Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ks. Tomasz Kozica zostanie w Czerlejnie – anulowano dekret - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ks. Tomasz Kozica zostanie w Czerlejnie – anulowano dekret
06-05-2023 15:42   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym tygodniu pojawił się dekret arcybiskupa Stanisława Gądeckiego informujący o tym, że z dniem 1 sierpnia ks. Tomasz Kozica zostanie mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach. Okazuje się jednak, że dekret został cofnięty… na prośbę proboszcza. Ks. Tomasz Kozica pozostanie w Czerlejnie.

W ubiegłym tygodniu Archidiecezja Poznańska poinformowała o zmianach personalnych, wśród których był dekret o przeniesieniu ks. Tomasza Kozicy:
ks. mgr Tomasz Kozica – dotychczasowy proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Czerlejnie – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach – 1.08.2023"

Okazuje się, że ks. Tomasz Kozica pozostanie jednak w Czerlejnie.

– Tak zostaję w Czerlejnie. Nie chcę jednak komentować tej sprawy. Jest sytuacja jaka jest i niech to na razie wystarczy – powiedział krótko w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl ks. Tomasz Kozica, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

Dlaczego w ogóle pojawił się dekret i dlaczego ks. Tomasz Kozica miał zostać przeniesiony do Komornik, skoro posługę w Czerlejnie pełni od niespełna czterech lat?

– Dekret został cofnięty na prośbę proboszcza, który wcześniej zgodził się na nową parafię, a następnie prosił o anulowanie dekretu. Takie sytuacje się zdarzają, podobnie, jak zdarzają się sytuacje, że ktoś odmówi przyjęcia zmiany na urzędzie proboszcza. Nie ma żadnych norm dotyczących czasu pełnienia posługi proboszcza w danej parafii – wszystko zależy od aktualnej sytuacji duszpasterskiej w diecezji, a kapłani sami decydują się na to, że pozostają do dyspozycji biskupa. Były proboszcz w Komornikach, na przykład, był jedynie dwa lata proboszczem, i też parafianie bardzo żałują tej decyzji. Warto jednak podkreślić, że te zmiany nie mają charakteru „zmian dla zmiany”, ale wynikają z przekonania, że takie są aktualne potrzeby wiernych w archidiecezji. Sami zaś parafianie powinni pamiętać, że każdy kapłan – nie tylko ten, do którego się przyzwyczaili – jest posłany, aby głosić im Ewangelię – tłumaczy nam ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Ks. Tomasz Kozica jest proboszczem Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie od sierpnia 2019 roku. Zastąpił on byłego już kapłana, Sławomira Andreé, o którym było głośno, gdy w Internecie pojawiło się 20-minutowe nagranie, gdy ówczesny proboszcz w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną. W trakcie rozmowy kapłan nie tylko ujawniał swoje preferencje seksualne, ale również chciał zdobyć narkotyki. Więcej na ten temat w artykule: Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki.

Kuria odsunęła ówczesnego kapłana, po czym skierowała go do posługi w Parafii Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej na poznańskim Łazarzu, gdzie proboszczem jest archidiecezjalny egzorcysta. Duchowny nie uszanował decyzji arcybiskupa, a kilka tygodni później porzucił sutannę i stan kapłański.

W ostatnim czasie było kilka zmian duszpasterskich w dekanacie kostrzyńskim. W listopadzie ubiegłego roku arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował o przeniesieniu ks. Marcina Jałoszyńskiego, ówczesnego proboszcza Parafii św. Kazimierza w Gułtowach do parafii św. Marcina w Wilkowicach w gminie Lipno w powiecie leszczyńskim. Nowym proboszczem został ks. mgr Jerzy Szymczak, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Środzie Wlkp. (kolegiaty).

Z kolei w czerwcu ks. Paweł Szkoda, wikariusz kostrzyńskiej fary został przeniesiony do Zbąszynia. Zastąpił go ks. Szymon Kosmala, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu.


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: