Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozebrano "koźlaka". Zabytkowy, drewniany wiatrak zostanie zrewitalizowany i stanie koło kościoła - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Rozebrano "koźlaka". Zabytkowy, drewniany wiatrak zostanie zrewitalizowany i stanie koło kościoła
23-11-2020 15:57   Janusz Ludwiczak
Stojący od ponad 150 lat stary, drewniany wiatrak został rozebrany. "Koźlak" zostanie docelowo odrestaurowany i będzie pełnił funkcję mini muzeum. Po przeprowadzeniu konserwacji zostanie odbudowany i znajdzie się przy kościele NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

O drewnianym wiatraku w Czerlejnie informowaliśmy już w lipcu zeszłego roku. Znajdujący się niedaleko drogi do Kleszczewa koźlak z 1780 roku ciągle niszczeje i w każdej chwili może się zawalić. Okazuje się, że wiatrak znajduje się na terenie prywatnym i do tej pory nie był wpisany do rejestru zabytków. Właścicielka nieruchomości w zeszłym roku wystąpiła z wnioskiem o rozebranie konstrukcji, gdyż planuje wybudowanie obiektów mieszkalnych, o czym więcej w artykule: Wiatrak w Czerlejnie zostanie rozebrany?

Wiatrak zostanie uratowany. W maju gmina zakupiła właśnie koźlaka od właścicielki nieruchomości za 6,9 tys. zł brutto. Po uzyskaniu zgody Powiatowego Konserwatora Zabytków konstrukcja "Koźlaka" została rozebrana, wszystkie elementy zabezpieczono i planowana jest jego konserwacja.

Po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych "Koźlak" zostanie odbudowany. Drewniany wiatrak ma stanąć obok kościoła NMP Wniebowziętej w Czerlejnie i będzie pełnić funkcję mini muzeum historii rolnictwa.

– W porozumieniu z Powiatowym Konserwatorem Zabytków jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, która obejmuje rozbiórkę obiektu, zmagazynowanie i odtworzenie w innej lokalizacji. Obiekt oprócz waloru historycznego będzie pełnił funkcję edukacyjną. Koszty inwestycji będą znane po sporządzeniu dokumentacji, która została zlecona – tłumaczy Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Gmina zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne na pełną rewitalizację wiatraka.

Niedawno w Pyzdrach (powiat wrzesiński) zakończono przebudowę wiatraka holenderskiego. Inwestycja kosztowała ponad 363 tys. zł i udało się ją zrealizować dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i projektu "Ochrona zabytku i budownictwa tradycyjnego".


Znajdujący się w Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa drewniany wiatrak - koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.

– Starsi mieszkańcy wspominają, że "gdy wiatrak chodził, cieszył oko pracujących na polu rolników". Jest to obecnie jedyny wiatrak na terenie gminy Kostrzyn i jeden z niewielu pozostałych na terenie Wielkopolski. Ze względu na walory zabytkowe i emocjonalne, żal byłoby, gdyby zniknął z panoramy naszej wsi. To jej nieodłączny element od wielu, wielu lat – zaznacza Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.


R E K L A M A

Komentarze (9)

24-11-2020 18:44:13
Racja
Kaśka, atak na Renatę to pudło. Zawsze boicie się lepszych od siebie. W dodatku na jednym tunelu świat się nie kończy. Pewnie byłoby lepiej gdyby został wybudowany w ul. Grunwaldzkiej za pieniądze unijne. w ramach ZIT. I źle się stało, że tyle pieniędzy podatników pójdzie w błoto. Jest naprawdę bardzo wiele do zrobienia w tej gminie.
24-11-2020 17:39:36
Kaśka
@Niezadowolony. Co ma piernik do wiatraka ? Sorry co ma tunel do wiatraka? Renata uspokoj się już. Ty już tego tunelu nie wybudujesz. Z resztą kto by Cię wybrał!!!
24-11-2020 12:50:47
@Tony
i jeszcze to – "W porozumieniu z Powiatowym Konserwatorem Zabytków jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, która obejmuje rozbiórkę obiektu, zmagazynowanie i odtworzenie w innej lokalizacji. Obiekt oprócz waloru historycznego będzie pełnił funkcję edukacyjną. Koszty inwestycji będą znane po sporządzeniu dokumentacji, która została zlecona – tłumaczy Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn. Gmina zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne na pełną rewitalizację wiatraka." 23.11.2020 więc na razie środki pochodzą z budżetu.
24-11-2020 12:42:23
@Tony
tak,tak, PKP też miało sfinansować 100% budowy tunelu ;) A wyszło mniej niż połowa
24-11-2020 12:09:54
TonyMont@n@
do Niezadowolony : jeszcze jedno- środki na renowację wiatraka nie pochodzą z budżetu tylko z unijnych źródeł przeznaczonych na te cele , więc porównywanie tutaj tunelu ma się tu tak jak piernik do...wiatraka :D
24-11-2020 11:50:09
TonyMont@n@
do Niezadowolony : proponuję najpierw zainwestować w słownik języka polskiego i poćwiczyć trochę ortografię i interpunkcję, a zamiast obrażać innych zastanowić się nad sobą. To, że właścicielka chce zarobić-ma do tego pełne prawo. To jej ziemia i jej działki, Tobie nic do tego, ale rozumiem, że zazdrość to taka polska cecha, jak Tobie jest źle to inni powinni mieć jeszcze gorzej :D a od wsadzania do więzienia jest policja i sądy , a nie Ty i proponuję nie wychodzić przed szereg, ostatnio (jak widać po różnego rodzaju manifestacjach ) źle się to kończy ;)
24-11-2020 07:24:29
Niezadowolony
Za ten tunel to burmistrz powinien siedzieć bo przez jego głupi pomysł mieszkańcy gminy mają utrudnione życie bo nie można dojechać normalnie do centrum miasta i trzeba nadrabiać kilometry i tracić czas A można było wybudować dwa wiadukty za cenę tego jednego tunelu którym nie każdy przejedzie bo się nie zmieści. A poza tym jaki sposób myślenia mieli wszyscy którzy chcieli tego tunelu? Przecież na chłopski rozum wiadomo że na bagnie nic się tanio nie wybuduje żeby to było stabilne i wytrzymałe. No ale najważniejsze że gmina wyds kolejną kase na wiatrak który i tak okaże się droższy od kosztorysu,a pani nadenta nauczycielka ma puste pole na działki i jeszcze trochę grosza wpadło i grunty zyskały na wartości,a ciekawe czy gmina weźmie od tej pani kasę za podwyższoną wartość bo powinna zapłacić do gminy.
23-11-2020 20:50:57
Odpowiedz
W celu wypłacenia firmie Begier półtora bańki z kowidowego
23-11-2020 17:50:30
Pytanie
A co z budową dróg dojazdowych do tunelu? Minęło 23 dni listopada, a na zamkniętym odcinku Średzkiej od początku listopada brak prac? W jakim celu Średzka została zamknięta?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: