Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Brzeźnie podziękowano za tegoroczne plony {► FILM, ◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Brzeźnie podziękowano za tegoroczne plony {► FILM, ◎ GALERIA ZDJĘĆ}
27-08-2018 11:47   Janusz Ludwiczak
– Susza, która dotknęła większość gospodarstw na terenie gminy w dużym stopniu ograniczyła plony. Niech o tym świadczy fakt, że do naszej gminy wpłynęło ponad 270 wniosków gospodarstw rolnych, tzw. wniosków suszowych, które przekazane zostały na ręce wojewody wielkopolskiego. Liczymy na to, że otrzymacie Państwo jasną i klarowną pomoc ze strony administracji rządowej. Również my możemy zadeklarować pomoc. Chcemy podjąć się zmiany uchwały budżetowej, aby umorzyć rolnikom czwartą ratę podatku rolnego, który należny jest gminie – zadeklarował Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn podczas dożynek, które odbyły się w sobotnie popołudnie w Brzeźnie.

Dożynki gminne rozpoczęły się w sobotę o godz. 14 mszą święta, którą na stadionie Maratończyka Brzeźno odprawił ks. Sławomir Ruks, proboszcz Parafii św. Mikołaja w Siedlcu.

Po nabożeństwie uroczysty korowód dożynkowy, w którym zgromadzeni przy akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy", w towarzystwie ciągników i maszyn rolniczych przemaszerowali na plac przy zbiegu ulic Długiej i Kostrzyńskiej, gdzie odbyła się dalsza część dożynek, podczas której odbył się obrzęd dożynkowy i wybór wieńca. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy".

W tym roku gospodarzami dożynek byli Ireneusz i Małgorzata Adamscy, którzy od 1987 roku prowadzą wspólne gospodarstwo. Są rodzicami dwóch synów, czterech córek oraz dziadkami pięciu wnucząt. Specjalizują się w produkcji mleka, opasów, a także w uprawie zbóż, buraka cukrowego i kukurydzy. Gospodarz dożynek, Ireneusz Adamski z rolnictwem związany jest już od dziecka, kiedy to pomagał swoim rodzicom w gospodarstwie, a po ukończeniu szkoły rolniczej przejął je i zaczął prowadzić samodzielnie. Gospodarstwo Państwa Adamskich liczy 80 hektarów.

Z kolei starostą dożynek został Andrzej Andersz, który wraz z żoną Malwiną prowadzi gospodarstwo rolne w Siedlcu. Gospodarstwo odziedziczył po swoich rodzicach. Na 25 hektarach wraz z dzierżawami uprawiają zboża i ziemniaki, a także prowadzą hodowlę trzody chlewnej. Andrzej Andersz dba także o wielopokoleniowy dom, w którym mieszka wraz z rodzicami, żoną i synami: 9-letnim Juliuszem oraz 7-letnim Jakubem.

– Dożynki gminne w tradycji polskiej to wyjątkowy czas. Dziękujemy za trud, jaki każdego dnia pokonywany jest przez rolników. Dziękujemy im za to, jak ciężką pracę muszą pokonywać, byśmy dzisiaj mogli cieszyć się owocem ich pracy. Kiedy stałem tutaj na dożynkach rok temu, mówiliśmy, że był to wyjątkowy rok, pod względem opadów. Lało niemiłosiernie. Kukurydza była większa niż drzewa w lesie, a dzisiaj mamy całkowicie inny obraz. Susza, która dotknęła większość gospodarstw na terenie gminy w dużym stopniu ograniczyła plony. Niech świadczy o tym fakt, że do naszej gminy wpłynęło ponad 270 wniosków gospodarstw rolnych, tzw. wniosków suszowych, które przekazane zostały na ręce wojewody wielkopolskiego. Nie ukrywam, że liczymy na to, że otrzymacie Państwo jasną i klarowną pomoc ze strony administracji rządowej – powiedział w trakcie uroczystości Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz Szymon Matysek zapowiedział również, że kostrzyńscy rolnicy mogą liczyć również na pomoc ze strony samorządu. Rolnicy mieliby zostać zwolnieni z czwartej raty podatku rolnego za ten rok.

– Przygotowujemy zmianę uchwały budżetowej z myślą właśnie o rolnikach, aby umorzyć im czwartą ratę podatku rolnego, który należny jest gminie. Jeszcze we wrześniu skieruje stosowną uchwałę do rady miejskiej – zaznaczył burmistrz.

Święto plonów zakończyły koncerty zespołów: The Lady Pirates z Holandii, Country Zenit oraz Disco`90 Eurytmic. Gwiazdą wieczoru był zespoły disco-polo: Skaner i Bayer Full.

Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla najmłodszych: wesołe miasteczko, dmuchany zamek, a dla wszystkich stragany handlowe i stoiska gastronomiczne.

Portal InfoKostrzyn.pl był ze swoją kamerą na gminnych dożynkach. Poniżej filmowy skrót z kostrzyńskiego święta plonów:


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

KOSTRZYN, Rynek
Mikołajki na kostrzyńskim Rynku
16-20 - Jarmark Bożonarodzeniowy
17:00 - Koncert pastorałek i kolęd (Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy", Zespół Śpiewaczy "Złota Jesień", Zespół Wokalny "Akord"

05

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

07

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu wiejskiego)
w godz. 18:00-20:00

11

gru

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - SZS Wieliszew
- VII kolejka I ligi mężczyzn w unihokeja

22

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu miejskiego)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy byłeś już w nowym Kinie za Rogiem? ►więcej

Tak

Jeszcze nie, ale wybieram się

Nie, wolę multipleks

Nie chodzę do kina


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: