Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni uchwalili przyszłoroczny budżet - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni uchwalili przyszłoroczny budżet
22-12-2019 09:45   Janusz Ludwiczak
Głosami 14 radnych został przyjęty przyszłoroczny budżet gminy. Od głosu wstrzymała się jedynie radna Anna Dudzińska, co wywołało niezadowolenie burmistrza.
– Co takiego nie odpowiada pani w tym budżecie, mając 8 zadań inwestycyjnych w sołectwie, na które chcemy przeznaczyć 2,5 mln zł? Pani uważa, że ten budżet jest nie do zaakceptowania? – pytał burmistrz Szymon Matysek.
– Odnoszę wrażenie, że próbuje pan wpłynąć na głosowanie radnej. To, że wstrzymałam się, nie znaczy, że byłam przeciw. Przyjęcie samych zadań do budżetu na przyszłym rok nie jest gwarancją ich zrealizowania – odpowiedziała radna Anna Dudzińska.

Zanim radni uchwali budżet na początku sesji jednogłośnie udzielili dotacji dla Zakładu Komunalnego na funkcjonowanie gminnych autobusów.

– Na 2020 roku planujemy, iż Kostrzyńska Komunikacja Publiczna przejedzie 286 800 km, jest to o ponad 45 tys. km więcej niż w roku poprzednim. Wynika to z faktu, że kiedy planowaliśmy w zeszłym roku dotację, nie oszacowaliśmy potrzeb mieszkańców – przekonywał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Zwiększenie opłat ma również związek ze zmianami tras autobusów, w związku z likwidacją przejazdów w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich. W sumie na funkcjonowanie kostrzyńskiej komunikacji gmina przeznaczy ponad 1,8 mln zł (1 852,728 zł), a stawka dotacji do wozokilometra wyniesie 6,46 zł/km.

Następnie radni zgodzili się udzielić pomoc finansową dla Powiatu Poznańskiego w kwocie 32 030 zł na pokrycie kosztów zlecenia wykonywania zadań izby wytrzeźwień.

Uchwalony został również Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok.

– W 2015 r. policjanci przyłapali na prowadzeniu pojazdów w stanie nietrzeźwym aż 49 osoby, w 2016 – 24, w roku ubiegłym – 27, a do 31 października tego roku - 19 osób – objaśniał burmistrz Szymon Matysek.

– Ilość punktów sprzedaży napojów alkoholowych w gminie Kostrzyn na dzień 31.10.2019 r. do spożycia poza miejscem sprzedaży wynosi 33, a w miejscu sprzedaży 11.
Sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy w 2014 r. wyniosła 11 951 678,39 zł, w 2015 –12 619 017,94 zł, w 2016 – 13 646 802,53 zł, w roku kolejnym mamy już skok do 15 152 182,46 zł, a w roku ubiegłym było to 15 361 615,88 zł
– dodał burmistrz.

W dalszej części sesji kostrzyńscy radni uchwalili budżet na 2020 r. oraz Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2020-2030.

– W dalszym ciągu stawiamy na zrównoważony rozwój, by mieszkańcy dobrze się czuli, mieli wszystkie dobra, realizowane były inwestycje, które zmieniają ulice i obszary miasta oraz wsi. Trudno nie myśleć o miejscach rekreacyjnych. Nie zapominamy również, że gmina ma cały czas charakter rolniczy. Nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nad którym pracujemy, będzie wyznacznikiem w rozwoju naszej małej ojczyzny na najbliższe 10, 20 czy nawet 30 lat. Samorząd to drużyna – mówił burmistrz Szymon Matysek.

– Kluczową inwestycją jest tunel. Jesteśmy już 10 metrów pod poziomem gruntu, spełnia się marzenie. Rozpoczynamy prace nad świetlicą wiejską w Czerlejnie, mieszkańcy bardzo potrzebują miejsca spotkań. Siadamy do realizacji węzła przesiadkowego w Gułtowach. Staramy się dogonić intensywny rozwój Siekierek, budując kanalizację. Sporym wydatkiem będzie oświata, na którą wydamy 2,5 mln zł - tyle będziemy dokładać z budżetu gminy do worka oświatowego – tłumaczył burmistrz.

– Staramy się ciąć wydatki, w przyszłym roku o 12% obniżamy dotację dla ośrodka kultury oraz na promocję. Oskarża się nas, że się zadłużamy, zaciągamy kredyty. Tak, robimy to, bo nas na to stać, umiejętnie gospodarujemy środkami. W 2019 r. zadłużenie gminy wyniosło 41%, w przyszłym roku będzie to 43,7%. Chcemy postawić na inwestycje, na zagospodarowanie czekają kolejne grunty. Na obszarze 10 ha mają powstać duże inwestycje, które dadzą pracę mieszkańcom i wpływy do budżetu gminy, bo tutaj przedsiębiorcy będą płacić CIT, czyli podatek od firm – przekonywał włodarz gminy Kostrzyn.

Dochody budżetu na 2020 r. mają wynieść 97 mln 492 tys. zł, a wydatki – 108 mln 692 tys. zł, z czego na inwestycje (wydatki majątkowe) planuje się przeznaczyć 29 843 579 zł.

Za uchwaleniem przyszłorocznego budżetu było 14 radnych, od głosu wstrzymała się jedynie radna Anna Dudzińska, co wywołało niezadowolenie burmistrza.

– Co takiego nie odpowiada pani w tym budżecie, mając 8 zadań inwestycyjnych w sołectwie, na które chcemy przeznaczyć 2,5 mln zł? Pani uważa, że ten budżet jest nie do zaakceptowania? Nie zagłosowała pani za, na tak – pytał burmistrz Szymon Matysek.

– Odnoszę wrażenie, że próbuje pan wpłynąć na głosowanie radnej. To, że wstrzymałam się, nie znaczy, że byłam przeciw. Przyjęcie samych zadań do budżetu na przyszły rok nie jest gwarancją ich zrealizowania. Inwestycje pojawiają się w budżecie, przez dwa, trzy, cztery lata są przesuwane. Zaprojektowana ulica Spokojna dwa lata temu - nie zadziało się nic, mamy przesunięcie – odpowiedziała Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn.

– Jednym elementem projektu budżetu jest planowanie zadań do budżetu, drugą częścią budżetu jest zabezpieczenie finansowania tych inwestycji. Mamy zaplanowane 16 mln zł z emisji papierów wartościowych, jeszcze nie wiemy czy to nie będzie zaciągnięcie kredytu. Decyzja będzie niosła określone konsekwencje do budżetu. Mamy zaplanowane 6 mln zł ze sprzedaży nieruchomości. W przypadku niepowodzenia, nie wyemitowania obligacji bądź nie uzyskania kredytu na 16 mln zł oraz nie sprzedania nieruchomości na kwotę 6 mln zł, które inwestycje nie zostaną zrealizowane? – dodała radna Anna Dudzińska.

– Nie odpowiem na to pytanie, bo to jest abstrakcyjne myślenie, które pani dokonuje. W tej chwili podważa pani pracę wszystkich ludzi, w tej gminie, którzy poświęcili swój czas na projektowanie budżetu - pracowników, dyrektorów, kierowników jednostek - od szkół, poprzez Zakład Komunalny, Ośrodek Pomocy Społecznej, bibliotekę, ośrodek kultury, ludzi, którzy pracują codziennie, aby budżet był tak skonstruowany, żeby był zrealizowany – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek

I jak dodał: – Proponuję, żeby pani uważała ze słowami. Jest tutaj pani rok, nie wniosła do tej gminy nic. Określa mnie pani, że manipuluję, niech się pani opamięta.

Burzliwą dyskusję próbował załagodzić powiatowy radny Kazimierz Dworczak:

– Panie burmistrzu głowa do góry, budżet uchwalony. Pani Aniu – są plany powiatu dotyczące Siekierek. 30% mieszkańców gminy mieszka w Siekierkach, jednak nie wszyscy się meldują. Jeden z mieszkańców Siekierek kandydował na prezydenta Poznania, a mieszka w Siekierkach. Takie paradoksy to tylko w Polsce – powiedział Kazimierz Dworczak, radny Powiatu Poznańskiego, mówiąc o Jarosławie Pucku.

– Młody mieszkaniec myśli sobie tak: zacząłem pracę w banku, mam te 3,8 tys. zł. Kupię sobie działkę w Siekierkach czy w Kruszewni (w której jestem prezesem spółdzielni rolniczej) i za te 3-4 miesiące chcę, by była zrobiona droga, perfekcyjnie kanalizacja, gaz, a najlepiej jeszcze, by został dociągnięty jeszcze tramwaj i był lunapark – dodał radny powiatowy Kazimierz Dworczak.

Głos zabrał również wiceburmistrz Waldemar Biskupski.
– 12 stycznia minie 5 lat odkąd tu zasiadam. My nie uchwalaliśmy budżetu dla pani radnej Anny Dudzińskiej, a dla mieszkańców Siekierek. To są zadania przeznaczone na spełnienie marzeń i tego wszystkiego co należy się mieszkańcom. Pani radna użyła sformułowania manipulacja informacją. Ja nie znam osoby na tej sali, która ma taką wprawę w manipulowaniu informacją jak pani. Jestem w stanie przedstawić konkretne dowody – stwierdził Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– Dzisiaj mieliśmy świętować uchwalenie budżetu. To, że wstrzymałam się od głosu, nie znaczy, że jestem przeciwko inwestycjom w Siekierkach – protestowała radna Anna Dudzińska.

– Zagłosowała pani przeciw, nie zaakceptowała pani budżetu. W jakiej trudnej sytuacji finansowej jest gmina? Będzie pani chodzić po Siekierkach i opowiadać, że gmina jest w trudnej sytuacji finansowej? To się nazywa manipulacja – wtrącił burmistrz Szymon Matysek, przerywając głos radnej.

– Panie burmistrzu, ale jestem przy głosie, czy ja mogę skorzystać z prawa do wypowiedzi? Liczę na to, że wprowadzając dyscyplinę finansową uda się zrealizować zaplanowane inwestycje w Siekierkach. Ja wiem, że pan burmistrz nie chce ze mną rozmawiać, już usłyszałam pod drzwiami. Nie miałam okazji przeprowadzić merytorycznej dyskusji – wskazywała radna Anna Dudzińska.

– Panie burmistrzu Biskupski, jeśli ma pan mi coś do zarzucenia to proszę nie rzucać gołych słów na wiatr, tylko proszę wytoczyć pozew. Jest to oczernianie mnie. To są stawiane zarzuty bez przykładów. Nie mam pojęcia, co chce pan mi zarzucić. Jestem gotowa stawić się - spotkajmy się na drodze sądowej.
Trzymam kciuki za Siekierki, za zrównoważony rozwój tej gminy. Mam nadzieję, że obok szkoły powstanie boisko wielofunkcyjne, projekt ulicy Ogrodowej i mieszkańcy będą mieli możliwość wyjechania do drogi krajowej nr 92 w czasie remontu prowadzonego przez gminę Swarzędz przy stacji w Paczkowe
– dodała radna.

– Ale pani nie jest za tą inwestycją, bo pani nie zagłosowała za – polemizował burmistrz.

– Nie widzę możliwości sfinansowania - jeśli w tym roku nie sprzedaliście działek za 3,5 mln zł, to chcecie sprzedać w kolejnym za 6 mln zł? – pytała radna Anna Dudzińska.

– Nie sprzedaliśmy działek, bo nie widzieliśmy takiej potrzeby. Wpływy z budżetu były wystarczające. Dlaczego nie głosuje pani za? Po to jest sesja i komisja, żebyśmy sobie wyjaśniali. Ja nie widzę potrzeby spotykania się z panią i wypijania kawy, nie widzę z panią potrzeby rozmawiania w gabinecie – odpowiedział burmistrz.

Dyskusję próbował ukrócić pozostali radni.

– Tak słucham i słyszę od pani radnej: trzymam kciuki, kibicuję, ale wstrzymuje się pani od głosu. Nie rozumiem, albo głosuję się za budżetem, albo przeciw. Nie wróżę z tego dobrze Siekierkom – stwierdził radny Tomasz Janiak.

– W tej gminie jest 21 sołectw, a słyszymy ciągle tylko Siekierki. Dlaczego mamy dopieszczać sołectwo, które i tak jest najbardziej doinwestowane. Może pani radna z sołtysem zachęci mieszkańców, by meldowali się w Siekierkach – zaznaczyła radna Beata Jankowiak.

– W tym roku złożyliśmy dwa wnioski - o remont ul. Gnieźnieńskiej na ostatnim odcinku oraz budowę boiska, ale po rozmowach z mieszkańcami stwierdziliśmy, że najpierw niech powstaną boiska wielofunkcyjne w Siekierkach i w Kostrzynie, a my poczekamy – podsumował radny Szymon Nadolny i sołtys Iwna.

Podczas czwartkowej sesji, dwa dni po spotkaniu opłatkowym władz gminy z radnymi, sołtysami i dyrektorami gminnych instytucji przewodniczący Grzegorz Banaszak odniósł się do listu otwartego kierowanego przez radnego Marka Kowalskiego, który dotyczył remontu ulicy Ewarysta Estkowskiego w Gułtowach:

„Z wielkim zadowoleniem i pełen uznania przyjąłem fakt, iż dzięki Państwa inwencji i wrażliwości oraz poszanowaniu pamięci wielkich Polaków, ustanowiono rok 2020 "Rokiem Ewarysta Estkowskiego na terenie Gminy Kostrzyn".
200.rocznicę urodzin Ewarysta Estkowskiego, syna Ziemi Kostrzyńskiej, warto oprócz wszystkich akademii i uroczystości, uhonorować wymiernym i namacalnym wydarzeniem. W Gułtowach znajduje się ulica Ewarysta Estkowskiego, która wprost prowadzi do miejsca gdzie się urodził i mieszkał. Jest to droga po części osiedlowa, w bardzo kiepskim stanie, nieutwardzona i dziurawa. Dalej wiedzie wśród pól, lasu, kończąc się piękną aleją w Drzązgowie. Warto by ulica Ewarysta Estkowskiego, w roku 200. urodzin tego działacza, doczekała się remontu, nakładki z kostki brukowej i utwardzenia. Warto pozostawić po sobie namacalny i trwały pomnik upamiętnienia, który będzie naszym hołdem i rewerencją, dla wielkiego działacza. Będzie też bardzo wymiernym efektem obchodów roku 2020, jako "Roku Ewarysta Estkowskiego w Gminie Kostrzyn" – napisał w liście otwartym radny Marek Kowalski.


Fot. Marek Kowalski

– Forma przedstawienia na prywatnym profilu facebookowym w złym świetle stawia wszystkich radnych i to zachowanie nie fair wobec pozostałych kolegów i koleżanek. Oprócz Gułtów mamy wiele śladów Ewarysta Estkowskiego. Jest chociażby Szkoła Podstawowa nr 1 czy ulica Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie. To dlaczego by nie odnowić elewacji szkoły zamiast wyremontować tej ulicy w Gułtowach. Nie taka była inicjatywa tej uchwały, którą podjęliśmy podczas uroczystej sesji 11 listopada – stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Jaki budżet Gminy Kostrzyn na 2020 rok?:
• Dochody: 97 492 000 zł (bieżące - 84 768 379 zł, majątkowe - 12 723 621 zł)
• Wydatki: 108 692 000 zł (bieżące - 78 848 421 zł, majątkowe - 29 843 579 zł,
obsługa długu - 1 100 000 zł, wynagrodzenia - 27 412 140,51 zł,
wydatki na zadania zlecone z zakresu administracji - 26 004 304 zł, programy - 920 091,59 zł).

Jakie inwestycje?:

 • Budowa układu drogowego w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wlkp. w Kostrzynie ( drogi powiatowe w granicach miasta) wraz z tunelem pod torowiskiem linii kolejowej E20 relacji Poznań - Warszawa– 16 435 000,00 zł
 • Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego Gułtowy wraz z rozbudową systemu publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy Kostrzyn – 1 490 000,00 zł
 • Przebudowa drogi gminnej Kostrzyn (ul. Słowackiego) -Glinka Duchowna-Buszkówiec II etap – 21 703,00 zł
 • Budowa chodnika przy blokach 5 i 7 przy ul. Kórnickiej sołectwo Siekierki – 10 384,00 zł
 • Przebudowa ul. Estkowskiego w Kostrzynie - dokumentacja projektowa – 30 000,00 zł
 • Przebudowa wiaty przystankowej przy skwerze Powstańców Wlkp.-sołectwo Siekierki – 10 000,00 zł
 • Przebudowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych - droga gminna Brzeżno - Siedleczek-Siedlec – 50 000,00 zł
 • Budowa ulic gminnych : Rabowicka ,Ogrodowa i Szkolna w Siekierkach - dokumentacja projektowa – 100 000,00 zł
 • Przebudowa drogi gminnej -sołectwo Strumiany – 9 000,00 zł
 • Budowa chodnika sołectwo Tarnowo- etap III – 10 400,00 zł
 • Budowa ciągu pieszo- rowerowego w ciągu ul. Kórnickiej i ul. Ignacewo -I etap – 50 000,00 zł
 • Budowa ul. Krzywoustego, Chrobrego, Lecha, Mieszka , Jadwigi w Kostrzynie – 1 680 000,00 zł
 • Poprawa bezpieczeństwa na drogach w Trzeku-projekt i wykonanie – 100 000,00 zł
 • Budowa ul. Storczykowej w Kostrzynie ( odcinek od Liliowej do Grunwaldzkiej) – 50 000,00 zł
 • Budowa ul. Spokojnej w Siekierkach wraz z poprawą bezpieczeństwa w rejonie ul. Spokojnej, Szkolnej i Poznańskiej – 600 000,00 zł
 • Budowa ulic gminnych o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności- budowa ul. Liliowej i Prymasa Wyszyńskiego w Kostrzynie – 6 701 621,00 zł
 • Modernizacja nawierzchni dróg gminnych – 415 000,00 zł
 • Zakup nieruchomości na terenie gminy Kostrzyn – 120 000,00 zł
 • Doposażenie OSP Kostrzyn - zakup kamery termowizyjnej (budżet obywatelski) – 21 278,00 zł
 • Doposażenie OSP w Brzeżnie - zakup motopompy pożarniczej oraz niezbędnej armatury ( budżet obywatelski) – 25 000,00 zł
 • Rozbudowa oświetlenia sołectwo Siedlec – 14 000,00 zł
 • Rozbudowa i dobudowa oświetlenia ul. Daliowej i Słonecznej w Kostrzynie – 30 000,00 zł
 • Przebudowa linii napowietrznej w Drzązgowie- dok projektowa – 10 000,00 zł
 • Budowa oświetlenia w Siekierkach Wielkich ulica Tulecka – 65 000,00 zł
 • Budowa oświetlenia w Siekierkach Wielkich ul. Gwarna – 10 000,00 zł
 • Budowa oświetlenia w Siekierkach Wielkich ulice: Parkowa i Kościelna – 100 000,00 zł
 • Przebudowa budynku gospodarczego przy świetlicy w Czerlejnku na miejsce wystawowe urządzeń rolniczych.– 47 000,00 zł
 • Budowa świetlicy wiejskiej w Czerlejnie - dok. projektowa – 15 000,00 zł
 • Małe kino społecznościowe szansą na rozwój zasobów kultury w województwie wielkopolskim – 150 000,00 zł
 • Serce gminy- modernizacja Rynku w Kostrzynie (projekt i I etap) – 10 000,00 zł
 • Modernizacja gminnych stref aktywności dla dzieci i dorosłych w Gwizdowie, Siedleczku, Węgierskim, Skałowie, Klonach, Trzeku, Czerlejnku oraz Drzązgowie (budżet obywatelski)– 124 978,00 zł
 • Siekierki stadion- budowa górki saneczkowej ze zjeżdżalnią i elementami do wspinaczki (budżet obywatelski) – 124 915,00 zł
 • Budowa boiska wielofunkcyjnego w Kostrzynie (SP1)- dokumentacja projektowa – 10 000,00 zł
 • Budowa boiska wielofunkcyjnego w Siekierkach Wielkich – 500 000,00 zł
 • Budowa skateparku w Kostrzynie- dokumentacja projektowa – 20 000,00 zł
 • Budowa boiska sportowego i placu zabaw w Ługowinach – 20 000,00 zł
 • Modernizacja placu zabaw sołectwo Czerlejno – 22 000,00 zł
 • Centrum edukacyjno-rekreacyjne "Pod jabłonią" -sołectwo Skałowo– 7 300,00 zł
 • Dotacja celowa dla Samorządowego Zakładu Komunalnego- budowa kanalizacji sanitarnej w Siekierkach Wielkich - II etap – 249 000 zł
 • Dotacja celowa dla Samorządowego Zakładu Komunalnego- budowa zbiornika retencyjnego w Siekierkach Wielkich – 110 000 zł
 • Dotacja celowa dla Samorządowego Zakładu Komunalnego- remont budynków komunalnych – 50 000 zł
 • Dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych (ochrona powietrza na terenie gminy Kostrzyn w zakresie wymiany źródeł ciepła) – 200 000 zł
 • Wpłaty jednostek na państwowy fundusz celowy na finansowanie lub dofinansowanie zadań inwestycyjnych ( dofinansowanie planowanej inwestycji związanej z zakupem samochodu w wersji oznakowanej dla Komisariatu Policji w Kostrzynie) – 25 000 zł

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: