Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 1: Buszkówiec, Glinka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 1: Buszkówiec, Glinka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo
26-03-2024 11:41   Janusz Ludwiczak
Rozpoczynamy cykl rozmów z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Na początek kandydaci z okręgu nr 1, obejmującego miejscowości: Buszkówiec, Glinka Duchowna, Glinka Szlachecka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo. O mandat radnego ubiegają się:
• Szymon Frąckowiak – KWW Nowe Oblicze Gminy,
• Beata Wilczyńska – KWW Bliżej Ludzi.

Mieszkańcom i naszym Czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn i daliśmy im możliwość zaprezentowania się. Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy. Kandydaci mieli czas cztery dni, do niedzieli 24 marca do godz. 21:00 na przesłanie odpowiedzi.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

Na początek przedstawiamy kandydatów z okręgu nr 1, obejmującego miejscowości: Buszkówiec, Glinka Duchowna, Glinka Szlachecka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo.

Okręg ten liczy 1202 mieszkańców, a w poprzednich wyborach parlamentarnych uprawnionych do głosowania było 966 osób.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Szymon Frąckowiak, lat 49, Skałowo – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Od kilku pokoleń jestem związany z Gminą Kostrzyn. Mam 49 lat, wykształcenie wyższe, jestem absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu, jestem żonaty, mam syna w szkole średniej, prowadzę rodzinne gospodarstwo rolne. Od wielu kadencji pracuje w Radzie Sołeckiej, a ostatnie dwie kadencje jako Sołtys Sołectwa Skałowo. W obecnej kadencji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn jestem Przewodniczącym Komisji Rolnictwa Ochrony Środowiska i Spraw Komunalnych.

Beata Wilczyńska, lat 55, Glinka Duchowna – Lista nr 13: KWW Bliżej Ludzi:
Jestem mieszkanką Glinki Duchownej, mam 55 lat, wykształcenie średnie, męża i dwoje dorosłych dzieci. Jako pracownik Poczty Polskiej mam bezpośredni kontakt z Państwem na co dzień. Jestem osobą aktywną i śmiało mogę powiedzieć o sobie, że jestem Kobietą pracującą, która żadnej pracy się nie boi!

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Szymon Frąckowiak: Ponieważ jestem osobą, która lubi pracować na rzecz lokalnej społeczności, wspierać ich inicjatywy oraz inwestycje, które poprawiają funkcjonowanie życia codziennego. Jestem osobą gotową do dialogu, kompromisu i współpracy.

Beata Wilczyńska: Do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn kandyduję, ponieważ codziennie poznaję problemy mieszkańców mojego okręgu i chciałabym pomóc wiele z nich rozwiązać. Mieszkańcy często otwarcie mi mówią o swoich potrzebach, np. potrzebie integracji, braku placu zabaw na nowo powstałym osiedlu w Gwiazdowie, braku świetlicy w Glince itd. Chcę poszukiwać wspólnie sposobów, aby te potrzeby i inne, zostały zrealizowane. Będę reagować na bieżące sprawy mieszkańców wsi w moim okręgu oraz współpracować z sołtysami. Potrafię składać wnioski oraz odważnie zabierać głos w imieniu Mieszkańców.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Szymon Frąckowiak: Obecną, kończącą się kadencję Rady Gminy i Burmistrza oceniam dobrze. Udało się zrobić inwestycje, które są bardzo ważne dla naszej społeczności, między innymi: budowa tunelu kolejowego wraz z całym układem drogowym, miejsca rekreacji dla dzieci, młodzieży i osób starszych, modernizacja i budowa dróg, chodników, ścieżek pieszo – rowerowych, oświetlenia, świetlic wiejskich, budynków oświatowych, kanalizacji i wiele innych inwestycji.
Nie udało się zrobić również ważnych inwestycji takich jak, modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków, która pozwoli na dalszą rozbudowę kanalizacji, modernizacja kostrzyńskiego rynku, czy modernizacja i budowa kolejnych dróg, chodników, ścieżek pieszo - rowerowych poprawiających bezpieczeństwo.

Beata Wilczyńska: Pracę burmistrza i rady należy ocenić, biorąc pod uwagę kontekst możliwości stworzonych przez uprzednio przygotowane strategie Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Metropolia Poznań – zatem porównując z innymi gminami Powiatu Poznańskiego realizacja zadań wypadła na poziomie 25% - 30% możliwości Gminy Kostrzyn! Udało się pozyskać środki unijne na budowę Sali Sportowej i termomodernizacje kilku budynków, budowę żłobków, a w ramach tzw. ZIT skromnie wykonano tylko jeden punkt przesiadkowy w Kostrzynie (z ul. Warszawską i Ogrodową). Nie wykorzystano możliwości złożenia wniosków razem z Powiatem Poznańskim, by pozyskać wyższe dofinansowanie do budowy tunelu, zakupu autobusów oraz punktu przesiadkowego w Gułtowach czy ścieżek rowerowych, których realizację przełożono na kolejne „rozdanie” (2021-2027).
W perspektywie unijnej 2014-2021 nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Skałowie, budowę zbiornika retencyjnego w Kostrzynie, rewitalizację i remont domu parafialnego, na rozbudowę budynku szkoły w Siekierkach, na rozbudowę budynku przedszkola i zwiększenie ilości miejsc w Przedszkolu Miejskim, w bardzo słabym stopniu pozyskano środki na edukację (wyposażenie szkół i zajęcia dodatkowe), również nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Gułtowach i rozbudowę kanalizacji na wsiach (np. w ramach Polskiego Ładu) itd.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Szymon Frąckowiak:

  1. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną.
  2. Modernizacja kostrzyńskiego rynku.
  3. Budowa i modernizacja dróg, chodników czy ścieżek pieszo – rowerowych.
  4. Budowa świetlic wiejskich.
  5. Budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie naszej Gminy.

Beata Wilczyńska:

  1. Rewitalizacja Rynku w Kostrzynie - z uwzględnieniem głosu mieszkańców i ekspertów,
  2. Zwiększenie ilości miejsc i terenów przeznaczonych na nasadzenia zieleni i parki, w tym Park i kładka nad Strumieniem w połączeniu z budową zbiorników retencyjnych, w tym: pomiędzy ulicą Wrzesińską, a drogą krajową nr 92 przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w celu ochrony rejonu ul. Wrzesińskiej przed nawalnym deszczem i zalaniem itp.
  3. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, poprawa bezpieczeństwa i stanu dróg - budowa dróg osiedlowych i chodników,
  4. Poprawa warunków edukacji z wykorzystaniem środków unijnych, rozbudowa szkoły w Siekierkach, dofinansowanie wyposażenia pracowni w szkołach i dodatkowych zajęć dydaktycznych, zajęć sportowych, np. szkoła mistrzostwa sportowego i możliwość uzyskania większego dofinansowania na rozwój bazy sportowo rekreacyjnej.
  5. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych, gwarantem utrzymania niskich opłat za odbiór ścieków oraz konkurencyjności gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym itp.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Szymon Frąckowiak: Tak, uważam że należy wprowadzić strefę płatnego parkowania w centrum Kostrzyna, ponieważ parkingi na tym terenie mają służyć w celu: przyjedź, załatw sprawę i odjedź, żeby kolejne osoby również mogły znaleźć miejsce parkingowe i załatwić swoje sprawy. Uważam, że pierwsza godzina parkowania powinna być darmowa. Jest to forma parkowania, która dobrze sprawdza się w gminach sąsiednich.

Beata Wilczyńska: Inwestycja w parkometr przy wyjeździe z parkingu przy Urzędzie Miejskim okazała się niewypałem! Kostrzyn jest małym miastem, przedsięwzięcie może okazać się nierentowne i negatywnie wpłynąć na interesy właścicieli sklepów i restauracji, dlatego najpierw należy sporządzić analizę kosztów i ewentualnych wpływów, a następnie zapytać mieszkańców, aby mogli się wypowiedzieć w formie konsultacji.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Szymon Frąckowiak: Tak, powinien być kontynuowany.

Beata Wilczyńska: Tak, należy wspierać demokratyczny udział mieszkańców w decydowaniu o tym, co powinno być finansowane z budżetu gminy.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Szymon Frąckowiak: Właśnie modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków umożliwi to, żeby w kolejnych wsiach naszej Gminy, gdzie to jest możliwe, rozbudować sieć kanalizacyjną. Natomiast żeby jak najwięcej tych wsi skanalizować, należy przygotować projekty, koncepcje takich sieci i wnioskować o środki zewnętrze.

Beata Wilczyńska: Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych zarówno w mieście, jak i na wsiach powinny iść w parze. Koszty opłaty za 1 m3 są naliczane z uwzględnieniem utrzymania oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej zarówno na wsiach, jak i w mieście. Wyższe są koszty i opłaty za ścieki zagnite z szamb. W ostatnim czasie Gmina Kostrzyn ograniczyła limity przyjmowania ścieków z szamb, ścieki są wożone poza gminę, przez co mieszkańcy ponoszą wyższe koszty, niż przewiduje cennik, kwoty te (niejednokrotnie przewyższają opłaty za zużycie energii elektrycznej) nie są rekompensowane, dlatego w tej sytuacji rozbudowa oczyszczalni będzie miała wpływ na obniżenie kosztów odbioru ścieków dla mieszkańców wsi, a budowa sieci kanalizacyjnej na wsiach będzie miała wpływ na obniżenie bądź utrzymanie niższej opłaty za odbiór ścieków również w mieście. Im więcej ścieków oczyszczalnia jest w stanie przyjąć, tym więcej zarobi, przy podobnym poziomie kosztów utrzymania i administracji. To się gminie po prostu opłaca. Jest to szansa na nie tylko na uniknięcie kar po 2027 r. ale również na rozwój, na zapewnienie godnego życia mieszkańców i atrakcyjności Gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Szymon Frąckowiak: Uważam, że w najbliższej kadencji nie. Co nie oznacza, że w przyszłości w miarę rozwoju Gminy, taka inwestycja będzie miała możliwość powstania. Funkcjonowanie takiego obiektu generuje ogromne koszty, a w naszej Gminie obecnie są dużo ważniejsze inwestycje do zrealizowania.

Beata Wilczyńska: W ostatnim czasie też wzrosło gwałtownie zadłużenie gminy oraz zostały poniesione koszty związane z wnioskiem o rozbudowę oczyszczalni ścieków, termin informacji o ewentualnym dofinansowaniu - czerwiec 2024 r. – w tym kontekście Pana pytanie jest równoznaczne z pytaniem, co powinniśmy wybrać, ponieważ w budżecie nie ma wolnych środków, by udźwignąć obie inwestycje na raz, nawet jeśli udałoby się pozyskać dofinansowanie do budowy basenu. Z atrakcji nie korzystają wszyscy mieszkańcy, a znaczący wzrost opłat za ścieki już odczuwają właściciele szamb i odczują wszyscy, jeśli nie zostanie wybudowany trzeci reaktor oczyszczalni. Należy zatem finanse gminy najpierw poprawić do stanu, w którym będzie można dysponować wolnymi środkami na tę inwestycję i utrzymanie jej funkcjonalności, a dopiero wtedy wszcząć dyskusję i zapytać Mieszkańców o zdanie, czy finansować to zadanie.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Szymon Frąckowiak: Najważniejsze problemy w moim okręgu to:
1. Mało bezpieczne możliwości poruszania się pieszych czy rowerzystów, dlatego w tym celu będę zabiegał o budowe ścieżek pieszo – rowerowych, chodników , czy o montaż oświetlenia.
2. Brak dostępu mieszkańców do sieci kanalizacyjnej, w tym celu będę zabiegał o przygotowanie dokumentacji i koncepcji budowy kanalizacji a następnie o realizację budowy. Duży wpływ na realizację tych inwestycji będzie miała planowana rozbudowa oczyszczalni ścieków.
3. Złe nawierzchnie dróg gminnych, w tym celu będę zabiegał o modernizację nawierzchni.
Żeby te problemy w możliwie najszybszym czasie i w jak największym zakresie były zrealizowane, należy poszukać i aplikować o środki zewnętrzne. Ponadto w Radzie Gminy bardzo ważny jest dialog, kompromis i współpraca. W okręgu nr. 1 w którym jestem Radnym i po raz drugi kandyduję, przy rozwiązywaniu tych dużych problemów, czy bardzo często tych małych problemów, bardzo sobie cenię współpracę z Radami Sołeckimi i Sołtysami, ponieważ to oni wiedzą najlepiej co potrzebują dla swoich mieszkańców i z jakimi problemami należy się zmierzyć i to w tych sprawach należy im pomagać i ich wspierać.

Beata Wilczyńska: Lokalna społeczność okręgu nr 1 to zarówno rolnicy, mieszkańcy bloków oraz nowych osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy często wyrażają potrzebę większej integracji, brakuje placu zabaw na nowo powstałym osiedlu w Gwiazdowie oraz świetlicy w Glince Duchownej. Zamierzam współpracować z mieszkańcami i sołtysami, aby znaleźć wspólnie lokalizację, przygotować wnioski do gminy, szukać ewentualnych dofinansowań.
Mieszkańcy wsi zgłaszają również problem związany z odbiorem ścieków przez gminę, informują, że za wywóz nieczystości z szamb ponoszą o wiele wyższe opłaty niż w latach ubiegłych, co związane jest z tym, że gmina ogranicza odbiór ścieków z szamb i wożone są poza gminę. Rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest zadaniem, które zamierzam wspierać.
Wiele dróg i chodników w naszych wsiach wymaga modernizacji, nie została zakończona przebudowa drogi Kostrzyn – Glinka - Buszkówiec. Zamierzam zabiegać o jej dokończenie oraz modernizację dróg, budowę chodników składając wnioski do budżetu gminy i zabierając głos na komisjach oraz podczas sesji.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Szymon Frąckowiak: W celu poprawy funkcjonowania KKP i dostosowania kursów KKP z godzinami odjazdów i przyjazdów pociągów, oczywiście w miarę możliwości, uważam, że należy powiększyć tabor autobusowy, co wpłynie na zwiększenie ilości kursów a tym samym umożliwi i usprawni dowóz do szkół i na pociąg, w bardziej zgranym czasie z kursowaniem pociągów. A to sprawi, że KKP będzie bardziej dostępna dla mieszkańców naszej Gminy. Powiększenie taboru autobusowego należy dokładnie przedyskutować, wszystkie za i przeciw, żeby możliwie najniższym kosztem tą KKP najlepiej usprawnić.

Beata Wilczyńska: Diagnoza: Warunkiem uzyskania dofinansowania na KKP był dowóz mieszkańców do punktów przesiadkowych, jednak w ramach ZIT zakupiono zbyt mało autobusów, by częstotliwość kursów była wystarczająca, nie wykorzystano wszystkich możliwości pozyskania dofinansowania w perspektywie 2014-2021. Gmina Kostrzyn nie zadbała też o możliwość zapewnienia środków na zakup taboru niskoemisyjnego w perspektywie 2021-2027 w ramach ZIT, nie skorzystała ze środków krajowych np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej („Zielony Transport Publiczny” - trzy nabory do kwietnia 2023 r. – 90% dofinansowania). Nie ma też publicznych informacji, czy gmina składała wniosek o dofinansowanie z KPO – nabór wniosków na zakup autobusów niskoemisyjnych do 17 maja 2023 br. Rozwiązanie: pozyskanie dofinansowania na zakup autobusów i bieżące dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców.


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: