Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pomimo dotacji z Polskiego Ładu parafia Czerlejnie organizuje zbiórkę na remont dachu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pomimo dotacji z Polskiego Ładu parafia Czerlejnie organizuje zbiórkę na remont dachu
03-08-2023 06:30   Janusz Ludwiczak
Parafia NMP Wniebowziętej w Czerlejnie jest jedną z czterech, która otrzymała dotację na remont dachu kościoła. Pomimo to proboszcz postanowił zorganizować jeszcze zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Wylicytować można m.in. obiad z duchownym, drewniany magnes na lodówkę za jedyne 100 złotych czy nabyć cegiełkę w postaci zamieszczenia logo firmy na… stronie internetowej parafii.

Jak już informowaliśmy gmina Kostrzyn pozyskała blisko 1,3 mln zł dofinansowania na renowację trzech drewnianych kościołów:
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kostrzynie – naprawa więźby dachowej kościoła oraz zabytkowej dzwonnicy wraz z pokryciem jej gontem;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Wniebowziętej w Czerlejnie – renowacja dachu kościoła;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza w Gułtowach – renowacja drewnianej zabytkowej części kościoła – wieży;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich – renowacja XVIII polichromii nawy głównej – etap I.

Inwestycja ma kosztować ponad 1,3 mln zł (1 321 400 zł), z czego 98% tej kwoty pochodzi z dofinansowania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (1 295 000 zł z budżetu państwa). Pozostałą kwotę (26 400 zł) dołoży gmina w ramach środków przeznaczonych na ochronę zabytków.

Mimo to zbiórkę funduszy na remont dachu na charytatywnym portalu zrzutka.pl postanowiła zorganizować parafia w Czerlejnie, chcąc uzbierać 155 tysięcy złotych.

W ramach aukcji można również kupić oprowadzanie po kościele wraz z obiadem u proboszcza za jedyne 700 złotych czy drewniany magnes na lodówkę za 100 zł. Są również dostępne: komplet 4 drewnianych podkładek pod kubek za 250 złotych, przejazd bryczką z Czerlejna do Węgierskiego z kawą lub herbatą za 1000 zł czy logo firmowe na stronie parafii (1000 zł).

Dlaczego parafia postanowiła zorganizować zbiórkę na remont dachu skoro otrzymała już dotację z Polskiego Ładu?

– Dotacja z Polskiego Ładu pokrywa tylko połowę inwestycji – odpowiada krótko w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl ks. Tomasz Kozica, proboszcz Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

Tymczasem jak czytamy na stronie zbiórki remont dachu został wyceniony na 700 tys. zł.

"Niestety przed rokiem, podczas kontroli konserwatorskiej okazało się, że stan pokrycia dachowego jest w stanie bardzo kiepskim i należy je czym prędzej wymienić, aby nie doszło do uszkodzenia cennego zabytku z zewnątrz jak i wewnątrz. Podjęliśmy prace nad przygotowaniem projektu budowlanego i wystąpiliśmy o stosowne pozwolenia. Wszystko co potrzebne aby ruszyć z pracami mamy.
Brakuje niestety środków. Całość remontu dachu wyceniona została na 700 tys. złotych. Dlatego prace będą podzielone na etapy. Pierwszy z nich obejmie wymianę dachu nawy głównej. To koszt 300 tys. złotych. Otrzymaliśmy dofinansowanie od Powiatowego Konserwatora Zabytków w kwocie 145 tys. złotych, więc potrzeba jeszcze 155 tys. złotych. Niestety z innych źródeł, do których składaliśmy wnioski, dofinansowania nie przyznano"
– czytamy na stronie zrzutka.pl.

Na razie nie wiadomo czy inne parafie również będą prowadzić zbiórki pieniężne na zrealizowanie inwestycji, która i tak otrzymała już dotację.

Dodajmy, że ks. Tomasz Kozica z początkiem lipca miał zostać proboszczem parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach. Ten jednak postanowił postawić się i odrzucić dekret arcybiskupa, o czym więcej pisaliśmy na początku maja w artykule: Ks. Tomasz Kozica zostanie w Czerlejnie – anulowano dekret.


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: