Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyńska komunikacja będzie kosztować ponad 2,5 mln zł. Pobiedziskie autobusy zatrzymają się w Sannikach i Jagodnie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyńska komunikacja będzie kosztować ponad 2,5 mln zł. Pobiedziskie autobusy zatrzymają się w Sannikach i Jagodnie
10-01-2024 07:00   Janusz Ludwiczak
Blisko 2,6 mln zł w 2024 roku kosztować będzie funkcjonowanie Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Według założeń autobusy przejadą w tym roku 310 tysięcy kilometrów. Ponadto w ramach porozumienia pomiędzy gminami Pobiedziska i Kostrzyn autobusy linii nr 476 będą w końcu zatrzymywać się w Sannikach, a mieszkańcy Jagodna będą mieli nowe połączenie do Pobiedzisk.

Podczas grudniowej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

– Zgodnie z kalkulacją Zakładu Komunalnego proponujemy ustalenie stawki jednostkowej dotacji przedmiotowej do jednego wozokilometra w lokalnych przewozach pasażerskich realizowanych przez naszego operatora, którym jest Zakład Komunalny w wysokości 8 złotych i 39 groszy – wyjaśnia Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Łącznie na funkcjonowanie Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP) gmina przeznaczy ponad 2,5 mln zł (2 599 515 zł). W roku ubiegłym było o blisko 163 tys. zł mniej (2 436 568 zł).

– Zgodnie z założoną kalkulacją obejmuje to wynagrodzenie pracowników w kwocie 1 mln 100 tys. zł, dodatkowego rocznego wynagrodzenia przysługującego pracownikom samorządowym w kwocie 71 tys. zł. Zakup paliwa to koszt 650 tysięcy złotych. Zakup materiałów, wyposażenia i dbanie o infrastrukturę – 131 tys. zł. Do tego pozostałe czynniki tak jak szkolenia pracowników, zakup usług zdrowotnych, opłat telekomunikacyjnych. Łącznie przeznaczymy w 2024 r. na funkcjonowanie KKP kwotę 2 599 515 zł – zaznacza burmistrz Szymon Matysek.

Z kolei kostrzyńskiej autobusy w tym roku mają przejechać 310 tysięcy kilometrów (na 2023 r. prognozowano 295 700 km).

Ponadto 14 grudnia Rada Miejska Gminy Kostrzyn i dwa tygodnie później Rada Miejska Gminy Pobiedziska podjęły uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w zakresie lokalnego transportu publicznego.

– Uchwała umożliwi zatrzymywanie się autobusów linii 476 w miejscowości Sanniki. Ponadto linia 478 wjedzie do naszej gminy. Propozycja jest taka, aby autobus zatrzymywał się w Jagodnie. Będzie to funkcjonować podobnie jak w Węgierskim, gdzie jest wymiana ze średzką komunikacją – tłumaczył burmistrz Szymon Matysek.

Już w kwietniu 2019 roku pisaliśmy, że cęść mieszkańców Sannik chciałaby korzystać z autobusu linii 476, którym można dojechać do Pobiedzisk. Mimo, iż autobus przejeżdża przez tą miejscowość, to nie może zatrzymać się na przystanku. Więcej o tym w artykule: Przez Sanniki jeździ autobus do Pobiedzisk, jednak mieszkańcy nie mogą z niego korzystać.

W końcu będzie to możliwe po podpisaniu porozumienia pomiędzy gminami. Zgodnie z nim autobus linii nr 476 jadąc z Pobiedzisk będzie zatrzymywał się na przystanku w Sannikach oraz w Chorzałkach, zaś połączenia linii nr 478 wydłużone zostaną z Promna do Jagodna.

Koszty funkcjonowania połączeń w wysokości 12 600 zł rocznie pokryje gmina Kostrzyn. Pasażerowie podobnie jak KKP będą mogli bezpłatnie podróżować pobiedziskimi autobusami.

– Obecnie budujemy osiem nowych dróg na terenie gminy. Będzie rozszerzać naszą komunikację, która będzie wjeżdżała także do Stęszewka. Chcemy by mieszkańcy przesiadali się do komunikacji, ale musi być ona dla nich dostępna. A mamy już podpisaną umowę z gminą Łubowo. Mieszkańcy Wierzyc chętnie korzystają z autobusów i dojeżdżają do Pobiedzisk, przyjeżdżają na zakupy czy uczestniczą w wydarzeniach – powiedział nam Ireneusz Antkowiak, burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
13

cze

17:00
SOKOLNIKI Klonowskie, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Klony

19:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Gwiazdowo

14

cze

18:30
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Hetman Orchowo
- zakończenie sezonu

15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: