Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Są dwa główne priorytety na najbliższą kadencję - to drogi i kanalizacja" – wywiad z burmistrzem - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Są dwa główne priorytety na najbliższą kadencję - to drogi i kanalizacja" – wywiad z burmistrzem
17-10-2018 08:17   Janusz Ludwiczak
O tym czego nie udało się zrealizować w ostatnich czterech latach, jaki będzie Kostrzyn w 2024 roku, czy kostrzyńskie autobusy będą jeździć również w soboty oraz jakie zostaną wyciągnięte konsekwencje po prawdopodobnym zanieczyszczeniu rzeki Kopel mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Szymon Matysek, jedyny kandydat na burmistrza Gminy Kostrzyn, ubiegający się o drugą kadencję.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Kończy się pierwsza kadencja Pana Burmistrza. Kostrzyn wypiękniał: powstał węzeł przesiadkowy, hala sportowa, uruchomiona została komunikacja publiczna. Czym jeszcze Pan może się pochwalić. Największe sukcesy w ciągu ostatnich czterech latach?
Szymon Matysek, burmistrz: Kostrzyn to gmina składająca się z miasta, ale również z 21 sołectw. Za każdym razem wyzwaniem jest, aby te wszystkie potrzeby w różnych częściach naszej gminy spiąć i wsłuchiwać się w oczekiwania mieszkańców. Dla nas tak samo ważni są mieszkańcy miasta, jak i potrzeby największego sołectwa Siekierki czy najmniejszego Sanniki.
Największym wyzwaniem była budowa tunelu, to nasz sztandarowy projekt. W ciągu 3,5 roku udało się załatwić to, co planowano od ponad 20 lat. Efektem jest rozstrzygnięcie przetargu, co nastąpi 25 października.
To najważniejsza inwestycja, ale było wiele społecznych, drobnych jak remonty toalet w przedszkolu czy w ośrodku zdrowia. Cieszy w nim również winda. Seniorzy także są dla nas ważni, nie muszą już poruszać się po stromych schodach. Lata 2014-2018 to inwestycje dzięki środkom unijnym. Udało się pozyskać blisko 35 mln zł dofinansowania z różnych źródeł.

A porażki? Czego w tych ostatnich czterech latach nie udało się zrealizować?
Mimo, iż dwa razy byliśmy dobrze oceniani w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na budowę węzła przesiadkowego w Gułtowach nie udało się pozyskać środków z Unii Europejskiej. Na szczęście 2 mln zł otrzymamy z powiatu poznańskiego. Jedną z moich niedotrzymanych obietnic z kampanii 2014 roku jest rewitalizacja Rynku. Deklarowałem to radnym, nie wiedząc ile ważniejszych rzeczy uda się zrealizować - jak powstanie węzła przesiadkowego czy uruchomienie komunikacji publicznej. Rynek jest ważny, ale dotyczy on bardziej estetyki niż funkcjonalności. Nie jest to aż tak kluczowa inwestycja.

Dlaczego zdecydował się Pan ponownie kandydować na burmistrza gminy Kostrzyn?
Dlatego, że nie mam konkurencji. Oczywiście żartuję. Kandyduję, bo chcę dokończyć tematy, które udało się rozpocząć a wymagają dokończenia. Kadencja 4-letnia w perspektywie burmistrza jest krótkim okresem. Nie da się wszystkich zamierzeń zrealizować w takim czasie, chociażby ze względów proceduralnych. Przygotowanie inwestycji trwa dłużej niż jej realizacja.

Czy spodziewał się Pan, że będzie jedynym kandydatem? Swojego kandydata nie wystawił inny komitet lokalny i co ciekawe nawet ogólnopolski.
Od początku mówiłem, że każdy ma prawo startować w wyborach, mieć swoje wizje. Liczę się z tym, że kiedyś mieszkańcy powiedzą, że będą chcieli zmienić władze. Mieszkańcy obdarzyli nas zaufaniem, widzą, że rzeczywiście od 4 lat pracujemy intensywnie, nie tylko siedzimy sobie w urzędzie.
Przez 4 lata mieszkańcy mieli w stosunku do mnie oczekiwania, to ja teraz proszę mieszkańców o to, aby dali mi informację zwrotną, czy idziemy w dobrym kierunku czy też nie. To jest przywilej demokracji, nawet jeśli jest tylko jeden kandydat to mieszkańcy mogą zdecydować czy Szymon Matysek ma być dalej burmistrzem TAK czy NIE, ale możemy postawić też inaczej pytanie: czy jesteś zadowolony z tych zmian, które nastąpiły w ostatnich 4 latach. Mogę zapewnić, że Matysek nie czuje się zwycięzcą jeszcze przed wyborami.

Przenieśmy się do 2024 roku. Jaki będzie Kostrzyn po kolejnej, teraz już 5-letniej kadencji Szymona Matyska? Jakie 5 najważniejszych zadań widziałby Pan do zrealizowania?
Kiedyś jedna z mieszkanek powiedziała, że Kostrzyn jest już wreszcie gminą bez kompleksów. Wiele inwestycji udało się zrealizować, jak na przykład halę sportową. Będziemy dalej inwestować np. w szkoły, ale już na mniejszą skalę. Są jednak dwa główne priorytety na najbliższą kadencję - to drogi i kanalizacja. Udało się przygotować "Program modernizacji dróg gminy", który zatwierdziła na ostatnim posiedzeniu Rada.

Na czym będzie polegać ten program?
W ciągu trzech lat chcemy przeznaczyć ponad 2 miliony złotych na modernizację dróg. Uruchomiona została komunikacja publiczna. Pilną sprawą jest droga z Wiktorowa przez Rujsę do Sannik, do tej pory była mało używana, dzisiaj bez tej drogi nie jesteśmy w stanie jeździć tam autobusami. Podobnie droga w Buszkówcu, te modernizacje są niezbędne. W wielu miejscach czas też na przebudowę gruntówek i podnoszenie ich jakości. Stawiamy sobie za cel poprawę drogi z Libartowa do Strumian, ale miejsc wymagających nakładów jest wiele: między innymi Brzeźno czy Czerlejno.

Wrócę jeszcze do planów na przyszłość. A może w Kostrzynie powinien powstać basen?
To jest nieopłacalna inwestycja z punktu widzenia samorządu, do niej będzie trzeba zawsze dopłacać. Basen powinien funkcjonować siedem dni w tygodniu od 6 do 22, wymaga zatrudnienia 30 osób. Potrzebni są ratownicy, sprzątaczki, kasjerki. Widzimy to po Swarzędzu, który ma 46 tys. mieszkańców. Mimo wielkiego potencjału - jest to największe miasto w powiecie - Swarzędz dokłada do pływalni 2,5 mln zł rocznie. Dzisiaj nie stać nas na to. Temat ten musimy odłożyć. Najpierw musimy wybudować tunel, zmodernizować drogi, skanalizować Siekierki i inne miejscowości. Znacznie mniej kosztowną inwestycją będzie lodowisko, które będzie obiektem całorocznym. Będzie można tam zorganizować również turniej piłki plażowej latem, festyn, turniej koszykówki. Brakuje nam tego typu obiektu.

Wspomniał Pan Burmistrz o kanalizacji. Kiedy i jakie wioski mogą zostać skanalizowane?
Pracujemy już nad budżetem na 2019 rok. Chcemy kontynuować budowę kanalizacji w Siekierkach, w tym roku kończymy kanalizację osiedla Królewskiego w Kostrzynie, w przyszłym roku zakończymy drugi etap. Skanalizowany zostanie teren Czerlejna, Czerlejnka i Trzeka.

3 września na ulice Kostrzyna i drogi gminy wyjechały 4 autobusy, które obsługują 6 linii. Część osób zwraca uwagę, że rozkłady jazdy Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej nie są skomunikowane z godzinami odjazdów pociągów. Czy będzie to poprawione?
Komunikacja to było wielkie wyzwanie. Niebawem wchodzi nowy rozkład jazdy Kolei Wielkopolskich. Komunikacja będzie dostosowywana do niego. Już spełniliśmy postulat mieszkańców Iwna, Wiktorowa i Sannik, żeby ok. godz. 10 puścić dodatkowy autobus. Wszystko się doprecyzuje, potrzeba trochę czasu. Cieszy, że mieszkańcy się przekonują, z autobusów korzysta coraz więcej osób.

A co z kursami w weekendy?
Najpierw musimy dobrze dopracować kursy w dni robocze. Myślimy o zakupie dodatkowego, małego autobusu. Przygotowujemy się do kursów w soboty, ale już na mniejszą skalę. Połączenia będą dedykowane bardziej na dojazdy do i z Kostrzyna. Ludzie jeżdżą do miasta na zakupy. Być może po nowym roku autobusy będą jeździć również w soboty.

Podczas debaty, która odbyła się w Kostrzyniance pod koniec września pojawił się głos odnośnie połączenia do Poznania.
Myślimy o tym. Od trzech lat próbowaliśmy uruchomić takie połączenie, ale nie chciał się podjąć tego żaden przewoźnik. Prowadzimy rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu. Myślę, że niebawem pojawi się autobus piątkowo-sobotni.

Niedługo zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę tunelu. Czy grozi nam paraliż komunikacyjny?
Nie sądzę. Pierwszym etapem będzie budowa samego tunelu, który powinien powstać do czasu zakończenia modernizacji linii kolejowej. Oba przejazdy zostaną zamknięte, ale chcemy, by do tego czasu udało się uzyskać przejazd pod torami.

Czy gmina nie rozważała, aby na ulicy Poznańskiej, na wysokości Jana i Chaty Polskiej wybudować nowe przejście dla pieszych? Sporo osób przechodzi tam na tzw. "szagę"
Wiąże się to z przepisami i wprowadzeniem nowej organizacji ruchu. Jeśli projektuje się nowe przejście dla pieszych na głównych ciągach komunikacyjnych to trzeba zachować kilka parametrów. Podam przykład ulicy Śląskiej, gdzie mieszkańcy wnioskowali o zalegalizowanie wszystkich miejsc parkingowych po jednej stronie ulicy. Odstąpiliśmy od tego, gdyż od każdej "krzyżówki" trzeba zachować 10 metrów w celu zachowania widoczności. Okazało się, że na Śląskiej mogłyby stać tylko 2 auta zamiast 15. Pewnych rzeczy nie da się zrobić. Możemy wymalować pasy, ale są wjazdy do nieruchomości. Nie wiemy jakie plany ma spółdzielnia Jana, która może ograniczyć parkowanie. Trzeba się nad tym pochylić, ale w konsekwencji ubędzie miejsc postojowych.

W lipcu było głośno o prawdopodobnym zanieczyszczeniu rzeki Kopel. Czy są znane już wyniki kontroli i czy wyciągnięte zostaną jakieś konsekwencje?
To, co się wydarzyło nie miało prawa się wydarzyć, ale niestety się stało. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć. Co roku Zakład Komunalny dokonuje czyszczenia dwóch zbiorników biologicznych, jeden został wyczyszczony wiosną, a drugi był planowany do wyczyszczenia jesienią. Na około dobę ogranicza się dostęp ścieków do oczyszczalni. Bioreaktor przelewa się z jednego zbiornika do drugiego. Trzy płyty napowietrzające zaczęły źle funkcjonować, popękały. Podjęto decyzję o zrzucie nie do końca oczyszczonych ścieków. Na dodatek w Kopli był bardzo niski stan wody.
Nigdy nie wypuściliśmy nieoczyszczonych, gołych ścieków tak jak było to w Gdańsku. Ścieki te były podczyszczane. Oczyszczalnie mają ograniczyć ich szkodliwość do minimum, ale w rzece nie płynie woda źródlana.
Konsekwencje zostaną wyciągnięte, czekam na raport.

W Siedleczku i Brzeźnie są dwa zaniedbane cmentarze ewangelickie z XVIII wieku, przy jednym z nich znajduje się lipca posadzona z 1749 r. Cmentarze są w tragicznym stanie - porośnięte, na grobach rosną drzewa. A są tam grobowce m.in. z 1841 r. Na obu nekropoliach spoczywają Olędzy, którzy żyli na tych terenach. Czy jest szansa, że miejsca te przestaną być zaniedbane, a wręcz mogą stać się lokalnymi Powązkami? W Nekli udało się odnowić 8 cmentarzy, a w Kostrzynie?
Dlaczego Stowarzyszenia Olędrów nie ma w Kostrzynie, dlaczego nie mogą zająć się tymi cmentarzami? Moja rola polega na tym, żeby zachęcać ludzi do tworzenia stowarzyszeń, jeśli dobrze działają, to gmina może wspierać takie inicjatywy. Cmentarz ten został wysprzątany w czynie społecznym przez strażaków, jednak przez kilka lat nikt się tym nie zainteresował. Mieliśmy podobną sytuację w Trzeku. Kontaktowaliśmy się z parafią ewangelicką, chcieliśmy postawić tablicę. Dostaliśmy zgodę na tablicę, ale cmentarz mieliśmy posprzątać sami. Ktoś musi się tym zająć. Piłkarze mają sprzątać? Nie może to być spontaniczna, jednorazowa akcja.

SZYMON MATYSEK – 39 lat. Absolwent X LO w Poznaniu. Ukończył ochronę środowiska na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz Konserwatorium Europejsko-Samorządowe na Collegium Da Vinci oraz Zarządzenie i Finansowanie Infrastruktury Drogowej na Katedrze Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2001-2003 był specjalistą ds. ochrony środowiska i melioracji w Urzędzie Miejskim w Kostrzynie, po czym rozpoczął pracę jako specjalista ds. sprzedaży w jednej z poznańskich firm. W latach 2005-2014 był inspektorem ds. dróg i energetyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Ma żonę i dwójkę dzieci.

Od 2014 roku jest burmistrzem Gminy Kostrzyn. W poprzednich wyborach był jednym z czterech kandydatów. W I turze zdobył 37,58% głosów (2563). Dwa tygodnie później zmierzył się z dotychczasowym burmistrzem. Zdobył 3001 głosów (53,54%), pokonując Pawła Iwańskiego (2604 głosów – 46,46%). Frekwencja wyniosła wtedy 41,12%.


Przez ostatni tydzień, od 8 do 15 października w naszej sondzie pytaliśmy Państwa jak oceniacie burmistrza Szymona Matyska? 43.8% wystawiło ocenę celującą, 16.9% ankietowanych ocenia burmistrza bardzo dobrze, a 12.4% na "jedynkę".


Komentarze (35)

19-10-2018 23:39:02
JK
Matysek - 2 mln na drogi na wsi to 4 km nowej drogi da się z tego zrobić? Tylko te drogi były obiecane wcześniej nie budowano ich bo kasy w budżecie zabrakło. Przykład nierostrzygniętych przetargów. Dla laika kwota robi wrażenie, nie dla budowlańca. Wystarczy to przeliczyć i porównać ze średnim kosztem budowy drogi gminnej z chodnikiem.
19-10-2018 23:10:46
REDAKCJA
@Mariusz Dudziński: Przecież Państwa pismo zostało zamieszczone w treści artykułu: "Nie ma możliwości udzielenia przez naszą kandydatkę odpowiedzi"
19-10-2018 22:36:08
Mariusz Dudziński
Uprzejmie proszę o sprostowanie wpisu dotyczącego odpowiedzi na przesłane pytania przez Kandydatkę KWW Samorządne Siekierki. Zamieszczenie tylko części odpowiedzi wypacza jej sens i jest manipulacją, co podważa rzetelność dziennikarską prowadzącego portal. W związku z powyższym proszę o zamieszczenie niezwłocznie, przez rozpoczęciem ciszy wyborczej, odpowiedzi w CAŁOŚCI poprzez zacytowanie przesłanego pisma. Z poważaniem, Pełnomocnik KWW Samorządne Siekierki Mariusz Dudziński
19-10-2018 22:13:19
Michał
NIE ZWALNIAMY „TĘPA” I DALEJ TĘPIMY WSZELKĄ SAMODZIELNOŚĆ UMYSŁOWĄ Tegoroczny okres przedwyborczy obfituje w cuda niczym szopka betlejemska! Odwieczne prawa matematyki ulegają anomalii w obietnicach NOG. 2 + 2 = 5, a ogromny deficyt w budżecie gminy to tak naprawdę wspaniała wiadomość. Bo przecież mamy festyny, dzieci bawią się na pięćdziesiątym placu zabaw, a autobusy dumnej kostrzyńskiej komunikacji publicznej radośnie wożą powietrze. Pocieszne wiejskie gospodynie i chłopki-roztropki, które dotąd nie potrafiły napisać poprawnie zdania po polsku, nagle doznają olśnienia i raczą fejsbukowiczów finezyjnymi, sarkastycznymi elaboratami pisaną nienaganną polszczyzną, z poszanowaniem wszelkich reguł ortografii, interpunkcji i stylistyki. Zupełnie tak, jakby ich autorem był absolwent studiów wyższych, np. magister geografii tudzież geologii. I dziwnym trafem za cel swoich komentarzy obierają tych, którzy odważyli się myśleć samodzielnie i nie wpisują się chór klakierów i pochlebców Jedynie Słusznej Opcji. Zakłóceniom ulegają także prawa biologii. Zewsząd – pomimo tegorocznej suszy – wyrastają jak grzyby po deszczu kolejni apologeci Bliźniaków, tworząc fikcyjne strony sołectw dla potrzeb wyborów, gdzie sączyć mogą swój jad oraz promować Jedynie Słuszną Wizję. Anomalii ulegają też prawa logiki i języka. Wyrażenia i zjawiska występujące w języku polskim nabywają nowych znaczeń. I tak: 1.
19-10-2018 21:37:51
Szałowy Zdzisław
Jestem zawiedziony poziomem debaty wyborczej w tym roku. Wyznawcy dogmatu o nieomylności Szymona całkowicie zdominowali przestrzeń publiczną. Szkoda, bo głosy niezależne - przysłowiowych pań Reni i Ani całkowicie giną w gąszczu lizusowskich laurek na cześć Słoneczka Gminy. Panie Aniu i Reniu. Wierzymy w Was ! Jesteście ostatnim bastionem niezależnego myślenia w tej gminie.
19-10-2018 20:09:15
REDAKCJA
@Michał: Wcześniej widocznie brakowało czasu, były inne tematy. Właśnie przed ciszą wyborczą chcę zamknąć wszystkie tematy związane z wyborami. Po za tym proszę sprawdzić jak często były podawane informacje ws. wyborów - https://infokostrzyn.pl/?id=2&d=150
Jakie konkretnie sytuacje były na niekorzyść kandydatów. Niektóre komitety na ostatnią chwilę wieszały banery wyborcze.
Kandydaci mieli okazję na przedstawieniu swojego programu właśnie w formie wywiadu, niestety nie było odzewu. Ubolewam, że żaden z komitetów nie skorzystał z tej szansy. Nic może przy kolejnej okazji uda się porozmawiać z kandydatami już na żywo podczas debaty wyborczej.
A na zakończenie tematu zachęcam do sprawdzenia jak funkcjonują media poznańskie. Pozdrawiam.
19-10-2018 20:03:43
Michał
Nie trzeba szukać dna w całym. Wystarczy zobaczyć jak prowadzony jest portal. Kilka godzin przed ciszą wyborczą wrzucacie nie korzystne dla innych kandydatów informacje. Przykład na Facebooku. Najpierw informacja o tym, że nikt nie udzielił odpowiedzi na "pytania" a później informacja o rzeczach, które wydarzyły się 20.09. Panie Januszu redaktorze, czy ja pewno wszystko jest ok ? Chyba nie bardzo. Jedyne co znalazłem na dnie to ten portal, w ciągu miesiąca ten właśnie poziom osiągnął.
19-10-2018 19:00:11
REDAKCJA
@JK: Oj znowu szukasz dna w całym. Jest za chwilę cisza wyborcza, za publikowanie sondaży wyborczych grozi spora grzywna, a są jeszcze inne obowiązki. Sonda była emitowana od poniedziałku. I proponuję przestać doszukiwać się drugiego dnia. W razie wątpliwości mogę wszystko wytłumaczyć, w tym celu proszę o kontakt redakcja@infokostrzyn.pl, bo niestety ciężko rozmawiać z anonimem. Pozdrawiam.
19-10-2018 18:44:34
JK
Ciekawe dlaczego sondaż niekorzystny dla NOG nagle został zastąpiony sondażem czy pójdziesz na wybory. Taki sondaż spokojnie do 24 mógł widnieć na portalu.
19-10-2018 17:13:13
REDAKCJA
@JK: Burmistrz Szymon Matysek został poproszony o udzielenie wywiadu w środę. Z tej możliwości skorzystał, wywiad został przeprowadzony w piątek, wywiad ukazał się w środę. Kandydaci mieli wystarczająco dużo czasu na odpowiedź. Było to 5 krótkich pytań (+ dodatkowe o sobie). Wystarczyło zarezerować ok. pół godziny czasu na odpowiedź. Na tym zamykam dyskusję zachęcając do udziału w niedzielę w wyborach. Oddanie głosu jest najlepszym wyrażeniem opinii. Pozdrawiam.
19-10-2018 17:09:28
JK
Droga Redakcjo. Nie jestem kandydatem, ale mieszkańcem i nie dziwię,że że komitety nie odpowiedziały skoro pytania dostały w środę lub czwartek. Wywiad z Burmistrzem ukazał się dnia 17 października. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę redakcji pytania i odpowiedzi dla Burmistrza musiały zostać przesłane wcześniej, (ponieważ świadczy o tym tekst kandydata, który raczej podlegał autoryzacji zgodnie z prawem prasowym) aniżeli przesłane pytania do Komitetów wyborczych. W trakcie kampanii wyborczej Burmistrz podlega tym samym zasadom co inni, bowiem ma on swój komitet wyborczy i swoich kandydatów.
19-10-2018 15:48:19
REDAKCJA
Wszystkie komitety wyborcze (PiS, Razem Gmina Kostrzyn, Aktywni Razem, Nowe Oblicze Gminy, Marek Kowalski i Samorządne Siekierki) dostały pytania od redakcji:
1. Dlaczego zdecydował się Pan/i kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?
2. Jakie Pana/i zdaniem są najważniejsze problemy Kostrzyna i gminy?
3. Jakie widzi Pan/i pięć najważniejszych spraw do załatwienia w najbliższym czasie do 2024 roku?
4. Jak ocenia Pan/i uruchomioną Kostrzyńską Komunikację Publiczną (KKP)? Co wymaga zmian?
5. Jakie inwestycje powinny być zrealizowane w gminie w nowej kadencji rady gminy?
6. I ostatnie pytanie. Kilka słów o sobie....
Odpowiedź przesłał jedynie KWW Samorządne Siekierki:
Z przykrością informuję, że ze względu na harmonogram prac i obowiązków związanych z przygotowaniem do wyborów samorządowych nie ma możliwości udzielenia przez naszą Kandydatkę, p. Annę Dudzińską odpowiedzi..."
Pytania zostały wysłane w środę i czwartek. Kandydaci mieli czas na odpowiedź, która zajęłaby ok. pół godziny. Jak widać nikt z kandydatów nie chciał się zaprezentować za pośrednictwem portalu InfoKostrzyn.pl. Pozdrawiam.
19-10-2018 13:44:29
Kasia
Ten materiał powinien być płatny zgodnie z Kodeksem Wyborczym! Ciekawe, jak wypadnie sprawozdanie?
19-10-2018 13:24:54
JK
Droga REDAKCJO. Przygotowując materiał prasowy należało jednocześnie rozmawiać z komitetem Burmistrza oraz pozostałymi komitetami wyborczymi. Tu nie zgadzam się na twierdzenia, że Burmistrz jest najważniejszą osobą w gminie, bo najważniejszą osobą jest każdy mieszkaniec naszej gminy. Artykuł powinien być jeden, wtedy każdy mieszkaniec mógłby porównać co inne komitety mają do powiedzenia. Należy też zauważyć, że mamy kampanię wyborczą i wówczas obowiązują inne zasady. Wtedy Burmistrz, też prowadzi kampanię i każdy z komitetów powinien być traktowany równo.
19-10-2018 12:06:16
Nick
Dlatego apeluję o przywiązywanie większej wagi do kwestii zachowania standardów demokratycznych w debacie publicznej. Nie godzi się, aby władze odbierały wszelką krytykę płynącą z ust obywatela jako akt wrogości i personalny atak na burmistrza. Apeluję o zachowanie szacunku wobec osób o innych poglądach, wystrzeganie się zbytniej pewności siebie i przekonania o własnej nieomylności, albowiem „pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną. Lepiej być pokornym z ubogimi, niż dzielić z pyszałkami” (Księga Przypowieści Salomona).
19-10-2018 12:05:57
Nick
Teraz czas na zaprezentowanie przez obóz polityczny obecnego burmistrza własnego POZYTYWNEGO planu wyborczego w oderwaniu od tego, co było „za Iwańskiego”. Nie da się dalej jechać na tym wózku. Wyborcy oczekują czegoś więcej. . Idąc tokiem rozumowania, zaprezentowanym na jednym z wielu zawierających agitację polityczną postów pana burmistrza na facebooku, mieszkańcy mogliby czynić zarzut obecnej ekipie rządzącej gminą z powodu katastrofalnego stanu, w jakim znajduje się Rynek w Kostrzynie. Parafrazując zdanie ze wspomnianego wyżej postu facebookowego – „jak można było doprowadzić ten obiekt do takiej ruiny”? Wszak kadencja 2014-2018 właśnie dobiegła końca, a rewitalizacji rynku – pomimo szumnych zapowiedzi – jak nie było, tak nie ma. Jak sam pan burmistrz widzi, w takiej sytuacji warto zacytować fragment Ewangelii Św. Mateusza: „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?”. I postarać się o więcej obiektywizmu i pokory, których niestety zabrakło panu burmistrzowi przy ocenie działań poprzednich ekip rządzących w Kostrzynie.
19-10-2018 12:05:20
Nick
Taka postawa jest niezrozumiała. Burmistrz powinien docenić fakt, że istnieją osoby, które są żywo zainteresowane losami naszej społeczności lokalnej, oraz zrozumieć, że ich krytycyzm względem pewnych działań władzy nie wynika z ich złej woli, a jedynie z troski o dobro wspólne nas wszystkich. Poprzez mniej lub bardziej zakamuflowane wycieczki osobiste, których dopuszcza się pan burmistrz na swoim prywatnym profilu facebookowym, czyni on ogromną krzywdę debacie publicznej w naszej gminie. Powiem więcej, jako obywatel mam prawo oczekiwać od burmistrza dbałości o wyższe standardy debatowania. W dojrzałych demokracjach bazujących na ideach społeczeństwa obywatelskiego osoby pełniące funkcje publiczne powinny zdawać sobie sprawę, że nie są wszechwiedzące. I że warto jest posłuchać także głosów krytycznych, a nie tylko peanów na swoją cześć bezrefleksyjnie wypisywanych na portalach społecznościowych przez osoby, które cechuje nikła wiedza na temat funkcjonowania samorządu gminnego i ekonomii jako takiej. Jestem zniesmaczona poziomem debaty wyborczej, a raczej jej brakiem. Ze strony KWW NOG padają ciągle oskarżenia pod adresem poprzedniej władzy. Nie tędy droga, panie burmistrzu! Na to był czas w poprzedniej kampanii z 2014 r. Wtedy obecny pan burmistrz miał święte prawo oceniać rządy pana Iwańskiego i jego ekipy, przekonując wyborców do swojej wizji rozwoju gminy.
19-10-2018 12:04:21
Nick
„PYCHA CHODZI PRZED UPADKIEM…” Piszę ten komentarz z powodu mojego ogromnego wzburzenia i sprzeciwu wobec agitacji, jaka sączy się nieustannie od kilku tygodni z konta Gminy Kostrzyn na Facebooku oraz z profilu samego pana burmistrza na tym portalu. . Nikt nie kwestionuje niewątpliwych zasług pana burmistrza dla gminy Kostrzyn. Każdy racjonalny człowiek zauważa pewne pozytywne zmiany choćby w infrastrukturze gminnej, do których powstania doszło w toku obecnej kadencji. . Jednakże niepokoi mnie i wielu mieszkańców gminy sposób, w jaki burmistrz i jego zagorzali sympatycy traktują innych współobywateli i członków społeczności lokalnej, którzy mają „czelność” posiadać odmienny pogląd na sprawy publiczne niż ten lansowany z gabinetu burmistrza bądź jego zastępcy w Urzędzie Miasta. Osoby, które wyrażają swoje zdanie lub choćby cień wątpliwości wobec działań włodarzy gminy np. w temacie polityki budżetowej gminy, zasadności ponoszenia określonych wydatków, konkretnych posunięć w zakresie infrastruktury takiej jak budowa tunelu, zintegrowanego węzła przesiadkowego czy zaciągania kolejnych zobowiązań kredytowych (które – uprzejmie przypominam – spłacane będą z naszych podatków), są publicznie krytykowane i szykanowane w mniej lub bardziej zawoalowany sposób. Rzecz, która jest naturalna w państwach demokratycznych, czyli obywatelska kontrola i ocena poczynań osób pełniących funkcje publiczne, w nas
19-10-2018 11:25:56
REDAKCJA
@Kostrzyniak: Pytania również zostały wysłane do komitetów wyborczych. Dziś ukażą się odpowiedzi od tych komitetów i kandydatów, którzy przesłali odpowiedzi. Mimo wszystko burmistrz jest najważniejszą osobą w gminie tak jak prezydent miasta w Poznaniu. Powtórzę po raz kolejny: gdyby kandydatów było więcej również z innymi byłby przeprowadzony wywiad. Pozdrawiam
18-10-2018 22:14:23
Kostrzyniak
Droga REDAKCJO bezstronność dziennikarska polega na zapytaniu wszystkich komitetów o swój program wyborczy skoro padło pytanie o plany. Tym bardziej że Burmistrz bez Rady nic nie zrobi. Burmistrz to organ wykonawczy. Wystarczy spojrzeć do ustawy o samorządzie gminnym.
18-10-2018 08:18:04
Maria
Witam Zacznę o tego ,że wyrażanie swoich opinii to nie hejt. Mamy demokrację ,która na to pozwala. Jeśli chodzi o artykuł to z pewności nie jest to wywiad o czym świadczy jego końcówka od słów Szymon Mytysek lat 39 i tak dalej. I teraz dziwi mnie fakt braku pytania w wywiadzie o wpisie z 22 września ,gdzie wraz z życzeniami Bożonarodzeniowymi wprost piszę że 21 X będzie pierwszy. czemu nie padło pytanie o transfery z innych ugrupowań do ugrupowania burmistrza, czy tak się zmieniły poglądy czy jest to potrzeba konkretnej kampanii wyborczej. oczywiście należy by się zastanowić , w co ta osoba wierzy i jak usiłuje manipulować mieszkańcami gminy, którzy są im potrzebni tylko do tego aby oddać głos a potem 5 lat kadencji i ludzie zapomną a jak trzeba będzie to znów się zrobi następną zmianę światopoglądową . szkoda również ze w wywiadzie zabrakło pytania o wpis o malinie oraz w naszym rytmie , o otrąbienie wygranej bez głosowania czterech radnych przed terminem i usunięcie wpisu I najważniejsze pytanie , o co lub raczej o kogo toczy się ta walka . Na pewno udało się naszemu burmistrzowi podzielić społeczeństwo i skoda że ciągle w różnych wpisach jest Nasza, nasi , nasze, naszych w tak małej społeczności wystarczyło by MY. 4 lata urzędowania to pytania się mnożą ale może będzie okazja napisać własny artykuł I kończąc głosować nie tylko warto a, ale trzeba ale przed podjęciem de
17-10-2018 22:32:27
Gostek
Tyle jadu ile płynie z Facebooka kadydata na burmistrza nikt w tej gminie dotąd tyle nie wylał.
17-10-2018 17:44:50
Pati
Ma Pan mój głos. Hejterzy są tylko mądrzy na klawiaturze. Obstawiam 89% na tak
17-10-2018 17:38:57
Rambo
Ten jad was zaleje.Jak to jest,że w ludziach tyle goryczy.Opamiętajcie się !
17-10-2018 14:50:42
Henry
JAJ ZABRAKŁO WIEM ,KTO TAK MÓWI ....
17-10-2018 12:36:23
Piotr
A hejtujcie sobie... i tak zdecydują wyborcy w niedzielę przy urnach.
17-10-2018 12:09:21
REDAKCJA
@Jan: Portal jest niezależny, zapewniam, że nie powstał na wybory ani dla żadnego komitetu wyborczego. Polecam lekturę pierwszego artykułu - https://infokostrzyn.pl/?id=2&nr=1. Pozdrawiam.
17-10-2018 11:02:41
Benia
Czyżby? Monia nic się nie dowiedzieliśmy. Konsekwencje zostaną wyciągnięte, czekamy na raport. Kto będzie wyciągał konsekwencje? Urzędujący burmistrz, który za to odpowiada? To brzmi jak groźba.
17-10-2018 10:57:09
MaX
Piotr, napisałem " mocni i kompetentni kandydaci", nie napisałem, z której listy. To Ty sugerujesz coś więcej.
17-10-2018 10:51:37
Monia
Czepiasz sie MaX. Dzięki temu wywiadowi przynajmniej wiemy jakie burmistrz ma plany, co będzie realizowane w najbliższych 5 latach, przynajmniej mamy odpowiedź ws. Kopli. Jakby nie patrząc to jest też urzędujący burmistrz.
17-10-2018 10:10:09
Piotr
MaX czyżbyś był z KWW Razem Gmina Kostrzyn? Oj boli, boli... Matysek i tak będzie dalej rządzić. Mogliście wystawić swojego kandydata... cóż widocznie zabrakło wam jaj.
17-10-2018 09:53:37
REDAKCJA
@MaX: Dlatego po przeczytaniu wywiadu mogą Państwo zagłosować na TAK lub NIE. A wywiady z kandydatami to przecież jest norma w mediach. Celem wywiadu jest właśnie przedstawienie kandydata na burmistrza. Wywiad jest z inicjatywy portalu InfoKostrzyn.pl. Ocenę podejmą sami wyborcy w niedzielę przy urnach. Niestety szkoda, że nie mam możliwości przeprowadzenia wywiadu z innymi kandydatami. Pozdrawiam.
17-10-2018 09:49:52
MaX
To, że jest jeden kandydat nie zmienia faktu, że nadal trwa kampania wyborcza. Wyborcy mogą zagłosować na NIE i kandydat nie uzyska 50 % . Wtedy burmistrza wybierze nowa RADA MIEJSKA, do której zdaje się startują mocni i kompetentni kandydaci. W trakcie kampanii za materiały publikowane z udziałem kandydatów komitety muszą płacić!
17-10-2018 09:00:03
REDAKCJA
@MaX: Nie ma nigdzie oznaczenia "artykuł sponsorowany, reklama". Jest to wywiad z burmistrzem. Gdyby było więcej kandydatów, również z nimi próbowałbym przeprowadzić wywiad, ale dlaczego nie zgłosili się inni kandydaci - odpowiedź na to pytanie znają tylko komitety wyborcze. Pozdrawiam
17-10-2018 08:58:12
MaX
Panie Redaktorze, czy to jest artykuł sponsorowany? Czy to jest Pana darowizna na rzecz KWW Nowe Oblicze Gniny?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

sie

do 15-08-2022
Gułtowy
Qultowe Gułtowy

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

26

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

10

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: