Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kaziuki" w Gułtowach - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Kaziuki" w Gułtowach
08-03-2023 10:01   Janusz Ludwiczak
W sobotę przypadło liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza. Z tej okazji w samo południe w gułtowskim kościele odprawiona została suma odpustowa, której przewodniczył ks. Wojciech Waszkiel, proboszcz Parafii Św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich.

– Święty Kazimierz często na ołtarzach przedstawiany jest jako klęczący nocą przed drzwami kościoła. Nawiązuje to wprost do jego życiorysu. Wiedział właśnie, że to w tabernakulum bije źródło życia. Czy my potrafimy tak jak św. Kazimierz kochać Boga?
Żyjemy w świecie, gdzie słowo miłość jest jednym z najczęściej odmienianych i używanych, a także słowem, które jest najwcześniej nadużywane. Mówimy o miłości między rodzicami a dziećmi, miłości między mężczyzną i kobietą, o miłości bliźniego, mówimy o miłości Boga, miłości przyjaciół, mamy też miłować nieprzyjaciół, ale też mówimy o miłości do ojczyzny, do umiłowanych zawodów czy pracy, a niekiedy o miłości do zwierząt a nawet rzeczy. Nie zawsze określenia te odpowiadają właściwemu pojęciu miłości
– powiedział w trakcie kazania ks. Wojciech Waszkiel, proboszcz Parafii Św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich.

– Św. Kazimierz nie pozostawił żadnego rozważania na temat miłości. Pozostawił natomiast wiele żywych świadectw. Miłość do Boga była jedynym fundamentem jego życia. W oparciu o te miłość kształtował swoje przekonania, swoją postawę jako chrześcijanin i królewicz, jako władca i zarządca. Na takiej miłości opierał wszystkie swoje relacje do drugiego człowieka, bez względu na to czy pochodził z królewskiej rodziny, dworzan, osób szlachetnie urodzin czy jako pierwszy lepszy poddany. Tym co otrzymał w miłości od Boga dzielił się z innymi. Czy potrafimy zatem jak św. Kazimierz kochać Boga?
Kiedy przekreślisz miłość Boga i sprowadzisz wiarę tylko do przykazań, do pobożnych praktyk, obrzędów i zwyczajów to tak naprawdę przekreślisz i podepczesz swoją wiarę, bo bez miłości nie ma wiary
– mówił dalej kaznodzieja.

Niedzielny odpust zakończyła litania do św. Kazimierza i uroczysta procesja dookoła świątyni.

Parafia w Gułtowach powstała w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to pierwszym plebanem gułtowskim był w 1408 r. Klemens. W tym czasie istniał drewniany kościół św. Wita i Doroty. Budowę obecnego kościoła zainicjował w 1737 r. skarbnik średzki, Marcin Skaławski. Inwestycję dokończył i wyposażył Kazimierz Słucki i stąd nadano nowego patrona - św. Kazimierza.

Obecny kościół Św. Kazimierza w Gułtowach został zbudowany z fundacji skarbnika wielkopolskiego Marcina Skaławskiego w latach 1737-1738.

– Pod drugą ławą z prawej strony nawy głównej został pochowany jeden z ówczesnym proboszczów, takie było życzenie kapłana. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, który po pracach konserwatorskich ukazał dwóch dodatkowych patronów - św. Wita i Dorotę, którzy byli patronami parafii przed 1738 r. U stóp Maryi można zobaczyć drewniany kościół, który tak najprawdopodobniej wyglądał niegdyś. Pod kościołem znajduje się krypta rodu Bnińskich, która jest zamurowana i nie ma do niej dostępu – opowiada Michał Łukomski, przewodnik, były prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego im. hrabiego Adolfa Bnińskiego w Gułtowach.

Budowę świątyni dokończył w latach 1750-1760 starosta gniewskowski Kazimierz Słucki. W 1784 r. został powiększony o murowaną kaplicę dla rodziny Bnińskich, a w 1834 r. dobudowano do niego wieżę dzięki wsparciu rodziny Ostrowskich. W 1895 r. świątynia była remontowana. Kościół odnowiony w 1957 r. (polichromia), remontowany w 1984 i 1992 r. oraz na p. XXI w.

Od listopada proboszczem Parafii św. Kazimierza w Gułtowach jest ks. Jerzy Szymczak, który po raz pierwszy pełni posługę proboszcza. Wcześniejszy proboszcz, ks. Marcin Jałoszyński decyzją arcybiskupa Stanisława Gądeckiego został przeniesiony do parafii św. Marcina w Wilkowicach w gminie Lipno w powiecie leszczyńskim. Ks. Marcin Jałoszyński był proboszczem gułtowskiej parafii od połowy 2018 roku, zastępując ks. Edę Jaworskiego.

Okazuje się, że z kościoła do pobliskiego pałacu zbudowanego dla Ignacego Bnińskiego może prowadzić tunel podziemny, jednak jest to prawdopodobnie tylko legenda.

– Pojawiały się pogłoski, że z kościoła do pałacu prowadzi przejście podziemne, jednak jest to wątpliwe ze względu na dużą różnicę terenów. Z resztą zostałoby to odkryte podczas prac archeologicznych. Choć wszystko jest możliwe, gdyż podejrzewano Adolfa Bnińskiego o związki z masonerią – podsumowuje Michał Łukomski.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: