Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyńska komunikacja będzie bezpłatna aż do końca sierpnia 2024 r. - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyńska komunikacja będzie bezpłatna aż do końca sierpnia 2024 r.
13-10-2021 09:00   Janusz Ludwiczak
Przejazd autobusami linii nr 460, 461, 462, 463, 464 i 465 będzie nadal bezpłatny.

Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o przedłużeniu bezpłatnego korzystania z gminnych przewozów pasażerskich aż do 31 sierpnia 2024 roku.

– To jest kontynuacja naszej polityki związanej z transportem publicznym na terenie naszej gminy. Nie widzimy potrzeby, aby wprowadzać opłaty związane z korzystaniem. Prowadzone są co jakiś czas regularne statystyki. Przyglądamy się kosztom, które wynoszą 1 mln 600 tys. zł. W tym roku będą oszczędności, przede wszystkim w zużyciu paliwa, gdyż autobusy są tankowane w Kostrzynie, nie muszą już dojeżdżać do stacji CNG w Komornikach. Są tu duże oszczędności – mówił podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Jak dodał burmistrz nawiązane będzie porozumienie z gminą Kórnik dotyczące wynajmu autobusu.

– Wcześniej wynajmowaliśmy autobus od firmy z gm. Nekla, który służył jako rezerwowy. Autobus od przedsiębiorstwa Kombus będzie w gotowości – będzie to koszt ponad 100 tys. zł. Nie ukrywam, że nie chcielibyśmy ograniczać środków na komunikację, ale też o dalszym jej rozwijaniu. Czas najwyższy aby podyskutować o dokupieniu 5 autobusu, który byłby uzupełnieniem. Największy problem mamy z trasą Gułtowy – Brzeźno – linia ta obsługuje 2 szkoły, do tego jest pociąg. Udaje się to spiąć, ale kosztem dowozów do pociągów. Piąty autobus całkowicie wypełniłby nasze potrzeby – dodał burmistrz Szymon Matysek.

Radny Szymon Nadolny zaznaczył, że również mieszkańcy Iwna skarżą się na rozkład linii nr 460.

– Mieszkańcy Iwna nie mogą zdążyć na pociągi – wskazywał radny Szymon Nadolny.

– Możemy o tym podyskutować na komisji, ale ułożenie rozkładu jest ciężkie. Mamy sztywne godziny – 8:00 szkoła. Od godz. 7 powinniśmy jeździć tylko w dowożeniu dzieci do szkół. Bardzo częste są zmiany w rozkładach pociągów. Nie jesteśmy w stanie zmieniać rozkładu autobusów co tydzień. Nie chcemy też, by dzieciaki czekały godzinę w świetlicy, by odwiózł je autobus.
Mieszkańcy wypominają nam, z resztą słusznie, że my kupowaliśmy te autobusy po to, by dowozić do węzłów przesiadkowych i do kolei
– stwierdził burmistrz.

– Polecam swój raport o linii 464, który przygotowałem dwa lata temu. Od tego czasu nie wiele się zmieniło – zaznaczył radny Marek Kowalski.

– Mam ten raport w swoim biurku, często do niego sięgam – odpowiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Pesymistycznie do zakupu kolejnego autobusu jest przewodniczący rady gminy.

– Ten piąty autobus nie do końca rozwiąże problem. Nie da się wszystkim dogodzić i tak tego rozkładu dopasować, by wszystkim pasowało. Są szkoły, pociągi, każdy ma inne priorytety. Dalej będą wnioski, żeby wprowadzać korekty rozkładów – uważa Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Padały zarzuty, że Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP) wozi powietrze, że jest zbyt droga. Ludzie przekonali się do komunikacji publicznej. Korzystają coraz bardziej, problemy wychodzą na zebraniach wiejskich. Mieszkańcy korzystają z KKP – podsumował wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Za przedłużeniem bezpłatnej komunikacji było 11 radnych. Od głosu wstrzymała się jedynie radna Anna Dudzińska.


R E K L A M A

Komentarze (8)

18-10-2021 12:54:31
kaśka
Pomysł z komunikacją był dobry, ale wykonanie... Panowie burmistrzowie - to nie mogą być autobusy tylko dla uczniów szkół. Panie burmistrzu - tak, co to za problem, że dzieciaki posiedzą trochę dłużej w świetlicy. Autobusy powinny dowozić przede wszystkim do pociągów i węzłów przesiadkowych. Projekt realizowany został z funduszy Unii Europejskich. Wszystko idzie dobrze rozplanować, tylko trzeba siąść i dobrze przeanalizować. Może konieczne są zmiany tras, może warto rozplanować rozkłady od nowa. Może to przecież zrobić też program komputerowy jeśli pan Olejniczak ma z tym problem.
18-10-2021 12:10:05
Mieszkaniec
Przed KKP dowóz dzieci do szkół kosztował jedną czwartą obecnych wydatków. Czyli po wprowadzeniu KKP płacimy z naszych podatków cztery razy więcej za to samo, bo dowozu do dworców, by zdążyć na pociąg, nie ma. Po za tym, na stronie Urzędu Gminy w Kostrzynie NIE ma Rozkładu Jazdy KKP. Są jakieś Kolorowanki i inne nieprzydatne sprawy. A radni na Komisji niech się zajmą tym, dlaczego trasa dowozu do szkoły w Brzeźnie i Gułtowach jest tak ustawiona. Czy nie może być odwrotnie, by pasowało na pociąg?
15-10-2021 11:20:01
pasażer
@Hmmm: Po 1) jest pociąg. Po 2) By takie połączenie mogło funkcjonować potrzebne jest porozumienie międzygminne ze Swarzędzem i Poznaniem
15-10-2021 11:18:10
pasażer
@Powietrzobus. @Kupka: Jechaliście kiedyś może autobusem 460? To polecam przejechać się zwłaszcza rano, a potem piszcie o powietrzu
15-10-2021 09:22:38
Kupka
Przewóz powietrza!!!! Poprawcie stan dróg i chodniki
13-10-2021 18:38:04
Z Drzązgowa
Swego czasu, czyli w momencie uruchomienia KKP, byłam bardzo zadowolona... Niestety od tego czasu wiele się zmieniło. Linia 464 przez wiele miesięcy była linią szkolną, a nie o to chodzi, jeśli mówimy o komunikacji miejskiej prawda? Od 11.10.21 częściowo synchronizacja z PKP się poprawiła. Niestety nie rozumiem dlaczego dzieci nie mogą poczekać na świetlicy chwilę przed, czy po zakończeniu lekcji. W Poznaniu np. (i nie tylko) nikt nie ustawia rozkładu jazdy pod szkoły, komunikacja miejska powinna służyć wszystkim. Jeśli tak się nie dzieje, to nie jest to tym, czym się zwie. Wcześniej dzieci czekały na tzw. "gimbusy" i nie było problemu. Teraz autobus dostosowany do każdej lekcji a każdy, kto skończył szkołę podstawową idzie pieszo...
13-10-2021 14:56:18
Hmm
A może jakiś autobus, który wreszcie dojeżdżałby powiedzmy chociaż do Śródki w Poznaniu? PKP to jedno, ale alternatywa w postaci autobusu byłaby super, szczególnie teraz przy tym chorym obłożeniu, gdzie ludzi na dworcu ogrom, a przyjeżdża aż 1 skład KW!
13-10-2021 13:41:37
Powietrzobus
Autobusy mają szyby i każdy może ocenić obłożenie oraz wyciągnąć wnioski.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: