Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 150-letni drewniany wiatrak zostanie odrestaurowany - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ponad 150-letni drewniany wiatrak zostanie odrestaurowany
21-06-2023 01:39   Janusz Ludwiczak
Gmina Kostrzyn otrzymała 300 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont i odrestaurowanie drewnianego wiatraka – tzw. "koźlaka".

Stojący od ponad 150 lat w Czerlejnie stary, drewniany wiatrak został rozebrany w listopadzie 2020 roku. "Koźlak" rozłożony na części został zabezpieczony i ponad 2,5 roku przechowywany jest przy świetlicy wiejskiej w pobliskim Czerlejnku.

W maju 2020 r. gmina zakupiła koźlaka od właścicielki nieruchomości za 6,9 tys. zł brutto.

– Po otrzymaniu zgody Powiatowego Konserwatora Zabytków wiatrak zgodnie z projektem został rozebrany. Wszystkie elementy pochodzącego z drugiej połowy XVIII wieku zabytku zostały zabezpieczone a po odrestaurowaniu stanowić będą podstawę do odtworzenia Wiatraka "Koźlaka". Dokonana została ich pełna inwentaryzacja jak również konserwacja.
Inicjatorem działań podejmowanych przez gminę jest pani Radna Beata Knopkiewicz. Zgodnie z jej wnioskiem Radni w 2020 roku zabezpieczyli środki na opracowanie dokumentacji relokacji i rewitalizacji wiatraka
– informuje Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Kostrzyński samorząd pozyskał właśnie 300 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont i odrestaurowanie drewnianego wiatraka. Kolejne 300 tysięcy złotych dołoży gmina.

– Zgodnie ze złożonym wnioskiem wartość rewitalizacji zabytkowego wiatraka ma wynieść 600 tysięcy złotych. Serdeczne podziękowania dla Pana Posła Bartłomieja Wróblewskiego za wsparcie i pomoc przy podejmowanych przez gminę działaniach związanych z ubieganiem się o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rewitalizację tego pięknego zabytku – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

"Koźlak" docelowo stanie obok kościoła NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.


Znajdujący się w Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa drewniany wiatrak - koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.

– Starsi mieszkańcy wspominają, że "gdy wiatrak chodził, cieszył oko pracujących na polu rolników". Jest to obecnie jedyny wiatrak na terenie gminy Kostrzyn i jeden z niewielu pozostałych na terenie Wielkopolski. Ze względu na walory zabytkowe i emocjonalne, żal byłoby, gdyby zniknął z panoramy naszej wsi. To jej nieodłączny element od wielu, wielu lat – zaznacza Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: