Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gułtowanie wybrali nowego gospodarza swojego sołectwa {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Gułtowanie wybrali nowego gospodarza swojego sołectwa {► FILM}
24-02-2019 01:17   Janusz Ludwiczak
Po 20 latach zmienił się gospodarz Gułtów. Zbigniew Ratajczak nie będzie już reprezentantem drugiego pod względem wielkości sołectwa w gminie Kostrzyn. Nowym sołtysem wsi została Aldona Gola, która uzyskała czterokrotnie więcej głosów niż jej kontrkandydat Jan Stanisławski. W trakcie piątkowego zebrania wiejskiego gorąca była dyskusja mieszkańców z włodarzami gminy na temat planów budowy masztu sieci komórkowej. Gułtowianie poznali również plany dotyczące budowy węzła przesiadkowego, budowy ścieżki pieszo-rowerowej z centrum wsi do stacji kolejowej oraz plany modernizacji ulicy Pałacowej.

W piątek w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fidlera w Gułtowach odbyło się zebranie wiejskie, w podczas którego sołtysa i radę sołecką wybierali mieszkańcy sołectwa Gułtowy.

Najpierw jednak minioną kadencję podsumował dotychczasowy sołtys Zbigniew Ratajczak.

– W 2015 r. udało się przeprowadzić remont ulicy Topolowej, doposażyć świetlicę wiejską i strażnicę OSP. Przeprowadzona została termomodernizacja budynku – powiedział podczas podsumowania kadencji Zbigniew Ratajczak, sołtys Gułtów.

– W ciągu tych czterech lat udało się wybudować boisko wielofunkcyjne, utwardzono drogi, zakupiono samochód strażacki oraz stację szybkiego powiadamiania – dodaje sołtys w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl.

W dalszej części zebrania mieszkańcy Gułtów wybierali sołtysa. Nie kandydował już dotychczasowy sołtys, Zbigniew Ratajczak, któremu gminny radny Marek Kowalski oraz burmistrz Szymon Matysek i jego zastępca Waldemar Biskupski podziękowali za 20-letnią pracę na rzecz wsi.

Na sołtysa Gułtów zostało zgłoszonych dwóch kandydatów: Aldona Gola i Jan Stanisławski.

– Jestem żoną, matką, członkiem gułtowskiego Caritas i przewodniczącą Rady Rodziców szkoły. Jako sołtys zamierzam współpracować z panem radnym, władzami gminy i mieszkańcami, działać na rzecz naszej lokalnej społeczności – mówiła podczas prezentacji Aldona Gola, kandydatka na sołtysa Gułtów.

– Od urodzenia mieszkam w Gułtowach. Trzy tygodnie temu społeczność wpadła na pomysł, bym kandydował na sołtysa. Program wyborczy: bezpieczeństwo dla mieszkańców, ścieżka na stację PKP. Mieszkając na ul. Kasztanowej przed oczami można było zauważyć tabuny ludzi podążających na PKP. Funkcjonuje komunikacja miejska autobusowa, ale należałoby dopasować godziny odjazdów z PKP, jeżdżą autobusy widmo. Można to dostosować z dojazdem dzieciaków do szkół – przekonywał Jan Stanisławski, kontrkandydat.

W głosowaniu wzięły udział 104 osoby, liczącego 1006 mieszkańców drugiego pod względem wielkości w gminie sołectwa Gułtowy. Na Aldonę Golę zagłosowały 84 osoby (80,77%), na Jana Stanisławskiego – 20 wyborców (19,23%). Komisja skrutacyjna nie stwierdziła głosów nieważnych.

Gułtowanie wybrali również radę sołecką, która decyzją mieszkańców będzie 3-osobowa. O mandat ubiegało się 7 kandydatów. Najwięcej głosów uzyskali: Maciej Kaczkowski (93), Michał Łukomski (64) i Tomasz Rybarski (30) i to oni zasiądą w radzie sołeckiej Gułtów. Zaledwie 7 głosów zabrakło Janowi Stanisławskiemu, wcześniejszemu kandydatowi na sołtysa do zostania członkiem rady sołeckiej (24 głosy, o cztery więcej niż w wyborach na sołtysa).

A jakie plany dla Gułtów na najbliższą 5-letnią kadencję do 2024 r. ma nowa sołtys?

– Byli ludzie, którzy uważali, że mogę coś dla społeczności zrobić dlatego zdecydowałam się kandydować. Jestem świadoma pewnych rzeczy, które w gminie są zaplanowane, będę skazana na to, żeby podporządkować się decyzjom, które są już wiążące. Będę słuchała ludzi i w miarę możliwości będę rozmawiać z panami burmistrzami, którzy deklarują współpracę. Na początek chciałabym, by w centrum miejscowości stanęła tablica informacyjna, tak by ludzie wiedzieli co się dzieje. Jesteśmy przeciwni budowie nowego masztu, zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. Musimy czekać na decyzje, które są do podjęcia przez instytucje do tego zobligowane – powiedziała Aldona Gola, nowo wybrana sołtys Gułtów.

A dlaczego poprzedni sołtys postanowił nie ubiegać się o reelekcję?

– Sołtysem byłem dokładnie 20 lat i 17 dni. Nie kandydowałem, gdyż nie wyrabiam się już czasowo ze względu na prowadzenie gospodarstwa rolnego po śmierci mojego ojca. Ubolewam, że jeszcze nie powstała ścieżka pieszo-rowerowa do stacji i węzeł przesidkowy. Na chodnik na stację czekamy już 40 lat. Była sołtys, śp. pani Nowak walczyła o to od pierwszego dnia, Ta ścieżka jest ważna ze względu na poprawę bezpieczeństwa do stacji kolejowej – tłumaczy Zbigniew Ratajczak, były już sołtys Gułtów.

Mieszkańcy Gułtów obwiniają również poprzedniego gospodarza za to, że zgodził się na budowę masztu sieci komórkowej na swojej działce.

– Podpisałem nieszczęsną umowę. Przyjechał do mnie pan, tłumaczył, że tylko na tej działce koło boiska może powstać ta wieża. Podpisałem przedwstępną umowę. Nie wiem jaka dokładnie grozi mi kara za odstąpienie od umowy. Piszę pismo do inwestora – podsumowuje Zbigniew Ratajczak.

I właśnie budowa nowego masztu telekomunikacyjnego wywołała największe emocje podczas zebrania wiejskiego w Gułtowach.

– Spotkaliśmy się z inwestorem, próbowaliśmy przekonywać go do zmiany decyzji przedstawiając protesty mieszkańców. Odważyliśmy się przedstawić inny scenariusz, proponując działkę na terenie przy dawnej oczyszczalni ścieków. Jednak inwestor nie dopuszcza odstąpienia od pierwotnej lokalizacji. Problemem jest dla nas to, że nie występuje konkretny operator, tylko firma wykonawcza. Odmówiłem wydania ustalenia lokalizacji, jednak inwestor wystąpi do SKO [Samorządowego Kolegium Odwoławczego - przyp. red.], które może skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia lub wydać decyzję za burmistrza – wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Podczas piątkowego zebrania wiejskiego burmistrz przedstawił również plany dotyczące budowy węzła przesiadkowego, budowy ścieżki pieszo-rowerowej z centrum wsi do stacji kolejowej oraz plany modernizacji ulicy Pałacowej.

Ścieżka, która prowadzić będzie z centrum Gułtów do Siedlca ma mieć do 2,5 metra szerokości. Przy węźle przesiadkowym powstaną zatoki autobusowe, dzięki którym autobus linii 464 ma nie blokować przejazdu innym pojazdom wzdłuż ulicy Kasztanowej. Przy stacji kolejowej powstaną miejsca postojowe, będzie ich ok. 22. Obecnie prowadzone są jeszcze rozmowy z Zarządem Dróg Powiatowych, a inwestycja ma być realizowana w tym roku. To nie jedyne tego typu przedsięwzięcie. W Gułtowach skrzyżowanie ulic Kasztanowej, Wiejskiej, Średzkiej i Pałacowej ma zamienić się w rondo, które ma poprawić bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców.

Wybory sołeckie:
• sołectwo Brzeźno – piątek 15 marca godz. 18:00, remiza OSP/świetlica
• sołectwo Czerlejnko – piątek 8 marca godz. 18:00, świetlica wiejska ul. Jesionowa 23
• sołectwo Czerlejno – ODBYŁY SIĘ 19.02. Wybrany sołtys: Agnieszka Augustyn
• sołectwo Drzązgowo – poniedziałek 25 lutego godz. 19:00, świetlica wiejska w Drzązgowie
• sołectwo Glinka – środa 27 lutego godz. 18:00, Urząd Miejski ul. Dworcowa 5 Kostrzyn
• sołectwo Gułtowy – ODBYŁY SIĘ 22.02. Wybrany sołtys: Aldona Gola
• sołectwo Gwiazdowo – ODBYŁY SIĘ 21.02. Wybrany sołtys: Honorata Galuba-Andrzejczak
• sołectwo Iwno – piątek 1 marca godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Iwnie
• sołectwo Jagodno – wtorek 26 lutego godz. 19:00, dom sołtysa
• sołectwo Sanniki – ODBYŁY SIĘ 5.02. Wybrany sołtys: Marzena Pietraszewska
• sołectwo Siedlec – wtorek 12 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Siedlcu
• sołectwo Siedleczek – wtorek 19 marca godz. 18:00, świetlica w Siedleczku/Leśnej Grobli
• sołectwo Siekierki – środa 13 marca godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Siekierkach
• sołectwo Skałowo – poniedziałek 25 lutego godz. 18:30, bar/restauracja Smakosz
• sołectwo Sokolniki – czwartek 14 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Sokolnikach
• sołectwo Strumiany – ODBYŁY SIĘ 18.02. Wybrany sołtys: Maria Przybylska
• sołectwo Tarnowo – środa 20 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Gwiazdowie
• sołectwo Trzek – poniedziałek 4 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Trzeku
• sołectwo Węgierskie – ODBYŁY SIĘ 20.02. Wybrany sołtys: Mirosław Kucharski
• sołectwo Wiktorowo – ODBYŁY SIĘ 15.02. Wybrany sołtys: Dorota Kaczmarek
• sołectwo Wróblewo – wtorek 5 marca godz. 18:00, dom sołtysa (Wróblewo 9)


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

19:00
Gułtowy
Noc Muzeów w Gułtowach:
• 19:00 - zwiedzanie kościoła
• 19:45 - zwiedzanie pałacu

01

paź

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Orlik Miłosław

14:00
Siedleczek
VI Różaniec do granic

04

paź

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Spotkanie autorskie z Marcinem Walczakiem
Recital muzyczny promujący książkę "Wiedźmin"

07

paź

11:00
Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych i referendum 15 października?

TAK wezmę udział w wyborach i referendum

TAK wezmę udział, ale tylko w wyborach

TAK wezmę udział tylko w referendum

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: