Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Przez posesje płyną rzeki – co dwa dni mamy zapełnione szamba" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Przez posesje płyną rzeki – co dwa dni mamy zapełnione szamba"
24-12-2023 10:00   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy ulic Łąkowej, Jabłoniowej i Gruszkowej w Siekierkach Wielkich mają duży problem. Na przełomie listopada i grudnia zalane zostały drogi dojazdowe, mieszkańcy mieli problem z wydostaniem się ze swoich domów. Teraz ich posesje są zalewane. "Co dwa dni mamy zapełnione szamba" – wskazuje Paulina Sarnowska, mieszkanka Siekierek.

Na przełomie listopada i grudnia mieszkańcy północno-wschodniej części Siekierek Wielkich mieli problem, by przejechać samochodem ulicą Łąkową. Droga była zalana. Podobna sytuacja miała miejsce na ulicy Jabłoniowej, którą wręcz płynie mała rzeczka.

– Problem jest wysoki poziom wód gruntowych, który występuje już od wielu lat. Obawiamy się, że gdy zostaną zabudowane kolejne działki zjawisko to jeszcze bardziej rozszerzy. Ulica Łąkowa jest nieutwardzona, ciągle jest zalewana. Ostatnio byliśmy odcięci. Droga była nieprzejezdna. Gmina utwardza drogę, ale to tylko prowizoryczne działania. Na naszej ulicy – Jabłoniowej stale płynie woda – mówi Martyna Bałęczna, mieszkanka Siekierek Wielkich.

Gmina przeprowadziła profilaktyczne działania. Ulica Łąkowa została częściowo wyrównana.

– Pracownicy Zakładu Komunalnego na bieżąco kontrolują zaistniałą sytuację w rejonie ulicy Łąkowej w Siekierkach Wielkich, dokonali kontroli i przeglądu sieci wodociągowej w przedmiotowym rejonie nie stwierdzając awarii. Ponadto monitorowany jest dobowy rozbiór wody na Stacji Uzdatniania Wody, który nie wskazuje na zwiększone zużycie spowodowane niekontrolowanym wypływem wody – wyjaśnia Kina Czechowska, dyrektor Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

– Powodem trwającego zalewania okolicznych nieruchomości w tym również nawierzchni ul. Łąkowej w Siekierkach Wielkich są wody płynące z północnej części gruntów (nie należących do gminy). W związku z powyższym doraźnie (dopóki nie zostanie ustalona przyczyna występującej sytuacji) pracownicy Zakładu Komunalnego w Kostrzynie wyrównują nierówności powstałe na skutek zerwania części nawierzchni dużym naporem wody – dodaje Daniel Lewicki, kierownik Wydziału Rozwoju Gminy, Urząd Miejski w Kostrzynie.

Ulica Łąkowa jest drogą publiczną i należy do gminy. Nieco gorsza sytuacja jest na ulicy Jabłoniowej, która jest drogą wewnętrzną i należy do prywatnego właściciela.

– Właściciel dopóki sprzedawał działki budowlane to był z nim dobry kontakt i utrzymywał drogę. Teraz jednak pozostawieni zostaliśmy sami sobie. Właściciel jest niechętny, by inwestować. Wiemy, że są to drogi prywatne, rozumiemy, że gmina nie ma kompetencji by coś zrobić. Chcemy swoim sumptem utwardzić drogę, stworzyć jakieś rowy melioracyjne, jednak ta woda powinna być odprowadzana gdzieś dalej. Rozważamy skierowanie sprawy na drogę sądową. Mieliśmy zapewnienie od sprzedawcy gruntów, że gmina przejmie teren, tak się jednak nie stało. Niestety byliśmy trochę naiwni – powiedział nam Tymoteusz Hossa, mieszkaniec Siekierek.

Skontaktowaliśmy się z właścicielem.

– Nie planuje żadnych działań do lata. Nie jest to możliwe, żebym cokolwiek zrobił z tą drogą. Znana jest mi sprawa wszystkich dróg. Co roku w lecie równam. Teraz jak są roztopy nic nie zrobię – ucina rozmowę Andrzej Dwernicki.

W połowie grudnia Gminna Spółka Wodna ułożyła tymczasowy przepust w poprzek ulicy Łąkowej.

– Wykonany został w gruncie spust do gminnego rowu w celu odprowadzenia jak największej ilości wody zalegającej w rejonie okolicznych ulic – odpowiedział mieszkańcom Daniel Lewicki, kierownik Wydziału Rozwoju Gminy.

Problem jednak się nasila.

– Mamy rzeki płynące przez posesje, które są zalewane. Szamba zapełnione co dwa dni. Tak źle jeszcze nie było. Woda zalewa nam działki, domy – ubolewa Paulina Sarnowska, mieszkanka ul. Gruszkowej.

Sytuacja może wynikać z przerwanych drenaży, zasypanych rowów melioracyjnych i także zwiększonych opadów.

Domy w rejonie ulic Łąkowej, Sadowniczej, Jabłoniowej czy Gruszkowej powstały w miejscu, w którym znajdowały się pola uprawne. Grunty po kolei były sprzedawane przez rolnika. Zdaniem radnej Anny Dudzińskiej w tym miejscu w ogóle nie powinno znajdować się osiedle mieszkaniowe.

– Sytuacja na ulicy Łąkowej w Siekierkach jest konsekwencją braku polityki przestrzennej kostrzyńskiego samorządu na przestrzeni ostatnich 20 lat. W 2001 roku został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w rejonie ul. Łąkowej obejmujący m.in. dzisiejszą l. Waniliową. Był to jedyny teren, który można było przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową, biorąc pod uwagę wysoki poziom wód gruntowych występujący w rejonie ul. Łąkowej. Brak decyzji kostrzyńskiego samorządu o uchwaleniu MPZP z przeznaczeniem na teren upraw rolnych, co ma zastosowanie m.in. w sąsiedniej miejscowości w Paczkowie, spowodował, że wzdłuż ulicy Łąkowej powstała zabudowa osiedlowa na podstawie wydawanych przez tutejszy Urząd decyzji o warunkach zabudowy – wskazuje Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn z okręgu Siekierki.

– Wszystkie narzędzia formalno-prawne do podjęcia działań w sprawie rozwiązania problemu z zalewaniem drogi gminnej tj. ul. Łąkowej wodą z terenów prywatnych są w gestii Urzędu Miejskiego. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność samorządu za kształtowanie sposobu zagospodarowania terenu Gminy, jako przedstawiciel mieszkańców w Radzie Miejskiej, będę zabiegała o przeznaczenie wymaganych środków finansowych z budżetu Gminy na realizację niezbędnych działań mających na celu rozpoznanie i wyeliminowanie przyczyny tej sytuacji oraz podjęcia działań mających na celu zapobieganie wystąpieniu podobnych problemów w przyszłości – dodaje radna Anna Dudzińska.

Po świętach ma odbyć się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami gminy, Wód Polskich i właścicieli poszczególnych działek. Do sprawy będziemy wracać.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak (1-15), Paulina Sarnowska (16-27), Urząd Miejski w Kostrzynie (28), fb/Siekierki Wielkie (29)

Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: