Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie odbyły się dożynki. Odwiedziła je minister Jadwiga Emilewicz {► FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie odbyły się dożynki. Odwiedziła je minister Jadwiga Emilewicz {► FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
01-09-2019 11:08   Janusz Ludwiczak
"Plon, niesiemy plon" - można był usłyszeć w sobotnie popołudnie w Kostrzynie. Tym razem święto plonów odbyło się w centrum gminy. W dożynkach wzięła udział również Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która zapowiedziała stworzenie programu, który "sprawi, że zatrzymamy wodę i pustynne obszary Wielkopolski, łódzkiego i innej części Polski przestaną pustynnieć".

Święto plonów tym razem odbyło się w Kostrzynie. Dożynki gminno-parafialne rozpoczęły się mszą świętą, którą o godz. 15 w farze odprawił ks. Piotr Lidwin, proboszcz Parafii św. apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie zostały poświęcone dożynkowe wieńce, przygotowane praktycznie przez mieszkańców wszystkich sołectw.

Następnie spod kościoła farnego ulicą Średzką, Wrzesińską, rondem Wadyńskiego, Powstańców Wielkopolskich i Estkowskiego na plac Kurdeszowy przeszedł korowód dożynkowy, który otworzył przejazd traktorów.

Następnie odbył się obrzęd dożynkowy, który uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy".

W tym roku starostą dożynek był Maciej Sroka, który prowadzi wraz z rodzicami Wiesławem i Małgorzatą ok. 100-hektarowe gospodarstwo rolne w Jagodnie, skupiając się na uprawie ziemniaka, pszenicy ozimej i buraków cukrowych oraz chowie bydła opasowego. Ukończył technikum rolnicze we Wrześni oraz studia inżynierskie na kierunku rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a obecnie uczęszcza na studia magisterskie. Jest członkiem Rady Sołeckiej Jagodna. W przyszłości planuje dalsze prowadzenie gospodarstwa rolnego, kontynuując rodzinne tradycje.

Tytuł starościny dożynek przypadł Karolinie Kuberackiej, który mieszka z rodzicami, babcią oraz siostrą we Wróblewie, w rodzinnym gospodarstwie rolnym o powierzchni blisko 18 ha. Od najmłodszych lat pomaga rodzicom przy pracach w gospodarstwie, które specjalizuje się w uprawie kukurydzy, zbóż i hodowli bydła opasowego. Z wykształcenia jest fryzjerką.

Z kolei gospodarzem dożynek był Maciej Jadowski, który wraz z rodzicami prowadzi 55-hektarowe gospodarstwo rolne w Sokolnikach Klonowskich, zaś gospodynią była pochodząca z Kostrzyna Violetta Kniat. Od 10 lat mieszka w Strumianach, gdzie wraz z mężem i teściami prowadzi 17-hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w uprawie ziemniaka i zbóż.

W dalszej części uroczystości starosta dożynek Maciej Sroka, wraz ze swoją partnerką, starościną Karoliną Kuberacką wręczył gospodarzowi, czyli burmistrzowi gminy Kostrzyn bochen chleba upieczony z mąki, pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Burmistrz Szymon Matysek podziękował za dar i obiecał bochen "dzielić sprawiedliwie, tak aby dla wszystkich starczyło".

Tegoroczne dożynki wspólnie zorganizowało aż siedem sołectw: Glinka, Jagodno, Skałowo, Sokolniki, Strumiany, Tarnowo i Wróblewo, o czym w swoim przemówieniu mówił burmistrz.

– Dożynki są jedynym z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Święto plonów niesie radość, ale też i odpoczynek po wytężonej pracy. W tym roku doskwierała szczególnie susza, która jest wyzwaniem nie tylko dla nas samorządowców, ale dla całej administracji rządowej, aby w najbliższych latach duży nacisk położyć na politykę związaną z wodą. Racjonalne gospodarowanie wodą, jest niezbędne, abyśmy mogli dalej funkcjonować – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

W tym roku na kostrzyńskich dożynkach pojawiła się Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która jest "jedynką" PiS w październikowych wyborach do Sejmu.

– Część osób pewnie zastanawia się co robię w Kostrzynie. Jestem ministrem odpowiedzialnym za gospodarkę. Rolnictwo i wszystko co wiąże się z produkcją rolną jest naszą największą gałęzią gospodarczą. Żywność jest naszym największym towarem eksportowym – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

– Musimy zmagać się z suszą. Polska pustynnieje, a Wielkopolska jest jednym z najbardziej pustynnych obszarów. Musimy uczyć się jak gospodarować tym cennym zasobem jakim jest woda. Chciałbym wspólnie ze środowiskami akademickimi Poznania przygotować program, który zostanie zrealizowany i sprawi, że zatrzymamy wodę, a pustynne obszary Wielkopolski, łódzkiego i innej części Polski przestaną pustynnieć – dodała minister Jadwiga Emilewicz, która na końcu przyznała, że "jest to jej debiutancki udział w dożynkach, który rozpoczął się w Swarzędzu i będący ciekawym doświadczeniem".

W oficjalnej części dożynek życzenia od starosty poznańskiego przekazał Piotr Zalewski, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Rok 2018 nie był dla rolnictwa łaskawy - doskwierał brak wody i susza, ale pozostał duch rolników i sadowników, którzy nigdy nie opuszczają swojego placu pracy. Składam podziękowania za tą ogromną i ciężką pracę – podsumował Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu Poznańskiego.

Podczas sobotnich dożynek przeprowadzono również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce przypadło sołectwu Trzek, drugie miejsce otrzymało Czerlejno, a trzecie Siedleczek. W nagrodę sołectwa otrzymają odpowiednio po 300, 200 i 100 złotych.

Kostrzyńskie święto plonów zakończyły koncerty zespołu Aga i Piotr oraz występ kapeli Classic Attack, a gwiazdami wieczoru były zespoły Verba i Voyager.

Poniżej relacja filmowa:

Dożynki transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo przez nasz profil:


R E K L A M A

Komentarze (3)

02-09-2019 13:04:27
@Tak...
najnowszy plan jest taki, żeby wybetonować cały plac miedzy Estkowskiego a Wrzesińską. Nie będzie się kurzyć :)
02-09-2019 12:36:30
Tak...
Burmistrz mówił o wyzwaniu związanym z wodą. Aby poradzić sobie z tym problemem , tnie drzewa na potęgę gdzie może i betonuje co może.
02-09-2019 08:17:22
Sylwia
Na Stumianach są piękne świnki warto teżyć je pokazać

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

11:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Niemiecka natura" - spotkanie z muzyką dla dzieci

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na hemofilię
w godz. 8:30-14:00

25

lut

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zimbabwe i Malawi są OK?" - spotkanie z podróżnikiem, fotografem i miłośnikiem Afryki Robertem Gondekiem

27

lut

10:30
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Dziadek do orzechów”

28

lut

18:00
TRZEK, świetlica wiejska
Warsztaty budowania domków dla ptaków
Zapisy: tel. 608 215 384 lub e-mail: info@trzek.pl

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w centrum Kostrzyna powinna powstać strefa płatnego parkowania? ►więcej szczegółów

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: