Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyńska Komunikacja Publiczna stała się faktem. Autobusy jeżdżą już po drogach gminy {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyńska Komunikacja Publiczna stała się faktem. Autobusy jeżdżą już po drogach gminy {► FILM}
03-09-2018 20:17   Janusz Ludwiczak
3 września 2018 roku przejdzie do historii gminy. Po dwóch latach przygotowań tuż po godz. 5 spod kostrzyńskiego dworca na ulice miasta i drogi gminy wyjechał pierwszy autobus w ramach Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Autobus linii nr 462 zawiózł pierwszych pasażerów do Czerlejnka, Czerlejna, Klonów, Ługowin i Węgierskiego. Pięć minut później odjechał kolejny autobus do Gułtów i Brzeźna, a po nim "460" do Iwna. Jak funkcjonuje komunikacja od samego rana sprawdzał osobiście sam burmistrz Szymon Matysek. Do realizacji projektu gmina zakupiła od Solarisa cztery 12-metrowe autobusy, które na razie będą tankować gaz CNG w Komornikach.

Prace nad uruchomieniem Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP) trwały dwa lata. Celem projektu jest przede wszystkim dowóz mieszkańców terenów wiejskich, ale również samych Kostrzynian. Cztery autobusy, które obsługiwać będą 6 linii połączyły wszystkie 21 sołectw ze stacjami kolejowymi w Kostrzynie lub Gułtowach oraz umożliwiają dojazd do miasta Kostrzyn.

– W maju 2016 roku przygotowaliśmy dokumentacje o aplikacje w ramach ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W listopadzie 2016 r. pozytywnie został rozpatrzony wniosek na budowę centrum przesiadkowego przy ul. Warszawskiej oraz uruchomienie komunikacji publicznej. Przygotowania trwały od grudnia 2016 r., kiedy została podpisana umowa – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Kostrzyna.

Do obsługi Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej gmina zakupiła cztery nowoczesne, niskopodłogowe autobusy na gaz o łącznej wartości 5 338 200 zł (czyli 1,3 mln zł za jeden). Autobusy, które będą miały 12 metrów długości i pomieszczą 86 pasażerów dostarczył Solaris. Kolejnym etapem będzie synchronizowanie połączeń z istniejącą komunikacją publiczną, obsługiwaną przez sąsiednie gminy Pobiedziska oraz Środa Wielkopolska.

Decyzją Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn z autobusów będzie można korzystać bezpłatnie do końca sierpnia przyszłego roku. Obsługiwanie połączeń ma kosztować gminę ok. miliona złotych rocznie. Za to gmina nie będzie musiała płacić już ponad 300 tys. zł za obsługę autobusów szkolnych.

– Udało zakupić się cztery autobusy, będzie też jeden rezerwowy. Myślimy o zakupie również mniejszego autobusu. Rozważamy nowe połączenia, priorytetem będzie połączenie linii ze Środą i Pobiedziskami, z którymi jest już bezpośrednie połączenie, ale przez Wagowo. Autobusy obsługiwane są przez 8 kierowców i jednego rezerwowego. Dwóch pracowników zajmuje się koordynacją, są to dyspozytorzy nadzoru ruchu, którzy mają również uprawnienia do jazdy autobusem – objaśnia burmistrz Szymon Matysek.

Nowe autobusy będą stacjonować na terenie przepompowni przy ul. Ignacewo. Jednak na razie pojazdy będą tankować gaz CNG w Komornikach.

– Teren został utwardzony. Zostały zakupione nowe kontenery socjalne dla pracowników. Stacja CNG miała powstać przy ulicy Okrężnej, ale zbyt mocno zawierzyliśmy PGNiG. Niespodziewanie ku naszemu zaskoczeniu firma się z tego wycofała. Prowadzimy rozmowy z firmą, która oferuje postawienie stacji CNG przy przepompowni. W tej chwili przez dwa miesiące autobusy będą dojeżdżać do Komornik, gdzie jest stacja CNG, ale docelowo będzie to odbywał się u nas. Nie byliśmy wstanie przewidzieć, że PGNiG tak nagle się wycofa – podsumowuje Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Rozkład jazdy linii nr 460: Kostrzyn - Glinka - Iwno

Rozkład jazdy linii nr 461: Kostrzyn - Jagodno

Rozkład jazdy linii nr 462: Kostrzyn - Trzek/Wydrzerzewice - Czerlejno

Rozkład jazdy linii nr 463: Kostrzyn - Siekierki - Czerlejno

Rozkład jazdy linii nr 464: Brzeźno - Gułtowy (- Drzązgowo - Czerleno - Kostrzyn)

Rozkład jazdy linii nr 465: Kostrzyn - Sokolniki Klonowskie

Mapa kostrzyńskiej komunikacji

Zmiany w kursowaniu - komunikacja publiczna


Aktualności
Niezapominajka
13

lip

Drzązgowo
Festyn rodzinny w Drzązgowie
w godz. 16:00-24:00

14

lip

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

16:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Spotkanie integracyjne

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

15

lip

17:30
TARNOWO, świetlica wiejska
"Diamentowa podróż Zosi" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kurtynka

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: