Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Proboszcz Parafii bł. Jolanty odwołany! Ma zarzut wykorzystania seksualnego nieletniego [AKTUALIZACJA] - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Proboszcz Parafii bł. Jolanty odwołany! Ma zarzut wykorzystania seksualnego nieletniego [AKTUALIZACJA]
07-12-2023 04:12   Janusz Ludwiczak
Zarzut wielokrotnego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej poniżej 15. roku życia postawiła Prokuratura Rejonowa we Wrześni ks. Mateuszowi N. Chodzi o tak zwane inne czynności seksualne popełnione w latach 2022-2023. Duszpasterz nie będzie już proboszczem parafii błogosławionej Jolanty w Kostrzynie.

Śledztwo było prowadzone od kilku miesięcy. Pod koniec listopada Prokuratura Rejonowa we Wrześni postawiła ks. Mateuszowi N. zarzuty w tej sprawie.

– Zarzut dotyczy kilkukrotnego nadużycia stosunku zależności. Podejrzany miał doprowadzić małoletnią osobę poniżej lat 15 do poddania się innej czynności seksualnej (to jest innej niż obcowanie płciowe). Do zdarzenia doszło kilkukrotnie od września 2022 roku do stycznia 2023 roku w Kostrzynie. Jest to czyn z artykułu 199 par. 2 Kodeksu Karnego, czyli wykorzystaniu stosunku zależności między sprawcą a osobą pokrzywdzoną i art. 200 par. 1 Kodeksu Karnego – popełnienie różnych czynności seksualnych, których sprawca dopuszcza się wobec osoby poniżej 15. roku życia. Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów oraz odmówił składania wyjaśnień, do czego ma prawo – mówi portalowi InfoKostrzyn.pl prokurator Paweł Karpiesiuk z Prokuratury Rejonowej we Wrześni.

– Prokurator postanowił zastosować tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze w związku z postępowaniem – poręczenie majątkowe w kwocie 7 tys. zł, zakaz zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 50 metrów i kontaktowania się w jakikolwiek sposób z osobą pokrzywdzoną oraz zakaz przebywania przez podejrzanego w miejscach, w których mogą przebywać osoby małoletnie poniżej 15. roku życia. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 2 do 12 lat więzienia – dodaje prokurator Paweł Karpiesiuk.

Jak powiedział nam prokurator, w postępowaniu były badane wątki ewentualnego popełnienia przestępstw wobec innych osób małoletnich, jednak materiał dowodowy nie jest wystarczający, stąd zarzut tylko o skrzywdzenie jednej osoby.

Już od marca ks. Mateusz N. przestał uczyć religii w kostrzyńskiej "dwójce".

– Zgodnie ze złożonym przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 2 w Kostrzynie w dniu 1.03.2023 r. aneksem do arkusza organizacyjnego placówki ks. Mateusz nie uczy religii z powodu braku misji kanonicznej do nauczania religii – wyjaśnia Paulina Bankiewicz, kierownik Wydziału Oświaty, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

– Od dnia 1 marca ks. Mateusz nie jest nauczycielem religii w naszej szkole, ze względu na to, że ksiądz biskup odebrał mu misję kanoniczną. Nie może więc pracować w szkole – potwierdził nam Wojciech Fąka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Rady Europy w Kostrzynie.

Ks. Mateusz N. został zdymisjonowany ze stanowiska proboszcza kostrzyńskiej parafii.

– Wspomniany ksiądz został zwolniony z urzędu proboszcza w Kostrzynie z dniem 15 grudnia w związku z podjęciem przez Prokuraturę Rejonową we Wrześni środków zapobiegawczych w prowadzonym śledztwie. Proboszczem parafii został mianowany ks. mgr Michał Pękal, dotychczasowy dyrektor Domu Księży Emerytów w Poznaniu. Były proboszcz zamieszka w Domu Księży Emerytów, będzie pełniącym obowiązki dyrektora ośrodka – tłumaczy portalowi InfoKostrzyn.pl ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

– Ponieważ to Kuria Metropolitalna w Poznaniu poinformowała Prokuraturę Rejonową we Wrześni o możliwości popełnienia przestępstwa zaraz po otrzymaniu informacji o budzącym wątpliwości zachowaniu księdza, czekamy na wyjaśnienie tej sprawy – podsumowuje ks. Maciej Szczepaniak z Archidiecezji Poznańskiej.

Ze względu na prowadzone postępowanie w prokuraturze oraz zasadę ochrony pokrzywdzonego informujemy o sprawie dopiero po oficjalnym postawieniu zarzutów.

Już w marcu próbowaliśmy skontaktować się zarówno drogą pisemną, jak i telefoniczną z dotychczasowym proboszczem parafii błog. Jolanty w Kostrzynie. Jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wysyłane wiadomości. Ks. Mateusz nie odbierał też naszych telefonów.

Udało nam się w końcu porozmawiać z nim osobiście przy samym kościele. Nie chciał odnieść się do sprawy, stwierdził, że jest obrażany. Jak powiedział pracę ze szkołą zakończył z powodu budowy kościoła.

Aktualizacja: Jak powiedział portalowi InfoKostrzyn.pl prokurator Paweł Karpiesiuk z Prokuratury Rejonowej we Wrześni 29 listopada został skierowany do Sądu Rejonowego we Wrześni akt oskarżenia przeciwko ks. Mateuszowi N. Prokuratura Rejonowa we Wrześni zakończyła śledztwo w tej sprawie.
Prokurator poinformował nas również, że w jego wypowiedzi nastąpiła pomyłka. Do zdarzenia doszło kilkukrotnie od września 2022 roku do stycznia 2023 roku w Kostrzynie, a nie jak wcześniej podano od września 2020.

Aktualizacja: Jak powiedział Telewizji WTK oraz TVP3 Poznań rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej sprawa dotyczy 13-letniego pokrzywdzonego. Zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie przez księdza do prokuratury złożył delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży działający przy metropolicie poznańskim. Poznańską kurię zaalarmowała matka poszkodowanego chłopca.
– Według zarzutów, które stawia się proboszczowi w akcie oskarżenia, kilkukrotnie doprowadził wówczas 13-letniego pokrzywdzonego do poddania się innym czynnościom seksualnym, wykorzystując nadużycie stosunku zależności pomiędzy nauczyciel a uczeń, proboszcz a ministrant. Oskarżony nie przyznaje się do winy, odmawia składania wyjaśnień – wyjaśnia prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.


Fot: freepik

Komentarze (83)

09-12-2023 21:40:28
piter
Wszystkim hejterom chciałbym przypomnieć, że zarówno prawo jak i ludzka przyzwoitość wymaga, by przed prawomocnym wyrokiem uznawać oskarżonego za niewinnego, dlatego stop mowie nienawiści! Ale też obrońcy kapłana powinni wiedzieć, że w naszym kraju i pod rządami Pisu żaden prokurator nie oskarżyłby księdza nie mając dowodów, więc argumenty o spisku i nagonce też są nieuprawnione. Nie jest też rzeczą ludzi debatować nad dowodami, do tego jest uprawniony tylko sąd. Każdy ma prawo do własnego zdania ale wypowiadać się należy kulturalnie i bez emocji. Wiem, że to trudne, bo jedni mają dzieci w tym wieku i nie potrafią patrzyć chłodnym okiem wyobrażając sobie ich krzywdę, a drugim zawalił się poukładany jakoś świat, gdzie ksiądz jest kimś moralnie dobrym a wiara ma znaczenie w życiu i wypierają nawet możliwość że to może być prawda. Ani nienawiść i przedwczesne ferowanie wyroków ani ślepa obrona bez oglądania się na fakty do niczego dobrego nie prowadzą. Zastanówcie się czasem, zanim coś napiszecie, bo słowa mają swoją wagę. I zawsze miejcie na względzie, że ktoś przecież został skrzywdzony i ten fakt jest tu najważniejszy.
09-12-2023 21:27:45
K
Wierzyć ofiarom. A następnie czekać na faktyczne dowody. Zawsze za stroną poszkodwanych, a nagle ludzie "wierzący" są zupełnie przeciwni z ich zasadami, bo bronią istotę ludzką która krzywdziła...jak wy ludzie możecie stać w obronie księdza, a nie dziecka...wstydźcie się.
09-12-2023 20:41:01
Zniesmaczona
Do "kostrzynianki" Napisała Pni "skandaliczne że wszyscy oprócz są wydali już wyrok (...) - po czym bez mrugnięcia okiem bez sądu wydala Pni wyroku uniewinniający - jest Pani niekonsekwentna. Następnie napisała Pani że ksiądz Mateusz ma postawiony zarzut "tylko" nadużycia zależności nauczyciel uczeń a nie o molestowanie. Droga Pani rzecznik prasowy kurii jasno się wypowiedział (proszę obejrzeć oświadczenie rzecznika w telewizji WTK) że chodziło o wykorzystanie 13 letniego chłopca. Podważa Pani słowa rzecznika prasowego kurii ? Na jakiej podstawie. Ale swoją drogą jakie inne wykorzystanie zależności nauczyciel/uczeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat? Zmusił go do noszenia torby ? Kazał sobie wyczyścić buty ? Na koniec zadaje Pani pytanie czy go przeprosimy jak zostanie oczyszczony. To ja odwrócę pytanie - czy Pani przeprosi jak zostanie skazany ?
09-12-2023 18:02:49
Kostrzynianka
Skandaliczne jest to, że wszyscy, oprócz sądu, wydali już wyrok. Chciałabym zauważyć, że X Mateusz N. ma postawiony zarzut o nadużycie zależności ksiądz-uczeń/ministrant a nie o molestowanie seksualne!!! Dlaczego wszyscy sprowadzają to do jednego? Dowody? Jakie dowody? Znacie je, że wypowiadacie takie tezy? Będziecie mogli go oceniać jeśli zostanie skazany prawomocnym wyrokiem a nie po tym, że postawiono mu zarzuty. Ciekawe czy jeśli zostanie oczyszczony z zarzutów wszyscy tak ochoczo będą go przepraszać.
09-12-2023 15:41:43
speedy
Jak czytam niektóre komentarze to oczom nie wierzę. Drodzy, przecież są dowody. Prokuratura tak po prostu z kosmosu sobie wszystko wymyśliła? Tak po prostu bezpodstawnie daliby tyle zarzutów? No, ale jasne ksiądz to święta krowa... Zacytuję słynny cytat ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka o pedofilii: "To że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył". Ważniejszy jest dla Was jakiś ksiądz. A pomyśleliście o tym biednym dziecku??? Co jeśli faktycznie jest to prawdą? Macie dzieci? No właśnie... no ale przecież ks. Mateusz to taka biedna owieczka... to czemu odmówił składania wyjaśnień? No ponoć jest niewinny... Nic poczekajmy aż sprawę zamknie wymiar sprawiedliwości. Ciekawe co się okażę, gdy ksiądz jest winny, a dziecko padło ofiarą...
09-12-2023 15:31:38
Wiem
Jak bardzo komuś przeszkadza to, że ktoś jest bardzo dobrym człowiekiem i robi tyle dla ludzi. Widzę po komentarzach, że niektórzy lubią sensację i nie znając sprawy, bardzo chętnie się wypowiedzą. Pomyślcie o takiej sytuacji, że pewnego dnia otrzymujecie list z prokuratury, że jesteście o coś oskarżeni i niedługo po tym idzie artykuł na całą Polskę, że macie taką sprawę skierowaną do sądu przeciwko Wam. Wy wiecie, że jesteście niewinni - jak teraz będziecie walczyć? - Wy przeciwko plotkom, pomówieniom, szkalowaniom i oczernianiom? Kto Wam uwierzy?... No właśnie! Może warto zatrzymać się na chwile i zastanowić, że po obu stronach są ludzie. Oby prawda potrafiła mówić głośniej niż kłamstwa!
09-12-2023 11:06:59
Justyna
Tak to się kończy jak się ciągnie nie za te sznurki..
09-12-2023 10:27:07
Marcin
Nie trzeba było przenosić Księdza Romana to by było dobrze. Cóż, nie mamy wielu detali, ale zobaczymy co przyniesie śledztwo. Oby cała prawda wyszła na jaw.
09-12-2023 01:12:46
Gosc
Ja również całym sercem stoję za ks. Mateuszem!!! Proszę księdza trzymam kciuki aby wszystko szybko się wyjaśniło. Będzie mi brakowało księdza poczucia humoru i uśmiechu.
08-12-2023 21:19:33
Oskar
Dzień dobry jakoś 3 lata temu wypisywał do mnie i dobrze że do nie poszedłem się spotkać na szczęście
08-12-2023 17:51:31
Obcy
Państwo dokonujecie subiektywnych ocen ( jak ocena sąsiada - lubię, nie lubię). Śledztwo to twarde i logiczne dowodzenie, dokonywane przez organ publiczny do tego powołany, nie w oparciu o wiarę, a o fakty ustalane w określony w prawie sposób. Wiara, koleżeńskość, niedowierzanie, profesjonalizm podejrzanego ( taki jest status w śledztwie - wg artykułu) w innych sferach jego posługi to są odrębne wątki, bez związku ze sprawą. Milczenie bywa złotem, zwłaszcza w tak dusznym środowisku. Trochę wyobraźni o sytuacji ofiary, bo jak sami Państwo piszą - nie ma jeszcze prawomocnego wyroku, więc miejcie wrażliwość dla Tego małoletniego, bo ferowanie przez domorosłych szeryfów uniewinniajacych wyroków jest jednocześnie oskarżeniem rzucanym w innym kierunku. Obyśmy wszyscy dorośli nie stali się zbiorowym katem.
08-12-2023 17:28:50
Julian
Ciekawe, że po przedstawieniu zarzutów może jeszcze pełnić funkcję dyrektora, że nie ograniczono mu władzy kapłańskiej do Domu Emerytów. Są równi i równiejsi. To boli w Kościele.Biskup Grzegorz powinien uwierzyć,że to może zdarzyć się każdemu, także Mateuszowi.
08-12-2023 16:20:35
Wiem
Widzę, że sami pieniacze. Dobrze, że duża większość wie jakim wspaniałym człowiekiem jest ten ksiądz i ktoś tutaj ewidentnie próbuje go oczernić. A pewnie większość komentarzy pisze jedna osoba, która jeszcze bardziej chce zaszkodzić.
08-12-2023 16:03:43
Zenek
Do Parafianki Każda osoba spotykająca się z księdzem nie powie złego słowa? No wiele osób powie. Proszę nie robić ogólności. Nie ma jednej opinii. Niemiła atmosfera też rządziła. Spojrzenie..
08-12-2023 15:55:59
realistka
@Abc- sam/a piszesz, że miejsce tętni życiem.. to czegoś tu nie rozumiem.
08-12-2023 15:17:24
Ja
Jak łatwo manipulować, jak łatwo oskarżyć, jak łatwo to wszystkim przychodzi.
08-12-2023 14:07:40
MJK-G
Czytam komentarze dalej i nie wierzę w to co czytam - kochani nie róbcie batalii politycznej tylko pochylcie się nad człowiekiem Zero info czy z dzieckiem pracował psycholog, tylko typowe polityczne wycie Jestem zdruzgotany podejściem ludzi Okaże się że X jest winny to będzie ukarany ale pamiętajmy dzieci są najważniejsze- to nasza przyszłość i uważam że w domach i szkołach powinno być więcej edukacji na temat pedofilii i jak dziecko ma reagować
08-12-2023 13:40:43
Abc
Do @realistka serio? Nawet jeśli naprawdę skrzywdził dziecko? To nadal go będziesz bronić?
08-12-2023 13:30:47
realistka
Za tyle dobra, życzliwości i budowanie wspólnoty- MUREM za ks. Mateuszem!
08-12-2023 12:32:45
Patola
Komuś chyba ewidentnie przeszkadzał.. jak już ktoś się troche wychyli z inicjatywą to już z nim jadą... Kostrzyn jest dość nepotyczny i jak widać nie ma tu miejsca na kreatywnych, młodych ludzi...
08-12-2023 12:12:57
Abc
Mam nadzieję, że nowy proboszcz nie zaprzepaści dokonań KS. Mateusza, i to miejsce wciąż będzie tętniło życiem.
08-12-2023 11:48:20
wspierająca
Całym sercem z x Mateuszem! To już nie będzie takie samo miejsce... :(
08-12-2023 10:51:51
Myślący
Każdy normalny człowiek idąc na przedstawienie zarzutów składa wyjaśnienia bo ma linie obrony i może udowodnić swoją niewinność. Doświadczony przestępca nie przyznaje się nigdy i nie składa wyjaśnień, czeka do końca aby zapoznać się z materiałem w sądzie. Ma dobrego adwokata i owieczki które płacą... alleluja
08-12-2023 10:27:26
Parafianka
Każda osoba, która poznała księdza M nie powie złego słowa. Jego kazania, postawa, człowieczeństwo, dobre serce, podejście do młodzieży i starszych pozostaną w naszych sercach na zawsze. A prawda wyjdzie na jaw. Myślę, że info opublikuje osobny artykuł o wygranej sprawie księdza a nie aktualizację.
08-12-2023 10:03:01
MJK-G
Dla większości Komentatorów Prokuratura stawia zarzuty tylko i wyłącznie po zebraniu przekonujących DOWODÓW, ale winę stwierdza Sąd po dokonaniu swobodnej oceny wszystkich dowodów w sprawie i wtedy oznacza to, że ktoś jest skazany za swoje czyny. Należy wspomnieć że zdarzają się przypadki wyroków niezgodnych z prawdą (np. Sprawa O.J. Simpsona). Natomiast bądźmy ludźmi i niech władze Kostrzyna i rządzący oświatą w Kostrzynie zajmą się pomocą dziecku (żeby niezdrowa sensacja nie doprowadziła do jeszcze większej tragedii) Uważam, że każdy kto chce chodzić do Kościoła powinien chodzić a każdy kto jest wrogiem, niech nie chodzi, a rozkręcanie sensacji i wzajemne obrzucanie się błotem nigdy niczego dobrego nie przyniesie. Zastanowiło mnie wspomnienie słynnego księdza z parafii w Czerlejnie, nie widzę jakiegokolwiek związku. X z Czerlejna nikogo nie skrzywdził mimo skandalicznego zachowania niezgodnego z tym co głosi Kościół Katolicki. Pedofil zawsze krzywdzi i nie ważne kto nim jest, popełnia czyn okropny.
08-12-2023 09:56:29
Panteon
Ależ szambo wybiło z tych komentarzy. Nie ma sensu przerzucać się inwektywami i oceniać postawy księdza na ten moment. Nie ma też sensu rozpisywania się na temat "ofiary". Potrzeba czasu by usłyszeć wyrok, także do zobaczenia po ogłoszeniu.
08-12-2023 09:43:46
nihil
Proszę popytać mieszkańców tego osiedla o ich opinie. Nie są wcale takie takie jednoznaczne. Mimo oczywistych faktów podanych przez prokuraturę. Czy czasem obraz tego osiedla nie jest odbiciem obrazu naszego społeczeństwa. Ogłupianie ludzi od kilkuset lat przez kościół katolicki daje o sobie znać. A może warto bronić tego osobnika na zasadzie cyt: "...zabił ale nie zgwałcił " ( za Dostojewskim). ????
08-12-2023 08:38:11
Adam
Żenada, ludzie tak się tutaj mnóstwo osób rozpisało, a czy ktokolwiek się pochylił nad dzieckiem które kostrzyniacy znają i teraz ten dzieciak może być hejtowany np. Przez rówieśników i dorosłych. Kto pomoże dziecku. Dorosły może się bronić, a tak naprawdę to trzeba chronić dzieci. To one bardzo często będąc pokrzywdzone nie mają się do kogo zwrócić.
08-12-2023 06:53:50
Pyrrus 2
A ja przede wszystkim głęboko współczuje molestowanemu chłopcu i jego rodzinie. Takie dziecko zmanipulowane przed pedofila może mieć uraz psychiczny do końca życia. Kostrzyn w dużej mierze to zaściankowa społeczność. Spora grupa będzie bronić świętego kościoła. Będzie atakować, piętnować, uprzykrzać życie ofierze i jego rodzinie. Myślami jestem z nimi - trzeba być naprawdę odważnym aby w małej miejscowości ujawniać i zgłaszać takie przypadki. Wspieram Was z całego serca. Nie ma znaczenia kto dokonuje takich czynów. ksiądz, lekarz, nauczyciel, ojciec - takie przypadki trzeba karać piętnować. Ksiądz Mateusz rzeczywiście był bardzo dobrym managerem parafii BL Jolanty. Ale jeżeli zapadnie wyrok nie ma dla niego miejsca w Kostrzynie ani pracy z młodzieżą. Nie ma tolerancji dla pedofili. Koniec dla zakłamana, ukrywania, tolerowania tego typu zachowań. Wspieram ofiarę i jego rodzinę. Czekamy na sprawiedliwy wyrok!
08-12-2023 06:39:10
Maria
Dużo nieprawości na świecie a co gorsza w kościele. Nigdy chyba nie było dobrze tylko ciemnota zawsze ślepo wierzyła w kościół omijając fakty i kryjąc księży. Przecież wyszło nawet krycie pedofilii przez JP2. Lechu go bronił mówił, że nie miał wyjścia. Kapłani wszystkich religii zawsze nadużywali swojej pozycji. Im ciemnota większa tym większe nadużycia. Nikt mi nie wmówi, że młody facet świadomie idący w celibat to jest normalne. Potem wychodzą takie deprawacje. Diabeł nie próżnuje.
08-12-2023 06:05:39
Aaaaa
Proszę Państwa. Dajmy szansę najlepiej jest oskarżyć Ks. A w rzeczywistości nie wiadomo jak jest prawda ?? Nazywając kogoś pedofilem robimy mega wielką krzywdę. Mam nadzieję że okaże się że jest to nie prawda i wszyscy którzy już skazali Ks. Za te czymy pójdą pod ołtarz i na forum będą przepraszać Obaczymy kto wtedy będzie miał odwagę.
08-12-2023 03:10:00
Zainteresowany
Witam wszystkich jestem ciekaw jak można cisnąć po księdzu a nikt nie interesuje się niby ofiarą. Nie pomyślał nikt że może być to manipulacja związana z chęcią wyciągnięcia łatwej kasy? Tyle się słyszy o odszkodowaniach i to nie małych.
07-12-2023 23:02:28
Pandora
Problem z pedofilami polega na tym że są przesympatyczni i mają dobry kontakt z młodzieżą. Gdy się wyda, trudno uwierzyć że tak wspaniały człowiek mógł robić takie paskudne rzeczy. Temat pedofili w kościele jest modny i wygodny. Nie trzeba dziś wielkiej odwagi by go ruszyć. Doceniam dociekliwość Pana Redaktora i zastanawiam się czy przyjrzałby się pedagogom zapraszającym do swoich domów młodzież. Może to tylko niewinne budowanie przyjacielskich relacji tak jak przez lata to widziałam. Dziś czuje jednak pewien niepokój gdy o tym myśle. Może na tej ziemi jest więcej zła niż się nam wydaje
07-12-2023 22:41:03
Ufna osoba
Czy może wrócić ksiądz Roman? Jedyny, któremu można zaufać.. proszę.. niech te czasy wrócą
07-12-2023 22:34:57
Przemysław
'Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni' pozwólcie na wyjaśnienie sprawy przez prokuraturę. Zwróćcie uwagę na fakt, że ksiądz się nie przyznaje. Dzisiejsza młodzież ma wyprane mózgi i pod wpływem mediów można im wiele rzeczy wmówić. Do momentu udowodnienia przestępstwa ksiądz jest niewinny.
07-12-2023 22:23:24
Katarzyna
Również wspieramy! Kontakt był czysto koleżeński z naszymi synami. Ktoś tu chce zmarnować ks.Mateuszowi życie. Czekam na kolejnych świadków zarzutów, a zapewne takich nie będzie. Miał tak duży kontakt z liczną młodzieżą ,która może się wypowiedzieć w obronie księdza ,wystarczy zapytać! Jest młody i podchodził koleżeńsko ,ale komuś to nie pasowało .
07-12-2023 21:43:14
Wstyd
Walka o wpływy, pieniądze, deprawacja, polityka, zgorszenie, zboczenia, tuszowanie spraw. Toż to diabelskie klimaty, a głupi dalej oślepieni. Nie tego uczył mędrzec z Nazaretu. Wielki wstyd!
07-12-2023 21:35:16
Tomasz
No to teraz dziekan odetchnie. Największa. przeszkoda wyeliminowana.
07-12-2023 21:23:48
Marta
Czarne owieczki i tak wiedzą lepiej... przecież ksiądz jest święty, nie może popełnić przestępstwa. OK, nie ma wyroku, ale są zarzuty. Prokuratura tak sobie wszystko wyssała z palca? Są dowody, są badania śledczych no i są zarzuty. Jasne abp Peatz tez był święty. Ks. Andree również. O Dąbrowie Górniczej nie wspomnę. Ale to nic, że kuria sama zgłosiła sprawę do prokuratury.
07-12-2023 21:11:50
Katol
To straszne jak tak można dziecko krzywdzić. Trzeba Boga nie mieć w sercu.
07-12-2023 20:38:46
Xyz
A może to jakaś zakrojona akcja, za dobrze się działo w parafii bł. Jolanty, komuś to się nie podobało i oto efekty.
07-12-2023 19:14:05
Barbara
Przestaję chodzić do kościoła za dużo tam zła.
07-12-2023 18:22:41
Zniesmaczona
Przeczytałam wszystkie 35 komentarzy i jestem zniesmaczona. Na 35 komentarzy tylko jedna współczuła ofierze. Ludzie ksiądz Mateusz nie ukradł batonika, nie miał kochanki na boku, nie miał też dorosłego partnera homo itp. Tu chodzi o MOLESTOWANIE SEKSUALNE DZIECKA!!!!! Najbardziej obrzydliwe i niewyobrażalne przestępstwo. Ponadto to nie plotka, pomówienie, domysł. To prokurator zebrał materiał dowodowy pozwalający na skierowanie sprawy do sądu. Jak ktoś czyta uważnie to ofiar jest kilka ale tylko jedno udało się udokumentować - więc tu nie ma co dywagować. Każdy kto krzywdzi dzieci musi ponieść karę a ofiara powinna być otoczona miłością i opieką. Dziecko jest zawsze niewinne a dorosły obojętnie jaką funkcję pełni musi wiedzieć co jest dobre a co złe, co jest zgodne z prawem a co nie. Tyle.
07-12-2023 18:01:10
Mama i tata
X. Mateuszu - my wspieramy! Po rozmowie z naszymi nastolatkami podajemy do wiadomości, że nie zauważyliśmy żadnych podstaw do takich zarzutów! Wolontariusze, ministranci, młodzież, która mogła korzystać z domu, który tętni życiem i naprawdę jest dla wielu domem! Tylko x. wie ilu młodym udało się pomóc przez tę otwartość... I popieram ciszę. Przedstawić swoje argumenty przed sądem. Na pewno nie przed dziennikarzami, którzy już osądzili! Im się nic nie należy. Byle tylko po wygranej sprawie (w co całkowicie wierzymy) równie obficie zalali internet żewnymi przeprosinami. To samo się tyczy tych wszystkich, ktorzy im wtórują, dla których zarzut równa się z wyrokiem! Obyście nigdy nie zostali w ten sam sposób potraktowani
07-12-2023 17:43:15
Wierna do końca
Wierzę w Kościół, ale niestety nie wierzę w ich ludzi. Ja lubiłam tylko księdza Gracjana, Lecha, Romana - trio i kwiat kapłaństwa kostrzyńskiego
07-12-2023 17:30:15
Grzegorz Czerlejnko
Jak ja lubię takie tematy ponieważ ksiądz w Czerlejnie okazał się gejem lub coś tam jeszcze, a tu powiedzmy ksiądz pedzio i on tak będzie przeniesiony do innego kościoła. Więc jak czytam i słyszę takie teksty i to od 2012 roku to nie uczęszczam na żadne msze od kiedy ksiądz miał do mnie wypociny jak grzecznie siedziałem w kościele od tej pory nie chodzę.
07-12-2023 17:04:02
Ktoś
A co jeśli ktoś włamał się na telefon? Mało takich przypadków. Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni!
07-12-2023 16:59:35
33
następna porażka Kościoła i przestroga dla wiernych aby miec szeroko otwarte oczy i rozum!!!! i czytać Biblię a nie bezmyślnie latać do kościoła...
07-12-2023 16:27:09
Beta
A czy ktoś pamięta jak posądzali KS.Ludwiczaka o niegodne zachowania, co jakiś czas komuś łątki przyklejają, ale kij ma dwa końce
07-12-2023 16:18:41
Judasz
Cztery a płacze. Smuteczek bo już festynów nie będzie. Występów. Kino zamknięte. Łezki płyną. Co teraz? Bożeno doradź.
07-12-2023 15:00:08
Mieszkaniec
@do Mieszkaniec - masz rację, ja tez prywatnie uważam, że tak będzie jak piszesz. No ale jak inaczej człowiek zakładając, że jest nie winny(ja nie przesądzam o jego winie lub jej braku) może się teraz bronić. Nadal uważam, że to już najwyższy czas na "grę w otwarte karty" bo inaczej to budowany przez niego kościół oraz wiele innych już w najbliższym czasie będą świecić pustakami. Powinno to trafić nie tylko do xMateusza ale i do jego zwierzchników - do nich może przede wszystkim.
07-12-2023 14:30:57
do Mieszkaniec
@Mieszkaniec- myślisz że jak powie w niedzielę na ambonie, że jest niewinny podając jakieś argumenty (których wiele osób nie jest w stanie i tak sprawdzić) to uspokoi ludzi? Ludzie lubią plotkować, więc to i tak nic nie da- powiedzą jak cała reszta tu poniżej że księża są źli i tyle... Szkoda mi Go- nikt nie zasługuje na szkalowanie bez popartych faktów...
07-12-2023 14:13:00
Parafianin
@ernest - poczytaj trochę co to zarzuty a czym jest wyrok. Moje dzieci i ich znajomi wraz z rodzicami uważamy, że lepszego księdza nie mogliśmy poznać.
07-12-2023 14:11:53
Ziuta
Kto zna x Mateusza ten wie, że to wielutne bzdury. Ludzie naprawdę są z zawiści zdolni do wszystkiego by zszargać czyjąś reputację...
07-12-2023 14:08:30
Ojciec Chrzestny
Zdjęcie artykułu niczym z Ojca Chrzestnego.. :P Prawda jest taka, że to Bóg nas wszystkich osądzi- tu można robić sobie co się chce, ale nie nam oceniać. Ja tam jestem wierzący i myślę, że nie dla księży wierzymy- ja w kapłanach widz ludzi- takich jak my. Dobro od zła każdy chyba rozróżnić potrafi i cytując klasyka "Ja nie znajduję w nim żadnej winy"....
07-12-2023 14:08:21
mieszkaniec
Nikt z zabierających tu głos (ani ci stający w obronie księdza ani oskarżający Go) jak przypuszczam nie znają faktów, dowodów, które skłoniły prokuraturę do takiego kroku. Moim zdaniem to w interesie księdza jest "gra w otwarte karty". Przy najbliższej okazji np. w niedzielę powinien szczerze ustosunkować się do tych zarzutów. On sam wie najlepiej jak było. Jeżeli jest winny to powinien przyznać to publicznie i dobrowolnie poddać się karze. Zdaję sobie sprawę że taka postawa wymagała by ogromnej odwagi no ale czy nie tego uczą księża -stania w prawdzie?. Jeżeli jednak jest to kolejna nagonka na przedstawiciela tej grupy społecznej to powinien przedstawić fakty, dowody na swoją obronę (ale takie twarde, które będą świadczyły na jego korzyść). Moim zdaniem takie postawienie sprawy pozwoli tym, którzy mają jeszcze szczerą wiarę w kościół i w księży by przy tym pozostać, a jego przeciwnikom został by dany jasny sygnał, że kościół - księża chcą prawdziwych zmian. Uciekanie na "ciepłą" posadkę dyrektora czy jak napisano administratora domu seniora tylko umocni przeciwników księdza w swoim osądzie. Ciekawe co zwycięży prawda która wyzwala czy trwanie w utartym standardzie zamiatania sprawy pod dywan i przesuwaniu księdza na kolejne rejony posługi duszpasterskiej.
07-12-2023 14:02:27
Dziekan
No nie wiem, my się przenieśliśmy do "Jolanty" bo za czasów obecnego dziekana to się nic w tej parafii Piotra I Pawła nie dzieje, a on jeszcze podobno i tak źle na x Mateusza mówi... Ja nie dam złego słowa powiedziec bo patrząc po tym jak prężnie działa jolantowa parafia to inne się przy tym umywają....
07-12-2023 13:54:00
Sensacja
Myślę, że zacząć oczerniać i przypisywać łatkę można dopiero gdy będzie jakikolwiek wyrok? A teraz? Skoro sie taka puszka Pandory się otworzyła to po prostu czekać aż sprawa ujrzy koniec i nie robić z tego nie wiadomo jakiej sensacji...
07-12-2023 13:50:03
Użytkownik
Nie widzę podstaw do osądzania po tym artykule- to tylko zarzuty. Drugiego człowieka czynu z taką energią do działań i tworzenia dobrych rzeczy nie znam. To przykre, że ludzie tak łatwo bez dociekania prawdy potrafią osądzać...szczególnie Ci którzy pewnie x. Mateusza na oczy nie widzieli...
07-12-2023 13:40:18
Dejta spokój
Kremówkowy papa z pomnika pod kaplicą byłby dumny z poznańskiej kurii...też przenosił z parafii na parafię
07-12-2023 13:39:23
Ernest
@Parafianin: Tak tak... prokuratora sobie bez powodu prowadziła śledztwo i wszystko wyssała z palca... Tak tak... bez powodu jest zakaz zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 50 metrów i kontaktowania się w jakikolwiek sposób z osobą pokrzywdzoną oraz zakaz przebywania przez podejrzanego w miejscach, w których mogą przebywać osoby małoletnie poniżej 15. roku życia. Tak tak, bez powodu jest dekret arcybiskupa...
07-12-2023 13:34:34
Parafianin
Przestańcie obwiniać niewinnego człowieka na podstawie pomówień jednej osoby. Zarzuty to nie wyrok. Udzielam się tam od lat. Kilkaset dzieci, wolontariuszy, ministrantów wraz z rodzicami na temat księdza Mateusza nie powiedzą złego słowa. Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy są niepraktykujący. Posłuchajcie opinii osób, którzy znają i księdza i chłopca.
07-12-2023 13:27:32
Miejscowy
Pamiętajmy, że mamy w Polsce prawo domniemania niewinności i bez wyroku nie możemy mówić o niczyjej winie. Śledztwo wykaże czy to jest prawda czy nie, bo w dzisiejszych czasach mamy wielu ludzi, którzy zbyt pochopnie rzucają kamieniami. Będzie wyrok to będzie i winny. Też należy pamiętać, że pedofilia zdarza się w każdym środowisko, nie tylko w Kościele, a że w nim sprawy nie idą jak trzeba to samemu trzeba zostać hierarchą i to zmienić, a nie nic nie robiąc rzucać kamieniami, bo obraża się też tych kapłanów którzy posługują z powołania.
07-12-2023 13:22:02
Obserwator
Zastawia mnie czy osoby piszące tutaj komentarze, zastawiają się choć chwilę nad konsekwencjami swoich słów. Zakładam, że wpadając w spiralę nienawiści do instytucji i księży, uważają się za osoby odpowiednie do wydawania osądów i wyroków. Cieszę się, że mieszkam w miasteczku gdzie mamy tyłu prawników, sędziów i psychologów, którzy na podstawie artykułu śmiało wyrażają, zapewne przemyślane, podparte naukową, prawną i społeczną wiedzą "wyroki". To czyni świat zdecydowanie lepszym. Drodzy państwo, to kuria ma wiedzę, sąd ma wiedzę o przebiegu sprawy i to te dwa organy będą orzekać. Upuszczając emocje anonimowo w internecie nikt nie rozwiąże problemu wręcz przeciwnie, nakręca spiralę nienawiści. Adminie, poniżej widzę regulamin tej strony. Jakby nie patrząc większość z tych komentarzy jest obraźliwych, przepełnionych nienawiścią i hejtem ( wiemy, wiemy klikalność). Najwidoczniej nie robi to wrażenia i akceptuje się takie zachowania ... nijak się ma do regulaminu, który każdy z nas jest zobowiązany przestrzegać.
07-12-2023 12:36:07
emeryt
biedni księża emeryci. Nie chciałbym mieszkać w takim domu, gdzie dyrektorem jest gościu z zarzutami... Tak szanują biskupy księży seniorów
07-12-2023 12:32:53
Czytelnik
Sądząc po komentarzach, tutaj zgromadzeni są przeważnie prawnicy, eksperci w danej dziedzinie oraz osoby, które łatwo sięgają po oczerniające osądy. Czy którakolwiek z osób formułujących tak krzywdzące stwierdzenia zastanowiła się nad istotą zarzutów i celem istnienia sądu? Czy każdy postawiony zarzut jednoznacznie oznacza popełnienie przestępstwa? Pozwólcie, że pomogę Wam w tej kwestii, ponieważ w fali zaćmienia spowodowanego nienawiścią może być łatwo to przeoczyć. Mianowicie, istnienie zarzutów NIE stanowi automatycznego wyroku winy. Czy w obliczu waszych obecnych oszczerstw, gdy sąd ostatecznie ogłosi niewinność, będziecie mieli choć odrobinę honoru i odwagi, aby przeprosić i przyznać się do błędu? Czy zastanawialiście się nad tym, że po drugiej stronie sporu stoi człowiek? Czy chęć dążenia do sensacji, plotkowania i rzucania oskarżeń nie zatraciła u Was zupełnie empatii i szacunku wobec drugiego człowieka?
07-12-2023 12:30:40
kapłan
Bp. Balcerek jest jego krewnym. To kolejna decyzja tego biskupa podyktowana osobistymi układami. Przykre, że Abp Gądecki stojący ostatnio na straży prawdy nie reaguje i pozwala na dokonywanie takich decyzji swojego bp Grzegorza. Jako kapłan Archidiecezji Poznańskiej w której co raz mniej chce mi się być apeluje do ks. bp. Grzegorza o przemyślanie swojej decyzji oraz o równe traktowanie nas księży. Pewnie państwo dziwicie się, że piszę tutaj a nie bezpośrednio do swojej kurii - ale niestety jest to instytucja w której nie mamy prawa krytykować władzy. Kto się odważy a nie ma układu jak ten dotyczący sprawy, "nagradzany" jest degradacją czyli np. przeniesieniem do mniejszej parafii, lub przetrzymywaniem na wikariacie do starości.
07-12-2023 12:17:10
Zawiedziona Emerytka
Po 2010 roku nie ma dobrych pasterzy w Kostrzynie. Ksiądz kanonik był ostatnim i jedynym. Obecnie Sodoma i Gomora. A ja emerytka, chciałabym dobrej opieki kościelnej..
07-12-2023 12:10:31
Z fary
Kostrzyn już od dawna nie ma szczęścia do księży.
07-12-2023 11:39:47
Stąd
Patryk tym komentarzem sam stanąłeś po stronie hołoty i bydła,ale czemu się dziwić...tacy są kościelni klakierzy
07-12-2023 11:29:02
Patryk
Strona ta pokazuje niestety oblicze naszego małego miasteczka. Hołota i plebs będą teraz szydzić, Ci co najmniej wiedzą, najwięcej będą się udzielać.
07-12-2023 11:25:44
Stąd
Pyrrus, powiem Ci jak zareaguje...z dychą w zębach pobiegnie powitać nowego pana
07-12-2023 11:22:17
Czorny
o Aferze mowiło się od roku. Ludzie nawet zaczepiali księdza na ulicy. Twierdził że to pomowienia.
07-12-2023 10:48:30
Pyrrus
Jestem ciekaw jak zareaguje społeczność Kostrzyna. Zwłaszcza ta bardzo religijna typu Matki różańcowe. To może być niezły wstrząs dla całej wspólnoty Kostrzyna. Nawet stryj biskup tym razem nie pomoże. Coś za dużo tego typu spraw w naszym regionie . Czerlejno Party, teraz akcja w Kostrzynie.
07-12-2023 10:26:06
gość
A pamiętacie, jak na początku swojej posługi rower otrzymał? No to przyszedł czas na taczkę...
07-12-2023 10:25:07
PIOTR
Jeżeli ksiądz ma zarzut to awansuje na dyrektora??? Nie powinno to wyglądać trochę inaczej, powinien chyba nie pełnić żadnych funkcji do rozprawy skoro są zarzuty. Później rozprawa i jeżeli wyrok skazujący to więzienie i koniec funkcji księdza. Ciekawe czy będzie miał odwagę powiedzieć ludziom którzy tak w niego wierzyli jaka jest prawda.
07-12-2023 10:02:04
Nikt
Zasada prosta masz plecy masz układy jesteś kimś. Ciekawe co na to władza Apostolska? Ksiadz z zarzutami prokuratorskimi przecież nie ma prawa pełnić żadnych funkcji aż do odwołania. Może się nie znam ale na odległość śmierdzi układem zamkniętym. Tracicie autorytet takimi akcjami. Oby władza zajęła się tym co dopuścił się tego haniebnego czynu i tych którzy kryją. Czas skończyć z tą perfidia. Współczuję nowemu proboszczowi. Dyrektor domu księży emerytów...ciepła posada pieniążki lansowanie po salonach....żyć nie umierać.....
07-12-2023 09:44:01
Grażyna
Współczuje ofierze...
07-12-2023 09:17:23
Gość
Ciężko w to uwierzyć...
07-12-2023 08:55:00
Abba
Czy teraz tym wszystkim którzy bronili księdza jest głupio? Pewnie nie bo sumienie takie samo. Trzeba było zrzucic sutannę ale co potem prawda księże? Skąd wziąć wówczas te stanowiska, pieniądze i nieruchomości. A no podpowiem: uczyć się i do pracy! Współczuję temu dziecku, rysa na psychice do końca życia.
07-12-2023 08:15:15
Stąd
Czy ktoś w tym zatęchłym, konserwatywnym do zarzygania miasteczku ma jeszcze wątpliwości co do tej skompromitowanej,obłudnej instytucji jaką jest kościół katolicki?A barany jeszcze im dom budują...wstyd i hańba.Wcześniej wielokrotnie krytykowałem pana redaktora za zbyt kościelny przechył na tym portalu ale teraz idę mnie szacun za opublikowanie tej informacji.W imieniu zdrowo myślących kostrzyniaków dziękuję,a czarnej mafii mówię won.A fakt że zrobili z niego dyrektora już nie skomentuję,bo ręce opadają.Brak słów...
07-12-2023 07:53:38
Gość
I cyk przeniesienie na intratne stanowisko Dyrektora. Masz wujka biskupa możesz wszystko. I nadal będzie się lansował na salonach. Można? Można :)
07-12-2023 07:37:48
Ksiadz
Dostal dekret na Dyrektora Domu Ks Emerytow dyrektora rozumiecie bo ma wujka biskupa to wola o pomste do Nieba
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14

lip

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: