Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 15: osiedle Poznańskie i północno-zachodni Kostrzyn - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
MINI-debata z kandydatami do rady gminy – okręg nr 15: osiedle Poznańskie i północno-zachodni Kostrzyn
04-04-2024 13:24   Janusz Ludwiczak
W ostatniej naszej mini-debacie z kandydatami do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn przedstawiamy osoby ubiegające się o mandat w okręgu nr 15, który obejmuje osiedle Poznańskie w Kostrzynie oraz północno-zachodnią część miasta. Radnymi chcą zostać
• Jakub Łabędzki – KWW Jakuba Łąbędzkiego;
• Artur Wojciechowski – KWW Nowe Oblicze Gminy.

Od ponad tygodnia przedstawiamy kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Osoby ubiegające się o mandat radnego miały możliwość zaprezentowania się mieszkańcom i naszym Czytelnikom.
Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

W ostatniej naszej mini-debacie rozmawiamy z kandydatami w okręgu nr 15, który obejmuje osiedle Poznańskie w Kostrzynie oraz północno-zachodnią część miasta – czyli ulice: al. Sokoła, Chopina, Cztery Pory Roku, Dożynkowa, Graniczna, Jesienna, Karłowicza, Kosynierów, Kurpińskiego, Letnia, Lotników, Moniuszki, Nowowiejskiego, Paderewskiego, Partyzantów, Poznańska, Półwiejska, Prętkowskiego, Rolna, Rycerska, Siewna, Św. Michała, Św. Walentego, Warzywna, Wieniawskiego, Wiosenna, Wojska Polskiego, Zacisze, Zaułek, Zbożowa, Zimowa, Żniwna.

Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym:

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Jakub Łabędzki, lat 36, Kostrzyn – Lista nr 15: KWW Jakuba Łabędzkiego:
Mam 36 lat. Mieszkam w Kostrzynie. Od ponad 8 lat wykonuję zawód adwokata, prowadząc spółkę w Poznaniu. Interesuję się historią (w tym historią Kostrzyna i okolic), genealogią, polityką, muzyką i architekturą. Bardzo cenię sobie odpoczynek na łonie natury. Jestem człowiekiem ciekawym świata i lubiącym poszerzać wiedzę. Na przestrzeni ponad 10 ostatnich lat podejmowałem różne społeczne inicjatywy związane z popularyzowaniem historii miasta i regionu (m.in. zaangażowany byłem w postawienie w Parku Miejskim tablic upamiętniających dzieje Kostrzyna, upamiętnienie powstańców wielkopolskich z naszych okolic). Udzielam się na miejscowej niwie kulturalnej, co roku biorąc udział w amatorskich koncertach w MGOK w Kostrzynie i współtworząc ich scenariusze.
Lubię kontakt z ludźmi, a w pracy zawodowej, którą na co dzień wykonuję, nie tylko stykam się z ich problemami, ale staram się je rozwiązywać.

Artur Wojciechowski, lat 38, Kostrzyn – Lista nr 14: KWW Nowe Oblicze Gminy:
Mam 38 lat, od 2014 roku do dziś jestem Radnym Rady Miejskiej. Żonaty, jedno dziecko. Jestem absolwentem studiów na kierunkach Bezpieczeństwo Narodowe i Zarządzanie oraz absolwentem studiów podyplomowych MBA. Pracuję jako główny specjalista ds. Ochrony i Zarządzania Nieruchomościami w HCP S.A. Z Kostrzynem jestem związany od urodzenia.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?

Jakub Łabędzki:
Z Kostrzynem jestem rodzinnie związany od wielu pokoleń, przez co mam duży sentyment do miasta, z którego się wywodzę. Jakkolwiek patetycznie to zabrzmi, uważam Kostrzyn za moją małą ojczyznę. Zdecydowałem się kandydować do Rady Miejskiej, by móc skuteczniej działać na rzecz małej ojczyzny oraz jej mieszkańców i mieć swój wkład w rozwój mojego miasta. Chciałbym nie tylko pomóc mieszkańcom gminy w rozwiązywaniu ich problemów i reprezentować mieszkańców w ważnych dla nich sprawach, ale także przyczynić się moimi wiedzą i doświadczeniem zawodowym do usprawnienia funkcjonowania Rady Miejskiej. Ważne dla mnie są takie wartości jak dobro wspólne i społeczeństwo obywatelskie - jako radny chciałbym poprzez podejmowane przeze mnie inicjatywy przyczynić się do zakorzenienia i wzmocnienia tych wartości w społeczności naszej gminy.

Artur Wojciechowski:
Od dawna działam społecznie na rzecz mieszkańców naszej małej ojczyzny. Rozpoczynałem z młodzieżową grupą organizować wolny czas dla dzieci i młodzieży przy Parafii Bł. Jolanty w Kostrzynie, od siedmiu lat jestem członkiem rady rodziców i od czterech lat zasiadam w zarządzie rady rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kostrzynie. Przez pięć lat byłem przewodniczącym Samorządu Studenckiego WSHiU w Poznaniu oraz jestem do dziś przewodniczącym Rady Absolwentów. Od początku jak zostałem radnych zabiegałem o to, aby w naszym mieście było bezpieczniej i coraz piękniej. Aby nasza społeczność spędzała więcej czasu w przestrzeni publicznej i nie musiała szukać atrakcji w innych gminach.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?

Jakub Łabędzki:
Niezaprzeczalnie w kończącej się kadencji miasto i gmina rozwinęły się dzięki wielu inwestycjom (takim chociażby jak tunel czy modernizacja dróg), które przyczyniły się do podniesienia komfortu życia mieszkańców.
Uważam jednak, że część inwestycji można było przeprowadzić lepiej, sprawniej i z mniejszym kosztem dla gminy. Niewątpliwie jednym z błędów w mijającej kadencji był brak rozpoczęcia budowy oczyszczalni ścieków w Skałowie. Przy okazji wielu inwestycji gmina nie wykorzystała także wszystkich dostępnych możliwości pozyskania środków zewnętrznych. To z kolei przełożyło się na wysokie zadłużenie naszej gminy.
Sądzę, że tych błędów można było uniknąć, gdyby radni wykazywali się większą aktywnością. W Radzie Miejskiej zabrakło pogłębionej debaty np. nad zasadnością danych inwestycji, ich kosztami czy rosnącym zadłużeniem całej gminy. Uważam, że dobre są te rozwiązania, które są wcześniej gruntownie przedyskutowane, po rozważeniu wszystkich “za” i “przeciw”, niż te, które są wcielane w życie bez odpowiedniej refleksji.
W mojej ocenie Burmistrz przy wsparciu aktywnej, sprawnej i rozumiejącej swoją rolę Rady Miejskiej mógłby w toku kadencji zdziałać więcej dla Kostrzyna i całej gminy.

Artur Wojciechowski:
Mijającą kadencję, uważam za jedną z najlepszych, pod względem, zarówno inwestycji jak i pozyskanych środków. Udało się wybudować przez lata oczekiwany tunel kolejowy który w znacznym stopniu usprawnił komunikację w Kostrzynie. Powstały w gminie dwa nowe przedszkola publiczne, jak również żłobki.
Zmodernizowano m.in. szkoły, MGOK, Bibliotekę Publiczną, powstały nowe miejsca rozrywki takie jak, Centrum Aktywności Frajda, Tężnia Solankowe, nowe ścieżki rowerowe, Kino w Bibliotece Publicznej, nowe place zabaw i skwery jak również zostało otwarte Międzypokoleniowe Centrum Inicjatyw Lokalnych w Kostrzynie.
Systematycznie rozbudowywana jest sieć kanalizacji ta terenie gminy. Nowe drogi jak również zmodernizowane te istniejące. Działając społecznie na różnych płaszczyznach, zauważyłem, że przy dobrej współpracy i dużym zaangażowaniu można wiele zrobić.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Jakub Łabędzki:

  1. rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie i rozwiązanie problemów z siecią kanalizacyjną na wsiach, a także dalsza rozbudowa infrastruktury z uwzględnieniem kondycji finansów gminy i środków zewnętrznych możliwych do pozyskania
  2. modernizacja Rynku w Kostrzynie (z uwzględnieniem stanowiska ekspertów i mieszkańców oraz z poszanowaniem historycznego otoczenia)
  3. poprawa bezpieczeństwa na drogach, w tym poprzez budowę dróg i chodników, ich modernizację oraz stworzenie odpowiednich rozwiązań komunikacyjnych,
  4. działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gminy (zapewnienie ładu urbanistycznego i odpowiednich rozwiązań zakresie planowania przestrzennego, większa ilość zieleni miejskiej, zadbanie o retencję wody w mieście i gminie)
  5. zwiększenie atrakcyjności gminy Kostrzyn dla inwestorów (wykorzystanie dogodnego położenia miasta i gminy w pobliżu dróg S5, 92, A2)

Artur Wojciechowski:

  1. Niewątpliwie do najważniejszych należeć będzie rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie oraz kolejne skanalizowanie naszej gminy,
  2. Modernizacja rynku w Kostrzynie wraz z przebudową centrum Kostrzyna,
  3. Kompleksowa przebudowa ulicy Półwiejskiej wraz z budową chodnika od drogi 92 do ulicy granicznej i budową kanalizacji w ulicy Zacisze,
  4. Budowa nowej drogi która rozluźni ruch w Kostrzynie, drogi łączącej ul. Poznańska z Warszawską,
  5. Modernizacja wiekowej sieci wodociągowej ulicach: Partyzantów, Wojska Polskiego, Lotników i Rycerskiej wraz z nową nawierzchnią.

4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?

Jakub Łabędzki:
Uważam, że na ten moment nie powinna zostać wprowadzona w Kostrzynie strefa płatnego parkowania.
Trzeba pamiętać, że z wprowadzeniem strefy płatnego parkowania wiążą się określone, nierzadko duże, koszty - ktoś chociażby musiałby pobierać opłaty za parkowanie (a przecież nie mamy w Kostrzynie straży miejskiej/gminnej), ewidencjonować te opłaty i egzekwować brak takich opłat. Do tego potrzebni są urzędnicy, a ich wynagrodzenie to kolejny koszt dla gminy. Aby móc w ogóle rozpocząć debatę publiczną o wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, konieczne są analizy, które odpowiedzą na pytanie, czy wprowadzenie takiej strefy kalkuluje się dla gminy.

Artur Wojciechowski:
Jestem przekonany, że takie rozwiązanie powinno być brane pod uwagę, w momencie przebudowy centrum Kostrzyna. Wielu ludzi pracujących w okolicach rynku, a dojeżdżających do Kostrzyna pozostawia swoje pojazdy na parkingu rynku i jego okolicach. Wprowadzenie strefy umożliwiającej pozostawienie auta w strefie na np. 1 godzinę za darmo sprawi, że takich miejsc dla mieszkańców przyjeżdżających własnymi autami załatwić sprawę w urzędzie, banku, na poczcie czy zrobić zakupy, będzie więcej. Oczywiście, trzeba rozważyć również rozwiązanie dla mieszkańców centrum, którzy często nie mają możliwość zaparkowania swojego samochodu na posesji.

5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?

Jakub Łabędzki:
Jak najbardziej w gminie Kostrzyn powinien być kontynuowany budżet obywatelski, który byłby przy tym oparty na przejrzystych procedurach wyłaniania zadań do realizacji.
To mieszkańcy najlepiej wiedzą, jakie inwestycje i przedsięwzięcia są najbardziej potrzebne w ich miejscach zamieszkania.

Artur Wojciechowski:
Tak. Poprzednie edycje Budżetu Obywatelskiego, pokazały, że mieszkańcy, np. sołectwa, osiedla czy to seniorzy lub młodzież przedstawiali różne, bardzo ciekawe projekty. Poprzez zgłaszanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego, lokalna społeczność ma ogromny wpływ na sprawy lokalne. Wiele korzyści wynikających z możliwości włączania społeczności lokalnej w dialog na temat potrzeb i sposobów ich zaspokojenia sprawia, że mieszkańcy czują się bardziej odpowiedzialni za swoje otoczenie, a dzięki temu chętniej angażują się w inne aktywności życia społecznego.

6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pan(i) zrobi, żeby ten problem rozwiązać?

Jakub Łabędzki:
Uważam, że potrzebne w gminie są zarówno rozbudowa oczyszczalni ścieków, jak i sieci kanalizacyjnej. Regularny wywóz nieczystości z szamb przydomowych wiąże się z nieporównywalnie wyższymi kosztami niż odprowadzanie ścieków za pomocą sieci kanalizacyjnej. Nieczystości wywożone z szamba są bardziej zanieczyszczone, dlatego ich oczyszczenie ich jest droższe niż tych z kanalizacji, nie mówiąc już o negatywnym wpływie na środowisko. Dlatego w mojej ocenie należy zabiegać o rozbudowę kanalizacji we wsiach. Warto rozpocząć także dyskusję o przydomowych oczyszczalniach ścieków i możliwościach w zakresie pozyskania dofinansowania na ich budowę.

Artur Wojciechowski:
Przed nami jedna z najważniejszych inwestycji w gminie, a więc rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skałowie. W naszych zamiarach bardzo ważną rolę odgrywa budowa systemu kanalizacji, zarówno na terenach miejskich jak wiejskich.
Skuteczność gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych z pewnością w znaczny sposób przyspieszy tę budowę. Kanalizacja, to przede wszystkim komfort życia Mieszkańców, dlatego jest ona naszym priorytetowym celem.

7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?

Jakub Łabędzki:
Cieszyłbym się, gdyby w Kostrzynie powstał basen, jednak uważam, że na tę chwilę znacznie bardziej potrzebne są inne inwestycje, szczególnie modernizacja dróg i rozbudowa sieci kanalizacyjnej, i to one powinny zostać przeprowadzone w pierwszej kolejności.
Aby móc realnie rozmawiać zasadności budowy basenu w Kostrzynie, należy najpierw przeanalizować finanse gminy i ustalić koszty budowy, jak i utrzymania takiego obiektu, a zatem, czy w ogóle nas stać na tego typu inwestycję, i wówczas dopiero rozpocząć publiczną debatę nad tą inwestycją. Mieszkańcy muszą dysponować precyzyjnymi informacjami na temat kosztów, z jakimi wiążą się inwestycje, i ich wpływu na kondycję finansów gminy.

Artur Wojciechowski:
Na najbliższe lata, przed nami mnóstwo dużych, priorytetowych inwestycji, takich jak, budowa oczyszczalni ścieków wraz z systemem kanalizacyjnym, modernizacja Rynku czy kompleksowa przebudowa ul. Półwiejskiej DK 92. Budowa basenu to ogromna inwestycja która gdzieś w naszych głowach krąży. Na chwilę obecną nasi Mieszkańcy korzystają po sąsiedzku z Aqua Parku w Swarzędzu czy to dojeżdżają do Poznania m.in. na Termy Maltańskie lub do Wrześni czy to Kórnika.

8. Jakie Pani/Pana zdaniem są najważniejsze problemy w Pana/Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?

Jakub Łabędzki:
Okręg nr 15 stanowi dość rozległy obszar, przez co różne są bolączki mieszkańców poszczególnych ulic. Do najważniejszych problemów w tym okręgu w mojej ocenie można zaliczyć:
- stan nawierzchni na ulicy Wojska Polskiego i w jej okolicach,
- stan nawierzchni na ulicy Półwiejskiej na północ od drogi 92,
- niebezpieczne warunki na drogach lokalnych (szczególnie ulica Półwiejska i ulica Wojska Polskiego), brak potrzebnych ścieżek rowerowych,
- duży ruch pojazdów ciężarowych w związku z powstaniem hal wielkopowierzchniowych,
- brak dostatecznej ilości zieleni miejskiej.
Problemy te można starać się rozwiązać m.in. przez zabieganie o odpowiednie inwestycje czy też kierowanie wniosków do Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Działalności Gospodarczej, a wreszcie o kierowanie odpowiednich wniosków do budżetu, popartych podpisami mieszkańców. Jako radny optowałbym także o szersze konsultacje społeczne w zakresie np. zwiększenia zieleni miejskiej czy zapewnienia rozwiązań komunikacyjnych zwiększających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Potrzebna jest także debata nad odpowiednim planem ogólnym gminy oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającym potrzeby mieszkańców.
Warto podjąć publiczną debatę nad stworzeniem nowego układu drogowego w północnej i zachodniej części Kostrzyna.

Artur Wojciechowski:
Niewątpliwie w zbliżającej się kadencji w moim okręgu najważniejszy problemy to drogi, wiekowa sieć wodociągowa i brak w niektórych miejscach kanalizacji.
Najważniejsze z zadań w moim okręgu, to przebudowa ul. Półwiejskiej od DK 92 do ul. Granicznej jak również budowa kanalizacji w ul. Zacisze. Bardzo ważne zadanie to wspomniana modernizacja wiekowej sieci wodociągowej w ulicach: Partyzantów, Wojska Polskiego, Lotników i Rycerskiej wraz z nową nawierzchnią. Budowa ulicy Wieniawskiego wraz z budową kanalizacji sanitarnej jak również budowa nowej drogi łączącej ulicę Poznańską z ulicą Warszawską wraz ze ścieżką pieszo-rowerową.
Dokończenie budowy ul Paderewskiego.

9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?

Jakub Łabędzki:
Problem niedopasowania Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP) do rozkładu jazdy pociągów jest dostrzegany przez wielu mieszkańców naszej gminy, korzystających z transportu publicznego. Uważam, że jedną z przyczyn problemów z KPP jest niewystarczająca liczba autobusów - gmina zakupiła ich zbyt mało, nie wykorzystując w pełni wszystkich możliwości pozyskania środków na rozbudowę taboru. W tej sytuacji należy zabiegać o pozyskanie odpowiedniego dofinansowania na zakup autobusów i dostosować ich rozkład jazdy do rozkładu jazdy pociągów.

Artur Wojciechowski:
Wszystkie uwagi i sugestie mieszkańców co do funkcjonowania KKP są brane pod uwagę. W zbliżającej się kadencji chcemy, również postawić na rozwój Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej zwiększając ilość kursów poprzez zakup dodatkowego taboru autobusowego oraz budowę nowych przystanków autobusowych na wsiach i w mieście. Oczywiście lokalizacje nowych przystanków, jak i nowe połączenia będą konsultowane uprzednio z Mieszkańcami.


Aktualności
Niezapominajka
19

wrz

18:00
TRZEK, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Tarnowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

21

wrz

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Antares Zalasewo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Wełnianka Kiszkowo

22

wrz

11:30
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Clescevia II Kleszczewo

15:00
KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: