Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 9: osiedle Królewskie w Kostrzynie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 9: osiedle Królewskie w Kostrzynie
26-03-2024 15:22   Janusz Ludwiczak
Kontynuujemy nasz cykl rozmów z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. W drugim odcinku czas na miasto. W okręgu nr 9 obejmującym osiedle Królewskie o mandat radnego ubiegają się:
• Anna Goździak – KWW Bliżej Ludzi
• Przemysław Kubiak – KWW Nowe Oblicze Gminy.

Za dwa tygodnie będziemy już znali radę gminy dziewiątej kadencji (2024-2029). Zanim jednak wybierzemy nowych radnych mieszkańcom i naszym Czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn i daliśmy im możliwość zaprezentowania się. Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy. Kandydaci mieli czas cztery dni, do niedzieli 24 marca do godz. 21:00 na przesłanie odpowiedzi.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

Przed południem przedstawiliśmy kandydatów z okręgu nr 1, obejmującego miejscowości: Buszkówiec, Glinka Duchowna, Glinka Szlachecka, Gwiazdowo, Jagodno, Skałowo, Tarnowo.

Teraz przyszedł czas na miasto. W okręgu nr 9, obejmującym osiedle Królewskie w Kostrzynie (ulice: Agrestowa, Akacjowa, Batorego, Brzozowa, Chrobrego, Dąbrówki, dh. Józefa Glinkowskiego, Estkowskiego, Harcerska, Jadwigi, Jagodowa, Jagiełły, Jolanty, Kazimierza Wielkiego, Klonowa, Krzywoustego, Lecha, Leszczyńskiego, Lipowa, Łokietka, Malinowa, Mieszka I, Nowotarskiego, Powstańców Wielkopolskich, Poziomkowa, Przemysława, Sobieskiego, Sportowa, Strumiańska, Topolowa) zamieszkuje 1336 osób, w poprzednich wyborach parlamentarnych w październiku do głosowania uprawnionych były 1003 osoby.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Anna Goździak, lat 45, Kostrzyn – Lista nr 13: KWW Bliżej Ludzi:
Jestem mieszkanką Kostrzyna. Mam 45 lat Posiadam wykształcenie wyższe – ukończyłam: pedagogię specjalną, filologię polską, terapię pedagogiczną, logopedię pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, edukację dla bezpieczeństwa, organizację i zarządzanie w szkole.
Jestem mamą dwóch dziewczynek. Od ponad 20 lat jestem związana z edukacją jako nauczyciel, terapeuta i logopeda.
Od 10 lat jestem prezesem Oddziału ZNP w Kostrzynie.

Przemysław Kubiak, lat 54, Kostrzyn – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Kostrzyn jest miastem moich marzeń. Tu się urodziłem i wychowałem. Tu mieszkam z żoną Mariolą oraz córką Anną i synem Pawłem studentem III roku Politechniki Poznańskiej. Mam 54 lata, wykształcenie techniczne. Od ponad 13 lat jestem samorządowcem i działam na rzecz rodzinnego miasta i gminy oraz jego mieszkańców. W ostatniej kadencji w latach 2018-2024 pełniłem funkcję Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, a od 2020 roku byłem Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Pracowałem także w Komisji Budżetowo-Prawnej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Jestem członkiem Towarzystwa Ziemi Kostrzyńskiej i Kapituły Nagrody "Rycerz Kostro". W czasie pięcioletniej kadencji dołożyłem wszelkich starań, aby jak najlepiej wypełniać obowiązki radnego i stworzyć Mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia , rozwoju swoich pasji i zainteresowań.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Anna Goździak:
Od urodzenia mieszkam w Kostrzynie i dostrzegam problemy dnia codziennego z perspektywy mieszkańca i rodzica, które trapią nas wszystkich. Wystarczy rozejrzeć się ile zostało już zrobione dla poprawy jakości naszego życia, wciąż jednak w naszej gminie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Decyzja o kandydowaniu była dość spontaniczną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców gminy, ale przede wszystkim mieszkańców mojego okręgu wyborczego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom, postaram się wspierać każdego, kto zwróci się do mnie z prośbą o pomoc lub pomysłem godnym zrealizowania.

Przemysław Kubiak:
Bycie radnym to służba, o którą zabiegam na następną kadencję. Działając od 2010 roku w samorządzie dla gminy Kostrzyn wiem, jak działa gmina i czego potrzebujemy my, mieszkańcy. Jestem osobą kompetentną, zdeterminowaną i zaangażowaną, moje działania są sprawcze, służą ludziom, co pokazałem realizując w pełni obietnice wyborcze kończącej się kadencji. To były pracowite i dobrze wykorzystane pięć lat. Deklaruję godnie reprezentować interesy mieszkańców w Radzie Miasta w czasie trwania IX Kadencji w latach 2024-2029.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Anna Goździak:
Pracę burmistrza i rady należy ocenić, biorąc pod uwagę kontekst możliwości stworzonych przez uprzednio przygotowane strategie Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Metropolia Poznań – zatem porównując z innymi gminami Powiatu Poznańskiego realizacja zadań wypadła na poziomie 25% - 30% możliwości Gminy Kostrzyn! Udało się pozyskać środki unijne na budowę Sali Sportowej i termomodernizacje kilku budynków, budowę żłobków, a w ramach tzw. ZIT skromnie wykonano tylko jeden punkt przesiadkowy w Kostrzynie (z ul. Warszawską i Ogrodową), Nie wykorzystano możliwości złożenia wniosków razem z Powiatem Poznańskim, by pozyskać wyższe dofinansowanie do budowy tunelu, zakupu autobusów oraz punktu przesiadkowego w Gułtowach czy ścieżek rowerowych, których realizację przełożono na kolejne „rozdanie” (2021-2027).
W perspektywie unijnej 2014-2021 nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Skałowie, budowę zbiornika retencyjnego w Kostrzynie, rewitalizację i remont domu parafialnego, na rozbudowę budynku szkoły w Siekierkach, na rozbudowę budynku przedszkola i zwiększenie ilości miejsc w Przedszkolu Miejskim, w bardzo słabym stopniu pozyskano środki na edukację (wyposażenie szkół i zajęcia dodatkowe), również nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Gułtowach i rozbudowę kanalizacji na wsiach (np. w ramach Polskiego Ładu), itd.

Przemysław Kubiak:
Kadencja 2018-2024 to czas wielkich inwestycji. Gigantyczny wzrost dochodów gminy w ostatnich latach oraz pozyskane ogromne środki finansowe zewnętrzne, zarówno środki z funduszów unijnych jak i środki z funduszów krajowych niewątpliwie wpłynęły na tak dynamiczny rozwój i realizację zadań gwarantujących poprawę jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Te najważniejsze zrealizowane inwestycje to: tunel kolejowy wraz z układem drogowym, Zespół Żłobków Samorządowych w Kostrzynie i Siekierkach, Publiczne Przedszkola w Kostrzynie i Siekierkach, rozbudowa kanalizacji, uruchomienie komunikacji publicznej, nowe i zmodernizowane drogi, ścieżki pieszo-rowerowe na terenie gminy, poprawa energetyczna budynków użyteczności publicznej, zrewitalizowane tereny przy cieku Strumień, modernizacja oświetlenia ulicznego, Tężnia Solankowa na placu Kurdeszowym, Centrum Aktywności "Frajda" w Kostrzynie. Konkludując dzięki przemyślanej polityce inwestycyjnej i finansowej, której architektem jest Burmistrz ze współpracownikami i radnymi udało się zrealizować duże i ważne inwestycje infrastrukturalne kreujące rozwój lokalnej wspólnoty, a tego czego nie udało się wykonać /większość inwestycji jest w jakiejś fazie realizacji/ z przyczyn obiektywnych będzie kontynuowane w nowej kadencji. Szymon Matysek mój kandydat na Burmistrz Gminy Kostrzyn, takiego jak trzeba.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Anna Goździak:

  1. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych, gwarantem utrzymania niskich opłat za odbiór ścieków oraz konkurencyjności gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym oraz budowa studni głębinowej dla poprawy ciśnienia w sieci i zaopatrzenia w wodę.
  2. Rewitalizacja Rynku w Kostrzynie - z uwzględnieniem głosu mieszkańców i ekspertów,
  3. Zwiększenie ilości miejsc i terenów przeznaczonych na nasadzenia zieleni i parki, w tym Park i kładka nad Strumieniem w połączeniu z budową zbiorników retencyjnych, w tym: pomiędzy ulicą Wrzesińską, a drogą krajową nr 92 przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w celu ochrony rejonu ul. Wrzesińskiej przed nawalnym deszczem i zalaniem itp.,
  4. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, poprawa bezpieczeństwa i stanu dróg - budowa dróg osiedlowych i chodników, budowa mieszkań komunalnych.
  5. Poprawa warunków edukacji z wykorzystaniem środków unijnych, rozbudowa szkoły w Siekierkach, dofinansowanie wyposażenia pracowni w szkołach i dodatkowych zajęć dydaktycznych, zajęć sportowych, np. szkoła mistrzostwa sportowego i możliwość uzyskania większego dofinansowania na rozwój bazy sportowo rekreacyjnej. Boisko szkolne i plac zabaw przy SP nr 1, więcej nasadzeń zieleni przy SP nr 2.

Przemysław Kubiak:

  1. rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie
  2. rozbudowa Szkoły w Siekierkach
  3. modernizacja Rynku w Kostrzynie
  4. kolejne etapy kanalizacji
  5. inwestycje w drogi, nowe ścieżki pieszo-rowerowe

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Anna Goździak:
Inwestycja w parkometr przy wyjeździe z parkingu przy Urzędzie Miejskim okazała się niewypałem! Kostrzyn jest małym miastem, przedsięwzięcie może okazać się nierentowne i negatywnie wpłynąć na interesy właścicieli sklepów i restauracji, dlatego najpierw należy sporządzić analizę kosztów i ewentualnych wpływów, a następnie zapytać mieszkańców, aby mogli się wypowiedzieć w formie konsultacji.

Przemysław Kubiak:
Tak. Istniejący parking przy Urzędzie Miasta i nowe miejsca parkingowe, które powstaną po zagospodarowaniu przestrzeni rynku po modernizacji powinny być objęte płatnym parkowaniem. Zaproponuję, aby pierwsza godzina parkowania była bezpłatna. Wprowadzenie opłat za postój w centrum miasta zwiększy rotację aut i dostępność miejsc parkingowych czy też ograniczy natężenie ruchu aut. Są to korzystne efekty ze społecznego punktu widzenia. Wyartykułować należy, że do dyspozycji mieszkańców wyznaczona jest strefa darmowego parkowania zlokalizowana niedaleko centrum przy ulicy Ogrodowej oraz pomiędzy ulicami Szymańskiego, a Kilińskiego.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Anna Goździak:
Tak, należy wspierać demokratyczny udział mieszkańców w decydowaniu o tym, co powinno być finansowane z budżetu gminy.

Przemysław Kubiak:
W związku z pandemią COVID-19 funkcjonowanie Budżetu Obywatelskiego zostało zawieszone. Powołana nowa Rada Miasta powinna reaktywować Budżet Obywatelski i wziąć bezpośredni udział w procesie decyzyjnym i dysponowaniu części budżetu gminy.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Anna Goździak:
Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych zarówno w mieście, jak i na wsiach powinny iść w parze. Koszty opłaty za 1 m3 są naliczane z uwzględnieniem utrzymania oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej zarówno na wsiach, jak i w mieście. Wyższe są koszty i opłaty za ścieki zagnite z szamb. W ostatnim czasie Gmina Kostrzyn ograniczyła limity przyjmowania ścieków z szamb, ścieki są wożone poza gminę, przez co mieszkańcy ponoszą wyższe koszty, niż przewiduje cennik, kwoty te (niejednokrotnie przewyższają opłaty za zużycie energii elektrycznej) nie są rekompensowane, dlatego w tej sytuacji rozbudowa oczyszczalni będzie miała wpływ na obniżenie kosztów odbioru ścieków dla mieszkańców wsi, a budowa sieci kanalizacyjnej na wsiach będzie miała wpływ na obniżenie bądź utrzymanie niższej opłaty za odbiór ścieków również w mieście. Im więcej ścieków oczyszczalnia jest w stanie przyjąć, tym więcej zarobi, przy podobnym poziomie kosztów utrzymania i administracji. To się gminie po prostu opłaca. Jest to szansa na nie tylko na uniknięcie kar po 2027 r. ale również na rozwój, na zapewnienie godnego życia mieszkańców i atrakcyjności Gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym.

Przemysław Kubiak:
Uważam, że należy rozbudować system kanalizacji sanitarnej w Siekierkach Wielkich, wybudować kanalizację sanitarną w Drzązgowie oraz kontynuować prace koncepcyjne lub projektowe skanalizowania obszarów wiejskich dla Glinki, Skałowa, Siedlca, Siedleczka, Brzeżna, Gułtów, Czerlejnka, Czerlejna i Trzeka.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Anna Goździak:
W ostatnim czasie też wzrosło gwałtownie zadłużenie gminy oraz zostały poniesione koszty związane z wnioskiem o rozbudowę oczyszczalni ścieków, termin informacji o ewentualnym dofinansowaniu w czerwcu 2024 r. – w tym kontekście Pana pytanie jest równoznaczne z pytaniem, co powinniśmy wybrać, ponieważ w budżecie nie ma wolnych środków, by udźwignąć obie inwestycje na raz, nawet jeśli udałoby się pozyskać dofinansowanie do budowy basenu. Z atrakcji nie korzystają wszyscy mieszkańcy, a znaczący wzrost opłat za ścieki już odczuwają właściciele szamb i odczują wszyscy, jeśli nie zostanie wybudowany trzeci reaktor oczyszczalni. Należy zatem finanse gminy najpierw poprawić do stanu, w którym będzie można dysponować wolnymi środkami na tę inwestycję i utrzymanie jej funkcjonalności, a dopiero wtedy wszcząć dyskusję i zapytać Mieszkańców o zdanie, czy finansować to zadanie.

Przemysław Kubiak:
W najbliższej perspektywie nie widzę warunków do realizacji tego zadania, jest to inwestycja kapitałochłonna, na którą gminy nie stać. Należy wskazać, że przed naszą gminą w kolejnych latach ważne wyzwania i inwestycje infrastrukturalne / niektóre wymieniłem w pkt.3/, na które muszą być zabezpieczone odpowiednio wysokie środki finansowe. Alternatywą dla mieszkańców są pływalnie znajdujące się w ościennych gminach w Środzie Wielkopolskiej, Swarzędzu i Kórniku.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Anna Goździak:

  • BUDOWA DRÓG OSIEDLOWYCH – starania mające na celu sprawne przeprowadzenie inwestycji budowy dróg i chodników na osiedlu Królewskim – między innymi budowa ul. Krzywoustego (ostatni etap), Kazimierza Wielkiego i Powstańców Wlkp., Dąbrówki, Jolanty, Jagiełły, Łokietka, Batorego, Lecha i Chrobrego, modernizacja ul. Estkowskiego, Sportowej i Strumiańskiej, a także naprawa, modernizacja i utrzymanie istniejących dróg i chodników,
  • POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA – dokończenie budowy oświetlenia na osiedlu Królewskim, kładka nad Strumieniem w ul. Estkowskiego,
  • ZADBANA ZIELEŃ MIEJSKA I PARKI – nasadzenia zieleni w pasach drogowych, skwerach i parkach należących do gminy,
  • WSPARCIE EDUKACJI I ROZWOJU DZIECI – dofinansowanie wyposażenia szkół i oferty zajęć pozalekcyjnych, zapewnienie środków na wyrównywanie szans edukacyjnych oraz wzbogacenie szkół w nowoczesne środki dydaktyczne,
  • ROZWIJANIE BAZY SPORTOWO-REKREACYJNEJ – boisko i plac zabaw przy SP1 i SP 2, z wykorzystaniem dofinansowania zewnętrznego.

Przemysław Kubiak:
Budowa ulicy Sportowej wraz z modernizacją sieci wodociągowej, budowa ulicy Kazimierza Wielkiego na Osiedlu Królewskim łączące ulice Krzywoustego z Powstańców Wielkopolskich, nowa nawierzchnia ulic Batorego, Dąbrówki, Jolanty, Leszczyńskiego, Łokietka i Jagiełły na Osiedlu Królewskim, przebudowa drogi gminnej Strumiany w Kostrzynie, remont elewacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Kostrzynie,malowanie pomieszczeń oraz rozbudowa monitoringu szkolnego w tej placówce, budowa Parku na Placu Kurdeszowym wraz z budową Interaktywnego Centrum Historii, Kultury i Tradycji Gminy Kostrzyn, budowa zbiornika wodnego o powierzchni 1,6 ha przy cieku Strumień/ pomiędzy ul. Wrzesińską a drogą krajową nr 92/, monitoring wizyjny na wjeździe do Kostrzyna od strony Wrześni na ul. Wrzesińskiej i od strony Środy na ul. Powstańców Wielkopolskich oraz na Rondach Północnym i Południowym w rejonie tunelu kolejowego, budowa ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Estkowskiego do ul.Średzkiej.
Na przedstawione ważne inwestycje mające wpływ na komfort życia i bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców okręgu nr 9 będę składać wnioski do budżetu gminy, a następnie będę zabiegać i walczyć skutecznie o ich realizację. Zamierzam również kontynuować cykliczne spotkania Burmistrza z mieszkańcami naszego okręgu. Tę formę bezpośredniego kontaktu mieszkańców z włodarzami gminy uważam za konstruktywną i sprawdzoną. To doskonała okazja wspólnie wyrazić opinie, przedstawić bieżące problemy, podzielić się pomysłami, aby nasz okręg stał się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do życia.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Anna Goździak:
Diagnoza: Warunkiem uzyskania dofinansowania na KKP był dowóz mieszkańców do punktów przesiadkowych, jednak w ramach ZIT zakupiono zbyt mało autobusów, by częstotliwość kursów była wystarczająca, nie wykorzystano wszystkich możliwości pozyskania dofinansowania w perspektywie 2014-2021. Gmina Kostrzyn nie zadbała też o możliwość zapewnienia środków na zakup taboru niskoemisyjnego w perspektywie 2021-2027 w ramach ZIT, nie skorzystała ze środków krajowych np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej („Zielony Transport Publiczny” - trzy nabory do kwietnia 2023 r. – 90% dofinansowania). Nie ma też publicznych informacji, czy gmina składała wniosek o dofinansowanie z KPO – nabór wniosków na zakup autobusów niskoemisyjnych do 17 maja 2023 br. Rozwiązanie: pozyskanie dofinansowania na zakup autobusów i bieżące dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców.

Przemysław Kubiak:
Zwiększenie taboru poprzez zakup 2 kolejnych autobusów, powinno poprawić w jakimś stopniu funkcjonowanie KKP.


Aktualności
Niezapominajka
14

wrz

15:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Polonia II Środa Wielkopolska

15

wrz

14:00
Janowo
Uroczystości patriotyczne - 81. rocznica zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów AK

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła → przesunięte na 22 września

16

wrz

15:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji rolnictwa, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

17:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: