wsi dojeżdżali rowerami albo pieszo. Parki kojarzyły się raczej z niebezpieczeństwem niż ze spędzaniem czasu z dziećmi, psami czy spotkaniami nastolatków. I tak było dłuższy czas.. Dopóki gminą nie zaopiekowali się ludzie którzy teraz nią "rządzą" czyli są prospołeczni i spełniają nasze oczekiwania. Jeszcze się nie zdarzyło żeby ktoś dogodził wszystkim. Ale ja po tylu latach doświadczeń w tym mieście i gminie chciałabym podziękować właśnie tej radzie, burmistrzowi i radnemu w tej chwili mojemu okręgowi Grzegorzowi Banaszakowi za to co się wydarzyło w ostatnich latach w naszej gminie, mieście i na naszym osiedlu. Ktoś kto kiedyś widział masze miasto zrozumie o czym piszę. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców naszej gminy. I nie zachęcam do głosowania tylko na
29-03-2024 23:05:44
max
Do @Adam: Burmistrz jest pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego - buhahaha... dobre...
29-03-2024 22:57:48
@Adam
Hahahaha hahahaha hahahaha Jedyne celowe obligacje. Na skanalizowanie ronda w Siekierkach. Jedyny raz, kiedy radna Dudzińska podniosła rękę "za". I słusznie. Bo to był jedyny raz, kiedy było wiadomo,na co pieniądze z obligacji pójdą. Pozostałe 60 milionów długu to dług na "nadzieje' radnego z Gultowow. Radna Dudzińska pokazała jak należy i kiedy należy głosować "za" obligacjami. Kiedy jasno wiadomo na co idą pieniądze z kredytu. A nie na "marzenia" Matyska i "nadzieję" Kowalskiego. Ps. Temat z wyborami w ogóle ci się nie skleił.
29-03-2024 22:49:31
Temida
Trzymam kciuki za Pana Witka i KWW Pana Jakuba Ł. Choć Panstwa reprezentant nie startuje w moim okręgu życzę KWW Pana Jakuba sukcesu. Od wielu lat jestem aktywna w różnych inicjatywach naszej gminy. I jednego jestem pewna. Obecna władza boi się ludzi inteligentnych i mających własne zdanie. Bo wlasnie tacy stabowia realne zagrozenie dla NOG. A zatem do dzieła Panie Witku!!!
29-03-2024 22:35:37
@Adam
Adamie w punkt. W Urzędzie Marszałkowskim wiedzą już że Kostrzyn dostanie kase na oczyszczalnie. Burmistrz też wie bo przecież jest pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego. W Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych ( kandydaci opozycji nawet nie wiedzą co to jest!) przyjętym przez rząd w 2021 roku zapisano 12 mln preferencyjnej pożyczki dla Kostrzyna z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na oczyszczalnie! A więc obligacje na budowę ulic- Andrzejewo, Jana Pawła, Konwaliowa, Bławatkowa i Daliowa to będzie drugie w kolejności. Trzecie obligacje to 4 mln na remont Półwiejskiej (po to mają uszykowaną tą ulice pod pozwolenie na budowe) żeby Kubusiowi szybko piórka opadły. Pierwsza będzie pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu na 12 mln. Na 3 albo 4 sesji nowej Rady. Bo kase Kostrzyn dostanie w ciągu 2 tygodni i trzeba zabezpieczyć wkład własny czyli preferencyjną pożyczkę (oczywiście bardzo preferencyjną) zapisana w rządowym Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków. Witusiowi i Kubusiowi szybko się odechce. 3 głosowania i pyk 20 mln. Buhahahahahahahahahaha. Ale Was rozjadą. Buhahahahahahahahah
29-03-2024 21:55:23
Adam
Obejrzyjcie sobie sesje z 5 maja 2022 roku. To była majstersztyk w wykonaniu burmistrza. Tylko jedna zmiana w budżecie, dotycząca obligacji na rondo w Siekierkach. I jakoś Radna Dudzińska, która była taka przeciwna zadłużaniu gminy zagłosowała nad obligacjami za 3.5 miliona. Radna Dudzińska wie, że Matysek rozjechał ją wtedy jak walec. Wtedy po tej sesji wiedziała, że już nie wygra wyborów i dlatego bała się wystartować do gminy. Warto posłuchać wypowiedzi Pani Dudzińskiej bo to kluczenie było cudowne. A więc Witki, Kubusie, Krzyśki, Magdy i Dawidy szykujecie łapki do góry. Witek "trzeba obniżyć zadłużenie". Zobaczymy jak zagłosujesz nad obligacjami na budowę ulic Andrzejwo, Jana Pawła, Konwaliowa, Daliowa, Bławatkowa. Ja się cieszę, że Matysek szybko Cię rozjedzie jak Dudzińską, bo mieszkam przy jednej z nich. Powiedzenia Witek!
29-03-2024 21:41:11
Obserwator
Zażarta walka o koryto (koryta).
29-03-2024 20:47:36
Piotreg
Z tymi kosztami kampanii to faktycznie ciekawa sprawa. Widać kto gra uczciwie a kto nie. na szczęście wybory przed nami i sami zadecydujemy na kogo głosować. A ja osobiście uważam, że przyda się dopływ świeżej krwi do urzędu. Bo w końcu radnym czy burmistrzem zostaje się na kadencję a nie na zawsze ;). A do @Mieszkańca mam jedną wskazówkę. Nie trzeba czekać 4 kolejnych lat. Są nowe twarze w tej kampanii i możemy dokonać zmian już niebawem. Te nowe twarze pojawiły się właśnie dlatego, że nie byli oni zadowoleni z pracy urzędu. Więc tak jakby sam sobie odpowiedziałeś na swój post ;) Wybierzmy MĄDRZE! Wybierzmy ludzi, którzy zostaną NASZYMI reprezentantami.
29-03-2024 20:33:48
@Mieszkaniec
Nie, nie każdy zaproponowany projekt został poddany głosowaniu. Mijasz się z prawdą. Poza tym mieszkańcy wybrali w glosowaniu wybrali projekty, których potem gmina nie potrafiła zrealizowac.Zatem dalszą dyskusja z tobą na temat budżetu obywatelskiego nie ma sensu.
29-03-2024 20:27:00
Do @,Obiektywny
Cały komitet NOG, razem z burmistrzem, ma około 33 000 złotych limitu na kampanię. Baner 1x2m to koszt około 35 zł brutto. "broszurka" która wręczał radny Wojciechowski wydrukowana w 250 kopiach to koszt około 700 złotych brutto. Do tego reklama w drukowanych miesięcznikach, wyświetlające się reklamy tutaj. Zakładam, że taka broszurkę ma każdy kandydat NOG. A teraz popatrzmy na gminę, na każdym rogu wisi baner NOG. Nie trzeba mieć kalkulatora, żeby zobaczyć, że koszty poniesione przez burmistrza i jego ludzi znacznie przekraczają limit. Oczywiście w sprawozdaniu wszystko będzie się zgadzać. No i oczywiście wiosenny "katalog" w którym na ponad 30 zdjęciach jest kandydat na burmistrza, niezliczone posty na Facebooku gminy z mnożących się jak grzyby po deszczu eventów i wywiady w każdej możliwej telewizji. Ktoś tu jeszcze chce coś mówić o kosztach kampanii? Nie zapraszam do dalszej dyskusji na ten temat
29-03-2024 19:57:52
Mieszkaniec
Vital,jakie Ty masz pojęcie o budżecie obywatelskim,korupcja? Układy? Każdy mieszkaniec miał prawo oddać swój głos podając pesel,każdy projekt był dopuszczony do głosowania,wygrały najlepsze, Ci którym zależało chodzili od domu do domu i opowiadali o projekcie.Widze te filmiki na fb i mówisz totalnie mijając się z prawdą.Zmiany rozkładu jazdy,niejednokrotnie zgłaszałem taka proszę do Gminy i była zawsze rozpatrzona,ale nie można oczekiwać cudów.Ludziom łatwo się komentuje nie mając pojęcia o funkcji radnych.O zernianiw nie podparte faktami.Zaczynajac swoją drogę od oczerniania innych nie wróżę sukcesów.
29-03-2024 19:54:19
Popieram mądrych
Czytam komentarze pod wszystkimi debatami i nie wiem czy śmiać się czy płakać… na Sejm narzekacie, ale z sesji gminnej chcecie cyrk urządzać - sesja to przedstawienie uchwał, tematów i problemów opinii publicznej- radni cały miesiąc nad tym pracują, spotykają się, rozmawiają i obradują więc po co mają jeszcze prowadzić wielkie dywagacje na forum publicznym, mi wystarczy jak oglądam przez 4 godz spokojne przedstawienie i przegłosowanie wcześniej opracowanych tematów. A aktywność radnych obserwuje w ich okręgach i jeśli ktoś powie, że u niego nic się nie dzieje, to zalecam wizytę u okulisty. Druga sprawa to cała kampania - po co to chodzenie po domach, sztuczne uśmiechy, podawanie dłoni? Czy później też będziecie tak robić? (Pytanie retoryczne). I najlepsze obietnice - kanalizacja na wioskach- kilometry rur i przepompownie po drodze, albo przydomowe oczyszczalnie w mieście - jasne, na 400 m działkach w zwartej zabudowie. Rada gminy to organ stanowiący a burmistrz wraz z pracownikami są organem wykonawczym, także sorry ale żaden radny Wam kanalizacji nie wybuduje. Ponadto ilu mieszkańców gminy bierze udział w sesji? Gdy to oglądam to za radnymi widzę przeważnie puste krzesła lub tylko osoby z samorządem powiązane. Ale wymagać, żądać. Chcieć wszystko za darmo - a połowa mieszkańców pewnie nawet w gminie nie zameldowana… obecna władza jest ok, to ludzie są roszczeniowi i po prostu chyba głupi.
29-03-2024 16:48:19
@Obiektywny
Wiedza pana na temat źródeł finansowania kampanii wyborczej samorządowej jest równa zeru "0"! Dla pana informacji każdy kandydat na burmistrza i radnego, także z NOG opłaca swoją kampanię z funduszu Komitetu Wyborczego. To nie są środki publiczne.350
29-03-2024 11:27:14
Obiektywny
Niech o jakości pracy Urzędu i Radnych z NOG świadczy to, że pomimo wydanych olbrzymich środków na promocję, ktoś taki jak Vital może konkurować jak równy z równym z innymi kandydatami. Wystarczyło uczciwe spojrzenie na problemy mieszkańców, filmiki kręcone własnym telefonem, nawet banerów nie musiał rozwieszać. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby urzędnicy nie agitowali kandydatów z KKW Nowe Oblicze Gminy, kandydaci sami musieliby zapewnić środki na promocję (banery, ulotki, dodatkowe broszury), odbyły by się debaty w każdym z okręgów. Podejrzewam, że wtedy Burmistrz musiałby zejść ze stołka bo nie dostałby 50% od mieszkańców, a Rada Gminy by go nie wybrała bo NOG nie miałby już większości w Radzie. Ciekawe co by się stało nawet teraz w tych warunkach gdyby wszyscy mieszkańcy mieli świadomość, że nadal jest alternatywa dla obecnie urzędującego Burmistrza, że brak kontrkandydata nie oznacza, że Pan Matysek przedłuży swoją kadencję o kolejne 5 lat. Może wtedy nie tylko Polsat, ale i TVP i TVN by przybyły do Kostrzyna. Ciekawe to ...
29-03-2024 10:44:16
@Mieszkaniec
Gdyby burmistrz nie publikował reklamy na koszt gminy, przedwyborczych broszurek i filmów, to może by ktoś zebrał kilkadziesiąt tysięcy i wystartował. Reklama na koszt gminy jest zabroniona, ale "co mi zrobisz, nie mamy pańskiego płaszcza". Świadomi i normalni ludzie to rozumieją i zagłosują na NIE przy nazwisku Matyska. Przynajmniej nie będzie tak zadzierał nosa, jak było po ostatnich wyborach. Nie jest do ludzi uprzejmy, a radną nazwał "wredną suką".
29-03-2024 10:39:26
Leszek
Banaszak: "Modernizacja Rynku w Kostrzynie wraz z przebudową centrum miasta (środki finansowe zapisane zostały w budżecie państwa)". Szak: "przebudowa kostrzyńskiego rynku wraz z układem drogowym w centrum miasta". To nie jest inwestycja. To jest 11.5 mln utopione, a na tych wydatkach na pewno się nie skończy. W tym roku 2 mln na modernizację i rozbudowę oczyszczalni w Skałowie i 6 mln na modernizację rynku w Kostrzynie. To jest gwał na gospodarności.
29-03-2024 10:21:11
Mieszkaniec
Szanowni Państwo! Nie widzę problemu aby Ci, którym tak bardzo nie podobają się działania Burmistrza i obecnych radnych w następnej kadencji (bo w tej już za późno) kandydowali i wzięli się do pracy. Oceniać bardzo łatwo zwłaszcza anonimowo, proszę Wszystkich aby pochwalili się swoimi osiągnięciami . Dlaczego nikt z Państwa nie podjął wyzwania aby startować na Burmistrza albo choćby radnego????
29-03-2024 09:19:38
Benek
Nie rozumiem osób, które czepiają się Vitala. W końcu mamy kandydata, któremu interes społeczny nie wydaje się być obcym. Człowiek odwiedza i rozmawia ze swoimi sąsiadami bo jemu zależy. Większość kandydatów patrzy tylko na nas z plakatów i liczą na głosy "bo im się należy"? Nic nikomu nie należy się za darmo. Piszecie, że chce "załatwić" sobie drogę? Bzdury. Nie chodzi o jedna ulice tylko o całościowy problem. Ja osobiście jestem za tym aby wszystkie tego typu drogi były przejmowane przez gminy. Bo to po prostu wiele ułatwia. Jak mieszkańcy jednej czy drugiej drogi postawią sobie szlaban to będzie wielkie larum jak i po co. Jeśli dojdzie do stłuczki na prywatnej drodze, która nie jest strefą ruchu - to jeden czy drugi z Was będzie miał problem itd. A poza tym w końcu mamy kogoś, kto będzie nas reprezentował i walczył o nasze interesy w radzie miasta. I myślę, że co niektórzy czują się przez to zagrożeni. Vital - masz MÓJ GŁOS!
29-03-2024 07:47:03
Panteon
Pan Banaszak oraz pani Szak mówią jednym głosem. W tym zestawieniu jedynie pan Voranau ma plan zmiany. Co do wypowiedzi pana Mirka; "A dochody gminy i tak będą rosły bo choćby z PIT co roku ludzie zarabiają wiecej, rośnie najniższe wynagrodzenie, rośnie średnie wynagrodzenie w Polsce." - nie zawsze tak będzie a przynajmniej nie tak ja do tej pory. Inflacja zdąży powrócić do celu NBP i wtedy nie będzie można zbierać coraz wyższej daniny. Równocześnie minimalna pensja nie będzie szła tak mocno w górę. Poza tym szykują się zwolnienia w gospodarce co również negatywnie przełoży się na podatek Pit. O ile zgodzę się, że można zadłużać gminę w małym stopniu około 5- 10?% a w newralgicznych sytuacjach z boostem do nawet 30% ale wyłączenie pod inwestycje infrastrukturalne, dają możliwość rozwoju gminy a nie by je przejeść o tyle nie widzę by obecnie rządzący rozsądnie wydatkowali pieniądze.
29-03-2024 07:46:19
Plotka
Czyli policzmy głosy. Jak szumią wierzby przewodniczący namaszcza panią Szak, zastępca burmistrza szalupą odpływa do szkoły podstawowej. Zdaje się, że okręt zderzył się z górą lodową pod nazwą gospodarka komunalna , oczyszczalnią na czele i zaczyna nabierać wody. Tylko kapitan chce trwać na mostku, choć być może dlatego, że jako jedyny od prawie 10 lat nie ma pojęcia, że kapitanem jest tylko z nazwy.
29-03-2024 06:04:19
Basia, przeprowadzona z Kórnika
Vital, dzięki chłopie! Godzina gadki przy płocie, w lekkim deszczu i wietrze. Nie wiem czy był kiedyś w Kostrzyniu taki radny.
29-03-2024 05:52:49
Janek Nowicki
Pan strażak nie miał siły już walczyć o trzecią kadencję, dlatego pogratulował na internetach startu pani Szak. Z pani Szak po paru sesjach byłby ulepiony nowy pan BanaSzak. I tu nagle pojawił się ktoś, kogo pan nauczyciel nie przewidział i nawet nie wie, jak na to wszystko reagować. Gratulacje panie nowy. Odmienił pan zasady gry w tym śpiącym królestwie.
29-03-2024 04:40:48
Piotr
Pan Witold nie boi się ludzi, jak urzędujący radny, który obiecał mi drogę chyba dziesięć lat temu.
28-03-2024 21:08:48
PopieramPiotra
"Panie Vital. Dlaczego z publicznych pieniędzy (również moich) mamy wybudować panu drogę? Niech pan idzie do developera, od którego kupił pan dom z drogą" - Piotr ma 100% rację!!!
28-03-2024 20:58:24
@Mirek
Mirek publikujesz dane z czapy. Tarnowo Podgórne 210 mln zł dochodów miało w 2017 r. obecnie Tarnowo Podgórne ma dochody 378.270.150,20 zł i miało zadłużenie 46 mln zł.
28-03-2024 20:58:14
Sebastian G.
Umberto Eco: „w dobie internetu zdanie profesora i człowieka po podstawówce znaczy tyle samo”. Idąc za słowami Vitala, i jego postawą, niech ludzie zdecydują, kierując się własnym rozumem, bo u mieszkańców gminy bardzo go sporo. Niech przemawiają fakty, ale też zaangażowanie kandydatów. Jedno jest pewne, gdy mamy do czynienia z jednorodnym towarzystwem w jakiejkolwiek radzie, wówczas zaczynają dochodzić do głosu najgorsze mechanizmy władzy.
28-03-2024 20:21:54
Jola
Działaj prężnie, wierzę w twoją intuicję i mam nadzieję, że spełnisz obietnice. To jest najważniejsze.
28-03-2024 20:12:12
@Mirek
Człowieku co za brednie wypisujesz. Budżet zmienia się w ciągu roku, a Gmina Kostrzyn jest właśnie chwilę przed emisją kolejnych obligacji, bo śmieszne kwoty wpisane w budżecie. Nie chcesz chyba ludziom wciskać kitu, że 2 miliony wystarczą na budowę trzeciego reaktora oczyszczalni, bo koszt wyniesie ok. 50 - 60 mln zł. To zero to raczej inteligencji, jeśli liczysz że ludzie się na to nabiorą na zero obligacji. Tak jak z tunelem, na który miało być 100%, a trzeba było dołożyć ponad 47 milionów zł, tak teraz jest zero obligacji: PRZED WYBORAMI.
28-03-2024 20:07:26
@Mirek
No oby oby. Takie możliwości i bezpieczne finanse gminy to trzeba to wykorzystać. A emisja obligacji na inwestycje to strzał w 10.
28-03-2024 19:39:38
@Mirek
Nie bój nie bój, najdalej w czerwcu będzie kolejna emisja obligacji. Kwestia tylko ile. Obstawiam między 15 a 20 milionów.
28-03-2024 19:23:52
Mirek
Vital czytaj dalej. Buk - dochody 111 milionów zł, zadłużenie 70 milionów zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 17.6 milionów zł; Pobiedziska - dochody 182 milionów zł, zadłużenie 35 milionów zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 9 milionów zł; Tarnowo Podgórne !!! - dochody 210 milionów zł, zadłużenie 46 milionów zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 16 milionów zł; Mosina - dochody 209 milionów zł, zadłużenie 61 miliony zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 21.5 milionów zł; Wronki- dochody 128 milionów zł, zadłużenie 33 miliony zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 25 milionów zł; Przypomnę KOSTRZYN - DOCHODY 179 MILIONÓW ZŁ, ZADŁUŻENIE 64 MILIONY ZŁ, W TYM ROKU KREDYTY, EMISJA OBLIGACJI O (SŁOWNIE ZERO!!!) ZŁ.
28-03-2024 18:34:35
N.
Pani „Aniu z RZeromskiego”, wydaje mi się, że jest Pani niedoinformowana, ponieważ Pani Honorata, owszem, pracuje na stanowisku księgowym, ale nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami. Jeśli chce Pani publicznie się wypowiadać, należałoby korzystać z rzetelnych informacji. Anonimowość na tej stronie nie powinna upoważniać nikogo do pisania bzdur.
28-03-2024 17:07:42
@ Maruda
w tej sprawie trzeba skontaktować się z naczelnym onomastą gminy Waldemarem , który od dawna promuje różne nieznane mieszkańcom okreslenia topograficzne i geograficzne , n. p. Zatorze , Ratusz , Tunel Tysiąclecia …
28-03-2024 16:26:56
Maruda
Gdzie jest granica między Osiedlami Grunwaldzkim i Kórnickim ? Jest jakaś mapka ?
28-03-2024 15:45:49
@KaJu
Tak jej zależy, że nie wystawiła tutaj kandydata ..czytelne te metody odwracania uwagi. :) pan Banaszak powinien już odejść. Nie sprawdził się jako przewodniczący, a jako szeregowy radny nie wnosi żadnej wartości dodanej. Zatem, adieu, a może raczej addio!
28-03-2024 15:44:34
filip
Nowe oblicze gminy nawet jak by dzisiaj budowali basen to nikt na nich nie zagłosuje polityka władzy z pazdziernika wszystko by dali zeby wygrali 14 ,15 i niestety przegrali i tu bedzie podobnie
28-03-2024 15:33:41
KaJu
Zastanawiam się co tak Lepczykowej zależy na tym okręgu. Właśnie do mnie doszło, nie może przeżyć że ktoś jest lepszym Przewodniczącym Rady od niej. W sumie trudno było być bardziej chaotycznym i ogólnie gorszym.
28-03-2024 15:23:05
@Mirek
Renata uspokój się i nie hejtuj.
28-03-2024 15:21:52
REDAKCJA
@Dalej: Nie, redakcja nie zaspała. Spokojnie, zdążę, jest jeszcze tydzień do ciszy wyborczej :)
28-03-2024 15:21:51
Dalej
Zaspaliście infokostrzyn? Prosimy sylwetki następnych kandydatów. Nie wyrobicie się.
28-03-2024 15:14:28
@Mirek
Mirek, nie podniecaj się.Na oczyszczalnię potrzeba ok. 60 mln zł, a w budżecie 2 ml zł, więc dodaj sobie do tych 65 kolejne i masz 120 mln zł, z odsetkami i obsługą długu wyjdzie sto procent budżetu, jeśli nie nawet 200 mln zł.
28-03-2024 14:40:02
Mirek
Vital zobacz te liczby. Dopiewo – dochody 248 mln zł, zadłużenie 117 mln zł w tym roku kredyty, emisja obligacji 44 mln; Swarzędz - dochody 461 mln zł, zadłużenie 174 mln zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 36 mln zł; Luboń - dochody 171 mln zł, zadłużenie 77 mln zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 29 mln zł; Kórnik - dochody 346 mln zł, zadłużenie 37 mln zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 18 mln zł; Suchy Las - dochody 236 mln zł, zadłużenie 130 mln zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 51 mln zł; Czerwonak - dochody 194 mln zł, zadłużenie 151 mln zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 52 mln zł; Kleszczewo - dochody 105 mln zł, zadłużenie 39 mln zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 7,5 mln zł; KOSTRZYN – DOCHODY 179 mln zł, ZADŁUŻENIE 64,5 mln zł – W TYM ROKU KREDYTY, EMISJA OBLIGACJI 0 ( słownie: zero !!!) zł; Jarocin - dochody 293 mln zł, zadłużenie 226 mln zł, w tym roku kredyty, emisja obligacji 29,5 mln zł;
28-03-2024 14:39:27
Monika
DO MIeszkaniec uważam ze niema żadnej paniki 5lat temu też chodzili z ulotkami i rozmawiali z ludźmi . Odwagę też trzeba mieć żeby pod nickiem nie występować . Pozdrawiam Monika H
28-03-2024 14:19:00
planB
Pani H. to opcja zapasowa Biskupskiego.
28-03-2024 14:10:16
Zbychu
Panika w NOG? A o co mają panikować? O koszczyńską opozycje? Buhahahahahahhahaha
28-03-2024 13:09:23
Zygmunt
Wybierajcie p. Honorcie lub pana Vitala. Świetni kandydaci. Widziałbym ich obojga w Radzie. Szkoda, że nie może wejść dwojka. Liczę, że w Radzie większość będzie miała obecną opozycja do tej NOGi.
28-03-2024 13:00:14
Karol Wojtylak
czas na zmiany, czas na powiew świeżości w naszym mieście. mój głos w tych wyborach powędruje do Pani Honoraty, ponieważ wiem ile jest w stanie poświecić czasu na akcje które uważa za słuszne. Jest osobą uczciwą, która od dawna działa w "szarej strefie" ludzi chcących dla naszej małej społeczności jak najlepiej.
28-03-2024 12:52:49
Mieszkaniec
Jaka panika jest obecnie w komitecie Nowe Oblicze Gminy to nie jestem w stanie sobie wyobrazić. Miało być lekko, gładko i przyjemnie. Biuletyn miał wystarczyć. A jednak coś się nie udało i są kontrkandydaci, którzy są ciekawą alternatywą. Zatem rozpoczęto plan B: dodatkowe ulotki, dodatkowe banery, nielegalne agitacje, promocja na biegu w Sannikach, jeszcze więcej banerów, dodatkowe biuletyny, angaż urzędników do roznoszenia ulotek, angaż trolli na Facebooku i na Info Kostrzyn, biegający z ulotkami wice burmistrz. Ale nadal mało merytoryki, mało w tym wszystkim samych kandydatów, pomysłów i ich zaangażowania. Przydałaby się jakaś debata , ale to wymagało by sporej odwagi , nie wiem czy ją znajdą na koniec kampanii. Życzyłbym tego sobie i wszystkim mieszkańcom naszej gminy.
28-03-2024 12:46:25
@Ola
Jak? A Tak: zobacz budżet na 2023 r.
28-03-2024 12:32:22
Piotr
Panie Vital. Dlaczego z publicznych pieniędzy (również moich) mamy wybudować panu drogę? Niech pan idzie do developera, od którego kupił pan dom z drogą.
28-03-2024 12:28:39
Wyborca
Czytam te komentarze. Opozycja koszczyńska jest tak nędzna, że aż ręce lecą. Ulotki skopiowane od NOG. Ciągle tylko o zadłużeniu. Wy nic nie macie do zaproponowania?
28-03-2024 12:17:04
Ola
Jak nie zostaje na inwestycje. 170 milionów budżet a 61 milionów na inwestycje. Co za bzdury piszesz.
28-03-2024 11:47:30
@@BiednyRozważny
Mowa o prawidłowym wydawaniu 170 milionów złotych, gdy burmistrz ma większość w radzie to gruba przesada. I coś jest na rzeczy, skoro tak nerwowo hejtują i lansują miernych kandydatów, że nawet urzędnik Biskupski idzie w teren. Zapomnij o oszczędzaniu. Skoro przy 100 milionowym budżecie nie zostaje prawie nic na inwestycje a obietnic naskładano na 100 lat, bo tyle by trzeba pewnie składać. To najlepiej przez 5 lat dorznąć te gminę, spakować się i wyjechać. Kredyt spłacony, można chatę sprzedać. I po kilku latach być przewodniczącym w innej gminie.
28-03-2024 11:44:17
Zniecierpliwiony
Tyle komentarzy, że infokostrzyn nie wyrabia z moderacją. Najciekawszy okręg jak do tej pory. Mocni. Czekamy na następnych kandydatów.
28-03-2024 11:37:54
@@biednynierozwazny
Sucha treść o budżecie i zadłużeniu.. gdzie konkrety?? Czyli gmina to nie skarbonka a instytucja, ktora ma prowadzic siebie sama do upadku? Czy to dobra definicja? A jest odpowiedzialny Burmistrz czy to teoria dla ubogich? Ostatnia kadencja a potem? Potem już każdy sobie sam odpowie..
28-03-2024 11:15:27
@BiednyRozważny
Ale gmina nie ma świnki skarbonki. Gmina to nie instytucja, która ma odkładać pieniądze na przyszłość. Zadne miasto w Polsce tego nie robi. Gmina ma wydawać pieniądze na szkoły, remonty, inwestycje, wynagrodzenia i na inwestycje. Jak budżet jest zaplanowany na 170 milionów burmistrz jest odpowiedzialny za to by prawidłowo je wydać.
28-03-2024 11:12:32
Bernard
W 2011 roku gmina Kostrzyn była zadłużona ponad 50%. Zadłużenie wynosiło 15 milionów a budżet 28 milionów.
28-03-2024 11:11:43
Bławatki
Kometarze w imieniu gminy piszą dwie osoby. Jedna osoba pobiera wynagrodzenie w wysokości 20 tys. złotych i nie widzi życia poza urzędem. Jako nauczyciel zarabiałby 4-5. I nieszczęsny człowiek, o ciężkim losie, były radny, wykorzystywany przez swojego byłego szefa. Wszyscy to wiedzą, wszyscy to widzą, a oni dalej jadą swoją metodą z lat 80tych, walki z Solidarnością itd. Oj będziecie płakać, ósmego kwietnia.
28-03-2024 11:10:08
BiednyRozważny
Mała rada: zamiast brać kredyt, żeby kupić i potem oddawać 2x tyle co się pożyczyło przez 30 lat, może lepiej odkładać przez 15 lat i kupić bez pętli na szyi? Polecam pod rozwagę :) [dopowiem - da się]
28-03-2024 11:09:50
Robert
Pani Renato to na co można wziąć kredyt w naszej gminie? Na drogi można czy nie? na kanalizację? na tunel kolejowy? na hale sportową? na basen?
28-03-2024 11:06:47
Mirek
Ale gmina nie jest od zarabiania pieniędzy. Gmina ma wydawać zaplanowane w budżecie pieniądze. Ma korzystać ze wszystkich możliwych sposobów by je pozyskać. Również emitując obligacje.
28-03-2024 10:45:00
Mieszkaniec
Kostrzynianie, mamy trzecią dekadę 21 wieku i to najwyższy czas by nie kierować się pochodzeniem. Podejmujmy świadome decyzje kierując się prezencją, merytoryką i zaangażowaniem kandydatów. Taki mały apel z mojej strony.
28-03-2024 10:40:25
Kostro nie rycerz
Oczywiście, że trzeba inwestować i wydawać pieniądze na nie,ale trzeba robić to z głową!!! Obecni włodarze chyba się trochę zapędzili... bez planu bez wizji na przyszłość tylko tu i teraz. Bez konsultacji z mieszkańcami, koniec samowolki!! PS. Tyle jadu się tu wylewa... za każdym razem. Jeden na drugiego i takie zamknięte koło. Potrzebujemy nowych ludzi w radzie. Wszystko ma swój czas, bycie radnym również
28-03-2024 10:39:19
@Jarek
A co mają gadać o zadłużaniu, jak Matysek, Biskupski, Banaszak i niemi radni są odpowiedzialni za zadłużanie Gminy. Mieszkańcy gminy, w większości prości ludzie będą to spłacać w podatkach i innych opłatach. iMądrzy ludzie w tej gminie wiedzą, że gmina jest fatalnie zarządzana. Można zrobić o wiele więcej przy większym budżecie, ale nie w gminie Kostrzyn. Tu pieniądze rozchodzą się na stołki, promocje i inne bieżące wydatki. Tylko wpłynie informacja o wyższych dochodach z podatków od osób fizycznych lub firm to hulaj dusza. A inwestycje typu: drogi, kanalizacje, oczyszczalnie to przez 10 lat szły w odstawkę. Widać to wszędzie na wsiach i w mieście. Sama choćby ul. Wiosny Ludów rozwalona, bo po zamknięciu przejazdów w maju 2019 cały objazd szedł przez drogi na działkach. Banaszak jest za zadłużaniem, zadłużali gminę nawet na wydatki bieżące, bo już z podatków nie starczało na utrzymanie, do tego wysprzedali majątek gminy i jeszcze do spłaty mamy 100 mln zł. I czekamy na wyrok dotyczący oczyszczalni. Ciekawe, że Banaszak taki chętny do zadłużania Gminy, a swoje kredyty już pospłacał. Fałszywe tony o zadłużonych prostych ludziach są obleśne, bo przez takich ludzi przy władzy właśnie Ci prości te kredyty będą spłacać!
28-03-2024 10:32:27
@ Jarek
Nie ma to jak obrażać opozycje , stosując ataki personalne, kłamliwe insynuacje i teorie spiskowe … Oj pracowicie dziś w Urzędzie . Farma trolli pod komendą „ zastępcy „ wyrabia dzis 200 % normy .
28-03-2024 10:31:56
Waldłukasz
I właśnie Kostrzyn powinien najpierw budować "hale", później "lodowiska". Nie wydawaj pieniędzy, których nie zarobiłeś. Póki tego ktoś nie zrozumie, tak długo będzie żył w swoich kompleksach.
28-03-2024 10:01:31
Jarek
Ludzie „elit” nie zrozumieją tego, że jak normalny człowiek chce kupić mieszkanie/dom to w większości sytuacji musi wziąć kredyt. Tak samo jak chce poczynić większe inwestycje w domu, też musi często wziąć pożyczkę. Nie jest w stanie wydać takiej sumy jednorazowo, ale jest w stanie spłacać mniejsze kwoty przed dłuższy czas. Tak samo z inwestycjami w gminie. Ale trudno to zrozumieć kandydatom „elit” zza szyb luksusowych samochodowych, przejeżdżając obok hal wybudowanych ludziom pod ogródkami, zmierzając nad morze do apartamentu.
28-03-2024 09:53:37
Mirek
Witek. KPO – czyli Krajowy Plan Odbudowy dla Polski pochodzi z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Jest elementem NextGenerationUE. Polska jaki i inne kraje Unii Europejskiej podpisały umowę z KE na część grantową oraz umowę na część pożyczkową. Spłata pożyczki i emisji obligacji przez Unię Europejską zakończy się nie później niż po 30 latach tj. do 2058 r. Unia Europejska wyemituje 800 miliardów EURO obligacji na rzecz rozwoju krajów członkowskich w tym Polski. Polska otrzyma z tych kredytów zaciągniętych przez Unię z 137 miliardów EURO czyli blisko 600 milionów złotych. To dlaczego Kostrzyn ma nie emitować obligacji?
28-03-2024 09:50:16
@Mirek
Co za ściema. Kredyt spłaca się razem z odsetkami i obsługą długu. Do spłaty na razie mamy ok. 100 milionów złotych, a nie 60. Rocznie same odsetki to ok 5 milionów złotych. Tyle rocznie znika z budżetu. A na oczyszczalnie w budżecie Gmina zaplanowała tylko 2 mln zł. Zajrzyj do broszurki jakie tam są kwoty do 2041. Planowanie - katastrofa! Na rozbudowę oczyszczalni potrzeba 50 - 60 mln zł. Już z góry puszczacie farbę, że zadłużenie będzie gigantyczne, bo ekipa z Banaszakiem na czele nie ma pojęcia o niczym, tunel na bagnach, zamiast w drodze, tężnia, w której już się robi burdel i lodowisko to priorytety, a ludzie chodzą w błocie a ścieki na oczyszczalni już nie są odbierane. Czas na zmiany i to szybko!
28-03-2024 09:44:36
Radek
@Mirek. Wreszcie ktoś sensownie pisze. Gmina ma korzystać ze wszystkich instrumentów finansowych żeby realizować jak najwięcej inwestycji służącym Mieszkańcom. W tym emitować obligacje, brać kredyty. Co wy macie z tym spłacaniem zadłużenia.
28-03-2024 09:23:42
Ola
Pani Honorata odpowiednia osoba na stanowisko radnej naszego osiedla, chętnie oddam głos na Panią
28-03-2024 09:20:55
Cart
Ważne, aby radny miał werwę i ogromny zapał do pracy. Na tle innych kandydatów aktywność Witka jest imponująca. Właśnie taki radny swoim działaniem może wykorzystać potencjał nawet średniego burmistrza, jak w Kostrzynie. Te wybory są bardzo proste. Dajemy sobie realny wpływ na dobre zmiany, lub wybieramy radnych NOG, zadłużamy się bez perspektyw i godzimy sie na jeden punkt widzenia.
28-03-2024 09:10:29
Kaziu
Pani Honorata wygląda na osobę podstawioną przez NÓG żeby zabrać głosy opozycji, tzn. Panu Vital
28-03-2024 08:48:39
Katarzyna
Radny Banaszak jest skuteczny i sprawdzony, ma mój głos. Można na nim polegać.
28-03-2024 08:43:38
Adam65
@Grzegorz Banaszak, oglądam obrady na eSesję od dłuższego czasu regularnie i to co widzę, to przejmowanie prowadzenia obrad przez wice burmistrza Waldemara Biskupskiego. Oczywiście niezgodnie z prawem i regulaminem. Czy Pan nie umie powiedzieć asertywnie NIE jako przewodniczący? Po ostatniej kadencji widać jedyną różnicę pomiędzy Panem a innymi radnymi. Większa dieta. Przykro się na to patrzy.
28-03-2024 08:35:35
Roman
Dzięki Grzegorzowi i jego współpracy z Burmistrzem Matyskiem sporo się zmieniło. Mamy wyremontowane ulice i tunel. Ludzi nie dajcie się zmanipulować, jeśli coś działa dobrze, po co to zmieniać!
28-03-2024 08:34:24
Mirek
Witek. Błagam Cię. Jesteś inteligentnym człowiekiem. Oczytanym. Po co chcesz spłacać zadłużenie? Gmina co roku spłaca kredyt albo wykupuje obligacje, które wyemitowała na inwestycje. Ma to zapisane w budżecie. I wystarczy. Poczytaj uchwałę budżetową i WPF. Dziś gmina posiada zobowiązania na 60 milionów złotych przy 180 milionowym budżecie. To 30%!!! Co to jest? Ale nie musi spłacać tego w rok. Zgodnie z WPF zaplanowana spłata to miedzy 4 a 5 milionów rocznie. To przecież żadne pieniądze skoro na same inwestycje wydaje tylko w tym roku ponad 60 milionów. Każde miasto w Polsce, które nie słucha populistycznych wystąpień anonimowych gminnych pseudoekonomistów emituje obligacje. Pozyskuje środki z rynku na inwestycje. I je realizuje. Dla Mieszkańców polepszając infrastrukturę jakoś życia. WPF pozwala zwiększyć zadłużenie Kostrzynowi do 150-160 milionów. To dlaczego gmina tego nie wykorzystuje!!! Ale wykup obligacji i odsetki nie będą miały znaczenia w rosnącym budżecie. Bo wartość pieniądza za 10 lat będzie całkowicie inna. A z infrastruktury będziemy korzystać wszyscy. Przecież wiesz Witek, że słynny KPO – Krajowy Plan Odbudowy – czyli program dla 27 krajów Unii Europejskiej powstał tylko z emisji obligacji. Czyli Unia zadłużyła się do 2060 roku. Ale zrobiła to po to aby m.in. przeprowadzić transformację energetyczną w związku z wojną na Ukrainie oraz żeby pobudzić gospodarkę krajów członkowskich
28-03-2024 08:00:22
Ochotnik
Chłopcy gaszą pożar, strażak z PSP i operator gminnej sikawki konnej, panowie dajcie se już spokój. Dosyć!
28-03-2024 07:56:24
Gość
Ktoś z Państwa pisze, że Pan Vital „ idzie do rady załatwić swój problem”. A czymże są rady gminne, miejskie i sołeckie jak nie gremium rzutkich i zaangażowanych, wybieranych do rozwiązywania problemów lokalnej społeczności. Nie oszukujmy się - zakres tych problemów do rozwiązania przez gminę za szeroki nie jest ( infrastruktura wszelaka i tyle - czym chwali się dotychczasowe gremium reprezentujące mieszkańców). A czy dotychczasowe gremium czasem nie budowało dróg w części osiedla, gdzie ma swoje domostwa? Identyczna sytuacja)))). A czy była ustalona opłata adiacencka? Kto zatem jest na razie na plusie? Żadna gmina nie zabudowuje prywatnych dróg. Najpierw je przejmuje na własność. Jest ku temu procedura, zabezpieczająca równe traktowanie mieszkańców. Dyskutujcie panowie publicznie, a nie pod nickami robicie z kandydatów czy mieszkańców niezorientowanych.
28-03-2024 07:55:49
Karol
Kiedyś głosowałem na Radnego Banaszaka, ale teraz czas postawić na kogoś o świeższym spojrzeniu i kogoś mniej związanego z zastępcą. Mam wrażenie, że głównym zajęciem zastępcy, to jest pilnowanie aby widnieć w podpisach pod życzeniami, podziękowaniami itd. Chyba gmina Kostrzyn jest jedyną, w której stanowisko zastępcy jest tak mocno eksponowane. Dlatego wybiorę Panią Honoratę. Znam, szanuję i wiem że to porządna osoba. A trzeci z kandydatów, co tu dużo mówić. Mam wrażenie, że kampanię prowadzi po to, aby wszyscy zobaczyli jaki jest wspaniały. A gminą to się chyba dopiero ostatnio zaczął interesować. A co do dróg, które gmina miałaby przejąć. Widział co kupuje, z pretensjami zapraszam do dewelopera. A część domów stawiała firma lokującą się w jednej z hal przy Okrężnej/Polnej. Myślę, że ktoś z jego komitetu mógłby pomóc w kontakcie z tą firmą. Może w porozumieniu z wykonawcą i inwestorem - deweloperem uda się naprawić drogi
28-03-2024 07:13:17
Mirek
Vital. A dlaczego należy zmniejszać zadłużenie gminy? Przecież wszystkie gminy się zadłużają. Co jest tak złego w zadłużeniu naszej gminy ? Zobacz co to jest Wieloletnia Prognoza Finansowa. Zobacz jak wyglądają wskazniki gminy. Dziś gminy, miasta np Poznań, Kraków mogą wyemitować obligacje do 100% dochodów. To dlaczego Kostrzyn ma tego nie zrobić i wybudować za to drogi, kanalizację, szkole? Wartość pieniądza np 50 milionów za 15 lat będzie nieporównywalna. To co wybudujesz dziś za 50 milionów za 15 lat wybudujesz za 200 milionów. Według mnie gmina powinna wyemiotwać maksymalną możliwą wartość obligacji i wydać te pieniądze na inwestycje. Mieszkańcy korzystają z infrastruktury. A dochody gminy i tak będą rosły bo choćby z PIT co roku ludzie zarabiają wiecej, rośnie najniższe wynagrodzenie, rośnie średnie wynagrodzenie w Polsce. I gmina zawsze będzie miała wiecej środków w budżecie. I spokojnie poradzi sobie ze wykupem corocznie części wyemitowanych obligacji. Zobacz Warszawę ile emituje obligacji żeby wybudować III linie metra.
28-03-2024 07:09:19
Ekokierowca
No widzę, że Witalij już porzucił auto i zaczął chodzić, zamiast nagrywać te swoje filmiki. I dobrze może doczekamy się konkretów od kandydatów w bezpośrednich rozmowach, a nie z szyby auta i telefonu....
28-03-2024 07:05:09
@Grzegorz
Widziałem wczoraj Banaszaka i Biskupskiego, Panie Grzegorzu nie stać Pana na samodzielność?
28-03-2024 06:56:16
Ania z Rzeromskiego
Jezu Chryste. Ludzie, przejrzyjcie na oczy. Banaszak to poziom wystarczający do prowadzenia narady w straży ochotniczej, nawet nie zawodowej. Pani Szak, z kompetencjami księgowej, miła i uśmiechnięta na banerach, a rycząca na swoich klientów, bez najmniejszego pojęcia o polityce i samorządach. Voranau rozwalił system, nie tymi pięcioma językami, które zna, czy tym, że mieszkał wszędzie - a tym, że podał rękę każdemu wyborcy i jako jedyny wyszedł do ludzi.
28-03-2024 06:02:14
Ewa
Rozmawiałam z Panem Witkiem chyba pół godziny, przed nowym kościołem. To jest człowiek tak ciekawy, że sprawdziłby się nawet w Sejmie. Ciekawe czy nasza część Kostrzyna jest na tyle myśląca i czy skorzysta ze swojej szansy. Liczę na ludzi młodych i przyjezdnych.
28-03-2024 05:30:39
Marek i Maria
Panie Witku. Dziękuję za to, że pan zapukał do naszych drzwi. Prości ludzie, bez układów i znajomości są za panem.
28-03-2024 01:24:52
Krzyś
@Michał idąc twoim tokiem rozumowania skoro mam przydomową oczyszczalnię i oczyszczalnia miejska jest mi do niczego nie potrzebna jak zresztą sieć kanalizacyjna to będę płacił mniejsze podatki gminne? Dlaczego mam komuś "łazienkę remontować"
27-03-2024 23:50:55
Parafianin
Honorcia , skoro rządy Matyska i jego radnych tak Ci się podobają , to dlaczego nie kandydowałaś z komitetu NOG ?
27-03-2024 23:43:56
@@Tosia
Czy urzędnik Szał nie powinien być neutralny politycznie? Zachowują się tak jakby ich przepisy prawa nie obowiązywały. Czas pogonić te klikę! Szał zamiast opublikować informacje, gdzie komitety mogą wywieszać plakaty i banery, powywieszał swoje, pozajmował lepsze miejsca. Taki wyścig szczura do władzy. Jako urzędnik skompromitował gminę wywieszając banery przy drogach powiatowych bez opłaty. Potem ze spuszczoną głową je zdejmował. Dostał polecenie służbowe, że ma podtrzymywać asystęta? Dlaczego Urząd angażuje się w kampanię?
27-03-2024 23:31:15
@ Grzegorz Banaszak
Zaprasza pan do merytorycznej dyskusji , ale będzie pan w tej dyskusji uczestniczył sam czy tradycyjnie ze swoim suflerem pracownikiem Urzędu panem Biskupskim ?
27-03-2024 23:22:23
Czytelnik
Panie Banaszak prowadzone przez pana sesje są jak flaki z olejem. Prawie nikt nie zabiera głosu, tylko hymny pochwalne i wazelina i trwa to ponad trzy godziny, Kto to jest w stanie strawić? Do tego w kampanii uczestniczy nielegalnie urzędnik Biskupski, który powinien być neutralny politycznie.
27-03-2024 23:21:20
@Tosia
W punkt ! Panu dyrektorowi podstawówki rozsypała się koncepcja . Miało być tak pięknie … Gadzinówki zwane informatorami wydane, lud omamiony propagandą sukcesu i zdjęciami włodarzy na Facebooku oraz ich bezwstydnymi przechwałkami . NOG myślało że w ogóle nie będzie musiało prowadzić aktywnej kampanii a wybory darmozjadow na kolejna kadencje miały być tylko formalnością . A tu KLOPS ! Wiec pan dyrektor musi wziąć sprawy w swoje ręce . Najpierw wypycha do ludzi Banaszaka który ma charyzmę przeora klasztoru kamedułów . Szała wysyłają na wsparcie kolejnego geniusza Bez - Rady „ asystęta” z pisowskiej łaski . Musi byc niezły pożar w burdelu skoro wszyscy bez - radni po 5 latach śpiączki dzisiaj zasuwają z ulotkami i pukaja do każdych drzwi niczym świadkowie Jehowi …
27-03-2024 22:59:48
Grzegorz Banaszak
@1234 zapraszam do merytorycznej dyskusji. Odnośnie mojej aktywności podczas obrad rady odsyłam Państwa do transmisji z obrad Rady Miejskiej, których w dobiegającej końca kadencji było 75
27-03-2024 22:29:12
SmutnaPrawda
Nikt wam tyle nie da ile ja mogę wam obiecać :)
27-03-2024 22:25:49
Sąmsiad
Proponuje głosować na Pania Honorate lub na Pana Witka ,Grzegorzowi dziekujemy
27-03-2024 22:19:54
Rynek
Zazdroszczę 11 okręgowi. Mają tam nową, nietuzinkową twarz. Chciałbym mieć taki wybór w swoim okręgu.
27-03-2024 22:17:42
@Maria
Masakra jakaś. Rada Miejska to organ kontrolny dla burmistrza, a wszędzie na plakatach ręka rękę myje i Razem budujemy zadłużenie gminy. Ale nie tylko na plakatach radny Banaszak jest podtrzymywany, również musi korzystać przy zwykłym roznoszeniu ulotek z podpierania przez Biskupskiego. Powinien tylko pety po sobie zbierać. Jako urzędnik Biskupski powinien zachować neutralność polityczną. Dlaczego łamie prawo, które sam wprowadził z Matyskiem dla urzędników?
27-03-2024 22:17:22
Tosia
Obecny radny jest tak dobry, że bez przewodnika nie potrafi wydukać, dlaczego idzie na 15 rok urzędowania. Trzyma katalog za dziesięć baniek i mówi: zapraszamy na wybory. A pan przewodnik nerwowo pali papierosa, bo trzeba z tylnego siedzenia pracować za 14 osób, które też nie potrafią nic sami powiedzieć. A czasu na wszystkie okręgi niema. Robi się nerwowo. Inteligentnemu człowiekowi te wypowiedzi kandydatów powinny wystarczyć dla podjęcia dobrej decyzji.
27-03-2024 22:09:40
Michalina
Pan Vital bardzo rozsądnie odpowiada. Brawo za piękną kampanię w bezpośrednim kontakcie z wyborcami i za pośrednictwem Facebooka-strzał w 10! Pan Grzegorz totalna klapa - myśli, że jak raz obejdzie domy pod nadzorem najbardziej zarozumiałego i zadufanego w sobie człowieka to coś osiągnie? Ludzie tego nie kupią. Pani Honorata - nie znam Pani, ani Pani programu, Pani chyba też boi się ludzi i jedyny kontakt z Panią wyborcy mają za pośrednictwem banerów tu i ówdzie rozwieszonych.
27-03-2024 22:01:48
Iwona
Michał. Naucz się czytać ze zrozumieniem: "Mieszkańcy są zmęczeni tym, że wiele rzeczy, jak łatanie dziur, muszą robić sami, mimo wpłacanych wysokich, w porównaniu np. z Wrześnią podatków (dochodowy i od nieruchomości) do budżetu gminy." Ktoś tu mówi o asfalcie? Asfalt i beton mamy w radzie. Czas na zmiany!
27-03-2024 21:55:34
Panie Michale
Pan nie doczytał, panie Michale. Dziury, rowy, błoto i grzęzawisko. O drogach nie marzymy nawet. Drogi poszły na wydanie gminnych katalogów i indywidualnych książeczek z "osiągnięciami" radnych.
27-03-2024 21:53:36
Ola
Witek! Masz mój głos. Piękne słowa i w punkt! A propos wydawania pół miliona złotych na promocję: "sukcesy nie wymagają reklamy, sukcesy wszyscy widzimy sami. I sprawy godne w sposób oczywisty wszyscy również doceniamy."
27-03-2024 21:34:02
Zosia
Pani Honorata bardzo kompetentna osoba, odpowiednia na stanowisko radnej naszego osiedla okręgu 11.
27-03-2024 21:32:24
Stefania
NASZA GMINA, NASZE MIASTO, NASZE OSIEDLE - wybieram!!!
27-03-2024 21:29:14
Zatorzanka
Prawdziwy bój stoczy się między Banaszakiem a Woronowem . Kibicuje temu drugiemu , bo przynajmniej ma odwagę wyjść sam do ludzi . Banaszaka musi wyciągać do ludzi Biskupski …
27-03-2024 21:26:07
Monik
Tylko pani Honoratka czas na zmiany
27-03-2024 21:20:56
Sąsiad
Przewodniczący z poparciem drugiego, więc odpada. Voronau chce być Radnym, żeby przegłosować sprzedaż swojej drogi do gminy, żenada. Zostaje pani Honorota, nasza sympatyczna sasiadka z fajnymi pomyslalmi na gmine.
27-03-2024 21:19:20
Mieszkaniec gminy
Jak Pan Banaszak reprezentował mieszkańców swojego okręgu? 5.5 roku: 11 wypowiedzi na 71 sesji. Średnio wychodzi, że jedna wypowiedź miała miejsce na co siódmej sesji. Razem wypowiadał się przez 19 minut, Pan Banaszak przebił w tej statystyce nawet Panią Knopkiewicz. Daje to średnią 15 sekund na sesję. Odpowiedź drugiego z Panów na drugie pytanie nabiera zupełnie realnego problemu. Teraz przeliczmy ile podatnika kosztuje jedna minuta wypowiedzi Pana Banaszka: przy najniższej możliwej diecie wychodzi 5 tysięcy złotych. Daje do myślenia
27-03-2024 21:15:56
N.
Zdecydowanie przekonuje mnie zdanie Pani Honoraty. Myśli o młodych osobach i faktycznie wychodzić z inicjatywami dla ludzi, z myślą o nich. Jestem na tak!
27-03-2024 21:10:23
@Kaziu
O czym. Ze chce prywatną drogę gminie wcisnąć?
27-03-2024 21:06:15
Kaziu
Vital Voranau mówi zdecydowanie najrozsądniej że wszystkich do tej pory przedstawionych kandydatów.
27-03-2024 21:04:45
Maria
Dlaczego Pan Grzegorz chodzi z nauczycielem
27-03-2024 21:02:09
Karol
Czas na zmiany. Głosuję na Panią Honoratę
27-03-2024 20:56:14
Z Siekierek
Vital ale takich dróg w Siekierkach, Kostrzynie i całej gminie jest ze 100 kilometrów. Żeby je wybudować licząc po 4-5 milionów za kilometr daje pół miliarda!!!! To jest bankructwo dla Kostrzyna. Co Ty wygadujesz chłopie.
27-03-2024 20:47:40
1234
Panie przewodniczący - co tak mało się Pan odzywa na sesjach ?
27-03-2024 20:41:48
Michał
Pan Vital idzie do Rady załatwić swój problem. Kupował pan dom z drogą. Dlaczego nie kupił pan domu przy asfaltowej drodze z chodnikiem? Dlaczego jako mieszkaniec mam płacić za budowę pana prywatnej drogi? Łazienkę też mam Panu wyremontować?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: