Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Siekierki: Mieszkańcy Alei Róż obawiają się poszerzenia drogi i wycinki drzew - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Siekierki: Mieszkańcy Alei Róż obawiają się poszerzenia drogi i wycinki drzew
22-01-2024 07:40   Janusz Ludwiczak
Opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Siekierek Wielkich. Jednak obawy mają mieszkańcy Alei Róż.
– Przeprowadziliśmy się tutaj dla ciszy i spokoju. Okazuje się, że z zacisznej drogi dojazdowej ma powstać droga dwupasmowa, którą mają jeździć tiry – żali się Martyna Wojtyła.

Siekierki Wielkie mają mieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określi co będzie mogło powstać w miejscowości, jakie wysokie będą mogły być budynki, gdzie powstaną drogi, a w których miejscach nie będą mogły powstać np. obiekty wielkopowierzchniowe.

Dokument jest na razie na etapie początkowym. W październiku odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w sprawie projektu planu miejscowego.

Duże obawy mają jednak mieszkańcy Alei Róż.

– Przeprowadziliśmy się tutaj dla ciszy i spokoju. Okazuje się, że z zacisznej drogi dojazdowej ma powstać droga dwupasmowa, którą mają jeździć tiry. W zachodniej części Siekierek sprzedano pola pod tereny przemysłowe. Gmina mówi o potrzebie rozładowania ruchu w Siekierkach i przez to tutejsza droga ma być poszerzana do 10 metrów szerokości, kosztem naszych posesji, będzie ona przebiegać tuż pod naszymi oknami. Obawiamy się też, że wszystkie drzewa wzdłuż całej Alei Róż zostaną wycięte – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Martyna Wojtyła, mieszkanka Alei Róż w Siekierkach Wielkich.

– Cały ruch byłby wyprowadzony na ulicę Tulecką/Siekierecką w Gowarzewie. A przecież poruszają się nią dzieci, które idą na przystanek autobusu linii 489. Czy ta droga wytrzyma zwiększone obciążenie ruchu? – wskazuje Jarosław Krzemieński, mieszkaniec Siekierek.

Zdaniem mieszkańców przy Alei Róż dominuje zabudowa jednorodzinna. Część domów powstała całkiem niedawno, na podstawie pozwolenia na budowę z 2019 roku.

– Budując się tutaj zapoznaliśmy się oczywiście ze studium. Projekt planu miejscowego jest jednak zupełnie z tym sprzeczny. Gdybyśmy wiedzieli, że powstanie tutaj tak szeroka i ruchliwa droga, i zostanie to wykonane kosztem naszych posesji, nie nabywalibyśmy nieruchomości. Wiedzy takiej nie miał też deweloper, który projektował i budował nasze osiedle. Co więcej trzy lata temu dzwoniłam też do gminy, pytałam czy są plany przebudowy drogi. Usłyszałam, że nie ma takich planów – wskazuje Martyna Wojtyła.

Mieszkańcy zaproponowali inne rozwiązanie.

– Zaproponowaliśmy alternatywny przebieg dojazdu. Jeżeli trasa ma prowadzić do powstającej hali magazynowej można ją przeprowadzić bez ingerencji w nasze nieruchomości i dalej przez pola przez Gowarzewo w stronę betoniarni. Tam nie ma kolizji z żadnymi domami. Chcielibyśmy, by Aleja Róż pozostała taka jak jest – przekonuje Martyna Wojtyła.

Mieszkańcy Alei Róż i okolic złożyli też petycję i uwagi do projektu planu miejscowego.

– Zebraliśmy pod nimi ponad 50 podpisów. Sprawę przekazaliśmy kancelarii prawnej. Zamierzamy wybrać się na posiedzenie komisji i sesję Rady Miejskiej razem z prawnikami. Wysłaliśmy też wniosek o interwencję do radnych i przewodniczącego rady, niestety odpowiedzi nie otrzymaliśmy – dodaje Martyna Wojtyła.

Dlaczego Al. Róż ma stać się drogą publiczną? Czy mieszkańcy mają słuszne obawy i czy ich uwagi zostaną wzięte pod uwagę? Oto zapytaliśmy w urzędzie gminy.

– W Urzędzie Miejskim trwają prace nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Siekierki Wielkie. W październiku br. przeprowadzone zostały konsultacje pierwszej wersji projektu planu miejscowego. Celem konsultacji było poznanie opinii i uzyskanie informacji na temat potrzeb mieszkańców, aby już na etapie projektowania stworzyć dokument w jak największym stopniu akceptowalny społecznie. Do projektu wpłynęło kilkaset uwag i wniosków, w tym dotyczące al. Róż. W projekcie zaproponowane zostało poszerzenie tej drogi i włączenie w nowy układ komunikacyjny prowadzący w kierunku ul. Rabowickiej w Swarzędzu i następnie do drogi krajowej nr 92. Mieszkańcy al. Róż wyrazili na piśmie swoje zastrzeżenia i obawy związane z takim rozwiązaniem.
Wszystkie złożone uwagi i wnioski są obecnie analizowane i następnie, na ich podstawie, będziemy wprowadzać zmiany do projektu.
W kolejnym etapie zostanie uruchomiona procedura planistyczna zgodna z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, czyli projekt zostanie skierowany do opiniowania i uzgodnień z właściwymi instytucjami a następnie zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne z mieszkańcami. Kolejność działań wynika z zapisów ustawy
– odpowiada nam Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości i Urbanistyki Urząd Miejski w Kostrzynie.

Oto samo zapytaliśmy burmistrza gminy Kostrzyn, jednak odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Jak można rozwiązać tą sprawę i jakie działania należy przyjąć? Pytamy więc radną z Siekierek.

– O przystąpienie do uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Siekierek zabiegałam od początku kadencji tj. do 2018 roku. Uważam, że jest to jedno z większych zaniedbań kostrzyńskiego samorządu na przestrzeni ostatnich 2 dekad. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego regulujące warunki lokalizowania zabudowy mieszkaniowej na osiedlach przy ul. Grabowej, czy ul. Długiej w Siekierkach datowane są na 2001 rok. Priorytetem dla samorządu od 2014 roku (zmiana burmistrza) była aktywizacja terenów pod działalność gospodarczą. Polityka ta również dotyczy sołectwa Siekierki, gdzie właśnie na cele aktywizacji gospodarczej w MPZP zostały przeznaczone tereny w północno-zachodniej części miejscowości. Brak kompleksowej polityki przestrzennej kształtowanej miejscowymi planami zagospodarowania przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju zabudowy mieszkaniowej w Siekierkach w oparciu o wydawane decyzje o warunkach zabudowy, na przestrzeni ostatnich 20 lat doprowadził do różnego rodzaju problemów m.in. z układem komunikacyjnym miejscowości. Projekt MPZP dla Siekierek, którego dotyczą wniesione przez mieszkańców uwagi ponownie stawia pierwszeństwo skomunikowaniu terenów aktywizacji gospodarczej.
Przede wszystkim pragnę podkreślić, że cieszy mnie aktywny udział mieszkańców sołectwa Siekierki w konsultacjach projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie na tym etapie prac nad dokumentem planistycznym mieszkańcy mają możliwość składania uwag i wniosków, które następnie są analizowane i wprowadzane do zapisów planu. Wnioski mieszkańców, w pierwszej kolejności będą rozpatrywane i analizowane przez burmistrza. Dopiero w przypadku braku jego akceptacji zostaną przekazane do zaopiniowania przez radnych. Radni będą opiniować poszczególne uwagi w pracach komisji, a następnie podjęta zostanie w tej sprawie uchwała Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
– podsumowuje Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: "Przez posesje płyną rzeki – co dwa dni mamy zapełnione szamba"

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (17)

25-01-2024 12:04:30
Do mózga
Od 40 lat mieszkam w tym samym miejscu w Kostrzynie. Od 5 lat zacząłem widzieć budynki Marathon przez okno. Czy to oznacza że mam zacząć się bać, że burmistrz może chcieć mnie wywlaszczać, kiedy z jakiś powodów właściciel Marathon wpadnie na taki pomysł? To trochę wygląda tak, że dla bezpieczeństwa mieszkańcy powinni na wszelki wypadek blokować wszystkie zmiany dotyczące zagospodarowania terenu. Wszystkie!
24-01-2024 19:30:14
@Mózg
Powiedz to tym, którzy mieszkają przy Alei Róż od kilkudziesięciu lat na ojcowiźnie. Męcząca jest ta prymitywna, jednostronna narracja o " myśleniu", której celem jest zdjęcie z urzędników odpowiedzialności za planowanie przestrzenne w gminie.
24-01-2024 15:47:50
Mózg
Trzeba myśleć i nie kupować działki w miejscu, z którego widać rozbudowujące się hale Clipa! Atrakcyjna cena gruntu i bliskość "obozów pracy" nie może przysłonić innych "atrakcji tej lokalizacji" (przez przypadek się zrymowało) :)
24-01-2024 12:21:26
Rzepool
To, że Gmina nie przejmuje teraz dróg na nowych osiedlach to dobrze. Pytanie czy ma pomysł co z tym zrobic
24-01-2024 08:52:43
do .
Zgadzam się z prawie wszystkim, o czym piszesz. Jest jednak pewien problem, o którym w kontekście Alei Róż, a właściwie ul. Grabowej się milczy. To Północno - Wschodnia Obwodnica Poznania. Wciąż nie wiadomo, czy w ogóle powstanie, bo blokuje ją GDOŚ, ale koncepcja zamyka Grabową zaraz za osiedlami co sprawia, że nie będzie miała ona połączenia z Aleją Róż i będzie ślepa. Nie będzie zatem alternatywnego dojazdu do osiedla, a poszerzona Alej Róż kończyć będzie się na halach magazynowych. Więcej pisać chyba nie trzeba w tej sprawie. Zatem zasadnym, oprócz pytania o Aleję Róż pytaniem, które należy postawić burmistrzowi, jest pytanie o los Grabowej, zwłaszcza że w obecnym stanie prawnym jej końcowy odcinek jest, zdaje się, własnością prywatną.
24-01-2024 00:07:49
.
6 --- W sumie, ta sytuacja mnie ani ziębi, ani parzy, ale raczcie zauważyć krytykanci, że za chwilę każdy może stać się ofiarą podobnego postępowania (przyjezdny, aborygen, każdy). Ktoś coś niedaleko Was kupi, naciśnie kogo trzeba, a Wy dowiecie się, że Was wywłaszczają i budują pod domem ruchliwą drogę/kompostownię/spalarnię opon/węzeł betoniarski/chlewnię/kurnik/dyskotekę/kościół... 7 --- Zawsze intrygowało mnie, czy w takiej sytuacji nie można oszacować spadku wartości nieruchomości i wyegzekwować owej kwoty sądownie od gminy, a jeszcze lepiej, z prywatnej kasy decydenta. 8 --- faktem jest, że taka droga pomogłaby lepiej skomunikować największe siekiereckie osiedle z resztą świata.
24-01-2024 00:06:29
.
1 --- Nie dwupaSmowa a dwuPASOWA. Jednojezdniowa, dwupasowa – czyli taka jak 99% dróg w Polsce. Precyzja wypowiedzi MA znaczenie, tak jak to, żeby nie pomylić życia z rzycią. 2 --- To jest granica gminy, więc nie będą mieli możliwości poszerzenia drogi o teren po drugiej stronie, tylko obetną posesje. Dlatego, jak przyjdzie co do czego, będą wywłaszczać mieszkańców. Granda, wynikająca z tego, że… 3 --- …włodarze dogadali się ze Staniszewskim, ten zainwestował w ziemię w Siekierkach, a teraz będzie naciskał na korzystne dla siebie rozwiązania. Jak myślicie, kto będzie miał większą siłę przebicia, 50 mieszkańców, czy gostek posiadający drugi wielkościowo terminal intermodalny w Wielkopolsce, obracający setkami milionów euro? Za Iwańskiego dostał kosza z kompostownią, teraz (IMHO) na porażkę sobie nie pozwoli. 4 --- Moim zdaniem wytyczenie drogi przy betoniarni nie wchodzi w grę, ponieważ to teren gminy Swarzędz. Szkudlarek powie Matyskowi – ja ziemi nie oddam, radź sobie sam, było wcześniej pomyśleć. 5 --- Bulwersuje, że w gminie istnieją setki dróg prywatnych, na które gmina się wypina i nie przejmuje (co jest kolejną grandą), a tu zrobi laskę (eł nie zawsze mi działa :) biznesowi.
22-01-2024 22:18:45
Do @
To doskonały pomysł!
22-01-2024 21:55:46
@ Do Alle
Proponuję postawić szlabany na wjazdach i swoim rozdać piloty:)
22-01-2024 18:07:08
Do Alle
I znowu jesteś w błędzie. Ustawa o planowaniu przestrzenny jasno definiuje sąsiedztwo w przypadku wydawania decyzji. Z punktu widzenia planowania, Clip nie istnieje. Natomiast wzdłuż Alei Róż zarówno w gminie Kostrzyn jak i Gowarzewo, znajdują się osiedla mieszkalne. Tam powinna być strefa zamieszkała z pierwszeństwem pieszych i ograniczeniem do 30km/h.
22-01-2024 15:52:50
Do Alle
No to masz istniejący Clip. Rozumiem że od tylu lat Clip był niewidoczny? Bardzo dobrze, że robią tą drogę. Zdecydowany ogromny plus dla gminy.
22-01-2024 10:27:13
Autochton
"...Przeprowadziliśmy się tutaj dla ciszy i spokoju...." - DOBRE! Cisza i spokój w Siekierkach to były przed 2000 rokiem, czyli przed najazdem "napływowych". Teraz to tutaj jest większy bałagan (kurz, hałas, smród) niż na wielu poznańskich osiedlach domów jednorodzinnych (Sołacz, Winiary, Antoninek). Tylko działki jeszcze względnie tanie (szczególnie te na bagnach lub blisko Clipa) :)
22-01-2024 10:17:26
Do Alle
Jesteś w błędzie. Podczas tworzenia planu uwzględnia się istniejące zagospodarowanie terenu. Zagospodarowanie zatwierdzone decyzjami wydawanymi przez ostatnie 8 lat z upoważnienia burmistrza Matyska. To się w ogóle nie trzyma kupy.
22-01-2024 09:07:52
Alle
Jeśli nie było mpzp to trzeba było liczyć się z tym, że może tam powstać wiele rzeczy. Teraz płacz bonkupilo się działkę za śrubki i zdziwienie.
22-01-2024 08:52:47
ciekawy
Jak tam ma zmieścić się dwupasmowa droga? Na zdjęciu 9 nie ma miejsca na drogę. Czy budynki zostaną wykupione? Czy w takim razie ulica Bursztynowa też zostanie trochę pochłonięta przed drogę? Przecież to droga prywatna. Nikt z właścicieli nie zgodzi się na sprzedaż jeśli ma wybudować się droga dwupasmowa...
22-01-2024 08:42:59
mieszkaniec Siekierek
Pewnie Gmina już dostała odpowiednią kwotę na zgodę na budowę tej drogi od Clipa. Mam nadzieję, że ta droga nie powstanie. W razie czego znajdzie się sporo chętnych do podpisania petycji. Nikt nie chce żeby pod jego oknem przejeżdżały tiry.
22-01-2024 08:39:43
Piotr.
Oczywiście, że w zadłużonej po uszy gminie pierwszeństwo będzie miała firma przynosząca potencjalnie wpływ do budżetu. Ty mieszkańcu Siekierek poświęć się w imię zachcianek w mieście.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

mar

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Koncert Mis Tybetańskich prowadzony przez NatAya -Ruch i Dźwięk
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy - tel. 505 094 375

08

mar

18:00
IWNO, Pałac
Koncert Pawła Bączkowskiego z okazji Dnia Kobiet

10

mar

11:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Koncert pieśni wielkopostnych - chór Cantores assumptae
(po mszy św.)

16

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Turniej Tańca Towarzyskiego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: