Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie odbyły się dożynki. Odwiedziła je minister Jadwiga Emilewicz {► FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie odbyły się dożynki. Odwiedziła je minister Jadwiga Emilewicz {► FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
01-09-2019 11:08   Janusz Ludwiczak
"Plon, niesiemy plon" - można był usłyszeć w sobotnie popołudnie w Kostrzynie. Tym razem święto plonów odbyło się w centrum gminy. W dożynkach wzięła udział również Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która zapowiedziała stworzenie programu, który "sprawi, że zatrzymamy wodę i pustynne obszary Wielkopolski, łódzkiego i innej części Polski przestaną pustynnieć".

Święto plonów tym razem odbyło się w Kostrzynie. Dożynki gminno-parafialne rozpoczęły się mszą świętą, którą o godz. 15 w farze odprawił ks. Piotr Lidwin, proboszcz Parafii św. apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie zostały poświęcone dożynkowe wieńce, przygotowane praktycznie przez mieszkańców wszystkich sołectw.

Następnie spod kościoła farnego ulicą Średzką, Wrzesińską, rondem Wadyńskiego, Powstańców Wielkopolskich i Estkowskiego na plac Kurdeszowy przeszedł korowód dożynkowy, który otworzył przejazd traktorów.

Następnie odbył się obrzęd dożynkowy, który uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy".

W tym roku starostą dożynek był Maciej Sroka, który prowadzi wraz z rodzicami Wiesławem i Małgorzatą ok. 100-hektarowe gospodarstwo rolne w Jagodnie, skupiając się na uprawie ziemniaka, pszenicy ozimej i buraków cukrowych oraz chowie bydła opasowego. Ukończył technikum rolnicze we Wrześni oraz studia inżynierskie na kierunku rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a obecnie uczęszcza na studia magisterskie. Jest członkiem Rady Sołeckiej Jagodna. W przyszłości planuje dalsze prowadzenie gospodarstwa rolnego, kontynuując rodzinne tradycje.

Tytuł starościny dożynek przypadł Karolinie Kuberackiej, który mieszka z rodzicami, babcią oraz siostrą we Wróblewie, w rodzinnym gospodarstwie rolnym o powierzchni blisko 18 ha. Od najmłodszych lat pomaga rodzicom przy pracach w gospodarstwie, które specjalizuje się w uprawie kukurydzy, zbóż i hodowli bydła opasowego. Z wykształcenia jest fryzjerką.

Z kolei gospodarzem dożynek był Maciej Jadowski, który wraz z rodzicami prowadzi 55-hektarowe gospodarstwo rolne w Sokolnikach Klonowskich, zaś gospodynią była pochodząca z Kostrzyna Violetta Kniat. Od 10 lat mieszka w Strumianach, gdzie wraz z mężem i teściami prowadzi 17-hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w uprawie ziemniaka i zbóż.

W dalszej części uroczystości starosta dożynek Maciej Sroka, wraz ze swoją partnerką, starościną Karoliną Kuberacką wręczył gospodarzowi, czyli burmistrzowi gminy Kostrzyn bochen chleba upieczony z mąki, pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Burmistrz Szymon Matysek podziękował za dar i obiecał bochen "dzielić sprawiedliwie, tak aby dla wszystkich starczyło".

Tegoroczne dożynki wspólnie zorganizowało aż siedem sołectw: Glinka, Jagodno, Skałowo, Sokolniki, Strumiany, Tarnowo i Wróblewo, o czym w swoim przemówieniu mówił burmistrz.

– Dożynki są jedynym z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Święto plonów niesie radość, ale też i odpoczynek po wytężonej pracy. W tym roku doskwierała szczególnie susza, która jest wyzwaniem nie tylko dla nas samorządowców, ale dla całej administracji rządowej, aby w najbliższych latach duży nacisk położyć na politykę związaną z wodą. Racjonalne gospodarowanie wodą, jest niezbędne, abyśmy mogli dalej funkcjonować – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

W tym roku na kostrzyńskich dożynkach pojawiła się Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która jest "jedynką" PiS w październikowych wyborach do Sejmu.

– Część osób pewnie zastanawia się co robię w Kostrzynie. Jestem ministrem odpowiedzialnym za gospodarkę. Rolnictwo i wszystko co wiąże się z produkcją rolną jest naszą największą gałęzią gospodarczą. Żywność jest naszym największym towarem eksportowym – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

– Musimy zmagać się z suszą. Polska pustynnieje, a Wielkopolska jest jednym z najbardziej pustynnych obszarów. Musimy uczyć się jak gospodarować tym cennym zasobem jakim jest woda. Chciałbym wspólnie ze środowiskami akademickimi Poznania przygotować program, który zostanie zrealizowany i sprawi, że zatrzymamy wodę, a pustynne obszary Wielkopolski, łódzkiego i innej części Polski przestaną pustynnieć – dodała minister Jadwiga Emilewicz, która na końcu przyznała, że "jest to jej debiutancki udział w dożynkach, który rozpoczął się w Swarzędzu i będący ciekawym doświadczeniem".

W oficjalnej części dożynek życzenia od starosty poznańskiego przekazał Piotr Zalewski, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Rok 2018 nie był dla rolnictwa łaskawy - doskwierał brak wody i susza, ale pozostał duch rolników i sadowników, którzy nigdy nie opuszczają swojego placu pracy. Składam podziękowania za tą ogromną i ciężką pracę – podsumował Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu Poznańskiego.

Podczas sobotnich dożynek przeprowadzono również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce przypadło sołectwu Trzek, drugie miejsce otrzymało Czerlejno, a trzecie Siedleczek. W nagrodę sołectwa otrzymają odpowiednio po 300, 200 i 100 złotych.

Kostrzyńskie święto plonów zakończyły koncerty zespołu Aga i Piotr oraz występ kapeli Classic Attack, a gwiazdami wieczoru były zespoły Verba i Voyager.

Poniżej relacja filmowa:

Dożynki transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo przez nasz profil:


Aktualności
Niezapominajka
13

lip

Drzązgowo
Festyn rodzinny w Drzązgowie
w godz. 16:00-24:00

14

lip

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

16:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Spotkanie integracyjne

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

15

lip

17:30
TARNOWO, świetlica wiejska
"Diamentowa podróż Zosi" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kurtynka

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: