Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 13: Kostrzyn – centrum - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 13: Kostrzyn – centrum
02-04-2024 17:58   Janusz Ludwiczak
Za tydzień będziemy już znali radnych gminy Kostrzyn nowej kadencji. Zanim to jednak nastąpi, na kilka dni przed wyborami prezentujemy cykl mini-debat z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Tym razem rozmowa z kandydatami w okręgu nr 13, w którym o mandat ubiegają się:
• Piotr Hojeński – KWW Nowe Oblicze Gminy;
• Renata Lepczyk – KWW Bliżej Ludzi.

Za nami już siedem mini-debat. Wszyscy kandydaci do Rady Miejskiej Kostrzyn mieli możliwość zaprezentowania się i przybliżenia mieszkańcom. Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy.

Kandydatki i kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

Tym razem rozmawiamy z kandydatami w okręgu nr 13, obejmującym ulice: Bednarska, Dworcowa, Garncarska, Jeziorna, Kilińskiego, Kościelna, ks. prof. Tadeusza Peika, Kuśnierska, Nad Strumieniem, Nowy Świat, Ogrodowa, Parkowa, Rzemieślnicza, Rzeźnicka, Stawna, Szewska, Szymańskiego, Średzka, Świerkowskich, Wrzesińska.

7 kwietnia okaże się, czy "trzynastka" okazała się szczęśliwa lub pechowa dla jednego z dwójki kandydatów, których prezentujemy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Piotr Hojeński, lat 39, Kostrzyn – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Nazywam się Piotr Hojeński. Mam 39 lat , szczęśliwy mąż i tata Sergiusza.Moje życie zawodowe zaczęło się na Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie zdobyłem solidne wykształcenie na wydziale farmacji. Nie zatrzymując się na tym, poszerzyłem swoje kompetencje o zarządzanie placówkami medycznymi, kształcąc się w tym zakresie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Poza życiem zawodowym, jestem zagorzałym fanem sportu. Uwielbiam muzykę alternatywną , towarzyszy mi w wielu momentach życia, dostarczając inspiracji i odreagowania. Fascynuję się także medycyną chińską oraz filozofią wschodu której wiedza pozwala mi na inne, głębsze spojrzenie na zdrowie i samopoczucie.

Renata Lepczyk, lat 60, Kostrzyn – Lista nr 13: KWW Bliżej Ludzi:
Jestem mieszkanką Kostrzyna, mam 60 lat, wykształcenie wyższe, męża, z którym wychowałam dwoje dzieci.
Wykonywane zawody, kwalifikacje i funkcje: pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, księgowa, przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn w latach 2010-2014, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej w latach 2006-2010.
W latach 2006-2014 – w imieniu mieszkańców - składałam wnioski do budżetu gminy, efektem współpracy i działań: budowa ul. Harcerskiej i Nowy Świat (2007), ul. Kilińskiego, projekt ulic Kuśnierskiej, Szewskiej, Garncarskiej, Bednarskiej, Rzeźnickiej (2008), budowa ul. Kuśnierskiej i Szewskiej, Stawnej i Jeziornej, przebudowa ul. Dworcowej, ul.Szymańskiego, ul.Kościelnej i Ks.Peika (2009), budowa ul. Garncarskiej, projekt ul. Wrzesińskiej (badania geotechniczne), projekt ul. Warszawskiej (2010), po nawałnicy w 2010 uzupełnienie projektu ul. Wrzesińskiej o przebudowę odwodnienia rejonu ul. Wrzesińskiej, budowa ul. Bednarskiej (2011), przebudowa ul. Mickiewicza wraz z wyjazdem z tunelu (2012) wniosek o dofinansowanie budowy ul. Wrzesińskiej (2013, 2014 – przyznane 3 mln zł), budowa ul. Wrzesińskiej od drogi serwisowej do skrzyżowania, modernizacja ul. Średzkiej (2014).
Od roku 1996 aktywnie podejmuję działania na rzecz wspierania edukacji i rozwoju dzieci:
– najpierw przez kilkanaście lat działając w zarządach rad rodziców w Szkole Podstawowej, Gimnazjum, LO nr 8 w Poznaniu. Spośród wielu podejmowanych działań, wspólnie z Zarządem udało nam się sprawnie wykonać remont sanitariatów i pawilonów Szkoły Podstawowej w Kostrzynie. <3.
- w latach 2006 – 2014 jako przewodnicząca i członek Komisji Oświaty,
- od roku 2008 działając w zarządach stowarzyszeń, w szczególności jako prezes UKS „OLIMP”, prezes Stowarzyszenia KOSTRO, założyciel i działacz K. S. „SOKOŁY” KOSTRZYN pozyskuję środki na zakup sprzętu i zajęcia sportowe dzieci z gminy Kostrzyn (dla 8 trenerów – lekkoatletyka, taniec sportowy, fitness, siatkówka, tenis stołowy itd. – 210.000 zł w ramach Rządowego Programu KLUB). Jako przewodnicząca Rady reprezentując gminę skutecznie składałam uwagi i uczestniczyłam w konsultacjach dotyczących Strategii Metropolii Poznań oraz Województwa Wielkopolskiego, by zapewnić gminie możliwość uzyskania dofinansowań unijnych na: budowę tunelu, oczyszczalni, przedszkola, zbiorników retencyjnych itp.
MINIPARK LINOWY DLA DZIECI - w 2014 r. złożyłam wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego działki przy ul. Kuśnierskiej , by przeznaczyć ją na park i plac zabaw, następnie przygotowałam wnioski do Budżetu Obywatelskiego, Moją pasją w ostatnich latach jest tworzenie ogrodów i zieleni urządzonej.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Piotr Hojeński:
Zdecydowałem się kandydować, ponieważ poprzednia kadencja (2018-2024) była bardzo udana pod względem inwestycyjnym dla naszego okręgu wyborczego oraz całej Gminy. Zrealizowano wiele inwestycji, które znacząco poprawiły jakość życia mieszkańców. Widząc ich pozytywny wpływ, chcę kontynuować pracę na rzecz rozwoju naszej gminy. Nie ukrywam że po wielu rozmowach z Szymonem Matyskiem przekonał mnie do kandydowania w kolejnych wyborach.

Renata Lepczyk:
Jestem z natury i z wyboru społecznikiem, mając wiedzę praktyczną i kompetencje nie potrafię być obojętna na sprawy mieszkańców naszej gminy, wsłuchuję się w ich potrzeby i szukam odpowiednich środków, by je realizować. Mam spore doświadczenie pracy na rzecz samorządu gminnego, skuteczna praca na rzecz mieszkańców daje mi radość i satysfakcję.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Piotr Hojeński:
Poprzednia kadencja była bardzo owocna. Zmodernizowano drogi, zbudowano nową infrastrukturę, w tym tunel kolejowy, żłobki, przedszkola, i miejsca rekreacji jak Centrum Aktywności "Frajda" czy tężnia solankowa. Należy tez nadmienić że kadencja trafiła na trudny okres Covidu. Prace Szymona Matyska oceniam pozytywnie, jasne że są okresy kiedy nasza relacja bywa chłodna ale szanuje jego wkład i wysiłek w pozyskiwaniu funduszy na wiele projektów które zostały już zrealizowane przez ostatnie dwie kadencje. Patrząc przez blisko dekadę na osobę burmistrza dostrzegam człowieka który jest w pewnym sensie zrealizowany i namacalnie widzi jakie cele osiągnął i jak to wpłynęło na otaczającą nas rzeczywistość.
Czego nie udało się zrobić to m.in. rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie, modernizacji centrum miasta.

Renata Lepczyk:
Pracę burmistrza i rady należy ocenić, biorąc pod uwagę kontekst możliwości stworzonych przez uprzednio przygotowane strategie Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Metropolia Poznań – zatem porównując z innymi gminami Powiatu Poznańskiego realizacja zadań wypadła na poziomie 25% - 30% możliwości Gminy Kostrzyn! Udało się pozyskać środki unijne na budowę Sali Sportowej i termomodernizacje kilku budynków, budowę żłobków, a w ramach tzw. ZIT skromnie wykonano tylko jeden punkt przesiadkowy w Kostrzynie (z ul. Warszawską i Ogrodową), Nie wykorzystano możliwości złożenia wniosków razem z Powiatem Poznańskim, by pozyskać wyższe dofinansowanie do budowy tunelu, zakupu autobusów oraz punktu przesiadkowego w Gułtowach czy ścieżek rowerowych, których realizację przełożono na kolejne „rozdanie” (2021-2027).
W perspektywie unijnej 2014-2021 nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Skałowie, budowę zbiornika retencyjnego w Kostrzynie, rewitalizację i remont domu parafialnego, na rozbudowę budynku szkoły w Siekierkach, na rozbudowę budynku przedszkola i zwiększenie ilości miejsc w Przedszkolu Miejskim, w bardzo słabym stopniu pozyskano środki na edukację (wyposażenie szkół i zajęcia dodatkowe), również nie pozyskano środków na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Gułtowach i rozbudowę kanalizacji na wsiach (np. w ramach Polskiego Ładu) itd.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Piotr Hojeński:

  1. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie
  2. Modernizacja Rynku i przebudowa centrum Kostrzyna.
  3. Kontynuacja prac nad planem zagospodarowania przestrzennego Gminy
  4. budowa zbiornika wodnego o powierzchni 1,6 ha przy cieku Strumień
  5. Inwestycja w obronę cywilną ( zgodnie z przygotowywaną ustawą)

Renata Lepczyk:

  1. Rewitalizacja Rynku w Kostrzynie - z uwzględnieniem głosu mieszkańców i ekspertów,
  2. Zwiększenie ilości miejsc i terenów przeznaczonych na nasadzenia zieleni i parki, w tym Park i kładka nad Strumieniem w połączeniu z budową zbiorników retencyjnych, w tym: pomiędzy ulicą Wrzesińską, a drogą krajową nr 92 przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w celu ochrony rejonu ul. Wrzesińskiej przed nawalnym deszczem i zalaniem itp.
  3. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, poprawa bezpieczeństwa i stanu dróg - budowa dróg osiedlowych i chodników,
  4. Poprawa warunków edukacji z wykorzystaniem środków unijnych, rozbudowa szkoły w Siekierkach, dofinansowanie wyposażenia pracowni w szkołach i dodatkowych zajęć dydaktycznych, zajęć sportowych, np. szkoła mistrzostwa sportowego i możliwość uzyskania większego dofinansowania na rozwój bazy sportowo rekreacyjnej.
  5. Zrównoważony rozwój miasta i wsi, rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych, gwarantem utrzymania niskich opłat za odbiór ścieków oraz konkurencyjności gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym itp.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Piotr Hojeński:
Tak, ponieważ należy upłynnić ruch samochodów które parkuje w obrębie Urzędu oraz rynku. Część z zaparkowanych samochodów to osoby które pracują w urzędzie, oraz okolicznych firmach, wprowadzenie takiej strefy zwolniło by miejsce dla osób które przyjeżdżają na mniej niż godzinę i bez problemu znajdują miejsce.

Renata Lepczyk:
Inwestycja w parkometr przy wyjeździe z parkingu przy Urzędzie Miejskim okazała się niewypałem! Kostrzyn jest małym miastem, przedsięwzięcie może okazać się nierentowne i negatywnie wpłynąć na interesy właścicieli sklepów i restauracji, dlatego najpierw należy sporządzić analizę kosztów i ewentualnych wpływów, a następnie zapytać mieszkańców, aby mogli się wypowiedzieć w formie konsultacji.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Piotr Hojeński:
Tak, moim zdaniem budżet powinien być kontynuowany

Renata Lepczyk:
Tak, należy wspierać demokratyczny udział mieszkańców w decydowaniu o tym, co powinno być finansowane z budżetu gminy.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Piotr Hojeński:
Pierwszym i najpilniejszym zadaniem jest modernizacja oczyszczalni ścieków. Ta inwestycja ma kluczowe znaczenie. W kolejnych latach powinniśmy skupić się na rozszerzeniu dostępu do kanalizacji dla mieszkańców. Taka strategia nie tylko poprawi jakość życia lokalnej społeczności, ale również zwiększy dochody Zakładu Komunalnego, co umożliwi finansowanie dalszego rozwoju sieci kanalizacyjnej.
Kolejną kwestią, która wymaga naszej uwagi, jest problem z dużą liczbą dróg wewnętrznych, które są własnością mieszkańców, a nie Gminy. Ta sytuacja będzie wymagać częstych dyskusji na temat możliwości przejęcia takich dróg przez Gminę, w tym analizy kosztów, jakie będzie to wiązało dla budżetu gminnego.

Renata Lepczyk:
Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnych zarówno w mieście, jak i na wsiach powinny iść w parze. Koszty opłaty za 1 m3 są naliczane z uwzględnieniem utrzymania oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej zarówno na wsiach, jak i w mieście. Wyższe są koszty i opłaty za ścieki zagnite z szamb. W ostatnim czasie Gmina Kostrzyn ograniczyła limity przyjmowania ścieków z szamb, ścieki są wożone poza gminę, przez co mieszkańcy ponoszą wyższe koszty, niż przewiduje cennik, kwoty te (niejednokrotnie przewyższają opłaty za zużycie energii elektrycznej) nie są rekompensowane, dlatego w tej sytuacji rozbudowa oczyszczalni będzie miała wpływ na obniżenie kosztów odbioru ścieków dla mieszkańców wsi, a budowa sieci kanalizacyjnej na wsiach będzie miała wpływ na obniżenie bądź utrzymanie niższej opłaty za odbiór ścieków również w mieście. Im więcej ścieków oczyszczalnia jest w stanie przyjąć, tym więcej zarobi, przy podobnym poziomie kosztów utrzymania i administracji. To się gminie po prostu opłaca. Jest to szansa na nie tylko na uniknięcie kar po 2027 r. ale również na rozwój, na zapewnienie godnego życia mieszkańców i atrakcyjności Gminy Kostrzyn na rynku mieszkaniowym i inwestycyjnym.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Piotr Hojeński:
W mojej ocenie, utrzymanie basenów krytych wiąże się z wysokimi kosztami, co może znacząco obciążyć budżet gminy. Z tego względu, uważam, że nie jest to obecnie priorytet. W najbliższych latach powinniśmy skupić się na dalszych inwestycjach w termomodernizację obiektów gminnych oraz realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Renata Lepczyk:
W ostatnim czasie też wzrosło gwałtownie zadłużenie gminy oraz zostały poniesione koszty związane z wnioskiem o rozbudowę oczyszczalni ścieków, termin informacji o ewentualnym dofinansowaniu w czerwcu 2024 r. – w tym kontekście Pana pytanie jest równoznaczne z pytaniem, co powinniśmy wybrać, ponieważ w budżecie nie ma wolnych środków, by udźwignąć obie inwestycje na raz, nawet jeśli udałoby się pozyskać dofinansowanie do budowy basenu. Z atrakcji nie korzystają wszyscy mieszkańcy, a znaczący wzrost opłat za ścieki już odczuwają właściciele szamb i odczują wszyscy, jeśli nie zostanie wybudowany trzeci reaktor oczyszczalni. Należy zatem finanse gminy najpierw poprawić do stanu, w którym będzie można dysponować wolnymi środkami na tę inwestycję i utrzymanie, a dopiero wtedy wszcząć dyskusję i zapytać Mieszkańców o zdanie, czy finansować to zadanie.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Piotr Hojeński:
Remont i przebudowa ulicy Rzeźnickiej, modernizacja placu zabaw i boiska w Publicznym przedszkolu Jacek i Agatka, Modernizacja monitoringu miejskiego na terenie miasta do wyższej rozdzielczości obrazu.

Renata Lepczyk:
Pomimo podejmowanych działań, wiele problemów w naszym okręgu pozostaje ciągle do realizacji. Od 10 lat czeka projekt budowy ul. Rzeźnickiej, rewitalizacja parku przy ul. Kuśnierskiej, budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Wrzesińskiej. Ponadto mieszkańcy chcą więcej terenów zielonych, w tym celu dobrym miejscem byłby Park i zieleń urządzona nad Strumieniem. Mamy słabą kondycję oświaty, młodzież w centrum miasta nie ma swego azylu, kawiarni czy czytelni. Od 2015 r. ponadto doszedł problem z remontem domu parafialnego. Dobrym pomysłem byłaby adaptacja budynku parafialnego również na cele kulturalne, na wzór istniejącego ośrodka ze świetlicą przy Parafii Bł. Jolanty, by dzieci mogły pod opieką korzystać ze świetlicy, a młodzież miała swój „dom kultury, oczywiście po konsultacjach z mieszkańcami.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Piotr Hojeński:
Po upływie pięciu lat konieczna będzie dokładna ocena funkcjonowania systemu, zidentyfikowanie efektywnie działających elementów oraz tych, które nie spełniły oczekiwań. Biorąc pod uwagę, że KKP obciąża budżet roczną kwotą przekraczającą 2 miliony złotych, istotne jest prowadzenie otwartego dialogu na temat wyzwań związanych z dostępnością do pociągów i dostępnością taboru pojazdów. Dla efektywnego rozwiązania tych problemów, niezbędne jest zaangażowanie i wspólne działanie wszystkich zainteresowanych stron (dyrektorzy szkół, przewoźnik oraz gmina).
Ponadto, jeżeli KKP wykorzystywane jest do transportu uczniów, powinny zostać podjęte rozmowy z dyrektorami placówek oświatowych korzystających z transportu gminnego. Celem tych rozmów jest zapewnienie, że usługi transportowe są dostosowane do potrzeb edukacyjnych i logistycznych szkół oraz mieszkańców. Współpraca ta ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji systemu transportowego, co przyczyni się do jego większej efektywności i dostępności dla starszych mieszkańców którzy korzystają z autobusów aby przesiąść do pociągu.

Renata Lepczyk:
Diagnoza: Warunkiem uzyskania dofinansowania na KKP był dowóz mieszkańców do punktów przesiadkowych, jednak w ramach ZIT zakupiono zbyt mało autobusów, by częstotliwość kursów była wystarczająca, nie wykorzystano wszystkich możliwości pozyskania dofinansowania w perspektywie 2014-2021. Gmina Kostrzyn nie zadbała też o możliwość zapewnienia środków na zakup taboru niskoemisyjnego w perspektywie 2021-2027 w ramach ZIT, nie skorzystała ze środków krajowych np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej („Zielony Transport Publiczny” - trzy nabory do kwietnia 2023 r. – 90% dofinansowania). Nie ma też publicznych informacji, czy gmina składała wniosek o dofinansowanie z KPO – nabór wniosków na zakup autobusów niskoemisyjnych do 17 maja 2023 br. Rozwiązanie: pozyskanie dofinansowania na zakup autobusów i bieżące dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców.


R E K L A M A

Komentarze (49)

05-04-2024 23:30:35
Wyborca
Piotr jest beznadziejnym radnym, przez 10 lat nigdy się u mnie nie pojawił, nie zapytał jakie mamy problemy. Zero zainteresowania. Jeszcze do tego, jak się okazuje na sesje nie chodzi. Ja bym się wstydził na jego miejscu. Tym razem zagłosuję na p. Renate Lepczyk. Działa społecznie i chętna by ludziom pomagać.
05-04-2024 17:46:44
Wyborca
Do @Wyborcy gdybyś był inteligentny to byś wiedział ,że p.Renatka przychodzi na sesje i " w wolnych głosach " bierze udział . Mało wiesz .
05-04-2024 10:13:44
@Wyborca
Ciekawe, p. Renata dopiero kandyduje, to gdzie ty oglądałeś, we śnie? Durny hejt i strzał w kolano.
05-04-2024 03:24:07
Wyborca
Do p.Renatki . Jest Pani miłą osobą , często oglądam Sesje Rady zdalnie , lecz proszę wybaczyć źle się Pani słucha. Po 100 razy mówi Pani to samo , mało merytoryki w Pani wypowiedziach . Mimo chęci nie przekonała mnie Pani. Oddam swój głos na Pana Hojeńskiego.
04-04-2024 23:18:59
Jolanta
Piotrze dziękuję za Twoje zaangażowanie. Nasze 5 głosów jest Twoje.
04-04-2024 23:12:30
@@@Temida
Czy biedny czy bogaty, tak samo należy szanować publiczne (mieszkańców) pieniądze. To jest kwestia honoru, ktoś kto tworzy prawo, a takim organem jest rada, nie powinien godzić się na nadużycia. Dla paru groszy? Przecież to dopiero jest wstyd, pobierać dietę gdy się nie chodzi. Jeśli w małym tak postępuje, to jak się zachowa, gdy pokusa będzie grubszego kalibru?
04-04-2024 22:26:40
@@@Temida
Czy biedny czy bogaty, tak samo należy szanować publiczne (mieszkańców) pieniądze. To jest kwestia honoru, ktoś kto tworzy prawo, a takim organem jest rada, nie powinien godzić się na nadużycia. Dla paru groszy? Przecież to dopiero jest wstyd, pobierać dietę gdy się nie chodzi. Jeśli w małym tak postępuje, to jak się zachowa, gdy pokusa będzie grubszego kalibru?
04-04-2024 17:45:06
@@TEMIDA
To musisz być bardzo biedna,że ta kasa cie tak obchodzi. Ile golf ma 25 / 30 lat ?
04-04-2024 12:45:57
@TEMIDA
Dla oświecenia TEMIDY, aby nie było wątpliwości, dane publiczne ze strony Urzędu: Hojeński - rok 2020 (3 sesje nieobecny, 3 tryb zdalny) - dieta 12.561,71 zł, Bilski - rok 2020 (1 sesja nieobecność, 3 tryb zdalny) - 12.561,70 zł. Gdzie jest różnica za nieobecności? Piotr Kotarski, który był na wszystkich sesjach i ponadto uczestniczył w pracach trzech komisji, a nie tylko jednej, jak Hojeński - za 2020 r. 12.776,44 zł diety. A za rok 2021: Hojeński - (6 nieobecności na sesjach, 5 tryb zdalny) - 13.055,67, czyli więcej niż za 2020 r. Piotr Kotarski, który uczestniczył we wszystkich sesjach i pracach trzech różnych komisji za 2021 r. 14.386,95 zł diety. Macie czarno na żółtym, jak te diety są płacone.
04-04-2024 07:08:57
@,Temida
Nie strasz nie strasz. I doucz się. 10 procent mniej za każdą nieobecność. Jedna sesja w miesiącu, jedna, może dwie komisje w miesiącu. W praktyce radny Hojenski nie pojawiając się w urzędzie ani razu w ciągu miesiąca i tak otrzymuje 70 procent uposażenia czyli ponad 900 złotych. Czyli, gdyby się uprzeć, taki radny, który w ogóle nie uczestniczy w pracach rady i tak może dostać ponad 60 tysięcy złotych za nic
03-04-2024 20:10:40
@Temida
Niestety to nieprawda, że radny gdy jest nieobecny otrzymuje 0 zł diety. Rada przyjęła sobie uchwałę, na podstawie której radny otrzymuje dietę nawet, gdy jest nieobecny. W teorii powinny być potrącenia, jednak u nas w gminie słabo to wychodzi. Wystarczy spojrzeć w oświadczenia majątkowe i porównać. W roku, gdy radny Hojeński nie był obecny 6 razy i sesje były zdalne otrzymał więcej diety niż w roku poprzednim, gdy nieobecności było mniej.
03-04-2024 18:14:17
Alina
Piotr wygra bez żadnych wątpliwości
03-04-2024 17:33:17
TEMIDA
Proszę Państwa możecie bardziej lub mniej sympatyzować z którymś radnym, lecz niektóre stwierdzenia są wysoce niesprawiedliwe !!! Każda nieobecność radnego na Sesji RM i podczas Komisji jest odnotowywana i co za tym idzie umniejszana dieta radnego . Także przy wielu nieobecnościach radny otrzyma " 0 " diety. Proszę się wyedukować w tym temacie takie stwierdzenia godzą w istotę funkcji radnego. Proszę również zauważyć, iż radny jest chroniony odpowiednimi przepisami może wystąpić o IP i w trybie wyborczym 24h postawić hejtera przed sądem. Obenie na terenie naszego kraju zapadły już wyroki gdzie hejter miał zasądzone nawet do 100.000 tys.zł. Miarkujmy słowa NIE JESTEŚCIE ANONIMOWI !!!
03-04-2024 14:15:29
@Danuta
Hojeński kiedyś miał swoje zdanie, ale w toku dwóch kadencji skutecznie go spacyfikowali. Swego czasu „fikał” też Kowalski, ale i on został ucieszony. W tej chwili obaj panowie tańczą jak im Biskupski z Matyskiem zagrają.
03-04-2024 12:41:00
@Danuta
Hojeński zero inicjatywy. Pobiera diety i nie przychodzi na sesje. Dlaczego gmina nie kupiła niezabudowanej działki na parkingi przy Rynku? Strefa parkingowa na koszt gminy, byle zarobiła apteka. Szkoda tylko, że to swoje zdanie wypowiada głównie w swoich interesach a nie w sprawach mieszkańców okręgu. Powinien się wycofać ze względu na konflikt interesów, dlatego na przykład parkingi przy aptece a nie po drugiej stronie Rynku.
03-04-2024 10:49:06
Anna
Tylko Renata. Bez dwóch zdań.
03-04-2024 09:37:42
Adam
Stanowcze nie dla pani Renaty już teraz w radzie była pani której ciągle się coś nie podobało i robiła bałagan ta jest kolejna tego pokroju .
03-04-2024 08:36:57
Wybór prosty
Możemy wybrać młodego ambitnego człowieka z pomysłami na naszą piękniejąca cały czas część miasta, lub powrót do przeszłości, może kiedyś utworzą w gminie radę seniorów i tam wybierzmy Renatkę.
03-04-2024 08:26:34
Danuta
Piotr jest jednym z nielicznych kandydatów na radnych od Matyska co ma swoje zdanie! Warto zagłosować akurat na niego. Pani Lepczyk to zdarta płyta.
03-04-2024 07:17:33
obywatel
Radny bezradny Hojeński... Czy kiedykolwiek był widziany w swoim okręgu wyborczym? Gdzie był, kiedy Biedronka zrobiła remont parkingu, który obecnie zagraża bezpieczeństwu w ruchu? Co z czystością na ulicach? Okolice ul. Kuśnierskiej to jeden wielki syf.
03-04-2024 05:50:43
Patrzę z boku
I widzę, że nie potrafiące dyskutować merytorycznie o faktach odNOGi nawet tutaj stosują zdartą płytę, wg której komentarze pisze sobie sama p. Lepczyk albo każąc "uspokoić" się komentującym, w domyśle o. Renacie. Tymczasem fakty są brutalne dla NOGi. P. Piotr na sesje przychodzi, bo musi, w prace rady praktycznie się nie angażuje co oznacza, że nie wnosi do Rady a tym samym do miasta czy gminy nic. I nie ma nic dobrego czy jest sympatyczny czy nie, czy jest prywatnie pomocny czy nie. W radzie jest tylko przyciskiem. A szkoda, bo ma potencjał, który sam marnuje. Dla dobra gminy radną powinniśmy wybrać p. Lepczyk.
03-04-2024 01:30:59
@Kostrzyniak
Niech się Pani w końcu uspokoi. Ile można tych bzdur pisać.
03-04-2024 01:22:03
Zofia
Czy Pani sama sobie pisze te komentarze? Proszę iść już spać.
03-04-2024 01:10:06
Esesja
Nie zastanawia was, dlaczego chcą nam wcisnąć na siłę radnego, który nie chodzi na sesje i słabo interesuje się gminą? Sesje rzadko, a p. Piotr nie był aż 15 razy nie licząc sesji uroczystych, zdalnych czy posiedzeń komisji. Jako jedyny radny raczył się zgłosić do jednej komisji. Panie Piotrze, nie wstyd Panu?
03-04-2024 00:47:57
Komedia
Głosujemy na Renate!!! Wyobraźcie sobie mine Matyska podczas obrad z Renata. Esesja z Kostrzyna miałaby większa oglądalność niż transmisja z Sejmu. Zróbmy to ;-)
03-04-2024 00:44:02
Obiektywny
Renata jest specyficzną osobą , ale nie mozna jej odmowic zaangażowania w sprawy gminy i chęci pomocy dla mieszkańców . Śledzi to co się dzieje w gminie i jest doświadczona . Taka osoba przyda się w radzie To co NOG robi Renacie od wielu lat to po prostu świństwo … trzeba to powiedzieć w prost. Robią z niej wariatke i oszołoma , bo tak jest im łatwiej ją zwalczać . NOGi pamiętajcie, ze los bywa przewrotny i karma wraca .
03-04-2024 00:37:41
Kostrzyniak
Co takiego? Michały, Karolki, Przemek, jeden bezczelny hejt! Pani Renata jest najbardziej pozytywną i pełną wiary osobą jaką znam. Potrafiła znaleźć wyjście z najtrudniejszych sytuacji, organizować trudne spotkania z mieszkańcami np. Siekierek w sprawie biokompostowni, postawić na nogi UKS, przygotować projekty uchwał i zakasać rękawy, gdy trzeba było posadzić drzewa i krzewy przy Przedszkolu Miejskim. Czy inicjatyw dla dobra mieszkańców się boicie? Takiej radnej nam trzeba. Nie pozwólcie by w Gminie wyniszczono resztki demokracji, już teraz wszystkim trzęsie B, a radni boją się odezwać. To dlatego taki hejt. Idźcie na wybory i nie słuchajcie hejtera! Proszę Was.
03-04-2024 00:17:47
Murem i wszystkim za Renatą
Renata Lepczyk to najbardziej kompetentna osoba. Znam ją i wiem, że stara się o dobro dla naszego miasta. Słucha lud, a to najważniejsze. Kostrzyn ponownie zasługuję na taką radną. Murem za panią Renatą!
03-04-2024 00:06:10
RL
Długa historia pracy społecznej... Historia Kostrzyna zaczęła się wcześniej niż w 2015 r. Pawilony w czynie społecznym Rady Rodziców remontowane były w latach 2001 - 2002 - zamurowane wrota, świetliki, wstawione okna i drzwi, również drzwi wejściowe do szkoły, urządzona toaleta dla najmłodszych dzieci, z wymianą rur, nowe i dodatkowe kabiny, umywalki, remont korytarza z kolorowymi scenami z Kubusia Puchatka. Był to argument w rozmowach z ówczesnymi władzami miasta przy składanym wniosku o remont sali gimnastycznej w 2002 r.. Wniosek Rady Rodziców został pozytywnie rozpatrzony, sala wyremontowana w 2003 r. W 2008 roku miała miejsce termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej, a remont i wymiana instalacji kanalizacyjnej i toalet w 2014 roku, w 2015 dokończenie remontu, malowanie korytarzy. Wówczas zamalowano na szaro niebiesko Kubusia Puchatka i Przyjaciół, szkoła wróciła do starych barw. Wystarczyło rzucić hasło i rodzice sami odświeżyliby postaci z bajek. Komu to przeszkadzało?
02-04-2024 23:51:50
@pytanie do pani Renaty
w 2014 w wyborach do rady startował tez niejaki Waldemar B, który przegrał z kretesem …
02-04-2024 22:49:58
Pytanie do Pani Renaty
Pani Renato. A Pani caly czas jest w roku 2014... Więc przypomnę. Wtedy przegrała Pani wybory zajmując ostatnie miejsce w wyborach na Burmistrza i przegrała Pani wybory do Rady Gminy. Dziś mamy 2024 rok. A Pani już nikt nie chce. Kiedy to Pani zrozumie?
02-04-2024 22:38:51
Przemek
Pani Renato. Pani nie pisze prawdy. Pawilony w SP1 były remontowane latem 2015 roku jak Pani już dawno w tej gminie nie było.
02-04-2024 22:16:45
Michał
Pani Lepczyk zdecydowane NIE
02-04-2024 22:15:41
Karol
Tylko Pan Piotr. Pani Renata już miała swój czas. Jak wygląda dziś gmina a jak wyglądała 10 lat temu wszyscy wiemy.
02-04-2024 21:59:24
Michał
Widzę, że sporo osób pisze, że Pani Renata ma pojęcie o samorządzie. Nie, moi drodzy, ta pani tylko widzi świat w czarnych barwach. Widać, że jej nie znacie. Wszystko według tej pani jest źle. Miałem możliwość rozmowy, kilka razy w swoim życiu i jest to ostatnia osoba, na którą bym kiedykolwiek zagłosował.
02-04-2024 21:44:49
Agnieszka
Pani Renato ale co ma Pani wspólnego z zagospodarowaniem terenów przy Strumieniu. W 2014 biegały tam szczury i nikt nie miał żadnego pomysłu na ten teren. fd20
02-04-2024 21:40:04
Arek
I znowu ZIT
02-04-2024 21:32:48
@Józef
Samuraj postawił na nie tego szoguna
02-04-2024 21:14:31
Józef
Panie Piotrze na zdjęciach wygląda Pan jak samuraj. Tylko samurajowie mieli honor. A Pan?
02-04-2024 21:06:23
Krysia
Renata nadaje się na radną miasta i gminy. Nie raz pokazała swoje zaangażowanie, klasę i szyk. Tak jak niektóre poprzednie komentarze. Kibicuje całym sercem Renacie Lepczyk! A co do przyszłości, jedna prośba - nie zabetonujcie nam starego kostrzyńskiego miasta. Ja tylko proszę... i pozdrawiam
02-04-2024 21:04:56
Stanislaw
Piotrze całe szczęście że startujesz. Nie ucz się niczego od Pani Lepczyk. Błagam
02-04-2024 20:52:16
Piotrek...
Lubię cię, ale litości, czy oni cię zmuszają, żebyś kandydował?. Przecież sam najlepiej wiesz, że się do tego nie nadajesz. Boisz się, że ci NOGa na złość drzwi do apteki zamuruje jak nie będziesz kandydował? Jak NOGa odejdzie to inni będą o tobie myśleć jako o przedsiębiorcy, o którego trzeba dbać. Oj Piotrek Piotrek...
02-04-2024 20:48:43
Ździsława
Do Moniki. PAN Hojeński jakie ma pojęcie o rządzeniu? Chyba w aptece. O podnoszeniu ręki na sesjach to się zgodzę. Wiedzy od p. Lepczyk to mógł by się uczyć. Ale w radzie potrzebne są marionetki. Ludzie obudźcie się. Zadłużenie Kostrzyna przeraża. Czy postawienie jaj na święta oczywiście nie za darmo to jest priorytet.
02-04-2024 20:09:26
Monika
4 razy pan Hojenski na tak . Renia niestety nie ma pojęcia o rządzeniu
02-04-2024 20:00:29
Stary Kostrzyniak
Panu Hojeńskiemu już dziękujemy
02-04-2024 19:35:57
Ola
Na Piotra zawsze można liczyć. Dobry człowiek i zaangażowany radny. Cała rodzina będzie na Ciebie głosować.
02-04-2024 19:00:41
Michał
Piotr Hojeński nie ma innej opcji
02-04-2024 18:57:34
Jan
Brawo panie Piotrze. 4 razy tak.
02-04-2024 18:57:11
Brawo Renata
Tylko Renata. Bezkonkurencyjna, zawsze pomoże, wysłucha, da dobre słowo. Świetna osoba. Zasługuje na bycie radną, lub nawet coś więcej. 7 kwietnia głosuję na Renatę!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: