Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gmina wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 16 milionów złotych - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Gmina wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 16 milionów złotych
23-04-2020 07:40   Janusz Ludwiczak
– Emisja obligacji jest dobrym rozwiązaniem. Ich zaletą jest elastyczność, możliwość wydłużenia okresu karencji, czyli momentu od zaciągnięcia zobowiązania do rozpoczęcia spłaty zadłużenia. Gmina ma 5 lat na znalezienie środków na obsługę zobowiązania – wskazuje prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Podczas poniedziałkowej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn zdecydowała o wyemitowaniu obligacji komunalnych na okaziciela o nominale 1 tys. zł na łączną kwotę 16 mln zł w 9 seriach.

– W uchwale budżetowej na 2020 r, którą państwo radni podjęliście 19 grudnia było zapisane, iż 16 milionów złotych będzie pochodzić albo z obligacji albo z zobowiązania kredytowego. Podjęliśmy się próby emisji obligacji komunalnych, które mają na celu pokrycie deficytu budżetowego 2020, związanego z wydatkami majątkowymi, a także spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Obligacje zostaną wykupione z dochodów własnych lub przychodów budżetu gminy Kostrzyn w kolejnych latach. Wykup obligacji nastąpi w latach 2025-2030 – tłumaczył podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Za podjęciem uchwały ws. emisji obligacji było 12 radnych. Od głosu wstrzymała się jedynie radna Anna Dudzińska.

– Jest to konsekwencja mojego głosowania nad uchwałą budżetową w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z założeniami gmina wyemituje obligacje o wartości 16 mln zł, z czego 4,8 mln zł przeznaczone zostanie na spłatę zaciągniętych już kredytów, a 11,2 mln zł ma pokryć deficyt budżetowy związany z zaplanowanymi już inwestycjami. Przypominam, że w 2018 roku Gmina zaciągnęła kredyt na 18 mln zł. Wykup obligacji przypada na lata 2025-2030, czyli już na kolejną kadencję Rady. W obecnej sytuacji nie można też założyć, że to ostatnie zobowiązanie zaciągane w obecnej kadencji. Pamiętajmy, że na rok 2021 przypada m.in. końcowe rozliczenie budowy tunelu z układem drogowym na prawie 20 mln zł – wyjaśnia nam Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn.

A czym są obligacje komunalne i czy ich emisja to dobra decyzja? Oto zapytaliśmy specjalisty – ekonomistkę, prof. dr hab. Sławomirę Kańdułę z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

– Obligacja jest papierem wartościowym, który jest emitowany w częściach - w serii, w których emitent, czyli w tym przypadku gmina Kostrzyn stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, czyli tego podmiotu, który kupi te obligacje i zobowiązuje się wobec niego spełnić określenia świadczenia, czyli wykupu obligacji i do zapłaty odsetek. Obligacja jest jedną z możliwych form zaciągnięcia zobowiązania. Inną taką tradycyjną formą jest kredyt bankowy – różnica jest taka, że może on być udzielony przez konkretny bank. Podmiotami, które mogą wykupić obligacje mogą być banki, w grę wchodzą również otwarte fundusze emerytalne, mogą to być ubezpieczyciele, a nawet obywatele, nie koniecznie tej jednostki terytorialnej, czyli również mieszkańcy innych gmin – wyjaśnia ekonomistka, prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

– Zaletą obligacji jest elastyczność. Gmina może sobie narzucić w jakich okresach chce pozyskiwać środki. W przypadku emisji obligacji mamy możliwość wydłużenia okresu karencji, czyli momentu od zaciągnięcia zobowiązania do rozpoczęcia spłaty. To może być okres 5, 6, a nawet 10 lat. Przesunięcie terminu jest ważne dla gminy, z tego powodu, że ma ona ustawowy obowiązek spełniania tzw. indywidualnego wskaźnika zadłużenia, który jest określony procentowo. Wynika to z ustawy o finansach publicznych. Ta spłata jest opóźniona w czasie. W tym przypadku gmina ma 5 lat znalezienie środków na obsługę zobowiązania – wskazuje prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wiele samorządów decyduje się na emisję obligacji komunalnych. Jest to jednak z prostszych finansowania potrzeb inwestycyjnych gmin, powiatów i województw, takich jak drogi, hale sportowe czy pływalnie.

– W zeszłym roku ponad Ustka, licząca ponad 15 tysięcy mieszkańców zdecydowała się wyemitować obligacje na prawie 24 mln zł. Kolejnym przykładem jest gmina wiejska Podgórzyn z województwa dolnośląskiego, która liczy ok. 8 tysięcy mieszkańców i w tym roku wyemitowała obligacje na kwotę aż 25 mln zł. Sprawdziłam, że również Olsztyn wprowadził na rynek obligacje o wartości 48 mln zł na sfinansowanie inwestycji – zaznacza prof. dr hab. Sławomira Kańduła.

Gmina Kostrzyn wyemituje obligacje komunalne na okaziciela w łącznej liczbie 16 tysięcy sztuk o wartości nominalnej 1 tysiąca złotych, na łączną kwotę 16 milionów złotych. Obligacje wyemitowane zostaną w tym roku w 9 seriach na kwoty od 1 mln do 2,3 mln zł w zależności od numeru serii. Obligacje nie będą zabezpieczone.
Obligacje zostaną wykupione w latach 2025-2030 z dochodów własnych lub przychodów budżetu gminy Kostrzyn, według wartości nominalnej.

– Uważam, że emisja obligacji jest dobrym rozwiązaniem. Gmina pokazuje się jako aktywny samorząd, działająca nowocześnie, jest lepiej postrzegana przez mieszkańców, potencjalnych inwestorów, nie boi się korzystać z takich instrumentów. Sądzę, że oferta będzie skierowana głównie do banków. Nie powinno być problemów ze znalezieniem nabywców. Przez 30 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego nie było jeszcze sytuacji, by któraś z jednostek samorządu nie wykupiła swoich obligacji. Jest to bezpieczne rozwiązanie – podsumowuje ekonomistka, prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


Komentarze (2)

23-04-2020 12:29:31
...
A ty kropek znowu swoje. Oprocentowanie obligacji czy każdego innego kredytu to nie jedyny koszt ich obsługi. Ekonomista to ty po byku...
23-04-2020 08:56:00
.
Ani słowa o oprocentowaniu... Rozumiem, że to nowinka w gminie Kostrzyn, ale to po prostu inna forma zaciągania długu. A w długu najistotniejszy jest koszt jego obsługi - czyli oprocentowanie obligacji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

09:00
GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
XIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn o Puchar Burmistrza
(sala sportowa)

30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: