Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Brzeźno: "Mamy własną ziemię, dlaczego zmusza się nas do zbycia nieruchomości na rzecz inwestora"? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Brzeźno: "Mamy własną ziemię, dlaczego zmusza się nas do zbycia nieruchomości na rzecz inwestora"?
11-12-2019 08:30   Janusz Ludwiczak
Pod koniec listopada rada gminy uchwaliła plan miejscowy dla południowej części Brzeźna, w pobliżu stacji paliw Amic, który pozwoli przekształcić tereny pod aktywizację gospodarczą - budowę obiektów produkcyjnych lub magazynów. Nie zgadzają się z tym właściciele części gruntów, którzy chcieli by na swoich działkach wybudować domy.
– Mamy działki własnościowe. Dlaczego nikt się z nami nie liczy? Rozumiem, że obok mogą powstać zakłady produkcyjne, ale dlaczego uniemożliwia nam się wybudowanie nieruchomości mieszkalnych? – mówi Kamil Piotrowski, mieszkaniec Brzeźna. Państwo Piotrowscy kilkukrotnie odwoływali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, chcą również złożyć skargę do wojewody, a nawet rozważają wytoczenie pozwu przeciwko gminie.

Przypomnijmy. Pod koniec listopada Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania terenu w południowej części Brzeźna, przy ul. Kostrzyńskiej i drodze krajowej nr 92 (w pobliżu stacji paliw Amic). Plan miejscowy umożliwi wybudowanie w tym miejscu magazynów i obiektów produkcyjnych na powierzchni ok. 36 hektarów.

– Zależy nam na tym, aby w Brzeźnie, przy drodze krajowej nr 92 powstały tereny aktywizacji gospodarczej. Jest tam już Tulplast, który planuje rozbudowę. Tereny te prędzej niż nam się wydaje zostaną zabudowane. Podjęcie tej uchwały da możliwość utworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy i sąsiednich. Inwestorzy tutaj będą osiadać i płacić podatki, co jest również korzyścią dla gminy – wyjaśniał podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Radna Anna Dudzińska wnioskowała, aby głosowanie nad projektem tej uchwały zostało zdjęte z porządku obrad sesji ze względu na toczące się postępowanie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Za była tylko radna Anna Dudzińska, od głosu wstrzymało się dwóch radnych: Piotr Hojeński i Tomasz Janiak.

– Wnioskodawczyni uważa, że działam w jej niekorzystnym interesie. Studium uwarunkowań nie przewiduje zabudowań mieszkaniowych jednorodzinnych na tym terenie. Plan wykładaliśmy dwa razy. Każdy mógł zgłosić uwagi. Nie otrzymaliśmy żadnych uwag od sąsiadów czy domu seniora Zielony Zakątek, który tam się znajduje.
Nie wyobrażam sobie, aby uwzględniać wniosku jednej osoby, który całkowicie zaburzy ten teren i będzie nieatrakcyjny. A gdyby właściciele chcieli dopuścić tam szeregowce? Po to uchwalamy ten plan, by mieć tam tereny aktywizacji gospodarczej, żeby zachęcać inwestorów. Za 10 lat w gminie może być 25 tysięcy ludzi. Powstaną tam miejsca pracy. Dzięki inwestorom będziemy mogli budować drogi czy rozwijać szkoły
– zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

– Jako radni jesteśmy po to, aby chronić ładu przestrzennego na terenie gminy. Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym została stworzona po to, aby cały teren kraju miał plan miejscowy. To są tereny rolnicze przy drodze krajowej nr 92, gdzie możliwy jest rozwój przemysłu czy działalności gospodarczej.
Czy my jesteśmy od tego, by dawać pozwolenie na to, gdy właściciel gruntu stwierdzi, że nie będzie zajmował się działalnością rolniczą i przekształci grunt na tereny zabudowy jednorodzinnej? Ten ład przestrzenny powinien być dla nas najważniejszy. To nie są tereny, na których mogłaby funkcjonować zabudowa jednorodzinna
– dodał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Właściciele działek, państwo Piotrowscy od czterech lat starają się, by na ich działce, która ma ok. 1,6 ha powierzchni mogły powstać domy jednorodzinne.

– Już w 2016 roku wystąpiliśmy o warunki zabudowy. Na działce, która jest naszą rodzinną własnością chcemy wybudować 9 domów jednorodzinnych, które mają być dla moich synów i wnuków. Absolutnie nie zamierzam tego przeznaczyć pod deweloperkę i na sprzedaż na rynku komercyjnym. Chciałabym, by moja rodzina mogła mieć swoje domy – przekonuje Danuta Piotrowska.

– Kilkukrotnie występowaliśmy do gminy o wydanie warunków zabudowy, ale za każdym razem decyzja była odmowna. Gmina tłumaczy to warunkami przestrzennymi i tym, że ma tutaj powstać działalność gospodarcza, zakłady przemysłowe. Odwoływałam się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Złożyłam nawet skargę do prezydenta RP. Obecnie sprawa jest w SKO.
Spotkaliśmy się dwukrotnie z burmistrzem, który u nas był, ale był nastawiony całkowicie na nie, upiera się, że ma tutaj być działalność gospodarcza, a plan miejscowy będzie przeznaczony pod aktywizację gospodarczą
– dodaje Danuta Piotrowska.

Państwo Piotrowscy zamierzają złożyć skargę do wojewody na burmistrza i podjętą uchwałę przez radę gminy, a rozważają nawet pozwanie gminy za utratę własności działki.

– Pozostanie nam chyba tylko pozwanie gminy i sprawa cywilna. Będziemy też składać skargę do wojewody na podjętą uchwałę dotyczącą planu miejscowego dla tego terenu. Mamy działki własnościowe. Dlaczego nikt się z nami nie liczy? Rozumiem, że obok mogą powstać zakłady produkcyjne, ale dlaczego uniemożliwia nam się wybudowanie nieruchomości mieszkalnych? Tereny te nie nadają się zbytnio na aktywizację gospodarczą, tuż obok jest las, jest również linia energetyczna. Mamy własną ziemię, dlaczego zmusza się nas do zbycia nieruchomości na rzecz inwestora prywatnego? – podsumowuje Kamil Piotrowski.


Komentarze (5)

14-12-2019 22:44:24
Burza
A jak się wybuduje fabryka mas bitumicznych to starsi ludzie w ośrodku maja się gazować?! Ciekawe czy to właściciela nie obchodzi ze straci większość klientów. Jest pan śmieszy mówiąc ze budowie domów jednorodzinnych będzie to przeszkadzać, a starszym ludziom nie.... achhh zapomniałem, że im to nie będzie przeszkadzać bo przecież mieszkają na terenie usługowym... Wstydź się panie pseudoburmistrzu !
14-12-2019 11:45:53
Kostrzyniak
Jak nie wiadomo o co chodzi, to....? - mówi przysłowie. Matysek to zły wybór. Nie ma poczucia sprawiedliwości. Masz ziemię to nie śpisz spokojnie! Czy ten inwestor był u niego i dlatego manipuluje przy planach, by ludzie ci byli zmuszeni wysprzedać swoje grunty?
12-12-2019 12:57:29
Michał
Historia lubi się powtarzać, tym razem wypisz wymaluj przypadek Michała Drzymały. Może znów w XXI w. wóz stanie się symbolem walki o prawo do budowy domu na własnej ziemi
11-12-2019 17:32:15
Jaga
"Nie wyobrażam sobie, aby uwzględniać wniosku jednej osoby, który całkowicie zaburzy ten teren i będzie nieatrakcyjny" - Panie Matysek, o czym Pan w ogóle mówi?! Jak domy jednorodzinne na czyjejś PRYWATNEJ działce mogą zaburzyć atrakcyjność krajobrazu? Z Brzeźna pan chce zrobić miejscowość przemysłową? A Leśny Zakątek Seniora, nie burzy Wam krajobrazu, czy też go zamierzacie wyburzyć? Stek bzdur! W takim razie proszę od ludzi odkupić te działki po NORMALNEJ cenie. Poza tym Projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tworzy sama gmina i powstał on już po złożeniu wniosku przez Państwa Piotrowskich. Kolejna zmiana była w lipcu 2019 r, więc już widać, ze coś tu nie gra. Czasem wystarczy być TYLKO człowiekiem. Mam nadzieję, ze Państwo Piotrowscy tej sprawy tak nie zostawią i znajdzie swój finał z sądzie, a wy za te samowolkę zapłacicie słone odszkodowanie.
11-12-2019 14:03:05
Nikola
A gdzie w tym momencie jest sołtys Brzezna gdzie jest radny. To Ci ludzie są naszymi przedstawicielami oni powinni bronić interesów ludzi którzy tu mieszkają. No najprawdopodobniej odpowiada im przytakiwanie wlodarzo i odebrać swoje gaze. Czas wielki na zmiany.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

14:00
TRZEK, Wydzierzewice
Festyn z okazji Dnia Dziecka
- animacje, warsztaty, dmuchańce, sportowe rozgrywki, mała gastronomia

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

15

cze

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie domu parafialnego przez ks. abp Stanisława Gądeckiego

19

cze

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Noteć Czarnków

20

cze

17:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - GKS Tarnovia II Tarnowo Podgórne

[ wszystkie ]

Sonda
To juz półmetek kadencji - jak oceniasz kostrzyński samorząd?

6 - idealnie

5 - bardzo dobrze

4 - dobrze

3 - dostatecznie

2 - miernie

1 - niedostatecznie


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: