Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powrócą PKS-y? "Gminy otrzymają ok. 60 groszy dopłaty do wozokilometra" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Powrócą PKS-y? "Gminy otrzymają ok. 60 groszy dopłaty do wozokilometra"
01-03-2019 11:28   Janusz Ludwiczak
W połowie ubiegłego roku gnieźnieński PKS zlikwidował połączenia z Poznania przez Skałowo, Kostrzyn i Iwno do Gniezna. Od lat PKS Poznań nie jeździ przez Kostrzyn do Wrześni czy Środy Wielkopolskiej. Rząd planuje wprowadzenie programu przywrócenia połączeń autobusowych.
– Przewidujemy dofinansowanie wozokilometru w kwocie ok. 60 gr, by zrekompensować gminom nierentowne przewozy – zaznaczył Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera RP.

Jak już informowaliśmy w połowie ubiegłego roku gnieźnieński PKS zlikwidował wszystkie połączenia na terenie gminy Kostrzyn. Dotychczasowa linia z Poznania do Gniezna przez Skałowo, Kostrzyn i Iwno została zlikwidowana. Powodem decyzji była m.in. nierentowność połączeń. Na ferie zimowe PKS Gniezno zawiesił wszystkie połączenia, a przewoźnik złożył wniosek o upadłość.

Kilka lat temu PKS Poznań przestał kursować ze stolicy Wielkopolski przez Kostrzyn i Gułtowy do Środy Wielkopolskiej oraz z Poznania przez Kostrzyn do Wrześni. Połączenia te również okazały się nierentowne. Od 2007 roku z Brzeźna, Siedlca, Kostrzyna i Skałowa do Swarzędza i Poznania oraz Wrześni i Słupca można dojechać busikami, które organizuje prywatny przewoźnik Marco Polo, realizując po 8 kursów w dni robocze oraz po 4 w weekendy.

Rząd przedstawił program odtworzenia lokalnych połączeń autobusowych, który jest jednym z programów "Piątki Kaczyńskiego". Gminy miałby otrzymywać ok. 60 groszy dofinansowania za każdy przejechany kilometr autobusu.

– Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS. Gminy i powiaty będą organizować przetargi, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować. Wsparcie otrzymają te gminy, które zapewnią, że przynajmniej 70% kursów na ich terenie będzie miała charakter użyteczności publicznej. Jak mówił minister Adamczyk dopłacając ok. 60-80 groszy do wozokilometra zniwelujemy gminom straty z tytułu przewozów na tzw. nierentownych liniach i godzinach, pozwolimy mieszkańcom gmin komfortowe podróżowanie – mówiła podczas piątkowe konferencji Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Rząd chce przeznaczyć na dofinansowanie przewozów 800 milionów złotych.

– Koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł. Nie przewidujemy sytuacji, że połączeń nie będzie. Wiemy, że jest dużo przewoźników zainteresowanych tym projektem – dodał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

lip

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: