Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jedyny kandydat na burmistrza odpowiada na pytania - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Jedyny kandydat na burmistrza odpowiada na pytania
05-04-2024 12:33   Janusz Ludwiczak
Szymon Matysek jest jedynym kandydatem na burmistrza gminy Kostrzyn. Podobnie jak miało to miejsce podczas poprzednich wyborów samorządowych głosowanie na włodarza gminy przypomina plebiscyt. Mieszkańcy będą mogli zagłosować na TAK lub NIE. Ubiegającego się po raz trzeci o fotel burmistrza gminy Kostrzyn, Szymona Matyska zapytaliśmy na jakie liczy poparcie, jakie są największe sukcesy, ale też porażki w kończącej się kadencji. Kandydat odpowiada też na pytania dotyczące inwestycji.

Dlaczego zdecydował się Pan po raz trzeci kandydować na burmistrza gminy Kostrzyn? Historia lubi się powtarzać. Podobnie jak podczas poprzednich wyborów samorządowych Szymon Matysek jest jedynym kandydatem na burmistrza gminy Kostrzyn. Nie żałuje Pan, że nie ma kontrkandydata?
Zbliżająca się do końca kadencja kostrzyńskiego samorządu 2018-2024 to znakomity czas, w którym zrealizowanych zostało szereg inwestycji i inicjatyw. Wiele działań jest obecnie na etapie przygotowań lub u progu rozpoczęcia. Inicjując kolejne inwestycje, współtworząc je i pozyskując na nie środki zewnętrzne zamierzam je w najbliższych latach dokończyć. Zapewnią one rozwój i całkowicie zmienią oblicze naszej gminy, a przede wszystkim wpłyną pozytywnie na życie Mieszkańców. Myślę, że szeroki zakres zobowiązań i deklaracji, które padają z moich ust i konsekwentne dotrzymywanie danego słowa dają jasny sygnał Mieszkańcom, że zadania o których mówię zostaną zrealizowane.

Na jakie poparcie mieszkańców liczy Szymon Matysek. 5,5 roku temu na TAK było 92,36% wyborców (6 960 osób, na NIE – 576). Jak będzie 7 kwietnia 2024?
Zaufanie, którym zostałem obdarzony w wyborach dziewięć lat temu świadczy o tym, że wizja rozwoju naszej gminy, której fundamentem są Mieszkańcy jest w pełni akceptowana. To setki spotkań i rozmów z ludźmi dają mi wiedzę na temat ich oczekiwań, których realizacji się podejmuję. Głęboko wierzę, że wyrazem zaufania, którym darzą mnie Mieszkańcy, będzie przede wszystkim ich liczny udział w niedzielnych wyborach.

Największe sukcesy w kończącej się kadencji. Prosiłbym o wymienienie pięciu w skrócie. A największe porażki? Czego nie udało się zrealizować?
Największym sukcesem bez wątpienia nie tylko tej kadencji, ale i całego okresu pełnienia przeze mnie funkcji Burmistrza Gminy Kostrzyn są zadowoleni Mieszkańcy. To przecież dla nich intensywnie pracuję, nierzadko 7 dni w tygodniu, i to Mieszkańcy korzystają z infrastruktury oraz inicjatyw, które realizowane są przez nasz samorząd. To efekt intensywnej pracy z moimi współpracownikami w Urzędzie Miejskim czy w instytucjach gminy. To współdziałanie z Radą Miejską i Sołectwami. Bo tunel kolejowy, dwa żłobki, nowe przedszkola, modernizowane drogi, budowane chodniki, nowe i modernizowane obiekty czy wyremontowany budynek szkoły zawodowej oraz budowa kanalizacji to inwestycje w poprawę jakości życia. To też komunikacja publiczna, z której korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób czy ogromne nakłady poniesione na poprawę infrastruktury placówek oświatowych. Naszym obowiązkiem jest także dbanie o bezpieczeństwo Mieszkańców dlatego inwestujemy publiczne pieniądze w budynki ochrony zdrowia, wspieramy działalność służb poprzez ich doposażanie jak choćby OSP w dwa nowe wozy bojowe. Inwestujemy w energooszczędność i dbamy o zielone przestrzenie. Duży nacisk kładziemy też na infrastrukturę, która służy wypoczynkowi i aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Wybudowaliśmy nową świetlicę wiejską w Czerlejnie i zmodernizowaliśmy te obiekty w Tarnowie, Siedleczku, Iwnie, Brzeźnie, Gułtowach, Sokolnikach Klonowskich, Węgierskim, Trzeku czy Czerlejnku. Kino za rogiem, tężnia solankowa, centrum aktywności „Frajda”, zagospodarowywanie terenów zielonych i rekreacyjnych, inwestowanie w place zabaw, miejsca spotkań czy szeroka oferta projektów związanych ze sportem i aktywnością to działania, które są wskazywane przez Mieszkańców jako te, które zmieniły naszą gminę i spowodowały, że jesteśmy dobrym miejscem do życia. Trudno zaś nazywać porażkami rzeczy, na które nie mieliśmy wpływu, a mogły być realizowane już co najmniej od dwóch lat. Mam tu na myśli środki z Unii Europejskiej z perspektywy 2021 – 2027 czy środki z Krajowego Planu Odbudowy. Opóźnienia w uruchamianiu funduszy miały wpływ także na nas. Szkoda, ponieważ jest rok 2024 rok i moglibyśmy realizować szereg inwestycji znacznie wcześniej, gdyby dostępność środków unijnych była adekwatna do założonego terminu perspektywy finansowej.

Plany na kolejną kadencję. Jaka będzie gmina Kostrzyn w 2029 roku, gdyby to Szymon Matysek został wybrany po raz kolejny na burmistrza?
Każda władza samorządowa w tym kraju rozliczna jest przede wszystkim przez pryzmat inwestycji. Chociaż równie ważnym elementem działalności gminy jest zarówno administracja jako zarządzanie wspólnotą samorządową czy też szereg zadań zleconych z administracji rządowej, które przez gminę są realizowane. Inwestycje są zawsze najistotniejsze z tego względu, że są realnie odczuwalne przez Mieszkańców oraz jasno precyzują całą wizję rozwoju gminy. Taką inwestycją jest właśnie rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie na którą pozyskaliśmy z Unii Europejskiej największe dofinansowanie w historii gminy – 20 milionów złotych, co stanowi jednocześnie maksymalny możliwy do pozyskania poziom dofinansowania. Rozbudowa oczyszczalni to kluczowa inwestycja o kolosalnym znaczeniu dla możliwości rozwoju naszej gminy. Da ona także zielone światło do wszczęcia etapu przygotowawczego do projektu skanalizowania obszarów wiejskich naszej gminy. Dlatego równolegle z rozbudową oczyszczalni rozpoczniemy prace projektowe budowy systemu kanalizacyjnego dla kontynuacji sieci w Gułtowach, Siekierkach, Czerlejnie czy Kostrzynie, ale też obejmiemy tym projektem kolejne miejscowości: Czerlejnko, Trzek, Drzązgowo, Wróblewo, Siedlec, Brzeźno, Siedleczek, Skałowo, czy Glinkę.
W najbliższych miesiącach całkowicie zmienimy oblicze centrum Kostrzyna oraz wybudujemy w jego okolicach zbiornik wodny i nowy Park Kurdeszowy. Rozbudujemy Szkołę w Siekierkach oraz wykonamy termomodernizację szkół w Czerlejnie i Gułtowach. Bardzo ważne jest kontynuowanie modernizacji dróg zarówno w mieście jak i na obszarach wiejskich m.in. w Wiktorowie, Sannikach, Gwiazdowie, Siedlcu, Siedleczku, Brzeźnie, Sokolnikach, Trzeku, Glince, Czerlejnku, Czerlejnie czy Siekierkach. Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Gułtowach wraz ze ścieżką rowerową łączącą Gułtowy z Siedlcem. Chcemy projektować też nowe ścieżki i chodniki m.in. łączące miasto z Trzekiem, Siekierkami, Czerlejnkiem czy Klonami.
Bardzo ważnym działaniem będzie także zakup dodatkowego taboru na potrzeby funkcjonowania gminnej komunikacji oraz zwiększanie środków dla organizacji pozarządowych działających na terenie gminy. W ramach środków z Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” zamierzamy wybudować nowy obiekt – Interaktywne Centrum Historii Tradycji i Kultury, w którym wyeksponujemy zarówno piękną historię gminy, ale także organizacji, zespołów czy stowarzyszeń działających na naszym terenie. Wybudujemy nowe świetlice wiejskie w Klonach, Siedlcu, Ługowinach, Siekierkach i Sannikach. Bardzo dobra sytuacja finansowa gminy daje mi pewność, że wszystkie te inwestycje zostaną zrealizowane. To będzie kolejne znakomite 5 lat dla naszej Gminy.

Wiele osób twierdzi, że gmina ma ogromne zadłużenie. Jak jest rzeczywiście z finansami gminy?
Tutaj ten jedyny raz pozwolę sobie odnieść się do czasów kiedy nie byłem Burmistrzem tak, aby wskazać punkt odniesienia dla roku 2024. W 2011 roku Rada Miejska Gminy Kostrzyn uchwalając Wieloletnią Prognozę Finansową do 2019 roku określiła, że dochody gminy w roku 2011 roku wyniosły 34,4 miliony złotych, a zobowiązania gminy wyniosły 15,7 miliona złotych ze spłatą do 2018 roku. Łączne zobowiązania stanowiły 46% zaplanowanych dochodów gminy na 2011 rok. Na rok 2024 w uchwale Wieloletniej Prognozie Finansowej dochody gminy Kostrzyn określone zostały na kwotę 172,7 miliona złotych, a zobowiązania to 64,4 miliona złotych co stanowi 37% dochodów gminy w 2024 roku. Istotnym jest fakt, że te zobowiązania są zobowiązaniami wieloletnimi, a spłata ich jest zaplanowana i uregulowana w umowach z bankami. W roku 2024 spłata rat stanowi kwotę 4,4 miliona złotych, co przy dochodach gminy zaplanowanych na ten rok w wysokości 172,7 milionów złotych stanowi 2,55% dochodów, nie jest więc trudnym do spełnienia zobowiązaniem. Emisja obligacji gminnych, to obecnie jedna z najbardziej oczywistych, tak samo jak dofinansowania unijne czy rządowe, form pozyskiwania środków przez samorządy w całej Polsce, a kwoty w ten sposób uzyskane służą realizacji zadań, których samorząd nie jest w stanie sfinansować w ramach rocznego budżetu. Niejednokrotnie środki z obligacji stanowią element wkładu własnego naszej gminy do zadań na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Istotą jest aby środki pozyskiwane tak jak w naszym przypadku poprzez emisję obligacji, były wykorzystywane przed wszystkim jako element współfinansowania inwestycji. Przecież wykorzystujemy je poprawiając infrastrukturę, realizują ważne projekty. Bez takich możliwości nie byłoby możliwe pozyskiwane tylu środków zewnętrznych, które zawsze wymagają zaangażowania środków gminnych w różnej skali, zależnej od poziomu dofinansowania. To umożliwia każdemu samorządowi prowadzić tak wiele inwestycji. Bez takich możliwości wiele inwestycji byłoby nadal w sferze planów a dziś już dawno Mieszkańcy z nich korzystają. Oczywistym także jest, że szereg inwestycji, wykonujemy bez zaciągania zobowiązań albo bez środków zewnętrznych, a finansujemy je w całości tylko z budżetu gminy. Każda uchwała Rady Miejskiej dotycząca budżetu gminy a także uchwały w których dokonujemy zmian w ciągu roku oraz uchwały dotyczące Wieloletniej Prognozy Finansowej są kontrolowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. To instytucja, która zajmuje się całkowitą bieżącą kontrolą finansów każdej gminy i każdego miasta w Polsce. Każdy projekt dotyczący emisji obligacji wymaga także odrębnej opinii tej instytucji. RIO ocenia wydatkowanie środków publicznych na bieżąco. Ponadto przeprowadzane są regularne kontrole finansów w gminach w całym kraju. Każda opinia i każda kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej odkąd pełnie funkcję burmistrza gminy Kostrzyn nigdy nie zakwestionowała prawidłowości wydatkowania środków publicznych i bezpieczeństwa finansów naszego samorządu. Finanse gminy Kostrzyn są w bardzo dobrej kondycji. A ich wzrost w dochodach z 42 milionów w 2014 roku do 172 milionów w 2024 roku pozwala być pewnym, że dochody gminy będą systematycznie wzrastać.

Od ponad pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców i kiedy powstanie linia typowo miejska, którą była zapowiadana?
Kostrzyńska Komunikacja Publiczna to jeden z tych projektów wdrożonych na terenie gminy, który całkowicie zmienił jej funkcjonowanie. Ciesząca się obecnie dużym powodzeniem komunikacja, po 5 latach działania potrzebuje nowych impulsów. Kluczem jest zwiększenie taboru, co najmniej o dwa autobusy, co stanie się zarazem argumentem do uruchomienia linii miejskiej.

Jedną z deklaracji przed poprzednimi wyborami była budowa węzła przesiadkowego w Gułtowach. Kiedy on w końcu powstanie?
Gmina Kostrzyn jako członek Stowarzyszenia „Metropolia Poznań” ma zabezpieczone już środki na realizację zadania pn. Budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Gułtowach wraz ze ścieżką pieszo-rowerową łączącą Siedlec z Gułtowami. Na ten cel otrzymamy dofinansowanie unijne w wysokości ok. 8 milionów złotych. Ponadto, ok. 6 milionów złotych pozyskamy na budowę ścieżki łączącej Czerlejnko z Kostrzynem. Finansowanie mamy zagwarantowane. Czekamy na uruchomienie konkursów unijnych w których będziemy mogli złożyć wnioski. Ma to się zadziać w drugiej połowie 2024 roku. Cieszę się, że mimo opóźnień w końcu rusza na dobre nowa perspektywa unijna, ponieważ wyżej wymienione inwestycje uzależnione są właśnie od terminów ogłoszenia konkursów.

Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Kiedy zostanie zrealizowana ta inwestycja?
Gmina Kostrzyn od kilkunastu miesięcy jest w posiadaniu dokumentacji projektowej wraz z niezbędną decyzją środowiskową. Czekaliśmy na uruchomienie nowej perspektywy unijnej i ogłoszenie konkursu na dofinansowanie dla tego typu zadań. Wniosek złożyliśmy z końcem ubiegłego roku. Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwałą z dnia 4 kwietnia br. zatwierdził listę projektów w ramach naboru dla Działania 02.07 „Rozwój zrównoważonej gospodarki wodno – ściekowej” Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 przyznając tym samym gminie dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja warta jest ponad 28 milionów złotych netto, z czego 20 milionów złotych pochodzić będzie z dofinansowania z Unii Europejskiej. Do tego należy doliczyć ponad 7 milionów złotych podatku VAT, który gmina po zakończeniu inwestycji będzie mogła odzyskać. Rozbudowa oczyszczalni to zwiększenie jej możliwości oczyszczania ścieków komunalnych z 2100 m3 na dobę do 4000 m3 na dobę. Ponadto, zmodernizujemy przepompownie ścieków przy ulicy Ignacewo, a punkt zrzutu ścieków całkowicie zautomatyzowany przeniesiony zostanie w pobliże oczyszczalni. Inwestycja zrealizowana będzie do 2026 roku.

Wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Jak i kiedy można rozwiązać ten problem?
Wspomniana rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie jest kluczowym elementem tych oczekiwań i zakłada zwiększenie przepustowości oczyszczalni z 2100 m3 na dobę do 4000 m3 na dobę. Równocześnie będziemy kontynuować kanalizowanie Siekierek. Kolejne sołectwo to Drzązgowo, którego projekt jest na ukończeniu. W najbliższych miesiącach skieruję do Rady Miejskiej wniosek o zabezpieczenie środków na opracowywanie dokumentacji dla kolejnych obszarów, o których wspomniałem powyżej. Prace projektowe dla tego typu przedsięwzięć ze względu na choćby decyzje środowiskowe są długotrwałe. Dlatego powinny biec równolegle z rozbudową oczyszczalni. Pracami projektowymi objęte zostanie większość terenów gminy, a ich następstwem będzie intensywny czas realizacji.

Rewitalizacja serca gminy to było jedno z haseł w kończącej się kadencji. Kiedy więc ruszy przebudowa Rynku w Kostrzynie? Jak i kiedy zmieni się centrum miasta?
W sierpniu 2023 r. Gmina Kostrzyn złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład projektu „Serce Gminy – zagospodarowanie przestrzenne Rynku w Kostrzynie i centrum miasta wraz z układem komunikacyjnym”. W związku z przyznanym w ramach tego programu prawie 8 mln dofinansowaniem w połowie bieżącego roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację modernizacji rynku. Projekt przebudowy opierał się będzie, zgodnie z wolą Mieszkańców, na koncepcji wyłonionej w ramach przeprowadzonego przez Urząd Miejski w 2021 r. konkursu architektonicznego. Zwycięska praca konkursowa jest bazą nad którą pracują obecnie architekci, a sam projekt znajduje się w fazie uzgodnień konserwatorskich. Ideą zmian w centrum miasta jest konieczność stworzenia takiej przestrzeni, która odpowiadać będzie na potrzeby wszystkich Mieszkańców gminy Kostrzyn, od tych najmłodszych po seniorów, mając także na uwadze historię tego miejsca. Istotnym elementem są także jasno sprecyzowane wskazania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w obrębie rynku i centrum. Chcemy stworzyć w centrum miasta przestrzeń przyjazną, uporządkowaną architektonicznie, zachęcającą do spędzania wolnego czasu i komfortową. Dla zapewnienia kompleksowości inwestycji docelowo niezbędna będzie całkowita modernizacja centralnego układu komunikacyjnego Gminy, tak aby poprawić warunki transportowe, stworzyć ciągi piesze i rowerowe. Przebudowie poddane zostaną także ulice przyległe do rynku tak by zapewniały bezkolizyjny dojazd do centrum.

W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy jest więc szansa, że w kolejnych latach w gminie powinien powstać również basen?
Temat rzeczywiście przejawia się w dyskusjach z Mieszkańcami. Myślę, że trzeba najpierw rozróżnić czym jest basen, a czym jest pływalnia. Basen poza częścią do pływania ma także szereg dodatkowych elementów jak aquapark, strefy saun, strefy rekreacyjne. Taka inwestycja to koszt co najmniej 75-90 milionów złotych. Pływalnia zaś, to dużo prostsza forma z częścią do pływania i niedużą strefą rekreacyjną. Oglądaliśmy pływalnię, która powstała kilka lat temu w Słupcy i wybudowana została dla całego powiatu słupeckiego. Koszt takiej inwestycji to co najmniej 40 milionów złotych. Pytanie jest następujące: czy taki obiekt bez dodatkowych urozmaiceń będzie atrakcyjnym miejscem dla odwiedzających, którzy w Kórniku, na Termach Maltańskich czy w Swarzędzu będą mieli zdecydowanie szerszą ofertę? Do tego należy skalkulować koszty funkcjonowania, szczególnie zatrudnienia kilkunastu ratowników i całej obsługi obiektu. Temat jest ciekawy, natomiast na najbliższe lata myślę, że mamy inne zobowiązania inwestycyjne dużo bardziej oczekiwane przez Mieszkańców, które obiecaliśmy zrealizować.

Padały deklaracje, że miesięcznik "Kostrzyńskie ABC" będzie bezpłatny i będzie dostarczany mieszkańcom do skrzynek. Dlaczego do tej pory tak się nie stało, mimo, iż od deklaracji Pana Burmistrza mijają 2 lata.
Zdecydowanie przyśpieszymy prace na tym zobowiązaniem. Każdy Mieszkaniec będzie otrzymywał bezpłatnie miesięcznik z informacjami dotyczącymi funkcjonowania naszego samorządu. Informowanie o działaniach i inwestycjach jest naszym obowiązkiem i Mieszkańcy nie powinni za to płacić. Dotrzymam słowa.

Przybywa mieszkańców w gminie Kostrzyn. Niewiele brakuje do przekroczenia 20 tysięcy. Jak widzi Pan napływ ludzi do gminy. Jakie mogą wiązać się z tym szanse, wyzwania, ryzyka i problemy?
Uznaję to za świadectwo tego, że gmina Kostrzyn jest postrzegana jako znakomite miejsce do życia, a tym samym, że samorząd gminy Kostrzyn prawidłowo się rozwija. Jesteśmy nowoczesnym miejscem, które wybierają nowi Mieszkańcy, jako lokalizację do życia i funkcjonowania. Rolą samorządu jest w taki sposób realizować przedsięwzięcia i inicjatywy, aby ten trend utrzymać. Dynamiczny wzrost liczby Mieszkańców naszej gminy w ostatnich latach świadczy o tym, że realizujemy swoje zadania bardzo dobrze. Dlatego też pokaźne środki z publicznych pieniędzy przeznaczamy na rozwój i budowę infrastruktury, ale także dbamy o bezpieczeństwo i aktywność Mieszkańców.

Dużym problemem jest rozbudowa takich części gminy jak np. Siekierki Wielkie, ale również Gwiazdowo, Czerlejno… Kiedy jest szansa, że całą gmina objęta zostałaby planem miejscowym, który dałby jasne wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego?
We wrześniu 2023 roku weszła w życie zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według zapisów nowej ustawy wszystkie gminy w Polsce zostały zobowiązane do opracowania nowego dokumentu planistycznego o charakterze prawa miejscowego - planu ogólnego gminy w terminie do 31 grudnia 2025 r. Plan ogólny zastąpi funkcjonujące obecnie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nową ustawą plan ogólny będzie wytyczną do opracowywania planów miejscowych, ale także decyzji o warunkach zabudowy. Nowe prawo powinno dać samorządom narzędzie do faktycznego wpływu na zagospodarowanie przestrzeni.
22 grudnia 2023 r. został ogłoszony tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie projektu planu ogólnego gminy. 1 lutego 2024 r. Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania planu ogólnego gminy Kostrzyn i tym samym rozpoczęła procedurę planistyczną.

I na koniec wróćmy jeszcze do samych wyborów. Co w przypadku, gdyby nie udało się objąć większości w Radzie Miejskiej? Może przecież zdarzyć się tak, że Wasz komitet – Nowe Oblicze Gminy nie zdobędzie 8 mandatów. Jak zatem w takim przypadku chciałby burmistrz osiągnąć kompromis z przyszłą Radą?
Dziś skupiam się całkowicie na kampanii wyborczej swojej i 15 kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn z Komitetu Nowe Oblicze Gminy, który wspólnie tworzymy. Zarówno doświadczenie, jak i zaangażowanie tych ludzi są bardzo duże i jestem przekonany, że tak też ocenią ich działalność Mieszkańcy. Przed nami wiele ważnych inwestycji i zadań, które wymagać będą przede wszystkim wiedzy oraz ogromnej pracy ze strony Radnych. A kompromis osiągam z każdym zawsze w ten sam sposób - rozmawiając i szukając wspólnie najlepszych rozwiązań dla naszej gminy. Przecież jako społeczność mamy jeden wspólny cel - chcemy by nasza gmina dynamicznie się rozwijała, a Mieszkańcy każdego dnia odczuwali, że gmina Kostrzyn staje się nowoczesnym i dobrym miejscem do życia.


Aktualności
Niezapominajka
14

wrz

15:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Polonia II Środa Wielkopolska

15

wrz

14:00
Janowo
Uroczystości patriotyczne - 81. rocznica zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów AK

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła → przesunięte na 22 września

16

wrz

15:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji rolnictwa, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

17:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: