Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kościoły zostaną zrewitalizowane z Polskiego Ładu? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kościoły zostaną zrewitalizowane z Polskiego Ładu?
23-01-2023 08:10   Janusz Ludwiczak
Gmina chce złożyć wniosek na działania inwestycje związane z renowacją sześciu kościołów, które miałby zostać sfinansowane z Polskiego Ładu.

O tym, że rząd może dofinansować remonty kościołów informował burmistrz podczas pierwszej w tym roku sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem kultury ogłosił konkurs w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, który brzmi "Polski Ład dla kultury", który będzie realizowany przez środki z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówił podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Gmina chciałaby zabiegać o środki w sześciu kościołach.

– Jesteśmy po rozmowach z proboszczami i konserwatorem zabytków. Chcielibyśmy złożyć jeden wniosek na ok. 2,5-3 mln zł. Będzie on obejmował potrzebne działania inwestycyjne na obiektach kościelnych, które są w ewidencji zabytków. Możemy uzyskać 98% dofinansowania – przekonywał burmistrz.

W ramach inwestycji w kościele w Siekierkach miałaby zostać przeprowadzona rewitalizacja zabytkowych fresków, świątynia w Czerlejnie zyskałaby nowy dach, a kościół w Gułtowach miałby mieć wyremontowaną wieżę. Wśród propozycji jest również wymiana okien w świątyni w Iwnie, remont elewacji kościoła i odwilgocenie murów obiektu w Siedlcu, a także przeprowadzony miałby zostać remont w kostrzyńskiej farze.

Duże wątpliwości miał radny Piotr Hojeński.

– Na jakiej podstawie ten program funkcjonuje? To są majątki należące do zupełnie innej organizacji niż samorząd, my nie mamy w tym żadnych udziałów. Tak samo o dotację mogłaby ubiegać się osoba, mająca budynek w rejonie Rynku – pytał radny Piotr Hojeński.

– Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace – czytał w uzasadnieniu programu burmistrz.

– Mówimy o terminie zabytek czy strefie konserwatorskiej, która dotyczy danego obszaru miasta – dopytał radny Piotr Hojeński.

– W programie jest uregulowane w ten sposób, że to musi być zabytek wpisany do rejestru albo znajdować się w gminnej ewidencji – odpowiedziała Magdalena Rakszewska, skarbnik gminy Kostrzyn.

Podczas pierwszej w tym roku sesji, która odbyła się 11 stycznia kostrzyńscy radni podjęli też kilka uchwał. Pierwsza z nich dotyczyła zmian w budżecie.

– Konieczność zmiany uchwały w budżecie na 2023 rok wynika z faktu, że pod koniec ubiegłego roku wpłynęły na konto urzędu środki na wypłatę dodatków węglowych i dodatków dla gospodarstw domowych, które zostały wypłacone do 13 stycznia – argumentowała skarbnik gminy, Magdalena Rakszewska.

– Wpłynęło 1030 wniosków, wydaliśmy 530 bonów. Mieszkańcy otrzymali 600 ton węgla. Zamówiono 925 ton węgla ekogroszka i orzeszka. Łączna wartość wpływów do budżetu gminy 1 mln 300 tys. zł. Tona węgla kosztuje 1950 złotych, z czego 1500 zł trafia do spółki, pozostałe 450 zł do firm, które zajmują się dystrybucją na terenie gminy – zaznaczył burmistrz.

Rada gminy podjęła też uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dzieci, oraz ustalenia wysokości dodatkowej opłaty za wydłużony wymiar opieki i maksymalnej opłaty za wyżywienie w żłobkach. I tak opłata ta do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia będzie wynosić 143,50 zł, a opłata maksymalna za wyżywienie 16,80 zł, przy czym koszt rodzica to 8,40 zł.

Podjęta została też uchwała w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej przez osoby objęte rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. I tak dla osoby samotnie gospodarującej będzie to 1552 zł (z 1064 zł), a dla osoby w rodzinie – 1200 zł (dotychczas było to 900 zł).

Ponadto radni uchwalili gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla gminy Kostrzyn na lata 2023-2026.

Pod koniec sesji radni zajmowali się skargami na burmistrza gminy oraz dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jedna ze skarg dotyczyła wydatkowania środków finansowych Gminy Kostrzyn dla ojca burmistrza, Kazimierza Matyska który wygłasza prelekcje na wsiach i wygłosił taką prelekcję w Siedlcu.

– Odczytanie tej skargi jest dla mnie żenujące. Zawarto w niej bardzo brzydkie słowa – mówiła Beata Jankowiak, przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

I jak czytamy dalej w uzasadnieniu: "Zgodnie z informacją uzyskaną z Urzędu Miejskiego w Kostrzynie Pan Kazimierz Matysek nie pobierał żadnego wynagrodzenia za wygłoszoną prelekcję w Siedlcu, robiąc to – całkowicie nieodpłatnie".

Wszyscy obecni radni jednogłośnie uznali skargę za bezzasadną.

Ostatnia uchwała dotyczyła skargi na dyrektor OPS-u.

– Dnia 28 listopada 2022 roku do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn wpłynęła skarga Pani G.L. na Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie Panią Marlenę Chłopicka dotycząca rażącego łamania prawa, naruszania prawa, fałszowania dokumentów, kłamania że była u klienta, takiego działania w sprawach Pani G.L. – objaśniała radna Beata Jankowiak.

Okazało się, że skarżąca podobne wnioski kierowała do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu.

Radna Anna Dudzińska pytała czy skarżąca zameldowana jest na terenie gminy Kostrzyn czy zamieszkuje w Poznaniu?

– Pani zameldowana jest w Poznaniu, jednak tutaj liczy się adres stałego pobytu, czyli tam gdzie osoba żyje, odbiera korespondencje, przyjmuje gości i toczy się jej całe życie. Jestem w trakcie ustalania miejsca stałego miejsca pobytu – tłumaczyła Marlena Chłopicka, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie.

– Na jakiej podstawie zostało ustalone prawo do dodatku węglowego na terenie naszej gminy? – pytał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej.

– Na moment ustalania miejsca pobytu pani nie przebywała w miejscowości na terenie gminy Kostrzyn. Było to Poznań. Za każdy razem wszystkie dokumenty wskazywały na centrum życiowe jako miasto Poznań – odpowiedziała Agnieszka Piasecka, sekretarz gminy Kostrzyn.

– Trzeba ustalić dokładne miejsce pobierania świadczeń, bo pani stara się jednocześnie u nas i jednocześnie w Poznaniu. Taka sytuacja miała już miejsce w 2021 r. – dodała Marlena Chłopicka, dyrektor OPS-u.

Radni jednogłośnie uznali skargę za bezzasadną. Za było 13 radnych.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (5)

24-01-2023 17:27:03
@Mati
Jeżeli obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, to może wnioskować o dopłatę do remontu ze specjalnego funduszu. Jeżeli DPS będzie wymagał rewitalizacji, to może się ubiegać o dofinansowanie z właściwego funduszu.
24-01-2023 12:11:36
Rynek
Widać, że radni nie mają nic do powiedzenia. Budzą się tylko podczas sesji, gdy już pozamiatane! Dlaczego nie będą wyremontowane Kamienice na Rynku w Kostrzynie (dachy, fasady, osuszanie ścian)?! - 98% dofinansowania! Od 9 lat dużo szumu i wydawane setki tysięcy z budżetu gminnego na remont Rynku - wyrzucane w błoto, bo nawet projektu nie ma. Teraz kolejna pokazówka na Rynku, kolejne pieniądze z budżetu. A szansa na prawdziwy remont Rynku stracona!
24-01-2023 11:31:03
Piotr
A co wy chcecie od dachu na kościele w Czerlejnie? Dach był cały remontowany i pokryty gontem za czasów najlepszego proboszcza jaki był w Czerlejnie czyli księdza Janusza Nawrota! Pewnie ten obecny znowu liczy ile by z tego wpadło w jego prywatne łapki.
24-01-2023 07:14:39
A dla mnie
żenujące są komentarze podczas sesji radnej Jankowiak. Ma zreferować temat. To jej obowiązek. Poza tym radna Jankowiak nie zna przepisów prawa. Jej komisja to nie jest sąd kapturowy i jak wszystkie komisje pracuje jawnie więc radna Jankowiak ma obowiązek publicznie zawiadamiać o terminach posiedzeń Komisji skarg, wniosków i petycji. A nie robi tego czym łamie prawo
23-01-2023 08:41:02
Mati
Szkoda ze nie zrewitalizują domów dziecka, dps ..no tak dzieci i ludzie się nie liczą, najważniejsze są kościoły jasna ch....... ..

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: