Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ks. Tomasz Kozica zostanie w Czerlejnie – anulowano dekret - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ks. Tomasz Kozica zostanie w Czerlejnie – anulowano dekret
06-05-2023 15:42   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym tygodniu pojawił się dekret arcybiskupa Stanisława Gądeckiego informujący o tym, że z dniem 1 sierpnia ks. Tomasz Kozica zostanie mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach. Okazuje się jednak, że dekret został cofnięty… na prośbę proboszcza. Ks. Tomasz Kozica pozostanie w Czerlejnie.

W ubiegłym tygodniu Archidiecezja Poznańska poinformowała o zmianach personalnych, wśród których był dekret o przeniesieniu ks. Tomasza Kozicy:
ks. mgr Tomasz Kozica – dotychczasowy proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Czerlejnie – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach – 1.08.2023"

Okazuje się, że ks. Tomasz Kozica pozostanie jednak w Czerlejnie.

– Tak zostaję w Czerlejnie. Nie chcę jednak komentować tej sprawy. Jest sytuacja jaka jest i niech to na razie wystarczy – powiedział krótko w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl ks. Tomasz Kozica, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

Dlaczego w ogóle pojawił się dekret i dlaczego ks. Tomasz Kozica miał zostać przeniesiony do Komornik, skoro posługę w Czerlejnie pełni od niespełna czterech lat?

– Dekret został cofnięty na prośbę proboszcza, który wcześniej zgodził się na nową parafię, a następnie prosił o anulowanie dekretu. Takie sytuacje się zdarzają, podobnie, jak zdarzają się sytuacje, że ktoś odmówi przyjęcia zmiany na urzędzie proboszcza. Nie ma żadnych norm dotyczących czasu pełnienia posługi proboszcza w danej parafii – wszystko zależy od aktualnej sytuacji duszpasterskiej w diecezji, a kapłani sami decydują się na to, że pozostają do dyspozycji biskupa. Były proboszcz w Komornikach, na przykład, był jedynie dwa lata proboszczem, i też parafianie bardzo żałują tej decyzji. Warto jednak podkreślić, że te zmiany nie mają charakteru „zmian dla zmiany”, ale wynikają z przekonania, że takie są aktualne potrzeby wiernych w archidiecezji. Sami zaś parafianie powinni pamiętać, że każdy kapłan – nie tylko ten, do którego się przyzwyczaili – jest posłany, aby głosić im Ewangelię – tłumaczy nam ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Ks. Tomasz Kozica jest proboszczem Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie od sierpnia 2019 roku. Zastąpił on byłego już kapłana, Sławomira Andreé, o którym było głośno, gdy w Internecie pojawiło się 20-minutowe nagranie, gdy ówczesny proboszcz w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną. W trakcie rozmowy kapłan nie tylko ujawniał swoje preferencje seksualne, ale również chciał zdobyć narkotyki. Więcej na ten temat w artykule: Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki.

Kuria odsunęła ówczesnego kapłana, po czym skierowała go do posługi w Parafii Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej na poznańskim Łazarzu, gdzie proboszczem jest archidiecezjalny egzorcysta. Duchowny nie uszanował decyzji arcybiskupa, a kilka tygodni później porzucił sutannę i stan kapłański.

W ostatnim czasie było kilka zmian duszpasterskich w dekanacie kostrzyńskim. W listopadzie ubiegłego roku arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował o przeniesieniu ks. Marcina Jałoszyńskiego, ówczesnego proboszcza Parafii św. Kazimierza w Gułtowach do parafii św. Marcina w Wilkowicach w gminie Lipno w powiecie leszczyńskim. Nowym proboszczem został ks. mgr Jerzy Szymczak, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Środzie Wlkp. (kolegiaty).

Z kolei w czerwcu ks. Paweł Szkoda, wikariusz kostrzyńskiej fary został przeniesiony do Zbąszynia. Zastąpił go ks. Szymon Kosmala, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu.


R E K L A M A

Komentarze (7)

08-05-2023 16:10:26
Na Księżyc
A tu się zgadzam w pełni
08-05-2023 14:00:06
@Na Księżyc
Próbuj... Pomyśl też od razu o politykach i jeszcze kilku innych grupach nierobów :)
08-05-2023 07:20:20
Na Księżyc
A może by tak usunąć na stałe tych watykańskich nierobów i handlarzy bajek?Pomyślcie o tym, zachęcam...
07-05-2023 11:40:28
Mieszkaniec
W Kostrzynie zmiana była by jak najbardziej wskazana.Obecny proboszcz jest osobą wyjątkowo obłudną.Przez ten krótki okres zraził do siebie wiele osób. Parafianie poznali się co jest dla niego najważniejsze.Na pewno nie dobro parafii.
07-05-2023 08:35:00
Helena
Cudowna wiadomość! Bogu niech będą dzięki! Księże Tomaszu, błogosławionych chwil na dalszej drodze w Czerlejnie! Moi drodzy, jest tyle miejsc, gdzie potrzebna jest zmiana? Kiedy ta zmiana w parafii w Kostrzynie z 2001 roku (jak źle, to poprawcie )
06-05-2023 19:17:22
Mieszkaniec Czerlejnka.
Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich i fajne że ksiądz zostaje bo tu bym nie chciał Sławomira Andreé gej bo za dużo w naszej wsi się dzieję, i prosił bym starszych ludzi o szacunek trochę a nie że myślą jak za czasów starej daty, bo my młodzi ludzie potrzebujemy sumie takiego księdza który nawet ławek płatnych nie robi bo już by do kościoła nie chodzili.
06-05-2023 16:13:50
Ździsława
Cudowna wiadomość. Ksiądz Tomasz jest kapłanem który da się tak po prostu lubić. Świetny kontakt z wiernymi. Naprawdę świetna nowina.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: