Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 14: Kostrzyn - Rynek i okolice - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 14: Kostrzyn - Rynek i okolice
03-04-2024 22:39   Janusz Ludwiczak
W 10. odcinku naszego cyklu mini-debat tym razem przedstawiamy kandydatów w okręgu nr 14 obejmującym północną część centrum Kostrzyna i okolice Rynku. O mandat radnego ubiegają się:
• Arkadiusz Bilski – KWW Nowe Oblicze Gminy;
• Magdalena Grzelak – KWW Jacka Jerzego Lisa.

W najbliższą niedzielę wybory samorządowe. Zanim jednak wybierzemy nowych radnych mieszkańcom i naszym Czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, dając im możliwość zaprezentowania się. Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

W naszej 10. mini-debacie przedstawiamy kandydatów z okręgu nr 14, obejmującego ulice: 20 Października, Bolesława Prusa, Braci Drzewieckich, Cmentarna, Czerwonego Krzyża, Hallera, Kościuszki, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Mickiewicza, Miklaszewskiego, Okrężna, Polna, Rynek, Sikorskiego, Słoneczna, Słowackiego, Spokojna, Stanisława Lema, Waligóry, Wisławy Szymborskiej, Zieleniec – czyli północną część centrum Kostrzyna i okolice Rynku.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Arkadiusz Bilski, lat 32, Kostrzyn – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
W tym roku skończę 33 lata, jestem żonaty i mam półroczną córkę. Od urodzenia mieszkam w Kostrzynie.
Jestem absolwentem studiów na kierunku Polityka Społeczna na Uniwersytecie Przyrodniczym, Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zarządzanie Gospodarką Odpadami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Od momentu zakończenia edukacji związany jestem z administracją publiczną, a swoją karierę zawodową rozwijam w branży odpadów komunalnych.
Wolne chwile spędzam na przejażdżkach rowerowych po Wielkopolsce, biegając po Gminie lub wędkując na „Gliniance” w Iwnie.

Magdalena Grzelak, lat 30, Kostrzyn – Lista nr 12: KWW Jacka Jerzego Lisa:
Rodowita Kostrzynianka z okręgu nr 14. Szczęśliwa żona i matka. Skończyłam dwa kierunki studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- prawo i administrację. Kolejno ukończyłam aplikację radcowską uzyskując tytuł radcy prawnego.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Arkadiusz Bilski:
Do rady miejskiej zdecydowałem się kandydować w 2018 roku, kiedy jako aktywny członek Stowarzyszenia Walka Kostrzyn chciałem mieć większy wpływ na decyzje podejmowane w Gminie. Zależało mi na rozszerzeniu swoich działań i wsparciu mieszkańców w rozwiązywaniu ich problemów. Te priorytety się nie zmieniły. Pragnąc kontynuować działania, które rozpocząłem w obecnej kadencji zdecydowałem się wystartować ponownie w wyborach i ubiegać się o mandat radnego w okręgu numer 14.

Magdalena Grzelak:
Zdecydowałam się kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn dla realizacji postulatów Wyborców; niezależnego, obiektywnego i merytorycznego spojrzenia na wyzwania z jakimi mierzy się Gmina Kostrzyn; uczciwego i transparentnego działania na rzecz Naszej Wspólnoty; poprawy bezpieczeństwa Mieszkańców Gminy Kostrzyn; racjonalnego i przejrzystego wydatkowania środków pochodzących z budżetu Gminy oraz stworzenia debaty. Jednocześnie chciałabym doprowadzić do ograniczenia swoistej kadencyjności Rady, co pozwala na zachowanie tzw. „higieny władzy lokalnej”, a to z kolei do zminimalizowania zjawisk niepożądanych.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Arkadiusz Bilski:
Liczba zrealizowanych inwestycji, bogaty kalendarz imprez kulturalnych, sprawnie funkcjonujący system gospodarki odpadami, darmowa komunikacja publiczna, a przede wszystkim liczba napływających nowych mieszkańców i zadowolenie tych obecnych nie pozwala mi inaczej ocenić działania rady oraz burmistrza w latach 2018-2024 jak tylko pozytywnie. Udało się przecież zrealizować największą inwestycję w historii Gminy, czyli budowę tunelu drogowego pod linią kolejową, zmodernizować i wybudować kilkadziesiąt ulic, otworzyć nowe przedszkola i żłobki miejskie, nowe boiska piłkarskie, tężnie solankową, lodowisko, doposażyć jednostki ochotniczych straży pożarnych w nowe wozy bojowe itd.
Inwestycje, których nie udało się zrealizować w mijającej kadencji to z pewnością Budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Gułtowach i Modernizacja Rynku. Są to jednak inwestycje, które rozpoczną się już na początku kolejnej kadencji.
Gdy ubiegałem się o mandat radnego 5 lat temu jednym z punktów mojego programu wyborczego była rozbudowa gminnych ścieżek rowerowych i tu należy szczerze przyznać, że na tym temacie należy mocniej skupić się w kolejnych latach, gdyż ich liczba nadal jest zbyt mała.

Magdalena Grzelak:
Wskazuję, że jestem daleka od oceny kadencji Burmistrza i Rady Gminy z uwagi na trudność w zachowaniu obiektywizmu, w obliczu kandydowania do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Moim zdaniem w ostatnich latach poprawiono przestrzeń publiczną, w szczególności zainwestowano w rewitalizacje i rekreacje (skupiono się na tych kwestiach), jednakże zabrakło zbudowania stabilności finansowej Gminy Kostrzyn czy rozwiązania najpilniejszego problemu warunkującego dalszy rozwój Gminy - oczyszczalni ścieków. Jednocześnie nie pozyskano maksymalnych dotacji możliwych do uzyskania.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Arkadiusz Bilski:

  1. Modernizacja centrum Kostrzyna wraz z przebudową kostrzyńskiego rynku
  2. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie oraz kanalizacji na terenie gminy
  3. Budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Gułtowach
  4. Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Siekierkach Wielkich i remonty pozostałych placówek na terenie gminy
  5. Budowa ścieżek pieszo-rowerowych łączących sołectwa

Magdalena Grzelak:

  1. Zbudowanie stabilności finansowej;
  2. Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków;
  3. Inwestycja w odnawialne źródła energii na potrzeby Gminy Kostrzyn;
  4. Poprawa bezpieczeństwa na ulicach;
  5. Inwestycja w infrastrukturę.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Arkadiusz Bilski:
Jako osoba mieszkająca większość swojego życia przy Rynku, dostrzegam problem w braku miejsc parkingowych dla osób, które przyjeżdżają by zrobić zakupy, załatwić sprawę w urzędzie czy zakładzie komunalnym. Przykład Swarzędza pokazuje, że wprowadzenie minimalnej opłaty za parkowanie (1 zł za 30 minut) rozwiązuje kwestię braku dostępnych miejsc. Innym pomysłem jaki nasuwa mi się przy rozważaniach na temat wprowadzenia strefy płatnego parkowania to ustalenie „pierwszej godziny gratis”, podczas której osoby parkujące będą w stanie załatwić swoje sprawy. W związku z tym w trakcie modernizacji Rynku i okolicznych ulic wprowadzenie strefy wydaje się być zasadne. Należy jednak pamiętać o mieszkańcach kamienic, którzy nie mają możliwości zaparkowania samochodów na terenie swoich posesji. Ten problem można by rozwiązać przez wybudowanie strefy buforowej (wolnej od opłat) przeznaczonej dla mieszkańców.

Magdalena Grzelak:
Z uwagi na złożoność problemu uważam, że w pierwszej kolejności należałoby sporządzić analizę kosztów i potencjalnych wpływów, a później w ramach konsultacji zasięgnąć opinii mieszkańców Gminy - jak oceniają kwestie wprowadzenia stref płatnego parkowania. Wskazać należy, że wprowadzenie strefy płatnego parkowania poprawiłoby rotacje parkujących pojazdów samochodowych, jednocześnie należałoby zapewnić uczestnikom ruchu drogowego alternatywne bezpłatne miejsca postojowe. Wówczas środki pochodzące z zarządzania parkowaniem mogą być wykorzystane do promowania alternatywnych rozwiązań np. korzystania z transportu publicznego, poruszania się pieszo, jazdy na rowerze i innych. Z drugiej strony, płatny parking stanowiłby obciążenie budżetu mieszkańców Gminy Kostrzyn. W związku z tym, wobec postulatu dialogu z Mieszkańcami, najtrafniejsze okazuje się przeprowadzenie w tej kwestii konsultacji.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Arkadiusz Bilski:
Wsłuchując się w głosy mieszkańców budżet obywatelski powinien zostać przywrócony.

Magdalena Grzelak:
Tak. W związku z jego kontynuacją, mieszkańcy Gminy mogliby współdecydować o jej rozwoju. Co więcej, budżet pozwoli na zwiększenie efektywności wydawania środków publicznych i trafność inwestycyjną. Tworzy się dialog pomiędzy Mieszkańcami a władzami miasta.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Arkadiusz Bilski:
Działania kostrzyńskiego samorządu w latach 2018-2024 pokazały, że ważną pozycję w budżecie gminy stanowią inwestycje związane z budową kanalizacji. Gmina Kostrzyn rozrasta się w bardzo szybkim tempie, a część „starszych” ulic nadal nie posiada możliwości przyłączenia do kanalizacji. Oznacza to, że działania te należy zintensyfikować. Gmina Kostrzyn ma obowiązek starania się o środki zewnętrzne na rozbudowę kanalizacji. Jako radny w swoich wnioskach do projektu budżetu corocznie zamieszczam propozycje inwestycji rozbudowy sieci kanalizacji w moim okręgu.

Magdalena Grzelak:
Brak dostępu do kanalizacji terenów wiejskich stanowi ogólnopolski problem. W przypadku wsi zurbanizowanych i gęsto zaludnionych należy rozważyć budowę sieci kanalizacji. Jednakże, w każdym przypadku decydować powinny dwa czynniki: koncentracja ludności na danym terenie oraz kalkulacja finansowa. Jednocześnie należy rozważyć budowę oczyszczalni pasywnych, które mogłyby rozwiązać problem kanalizacji na wsiach oraz dopłatę do przydomowych oczyszczalni ścieków.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Arkadiusz Bilski:
Pływalnie funkcjonują w Środzie Wielkopolskiej, Kórniku, Swarzędzu czy Poznaniu. Odległość od tych miejsc, a także dostępność komunikacyjna sprawia, że nie widzę obecnie potrzeby powielania tej inwestycji w naszej gminie. Należy tu zaznaczyć, że utrzymanie pływalni wiąże się z bardzo dużym obciążeniem gminnego budżetu (takie miejsca bardzo rzadko generują zyski).

Magdalena Grzelak:
W pierwszej kolejności należy dokonać kalkulacji opłacalności inwestycji i możliwości finansowych gminy, zbadać rynek lokalny i popyt na tego typu usługi. Nieocenione w takim wypadku byłoby przeprowadzenie konsultacji wśród mieszkańców, które wskaże zainteresowanie tego typu obiektem. Ponadto, obiekt taki wymaga dużych nakładów finansowych i jest drogi w eksploatacji, co wśród wielu samorządów w Polsce okazywało się wyzwaniem. W związku z tym, rozważyć należy na ile istotne jest powstanie basenu w obecnych okolicznościach faktycznych. Godną uwagi alternatywną – tańszą dla Gminy ale jednocześnie zaspokajająca potrzeby lokalnej społeczności- jest ekonomiczny basen letni.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Arkadiusz Bilski:
Niebezpieczne skrzyżowanie ulic Słowackiego/Mickiewicza/Okrężna- rozwiązaniem tego problemu będzie planowana budowa sygnalizacji świetlnej.
Przekraczanie prędkości przez pojazdy na ulicy Mickiewicza- rozwiązaniem będzie montaż radarowego pomiaru prędkości, o którego zabiegałem a niebawem zostanie zamontowany.
Brak miejsc parkingowych na Rynku- strefa płatnego parkowania z pierwszą godziną bez opłat.
Ulica Cmentarna (odcinek przy cmentarzu)- stan nawierzchni i brak miejsc parkingowych przy głównej bramie cmentarza- jest to jedna z ulic, o której modernizację chcę zabiegać w kolejnej kadencji.

Magdalena Grzelak:
W mojej opinii, w okręgu nr 14 kluczowa jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz położenie nawierzchni na nieutwardzonych drogach, przy których powstały nowe domy czy osiedla.
W związku z tym najważniejsze działania, które chciałabym podjąć będą się skupiać wokół takich kwestii jak: progi zwalniające na ul. Słowackiego i ul. Cmentarnej, nawierzchnia na ul. Cmentarnej (od Cmentarza), przejście dla pieszych na ul. Mickiewicza do paczkomatu albo doprowadzenie chodnika od istniejącego już przejścia dla pieszych (w stronę paczkomatu), zniwelowanie progów powstałych w wyniku stworzenia odpływów wód deszczowych z rynien, z kamienic na ul. Mickiewicza i Rynku oraz ulicach „odchodzących” od Rynku, celem poprawy możliwości przejazdu m.in. osobom z niepełnosprawnością. Co więcej, należałoby rozważyć ograniczenie możliwości parkowania na ul. Kościuszki (w stronę Rynku) dla zachowania bezpieczeństwa. Jednocześnie celem poprawy estetyki oraz ograniczenia śmieci, należy doposażyć okręg w kosze na śmieci oraz stworzyć pasy zieleni. Ponadto, jak wyżej wskazałam istotne jest utwardzenie dróg, przy których powstały nowe domy i osiedle. Reasumując, jestem otwarta na propozycje i postulaty mieszkańców okręgu, którzy najlepiej dostrzegają bieżące problemy i pozostając do ich dyspozycji, chciałabym wspólnie z nimi ustalić priorytety, które pozwolą na sukcesywne zmiany na lepsze.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Arkadiusz Bilski:
By poprawić funkcjonowanie KKP niezbędne jest powiększenie taboru gminnych autobusów. Przy obecnej liczbie autobusów, którą posiada gmina nie jest możliwym dostosowanie połączeń pod rozkład PKP.

Magdalena Grzelak:
Należy dopasować kursy autobusów do rozkładu jazdy pociągów oraz zwiększyć ilość kursów autobusów otwierając nowe kierunki takie jak: Swarzędz, Pobiedziska, Środa Wielkopolska. Jednocześnie należy wystąpić o dofinansowanie na zakup kolejnych autobusów, ale tym razem mniejszych, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zminimalizować koszty utrzymania takiego pojazdu. Jednocześnie należy dokonywać ciągłej aktualizacji i monitorowania zmian w rozkładzie PKP celem dopasowania do rozkładu jazdy KKP.


Aktualności
Niezapominajka
09

paź

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00

11

paź

Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Noc Bibliotek
w godz. 14:00-22:00

12

paź

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Tarnovia Tarnowo Podgórne

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Spotkanie z Krzysztofem Skibą
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 16.09. w MGOK

13

paź

10:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinny powstać rady osiedli?

TAK

NIE


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: