Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Drewniane kościoły w Czerlejnie, Gułtowach i Siekierkach zostaną wyremontowane - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Drewniane kościoły w Czerlejnie, Gułtowach i Siekierkach zostaną wyremontowane
14-07-2023 21:37   Janusz Ludwiczak
Gmina pozyskała blisko 1,3 mln zł dofinansowania na renowację drewnianych kościołów.

O tym, że gmina chce pozyskać środki na remonty kościołów informowaliśmy już w styczniu.

– Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem kultury ogłosił konkurs w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, który brzmi "Polski Ład dla kultury", który będzie realizowany przez środki z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jesteśmy po rozmowach z proboszczami i konserwatorem zabytków. Chcielibyśmy złożyć jeden wniosek na ok. 2,5-3 mln zł. Będzie on obejmował potrzebne działania inwestycyjne na obiektach kościelnych, które są w ewidencji zabytków. Możemy uzyskać 98% dofinansowania
– mówił podczas styczniowej sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Wątpliwości miał jednak radny Piotr Hojeński.

– Na jakiej podstawie ten program funkcjonuje? To są majątki należące do zupełnie innej organizacji niż samorząd, my nie mamy w tym żadnych udziałów. Tak samo o dotację mogłaby ubiegać się osoba, mająca budynek w rejonie Rynku – pytał wówczas radny Piotr Hojeński.

W piątek kostrzyński ratusz poinformował, że gmina otrzyma dofinansowanie na remont trzech kościołów drewnianych.

– Premier Mateusz Morawiecki i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zatwierdzili listę projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Gmina Kostrzyn otrzymała dofinansowanie na realizację zadania „Renowacja zabytków sakralnych w gminie Kostrzyn, w tym trzech kościołów drewnianych”.
Mając na względzie, że kościoły drewniane, wszystkie pochodzące z XVIII wieku, są jednymi z najcenniejszych zabytków na terenie gminy Kostrzyn, Urząd Miejski w Kostrzynie w ramach naboru złożył wniosek, który obejmuje następujące prace renowacyjne:
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kostrzynie – naprawa więźby dachowej kościoła oraz zabytkowej dzwonnicy wraz z pokryciem jej gontem;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Wniebowziętej w Czerlejnie – renowacja dachu kościoła;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza w Gułtowach – renowacja drewnianej zabytkowej części kościoła – wieży;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich – renowacja XVIII polichromii nawy głównej – etap I
– informuje Urząd Miejski w Kostrzynie.

Inwestycja ma kosztować ponad 1,3 mln zł (1 321 400 zł), z czego 98% tej kwoty pochodzi z dofinansowania ze środków państwa (w kwocie 1 295 000 zł). Pozostałą kwotę (26 400 zł) dołoży gmina w ramach środków przeznaczonych na ochronę zabytków.

– Podziękowania dla proboszczów parafii – ks. Dziekana Ireneusza Rachwalskiego, ks. Tomasza Kozicy, Ks. Jerzego Szymczaka i ks. Wojciecha Waszkiela za merytoryczną współpracę w zakresie związanym z opracowaniem wniosku o dofinansowania. Podziękowania dla Pana Posła Bartłomieja Wróblewskiego za zaangażowanie i wsparcie dla projektu renowacji zabytków. Wniosek wpisuje się w prowadzoną od lat przez kostrzyński samorząd ideę kultywowania i promowania "Szlaku drewnianych kościołów w gminie Kostrzyn" – podsumowuje burmistrz Szymon Matysek.

Wszystkie prace konserwatorskie powinny zakończyć się do końca 2025 roku.


Komentarze (18)

17-07-2023 12:46:52
@max
Cała opozycja - mówię o tej bandzie złodziei i nieudaczników! Oby rudy i spółka poszli w końcu już na śmietnik historii i nie niszczyli dalej Polski.
17-07-2023 06:22:29
Jasiu
Przecież do kościoła właściwie każda partia się wdzięczy aby wspierał ich w praniu mózgów wyborców. Im bardziej polityka uzależniona od tego prania tym więcej pieniędzy podatników kościół dostaje. Jak spojrzeć dokładnie w życiorysy co kto robił, to niestety ale czystych nie ma. Suweren potem płaci za te teatrzyki, pieniądze się drukuje, jest inflacja (od ostatnich wyborów jak mówił premier ponad 40%) i o nią obywatel jest realnie biedniejszy. My i kolejne pokolenia będziemy to spłacać. Nie ma nic za darmo. Pusty pieniądz będzie trzeba pokryć. W Polsce dzień wolności podatkowej jest w połowie roku. Państwo zabiera połowę zarobków pracującym. To fakt i to smutny fakt a głupi tego nie widzą, cieszą się z rozdawnictwa (łatwo rozdawać nie swoje kreując gigantyczny deficyt) dają sobie mózgi prać a kościół jest mądry i na tym korzysta. Brawo kościół. Głupich nie ma co żałować. Szkoda tylko, że wszyscy pracujący za to zapłacą.
16-07-2023 23:50:39
max
Rządzący - mówisz o tej bandzie złodziei i nieudaczników? Oby Kaczyński poszedł w końcu już na śmietnik historii i nie niszczył dalej Polski
16-07-2023 23:33:26
@max
Lepsza ręka podana Rządzącym i wymierne zyski niż obrażalskie fochy z opozycją w tle :) Oby rudy poszedł na śmietnik historii i już nigdy nie niszczył Polski!
16-07-2023 22:17:15
max
@AntyOpozycja: Jasne, niech podaje ręce PISiorom... ale skończy się, żadna władza nie trwa wiecznie...
16-07-2023 22:10:16
AntyOpozycja
Oby Burmistrz Szymon nie musiał ściskać dłoni rudego, który będzie pytał, gdzie są pieniądze zakopane...
16-07-2023 21:55:20
Wyborca
I o to chodzi w gminie! Brać kasę po uściśnięciu dłoni :) Nie zwracać uwagi na opozycję!
16-07-2023 20:41:13
Kasa jest pusta,
więc Szymon będzie ściskał każdą rękę, która sypnie pieniędzmi.
16-07-2023 12:32:27
Normalny
Dobrze, że Szymon nie ściska ręki z tymi, co głosili, że piniendzy nie i nie będzie:)
15-07-2023 20:46:57
Pawlo
2007-2014 "nie ma żadnych programów ani unijnych ani rządowych z których gmina mogłaby ubiegać się o dofinansowanie".
15-07-2023 17:54:57
Sporty
Matysek zaczyna być skręcać w złą stronę,tyle jest kamienic które można by wyremontować za te pieniądze,Mickiewicza i Średzka wygladają ze swoją zabudową jak jakaś wiocha na Podkarpaciu.Pamiętaj Szymon że przed wyborami ten pisowiec przyjedzie sobie z tobą fotę zrobić jak ściskasz mu łapę.Zastanów się po której stronie stoisz
15-07-2023 10:31:58
Pamietamy
"Piniendzy nie ma i nie będzie"
15-07-2023 10:30:53
@kamienice
Mamy w gminie prywatne, zabytkowe kamienice?
15-07-2023 08:54:15
Stef
To może jeśli z publicznych pieniędzy wspieramy kościół to niech księża modlą się mocno aby u nas przestępców i zboczeńców nie było. Jak policja nie może to może ksiądz pomoże.
14-07-2023 22:26:10
kamienice
Szkoda, że właściciele kamienic nie mogą liczyć na żadne dofinansowanie w tej gminie
14-07-2023 22:06:19
mieszkaniec
A dlaczego parafie same nie zabiegały o swój interes. Jeszcze gmina ma ich wspierać? To państwo wyznaniowe jest? Nie ma innych zabytków gminnych, które potrzebowałyby remontu? A Matysek mógłby już sobie darować tą wazelinkę wobec Wróblewskiego....
14-07-2023 22:05:27
Parafianin
Ksiądz Rachwalski to taki bankier że żadne dofinansowanie nie jest mu potrzebne.
14-07-2023 22:01:29
Eustachy
Wspaniała inicjatywa! Pochwałam

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: