Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 7: Siekierki Małe i północno-zachodnia część Siekierek Wielkich - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 7: Siekierki Małe i północno-zachodnia część Siekierek Wielkich
03-04-2024 07:30   Janusz Ludwiczak
W 9. odcinku naszego cyklu mini-debat z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn zaglądamy do największego sołectwa – Siekierek, które ze względu na wciąż rosnącą liczbę mieszkańców zostało powiększone na aż dwa okręgi. W jednym z nich – nr 7, obejmującym Siekierki Małe oraz północno-zachodnią część Siekierek Wielkich o mandat radnego gminy Kostrzyn ubiegają się:
• Tymoteusz Hossa – KWW Tu Mieszkam;
• Lena Koprucka – KWW Nowe Oblicze Gminy.

W kolejnej mini-debacie tym razem możliwość zaprezentowania się i przybliżenia mieszkańcom mają kandydaci z okręgu nr 7, obejmującego Siekierki Małe oraz północno-zachodnią część Siekierek Wielkich – ulice: Bazyliowa, Bławatkowa, Boczna, Brzoskwiniowa, Chmielna, Cicha, Czereśniowa, Długa, Gruszkowa, Gryczpanowa, Jabłoniowa, Konwaliowa, Kostrzyńska, Kościelna, Krótka, Lawendowa, Lubczykowa, Łąkowa, Miętowa, Miodowa, Morelowa, Na Okopy, Ogrodowa, Okrężna, Orzechowa, Osiedlowa, Parkowa, Pogodna, Poznańska, Rumiankowa, Sadownicza, Spokojna, Stanisława Karalusa, Storczykowa, Szafranowa, Śliwkowa, Tymiankowa, Waniliowa, Wiśniowa, Wspólna.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje, również dotyczące Siekierek.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Tymoteusz Hossa, lat 34, Siekierki Wielkie – Lista nr 11: KWW Tu Mieszkam:
Mam wyższe wykształcenie ekonomiczno-informatyczne, a specjalizuje się w szeroko pojętej analityce danych. Zawodowo kieruje od ponad 7-lat zespołem inżynierii danych w międzynarodowej firmie, a razem z wcześniejszą pracą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu mam ponad 11-letnie doświadczenie w analityce. Wraz z żoną wychowujemy dwójkę dzieci, a w Siekierkach mieszkamy siódmy rok.

Lena Koprucka, lat 40, Siekierki Wielkie – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Mam 40 lat i mieszkam w Siekierkach Wielkich z mężem i dwójką dzieci. Jestem właścicielem kwiaciarni, gdzie mogę wyrażać moją miłość do kwiatów, a w wolnym czasie lubię spacerować po lesie z psem, czerpiąc radość z natury i czasu spędzanego z rodziną.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Tymoteusz Hossa:
Do lata zeszłego roku byłem statystycznym mieszkańcem Siekierek, a problemy z ciśnieniem wody i pierwsze interakcje z Panem Sołtysem Siekierek, Zakładam Komunalnym i Urzędem Gminy sprawiły, że baczniej przyglądałem się temu jak to wszystko jest zorganizowane. Obejrzałem paręnaście nagrań video z sesji obrad Rady Gminy i stwierdziłem, że jak nie zacznę działać w tej sprawie i nie znajdę ludzi, z którymi można by współpracować, to niestety w Siekierkach jeszcze przez wiele lat będziemy borykali się z wieloma problemami. Pomimo starań obecnej radnej z mojej perspektywy urząd robił na rzecz Siekierek zbyt mało. Mając teraz w radzie dwa głosy i potencjalnie większą różnorodność proweniencji radnych z perspektywy komitetów, liczę na to, że misję dla Siekierek uda się kontynuować mając lepsze perspektywy na rozmowy i negocjacje.

Lena Koprucka:
W latach 2015-2023 działałam w Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Siekierkach, dlatego praca na rzecz społeczeństwa nie jest mi obca. Ze względu na moją prace mam stały kontakt z mieszkańcami i dobrze są mi znane ich potrzeby.
Dlatego chce swoją wiedzę i umiejętności wykorzystać podejmując się pracy w kwestii realizacji szeregu planów i oczekiwań mieszkańców całego Sołectwa Siekierki.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Tymoteusz Hossa:
Zdecydowanie nie można powiedzieć, że Rady Gminy i Burmistrz upływającej właśnie kadencji nic nie robiła. Pojawiały się różnorodne inwestycje w Sołectwach jak i w Kostrzynie, choć z mojej perspektywy w niektórych wypadkach można było te pieniądze zainwestować w bardziej potrzebne elementy infrastruktury - przykładowo Rozbudowa Szkoły w Siekierkach parokrotnie “przegrała” z innymi Kostrzyńskimi inwestycjami - a dzieciaki teraz chodzą na dwie zmiany, a i tak jest ciasno. Co się nie udało? Uważam, że należy przenieść środek ciężkości inwestycji trochę bardziej w kierunku mocno rozwijających się Sołectw jak Siekierki Wielkie, można także pozyskać dużo więcej funduszy zewnętrznych – bo na tle sąsiednich gmin wpadamy na tym polu dosyć blado – za przykład może posłużyć Gmina Kleszczewo, które pozyskało ponad dwa razy więcej środków Unijnych, niż Kostrzyn - a należy zauważyć, że Gmina Kleszczewo jest znacząco mniejszą gminą, choćby z perspektywy liczby mieszkańców. A największym zaniedbaniem z mojej perspektywy jest brak modernizacji oczyszczalni ścieków w Skałowie – jest to element infrastruktury, który od lat już wymaga nakładów finansowych, a niestety niewiele się w tej sprawie dzieje. Niepokoi też gwałtowny wzrost zadłużenia gminy – ponad siedmiokrotny wzrost obsługi długu w 2023 w stosunku do 2021 – na poziom ponad 5 mln zł rocznie. Z kredytu łatwo się inwestuje, ale mądrze wzięty kredyt na inwestycje to taki, który spłaci się z nawiązką. Przeciwnie ktoś te długi musi potem spłacić – a będą to mieszkańcy.

Lena Koprucka:
Poprzednią kadencje Rady Gminy i Burmistrza oceniam bardzo dobrze. Powstała tężnia Solankowa, Centrum aktywności FRAJDA, zostało wyremontowanych kilkanaście ulic, chodników w całej gminie, w Siekierkach powstało rondo i można wymieniać jeszcze wiele.
Wierzę że kolejne lata będą kontynuacją dynamicznego rozwoju naszej gminy.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Tymoteusz Hossa:

  1. Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Skałowie.
  2. Modernizacja SUW Siekierki i infrastruktury wodociągowej – tak aby była wydolna dla tak dużej liczby mieszkańców.
  3. Strategia przejmowania dróg prywatnych i modernizacji tych dróg z pełnym uzbrojeniem w infrastrukturę techniczną.
  4. Dom Kultury w Siekierkach – społeczność Siekierek już jest zbyt duża, żeby Świetlica Wiejska (której nie ma!) spełniła potrzeby mieszkańców.
  5. Budżet gminy zrozumiały dla wszystkich – mieszkańcy muszą wiedzieć, w jaki sposób gmina wydaje pieniądze i musi być to podane w przystępnej formie.

Lena Koprucka:

  1. Budowa studni i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Siekierkach.
  2. Rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Skałowie wraz z budową punktu zrzutu ścieków dowożonych oraz modernizacją przepompowni ścieków przy ul. Ignacewo.
  3. Budowa świetlic wiejskich w Siekierkach, Siedlcu, Klonach, Sannikach oraz Ługowinach.
  4. Rozbudowa systemu kanalizacji.
  5. Kontynuacja budowy i modernizacji dróg na terenach wiejskich i miejskich.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Tymoteusz Hossa:
Odpowiedziałbym nie, ale to na bazie własnych doświadczeń – nie miałem dotąd problemu z parkowaniem w Kostrzynie. Ale jest to dowód anegdotyczny, który nie powinien służyć podejmowaniu tak ważnych decyzji. Tego typu decyzja powinna zostać podjęta w oparciu w szczególności o rozmowy z mieszkańcami, a także doradztwo odpowiednich specjalistów z zewnętrznych firm, bo Gmina takich specjalistów nie posiada. Chyba w pierwszej kolejności należałoby określić, jaki jest cel wprowadzenia takiej strefy i w oparciu o to wykonać analizę na wielu płaszczyznach czy i jak ten cel da się osiągnąć, a przy tym nie obniżyć komfortu życia mieszkańców takiej strefy. Jako przykład - choć w małym wymiarze - jak zrobić źle podobne przedsięwzięcie jest płatny parking przy ETC, z którego ostatecznie się wycofano.

Lena Koprucka:
Myślę ze tak. Sama niejedno krotnie objeżdżam kilkukrotnie ulice w poszukiwani wolnego miejsca parkingowego. Z całą pewnością ułatwiło by to wielu mieszkańcom szybkie załatwienie spraw w urzędzie na poczcie lub wizyty u lekarza.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Tymoteusz Hossa:
Zdecydowanie TAK! Mieszkańcy powinni mieć bardziej bezpośredni udział w kształtowaniu swojego otoczenia, a jest to też wspaniała okazja do jednoczenia lokalnych społeczności. Budżet obywatelski daje możliwość na zaadresowanie najważniejszych potrzeb dla mieszkańców, a niejednokrotnie realizuje się w ramach tych programów rzeczy, o których Urząd Gminy by nawet nie pomyślał. Należałoby też pomyśleć nad wielkością tego budżetu w 2020 w Gminie Kostrzyn, było to 300 tys. złoty, obecnie w Swarzędzu jest to 1,5 miliona złotych, a w 2023 Kórnik przeznaczył na ten cel 1 milion złotych. Rozumiem, że są to Gminy bogatsze, ale raczej nie odstajemy od Swarzędza pięciokrotnie.

Lena Koprucka:
Jestem za budżetem obywatelskim. Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom nie tylko brać bezpośredni udział w procesie decyzyjnym i dysponowaniu częścią budżetu, ale również aktywizuje mieszkańców do działania.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Tymoteusz Hossa:
Tak jak odpowiadałem wcześniej modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków jest priorytetem. Już teraz ponosimy zwiększone koszty wywozu szamba, ponieważ muszą one być wywożone poza Gminę – ze względu na to, że obecna oczyszczalnia nie jest w stanie oczyścić takiej ilości ścieków. Zatem kolejność jest taka, że najpierw musimy zmodernizować oczyszczalnie, a następnie rozbudowywać sieć kanalizacyjną. Jest wiele dofinansowań, w ramach których można by pozyskać środki zewnętrzne, a po odblokowaniu finansów z KPO podejrzewam, że będzie jeszcze więcej możliwości.

Lena Koprucka:
Jednym z punktów programu wyborczego KWW Nowe Oblicze Gminy jest właśnie rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Siekierkach Wielkich, oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Drzązgowie oraz kontynuacja prac koncepcyjnych lub projektowych dla obszaru Glinki, Skałowa, Siedlca, Siedleczka, Brzeźna, Gułtów, Czerlejnka, Czerlejna i Trzeka będziemy wytrwale dążyć do zamierzonego celu.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Tymoteusz Hossa:
Każde odpowiednio duże miasto zasługuje na basen. Wystarczy zrobić analizę rynku, jakich możemy spodziewać się przychodów z takiej inwestycji i określić jaka musi to być inwestycja, aby była ona samowystarczalna, a nie była balastem w budżecie Gminy - należy pamiętać, że basen ma naprawdę wysokie koszty utrzymania. Następnie ustawić ją odpowiednio w priorytetach inwestycyjnych. Można by też zastanowić się nad lokalizacją takiego basenu, w Gminie oprócz Kostrzyna są też inne miejscowości, gdzie tego typu inwestycja mogłaby mieć miejsce - chociażby Siekierki. W pytaniu wymienione jest np. Lodowisko, jestem ciekaw analizy rentowności tego obiektu. Obecnie z perspektywy obywatela koszty i przychody Lodowiska ukryte są pod budżetem Szkoły Podstawowej - a z perspektywy cen na Lodowisku raczej te koszty nie są małe.

Lena Koprucka:
Na ta chwilę NIE, basen jest kosztowną inwestycją w utrzymaniu.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Tymoteusz Hossa:
Infrastruktura drogowa, brak kanalizacji sanitarnej i deszczowej, zalewanie terenów prywatnych przez wody spływowe, brak planu na przejmowanie dróg prywatnych, brak miejsca na wydarzenia kulturalne, czy rozwój pasji, brak oświetlenia (także dróg gminnych), brak chodników, niebezpieczne skrzyżowania, gdzie ruch natęża się z roku na rok, brak lokalnych przychodni i utrudnienia w dojeździe do przychodni zlokalizowanych w Kostrzynie, brak MPZP, niejasne inwestycje, nadmierne wydawanie środków publicznych na promocje (biuletyny), brak terenów zielonych… i wiele, wiele więcej.
Jak je rozwiązać? Trzeba po pierwsze zaakceptować, że problem jest, a następnie opracować długoterminowy plan poprawy tej sytuacji. Wiadomo, że nie wszystko się da zrobić od razu, ale potrzebne są nam konkrety. Należy też te plany układać tak, żeby nie powodować niepotrzebnych kosztów dla Gminy. Przykładowo nie powinno się robić nakładek asfaltowych bez pełnego uzbrojenia drogi w infrastrukturę, w szczególności w postaci kanalizacji sanitarnej i deszczowej – bo jaki jest sens zdzierania tego asfaltu po paru latach, żeby taką infrastrukturę dołożyć?

Lena Koprucka:
Najważniejszym problemem jest stan dróg, oraz gospodarka wodna. Oczywiście rozwiązaniem jest budowa dróg z pełną infrastrukturą dokonać tego chce poprzez współpracę z władzami samorządowymi oraz powiatowymi.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Tymoteusz Hossa:
To jest ciekawy temat, z perspektywy Siekierek jesteśmy paradoksalnie lepiej skomunikowani ze Swarzędzem niż z Kostrzynem. Na pierwszy ogień trzeba dostosować rozkład do kursowania pociągów i robić to każdorazowo, gdy on się zmienia. Słyszeliśmy dużo głosów, że autobusy nie są też dostosowane do typowych godzin, w jakich ludzie chcieliby nimi podróżować. Śmiało można powiedzieć, że osoba bez samochodu jest praktycznie uwięziona w Siekierkach. Zapewne warto zebrać tutaj uwagi społeczności i na tej podstawie podjąć decyzje o rozkładzie i częstotliwości kursów – oczywiście budżet nie jest z gumy, ale na pewno jest tutaj sporo miejsca na poprawę tanim kosztem. Również dojazd do Poznania jest dosyć problematyczny. Najogólniej należy wyznaczyć czemu KKP ma służyć: dojazd dzieci do szkoły, dojazd do Kostrzyna na zakupy czy do lekarza, wyjazdy i powroty do pracy, a następnie w miarę możliwości układać rozkład tak, aby pokrywać te cele od najważniejszego do tych mniej ważnych.

Lena Koprucka:
Funkcjonowanie KKP można poprawić poprzez zakup dodatkowego taboru autobusowego oraz budowę przystanków autobusowych na terenie miasta i wsi.


R E K L A M A

Komentarze (54)

05-04-2024 20:38:29
@ Kryształy
hahahaha hahahaha. Czyli można być właścicielem, nie będąc właścicielem :) Coś a`la p. Zys. Te kubły nie są moje, ale są moje. Hahahaha.
05-04-2024 19:29:18
Kryształy?
"Panowie" sprawdzają ile lat Pani Lena prowadzi działalność gospodarczą... Ja w klubie gram dopiero od 5 lat ale piłkarzem jestem od urodzenia. I co? Też kłamię w rejestrze WZPN?
05-04-2024 15:28:27
Pani Leno!
Dlaczego kłamie Pani w swojej ulotce wyborczej, że jest Pani właścicielką kwiaciarni od 15 lat? Z danych w CEiDG wynika, że dzialalnosc gospodarczą rozpoczęła Pani 3 stycznia 2013 roku, czyli 11 lat temu. Pomaganie mamie, czy komuś z rodziny to nie to samo co "być włascicielem" po co te prymitywne kłamstwa? Wstyd. I jak teraz mamy Pani zaufać jako mieszkańcy?
05-04-2024 10:53:24
Genek
Z kim rozmawiam , mowi, ze nie poszsdl na skwer jak zobaczyli Burmistrza z swoimi giermkami ( forma zenska ????) . Panie chyba nie są ubezwlasnowolnione prawda? Z Rady Rodzicow nie przechodzi się z automatu do rady Gminy , sesja to nie festyn ani kiermasz swiateczny.
05-04-2024 10:52:20
On
Jeśli nie wybierzemy do rady mądrych osób. To będzie ciągle to samo: źle przygotowane projekty, za mała szkoła, za mała świetlica, zamiast pozbruku pośpiesznie wylany asfalt, który już się zapada i odstawka na dziesiątki lat inwestycji, słaba współpraca z powiatem, bo cały dochód pójdzie na utrzymanie urzędu i pomniki niegospodarności w Kostrzynie.
05-04-2024 10:14:32
@Genek
Nie chcę "uśmiechniętej (na siłę) Polski" :) Dlatego oddam głos na Panią Lenę!
05-04-2024 10:08:53
Olga
Wymowne. Dwie Panie wśród Mieszkańców i dwóch Panów stojących z samochodem. Radnymi z Siekierek będą Panie. I całe szczęście.
05-04-2024 09:30:57
Genek
Bylem na spotkaniu na skwerze, zdziwilem się,ze pani Lena usmiechająca się do nas z plotow i inych ulotek to naprawdę to bardzo smutna osoba , wystraszona . Osoba, ktora ma wyjsc do ludzi i nas reprezentowac powinna byc chyba obdarzona empatią . Smutek bo chyba nie zlosc to nie jest dobra emocja.
04-04-2024 23:35:37
Siekierak
Tymek , popieram cię ! Fajny z ciebie gość i masz łeb na karku !
04-04-2024 09:51:30
?
Czy KWW tu mieszkam jest sympatykiem Holowni? Odpowiedź wiele wyjaśni...
04-04-2024 09:10:57
Dobre
Obiecanki ze Skweru :)
04-04-2024 08:54:03
Maja
Myslę, ze dzisiejsze Spotkanie z wyborcami na skwerze W Siekierkach zweryfikuje kto powinien nas reprezentowac i walczyc o Siekierki
04-04-2024 06:55:57
Ratownik
Podoba mi się ta dyskusja o pływalni. Że za drogo, że w sąsiedztwie już są. Gdzie byliście, przeciwnicy pływalni, kiedy burmistrz za 10mln budował wam lodowisko, chociaż lodowiska są w sąsiednich gminach i łatwo sprawdzić, jak drogie są w utrzymaniu? Wtedy wam to nie przeszkadzało?
04-04-2024 01:33:40
Mieszkaniec
Pani Kasia z Dino w formie :) to już portal hejterski „Fakty Siekierki - Mówię jak jest” nie wystarcza? A tak bardziej poważnie, to zarówno Pani Koprucka jak i Pan Hossa mają swoje zalety, Pani Kandydatka robi fajne imprezy i jest na pewno społeczniczką, której zaangażowanie zawsze może się przydać wielu mieszkańcom Siekierek, nawet poza Radą Gminy, Pan Hossa ma analityczne spojrzenie na bieżące zagadnienia i ciekawe pomysły. Szkoda, że nie można skreślić obu krzyżyków w niedzielnych wyborach. Niech wygra lepszy.
03-04-2024 22:53:48
Żeński, Barbaro czy inne kolorowe stwory
Pod którymi kryje się pani Katarzyna. Chociaż o styl proszę zadbać, bo z daleka widać, że to ten sam język co na pani hejterskim profilu.
03-04-2024 22:46:01
@Barbara
Dla osób bez samochodu, czyli uwięzionych w Siekierkach, "Panowie" wybudują do nowych osiedli tramwaj :) W końcu w ciągu 5 lat napływowi wrzucili do skarbca gminy 20 milionów :)
03-04-2024 21:58:07
Barbara
Basen w Siekierkach? Dobrze że kampania w końcu się kończy bo jeszcze z dwa tygodnie i panowie zaproponują lotnisko. Co za bzdury.
03-04-2024 21:57:22
Nieśmiało
Przypomnę, że burmistrz Matysek nie potrafił wybudować obiecanego parku wodnego, a co dopiero pływalnie...jak radni przytną absurdalne wydatki bierzace to i na basen wystarczy i na porządne drogi w całej gminie.
03-04-2024 21:54:35
Zielony
Czy pan Hossa powie, gdzie będą te nowe tereny zielone???
03-04-2024 21:52:29
@ Wykrzyknikom i samochodom przypominam
Dziękujemy za miliony wrzucone do gminy :) :) :) Przecież mogliście się nie przemeldować i nadal płacić podatki w innym mieście lub województwie :) [kww tu mieszkam i się cieszcie z tych milionów]
03-04-2024 21:11:47
siostra basen
To teraz już pan kandydat chce mieć basen w Siekierach? A straszne zadłużenie gminy? Jak mu się woda wlewa do ogrodu, to wielka awantura...
03-04-2024 21:03:11
Zenek
Nazwa komitetu "Tu mieszkam" i hasło towarzyszące przez kadencję radnej Annie "Siekierki Tu mieszkam", przypadek? Nie sądzę. To po prostu kontynuacja polityki radnej w rolach obu panów. A to nie będzie służyło rozwojowi wsi i nie gwarantuje zgody w RM. Co można wyczytać z odpowiedzi na zadane pytania. Radna tak naprawdę nie może pochwalić się jakimikolwiek osiągnięciami, a panowie z komitetu Tu mieszkam z kwiecistą mową, zupełnie jak radna. Jakby była autorką programów. Siekieracy! głosujcie tym razem nie na ładną buzię, czy dyplom, lecz na osiągnięcia. Wykształcenie nie zawsze idzie w parze ze skutecznością. Czego byliśmy świadkami przez 5 lat.
03-04-2024 20:22:39
Wykrzyknikom i samochodom przypominam,
CD. Gmina nie wyasfaltuje prywatnej drogi, najpierw musi ja przejść, żeby to zrobić. A jak przejmie, to zwiekszy to majątek gminy tak dramatycznie ostatnio wyprzedawany. Zatem gmina prywatnych dróg utwardzać nie będzie. Będzie utwardzać swój majątek, jakim będą przejęte drogi. Nie macie zatem powodu, by tak się cietrzewic, bo nie ma o co :)
03-04-2024 20:19:34
Olek
W Siekierkach potrzebna jest nowy powiew, nie powiinna rzadzic jedna opcja. Musi byc tez ktos w opozycji , kto będzie patrzył burmistrzowi na ręce. Brak konkurencji rozleniwia. Glosujmy na p. Hossę. Siekierki są wielkie nie tylko z nazwy
03-04-2024 20:18:47
Wykrzyknikom i samochodom przypominam,
Że tylko w ciągu ostatnich 5 lat wrzuciliśmy wam do wspolnego budżetu ponad 20 milionów złotych, z których robiono imprezy w Kostrzynie, budowano w Kostrzynie ulice i skwery i nie tylko. Dokładaliśmy się też do hali sportowej przy sp1, zakupu domu katolickiego, przejazdu TDP, kolejnych Kurdeszy i biegów, i generalnie do wszystkiego. Bo taka jest idea i konstrukcja budżetu. A, i do tunelu oczywiście też. Razem z wami solidarnie spłacamy 30 milionów obligacji wyemitowanych na tę budowę. Prywatnymi drogami poruszają się mieszkańcy, którzy te wymienione inwestycje finansują. I tak jak wy być może nigdy w tę prywatna drogę nie wjedziecie, tak i ci mieszkańcy pewnie nigdy nie pojawia się w miejscu, w którym wy mieszkacie. Wg tej logiki powinni protestować przeciw budowie waszych dróg, bo przecież z nich nie korzystają cdn.
03-04-2024 20:18:12
Mieszkanka siekierek
Jak widać po wypowiedziach obu kandydatów, Pan Tymoteusz wie co chce osiągnąć jako Radny! Pani Lena lepiej niech zajmie się swoją kwiaciarnią- żadnego planu na najbliższe 5 lat nie przedstawiła..
03-04-2024 19:38:23
Samochód
[Śmiało można powiedzieć, że osoba bez samochodu jest praktycznie uwięziona w Siekierkach.] Pan Hossa nie wiedział, że przeprowadza się na wieś?
03-04-2024 19:35:39
!!!
Nie zagłosuję na pana Hossę, ponieważ nie w moim interesie jest dbanie o wykup przez gminę prywatnych dróg!!! Mam nadzieję, że gmina nie będzie robiła dobrze tym, którzy chcieli tanio zamieszkać na wsi!
03-04-2024 19:25:49
:)
Dla uciszenia jazgotu - proponuję zagłosować na Panią Lenę!
03-04-2024 17:54:05
Kasia
Już rozumiem czemu Panie nie chcą brać udziału w debacie... ;)
03-04-2024 17:51:16
Maja
Dla rownowagi warto zaglosowac na Pana , z calym szacunkiem dla Pani Leny ale nie wystarczy sfotografowac sie z burmistrzem. Moze Pani Lena na soltysa na pewno byla by w tym dobra. Apeluję nie obrazajcie zadnego z kandydatow
03-04-2024 17:46:57
AleJajaAleJaja
Nikt wam tyle nie naobieca co pan Hossa :)
03-04-2024 17:43:32
@Alan
MBA wystarczy aby kandydować?
03-04-2024 16:20:09
@bankowiec
czy ten bankowiec ma na imię Waldemar i uczył techniki w szkole ?
03-04-2024 16:07:34
do Bankowiec
Większość obligacji ma stałe oprocentowanie i stawki WIBOR nie mają wpływu na koszt obsługi długu w perspektywie kilku lat. Dopiero w dłuższym okresie wyższe stopy procentowe mają jakieś znaczenie, ale to można właśnie próbować lewerować poprzez ograniczanie długu, podejmowanie racjonalnych decyzji inwestycyjnych i zwiększanie udziału dofinansowań zewnętrznych w kwocie ogólnej wydatków. Nie trzeba być bankowcem by wiedzieć takie rzeczy. Poza tym obowiązkami Radnego są: utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami gminy oraz ich organizacjami oraz uczestnictwo w pracach Rady (w tym w pracach powołanych Komisji). Argument o analizie finansów jest na niskim poziomie, i wątpię by ktokolwiek kto ma styczność z finansami mógł takowy wystosować.
03-04-2024 15:50:15
@Bankowiec
"Obsługa np. obligacji przez gminy wzrosła w każdej gminie w Polsce o tyle samo!". No nie o tyle samo, tylko o taki sam wskaźnik proporcjonalnie do zadłużenia. Im większe zadłużenie gminy, tym większy wzrost kosztów jego obsługi. Słaby z ciebie bankowiec, skoro mylisz tak oczywiste sprawy :)
03-04-2024 15:01:33
@ @Ciekawski
"Tereny zielone" w Siekierkach??? Pozostały tylko trawniczki na działkach albo kukurydza na tych polach, które jeszcze nie zostały "podziałkowane":) Zatem co to za tajemnicza wizja "terenów zielonych"???
03-04-2024 14:20:48
Magda
Do Alan uważasz że w radzie są ludzie nie wykształceni?
03-04-2024 14:18:33
.
Oj, mam wrażenie, że czwartkowa debata będzie baaaardzo jednostronna. :- )
03-04-2024 14:12:27
@Ciekawski
Pieniądze są przejadane. Np. ze środków przeznaczonych na promocję. W ciągu 5 lat - 2,5 mln zł. Tereny zielone to najlepsza promocja, w dobie internetu nie potrzeba tomów biuletynów, czy kampanii prowadzonej za pieniądze gminy.
03-04-2024 13:38:15
Bankowiec
Tymoteuszu: ”ponad siedmiokrotny wzrost obsługi długu w 2023 w stosunku do 2021”. W większości zobowiązania finansowe np. obligacje, kredyty inwestycyjne, kredyty konsumpcyjne, kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe czy karty kredytowe składają się z dwóch opłat: marży banku (zazwyczaj stała) i stawki WIBOR. W 2021 roku na przykład w czerwcu WIBOR wynosił około 0,25 % a w czerwcu 2023 stawka WIBOR wyniosła około 6,85%. STAWKA WIBOR JEST RUCHOMA. STOPY PROCENTOWE bo tak to się nazywa jest to średnia arytmetyczna stóp procentowych oferowanych przez banki. I dotyczy to wszystkich obligacji czy kredytów. Zarówno dla instytucji np. gmin, miast, powiatów, województw jak również firm oraz obywateli. Wszyscy to wiedzą i Ci obywatele którzy mają zaciągnięte kredyty to również odczuli. Obsługa np. obligacji przez gminy wzrosła w każdej gminie w Polsce dokładnie o tyle samo! O wzrost stóp procentowych poprzez wzrost wskaźnika WIBOR. Nie trzeba Tymoteuszu robić analiz skoro jest to oczywiste i dotyczy to wszystkich instytucji i obywateli w naszym kraju. Analiza finansów gminy – ocena zero. Nic nie wniesiesz do Rady.
03-04-2024 13:15:01
ciekawski
Przecież te tzw. programy praktycznie się od siebie nie różnią.
03-04-2024 13:00:00
@ciekawski
panie Ciekawski, pragnę zauważyć, że przejmowane przez gminę od KOWR pod budowę choćby chodników, to zasadniczo taka sama sytuacja, jakby gmina przejmowała grunty od prywatnych właścicieli. Kwestią jest dogadanie stanu, w jakim grunty są przejmowane. Jak to było? "Kto chce, szuka sposobu..." Coś mi mówi, że pan Hossa znajdzie sposób szybciej niż pani Koprucka.
03-04-2024 12:39:50
Alan
Pani od kwiatów do rządzenia gminą. To też trochę niestety świadczy o poziomie mieszkańców. Cała rada chyba jest dobrana właśnie pod tym kątem, brak kompetencji, brak wykształcenia, posłuszeństwo, brak inicjatywy, brak głosu.
03-04-2024 12:36:53
Ciekawski
Panie Hossa - w jaki sposób zlikwiduje Pan "brak terenów zielonych"??????? Cudotwórca??? Skąd wziąć pieniądze na "Strategia przejmowania dróg prywatnych i modernizacji tych dróg z pełnym uzbrojeniem w infrastrukturę techniczną."??? Oby nie z moich podatków!!!!
03-04-2024 11:32:24
Mieszkaniec Siekierek
Brawo dla Tymoteusza! pełna profeska, świetne przygotowanie i przemyślany plan. Jestem pod wrażeniem
03-04-2024 09:56:42
@Anna
Nareszcie! Widać, że Koprucka nic na temat swojego okręgu nie wie, a o gminie tylko tyle, ile przeczyta z biuletynu. "Najważniejszym problemem jest stan dróg, oraz gospodarka wodna. Oczywiście rozwiązaniem jest budowa dróg z pełną infrastrukturą dokonać tego chce poprzez współpracę z władzami samorządowymi oraz powiatowymi." I to wszystko w temacie. Tylko współpraca z władzami? A Mieszkańcy to GDZIE?
03-04-2024 09:09:04
Ja
Czytając odpowiedzi kandydatów nasuwa się pytanie. Czy Pani Lena w ogóle zna potrzeby swojej miejscowości? Chyba nie... Panie Tymoteuszu ma Pan mój głos!
03-04-2024 08:59:03
Dominik
Zdecydowanie mój głos na Panią Lenę.
03-04-2024 08:56:50
Mieszkanka Siekierek
Cóż za różnica w sposobie wypowiedzi. Brawo Panie Hossa, trzymam kciuki, potrzebujemy takiego reprezentanta. Ma Pan wiele do powiedzenia. Oby nowa rada była tak elokwentna.
03-04-2024 08:51:15
Pani Leno!
Niech pani dalej kocha kwiaty i spaceruje z psem po lesie (którego w okolicy Siekierek zdaje się nie ma). Ale niech pani odpuści sobie Radę Gminy, bo do tego absolutnie się pani nie nadaje i nie ma pani o tym najmniejszego pojęcia. A piszę te słowa, bo życzę pani jak najlepiej.
03-04-2024 08:35:08
Grazyna
Merytorycznie Pan Tymoteusz jest bezkonkurencyjny. Wlasnie takich ludzi nam brakuje. Brawo Panie Tymoteuszu.
03-04-2024 08:30:11
Genas
ta pani od kwiatów pewno bedzie blizej ludzi niz pan analityk
03-04-2024 08:09:08
Anna
Tylko Lena!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: