Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozebrano "koźlaka". Zabytkowy, drewniany wiatrak zostanie zrewitalizowany i stanie koło kościoła - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Rozebrano "koźlaka". Zabytkowy, drewniany wiatrak zostanie zrewitalizowany i stanie koło kościoła
23-11-2020 15:57   Janusz Ludwiczak
Stojący od ponad 150 lat stary, drewniany wiatrak został rozebrany. "Koźlak" zostanie docelowo odrestaurowany i będzie pełnił funkcję mini muzeum. Po przeprowadzeniu konserwacji zostanie odbudowany i znajdzie się przy kościele NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

O drewnianym wiatraku w Czerlejnie informowaliśmy już w lipcu zeszłego roku. Znajdujący się niedaleko drogi do Kleszczewa koźlak z 1780 roku ciągle niszczeje i w każdej chwili może się zawalić. Okazuje się, że wiatrak znajduje się na terenie prywatnym i do tej pory nie był wpisany do rejestru zabytków. Właścicielka nieruchomości w zeszłym roku wystąpiła z wnioskiem o rozebranie konstrukcji, gdyż planuje wybudowanie obiektów mieszkalnych, o czym więcej w artykule: Wiatrak w Czerlejnie zostanie rozebrany?

Wiatrak zostanie uratowany. W maju gmina zakupiła właśnie koźlaka od właścicielki nieruchomości za 6,9 tys. zł brutto. Po uzyskaniu zgody Powiatowego Konserwatora Zabytków konstrukcja "Koźlaka" została rozebrana, wszystkie elementy zabezpieczono i planowana jest jego konserwacja.

Po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych "Koźlak" zostanie odbudowany. Drewniany wiatrak ma stanąć obok kościoła NMP Wniebowziętej w Czerlejnie i będzie pełnić funkcję mini muzeum historii rolnictwa.

– W porozumieniu z Powiatowym Konserwatorem Zabytków jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, która obejmuje rozbiórkę obiektu, zmagazynowanie i odtworzenie w innej lokalizacji. Obiekt oprócz waloru historycznego będzie pełnił funkcję edukacyjną. Koszty inwestycji będą znane po sporządzeniu dokumentacji, która została zlecona – tłumaczy Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Gmina zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne na pełną rewitalizację wiatraka.

Niedawno w Pyzdrach (powiat wrzesiński) zakończono przebudowę wiatraka holenderskiego. Inwestycja kosztowała ponad 363 tys. zł i udało się ją zrealizować dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i projektu "Ochrona zabytku i budownictwa tradycyjnego".


Znajdujący się w Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa drewniany wiatrak - koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.

– Starsi mieszkańcy wspominają, że "gdy wiatrak chodził, cieszył oko pracujących na polu rolników". Jest to obecnie jedyny wiatrak na terenie gminy Kostrzyn i jeden z niewielu pozostałych na terenie Wielkopolski. Ze względu na walory zabytkowe i emocjonalne, żal byłoby, gdyby zniknął z panoramy naszej wsi. To jej nieodłączny element od wielu, wielu lat – zaznacza Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.


Komentarze (9)

24-11-2020 18:44:13
Racja
Kaśka, atak na Renatę to pudło. Zawsze boicie się lepszych od siebie. W dodatku na jednym tunelu świat się nie kończy. Pewnie byłoby lepiej gdyby został wybudowany w ul. Grunwaldzkiej za pieniądze unijne. w ramach ZIT. I źle się stało, że tyle pieniędzy podatników pójdzie w błoto. Jest naprawdę bardzo wiele do zrobienia w tej gminie.
24-11-2020 17:39:36
Kaśka
@Niezadowolony. Co ma piernik do wiatraka ? Sorry co ma tunel do wiatraka? Renata uspokoj się już. Ty już tego tunelu nie wybudujesz. Z resztą kto by Cię wybrał!!!
24-11-2020 12:50:47
@Tony
i jeszcze to – "W porozumieniu z Powiatowym Konserwatorem Zabytków jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, która obejmuje rozbiórkę obiektu, zmagazynowanie i odtworzenie w innej lokalizacji. Obiekt oprócz waloru historycznego będzie pełnił funkcję edukacyjną. Koszty inwestycji będą znane po sporządzeniu dokumentacji, która została zlecona – tłumaczy Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn. Gmina zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne na pełną rewitalizację wiatraka." 23.11.2020 więc na razie środki pochodzą z budżetu.
24-11-2020 12:42:23
@Tony
tak,tak, PKP też miało sfinansować 100% budowy tunelu ;) A wyszło mniej niż połowa
24-11-2020 12:09:54
TonyMont@n@
do Niezadowolony : jeszcze jedno- środki na renowację wiatraka nie pochodzą z budżetu tylko z unijnych źródeł przeznaczonych na te cele , więc porównywanie tutaj tunelu ma się tu tak jak piernik do...wiatraka :D
24-11-2020 11:50:09
TonyMont@n@
do Niezadowolony : proponuję najpierw zainwestować w słownik języka polskiego i poćwiczyć trochę ortografię i interpunkcję, a zamiast obrażać innych zastanowić się nad sobą. To, że właścicielka chce zarobić-ma do tego pełne prawo. To jej ziemia i jej działki, Tobie nic do tego, ale rozumiem, że zazdrość to taka polska cecha, jak Tobie jest źle to inni powinni mieć jeszcze gorzej :D a od wsadzania do więzienia jest policja i sądy , a nie Ty i proponuję nie wychodzić przed szereg, ostatnio (jak widać po różnego rodzaju manifestacjach ) źle się to kończy ;)
24-11-2020 07:24:29
Niezadowolony
Za ten tunel to burmistrz powinien siedzieć bo przez jego głupi pomysł mieszkańcy gminy mają utrudnione życie bo nie można dojechać normalnie do centrum miasta i trzeba nadrabiać kilometry i tracić czas A można było wybudować dwa wiadukty za cenę tego jednego tunelu którym nie każdy przejedzie bo się nie zmieści. A poza tym jaki sposób myślenia mieli wszyscy którzy chcieli tego tunelu? Przecież na chłopski rozum wiadomo że na bagnie nic się tanio nie wybuduje żeby to było stabilne i wytrzymałe. No ale najważniejsze że gmina wyds kolejną kase na wiatrak który i tak okaże się droższy od kosztorysu,a pani nadenta nauczycielka ma puste pole na działki i jeszcze trochę grosza wpadło i grunty zyskały na wartości,a ciekawe czy gmina weźmie od tej pani kasę za podwyższoną wartość bo powinna zapłacić do gminy.
23-11-2020 20:50:57
Odpowiedz
W celu wypłacenia firmie Begier półtora bańki z kowidowego
23-11-2020 17:50:30
Pytanie
A co z budową dróg dojazdowych do tunelu? Minęło 23 dni listopada, a na zamkniętym odcinku Średzkiej od początku listopada brak prac? W jakim celu Średzka została zamknięta?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: