Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gmina wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 16 milionów złotych - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Gmina wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 16 milionów złotych
23-04-2020 07:40   Janusz Ludwiczak
– Emisja obligacji jest dobrym rozwiązaniem. Ich zaletą jest elastyczność, możliwość wydłużenia okresu karencji, czyli momentu od zaciągnięcia zobowiązania do rozpoczęcia spłaty zadłużenia. Gmina ma 5 lat na znalezienie środków na obsługę zobowiązania – wskazuje prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Podczas poniedziałkowej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn zdecydowała o wyemitowaniu obligacji komunalnych na okaziciela o nominale 1 tys. zł na łączną kwotę 16 mln zł w 9 seriach.

– W uchwale budżetowej na 2020 r, którą państwo radni podjęliście 19 grudnia było zapisane, iż 16 milionów złotych będzie pochodzić albo z obligacji albo z zobowiązania kredytowego. Podjęliśmy się próby emisji obligacji komunalnych, które mają na celu pokrycie deficytu budżetowego 2020, związanego z wydatkami majątkowymi, a także spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Obligacje zostaną wykupione z dochodów własnych lub przychodów budżetu gminy Kostrzyn w kolejnych latach. Wykup obligacji nastąpi w latach 2025-2030 – tłumaczył podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Za podjęciem uchwały ws. emisji obligacji było 12 radnych. Od głosu wstrzymała się jedynie radna Anna Dudzińska.

– Jest to konsekwencja mojego głosowania nad uchwałą budżetową w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z założeniami gmina wyemituje obligacje o wartości 16 mln zł, z czego 4,8 mln zł przeznaczone zostanie na spłatę zaciągniętych już kredytów, a 11,2 mln zł ma pokryć deficyt budżetowy związany z zaplanowanymi już inwestycjami. Przypominam, że w 2018 roku Gmina zaciągnęła kredyt na 18 mln zł. Wykup obligacji przypada na lata 2025-2030, czyli już na kolejną kadencję Rady. W obecnej sytuacji nie można też założyć, że to ostatnie zobowiązanie zaciągane w obecnej kadencji. Pamiętajmy, że na rok 2021 przypada m.in. końcowe rozliczenie budowy tunelu z układem drogowym na prawie 20 mln zł – wyjaśnia nam Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn.

A czym są obligacje komunalne i czy ich emisja to dobra decyzja? Oto zapytaliśmy specjalisty – ekonomistkę, prof. dr hab. Sławomirę Kańdułę z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

– Obligacja jest papierem wartościowym, który jest emitowany w częściach - w serii, w których emitent, czyli w tym przypadku gmina Kostrzyn stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, czyli tego podmiotu, który kupi te obligacje i zobowiązuje się wobec niego spełnić określenia świadczenia, czyli wykupu obligacji i do zapłaty odsetek. Obligacja jest jedną z możliwych form zaciągnięcia zobowiązania. Inną taką tradycyjną formą jest kredyt bankowy – różnica jest taka, że może on być udzielony przez konkretny bank. Podmiotami, które mogą wykupić obligacje mogą być banki, w grę wchodzą również otwarte fundusze emerytalne, mogą to być ubezpieczyciele, a nawet obywatele, nie koniecznie tej jednostki terytorialnej, czyli również mieszkańcy innych gmin – wyjaśnia ekonomistka, prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

– Zaletą obligacji jest elastyczność. Gmina może sobie narzucić w jakich okresach chce pozyskiwać środki. W przypadku emisji obligacji mamy możliwość wydłużenia okresu karencji, czyli momentu od zaciągnięcia zobowiązania do rozpoczęcia spłaty. To może być okres 5, 6, a nawet 10 lat. Przesunięcie terminu jest ważne dla gminy, z tego powodu, że ma ona ustawowy obowiązek spełniania tzw. indywidualnego wskaźnika zadłużenia, który jest określony procentowo. Wynika to z ustawy o finansach publicznych. Ta spłata jest opóźniona w czasie. W tym przypadku gmina ma 5 lat znalezienie środków na obsługę zobowiązania – wskazuje prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wiele samorządów decyduje się na emisję obligacji komunalnych. Jest to jednak z prostszych finansowania potrzeb inwestycyjnych gmin, powiatów i województw, takich jak drogi, hale sportowe czy pływalnie.

– W zeszłym roku ponad Ustka, licząca ponad 15 tysięcy mieszkańców zdecydowała się wyemitować obligacje na prawie 24 mln zł. Kolejnym przykładem jest gmina wiejska Podgórzyn z województwa dolnośląskiego, która liczy ok. 8 tysięcy mieszkańców i w tym roku wyemitowała obligacje na kwotę aż 25 mln zł. Sprawdziłam, że również Olsztyn wprowadził na rynek obligacje o wartości 48 mln zł na sfinansowanie inwestycji – zaznacza prof. dr hab. Sławomira Kańduła.

Gmina Kostrzyn wyemituje obligacje komunalne na okaziciela w łącznej liczbie 16 tysięcy sztuk o wartości nominalnej 1 tysiąca złotych, na łączną kwotę 16 milionów złotych. Obligacje wyemitowane zostaną w tym roku w 9 seriach na kwoty od 1 mln do 2,3 mln zł w zależności od numeru serii. Obligacje nie będą zabezpieczone.
Obligacje zostaną wykupione w latach 2025-2030 z dochodów własnych lub przychodów budżetu gminy Kostrzyn, według wartości nominalnej.

– Uważam, że emisja obligacji jest dobrym rozwiązaniem. Gmina pokazuje się jako aktywny samorząd, działająca nowocześnie, jest lepiej postrzegana przez mieszkańców, potencjalnych inwestorów, nie boi się korzystać z takich instrumentów. Sądzę, że oferta będzie skierowana głównie do banków. Nie powinno być problemów ze znalezieniem nabywców. Przez 30 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego nie było jeszcze sytuacji, by któraś z jednostek samorządu nie wykupiła swoich obligacji. Jest to bezpieczne rozwiązanie – podsumowuje ekonomistka, prof. dr hab. Sławomira Kańduła z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


R E K L A M A

Komentarze (2)

23-04-2020 12:29:31
...
A ty kropek znowu swoje. Oprocentowanie obligacji czy każdego innego kredytu to nie jedyny koszt ich obsługi. Ekonomista to ty po byku...
23-04-2020 08:56:00
.
Ani słowa o oprocentowaniu... Rozumiem, że to nowinka w gminie Kostrzyn, ale to po prostu inna forma zaciągania długu. A w długu najistotniejszy jest koszt jego obsługi - czyli oprocentowanie obligacji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

maj

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Orkan Śmiłowo

02

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Sokół Mieścisko

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Jadwiżański KS Poznań

09

maj

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS 1999 Łopuchowo

16

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogrom Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Dino

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza gminą Kostrzyn (Poznań/Swarzędz/Środa/Pobiedziska/Nekla/Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: