Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

O blisko 7% wzrośnie podatek od nieruchomości i środków transportu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
O blisko 7% wzrośnie podatek od nieruchomości i środków transportu
26-10-2023 09:14   Janusz Ludwiczak
O 6,6% wzrośnie od nowego roku podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportu – zdecydowała w środę Rada Miejska Gminy Kostrzyn. Nie zmieni się za to opłata targowa, a właściciele psów nadal będą płacić 20 złotych rocznie.

I tak od 1 stycznia 2024 r. stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych wzrosną z 91 groszy do 97 groszy (od 1 m² powierzchni użytkowej), a w przypadku domów lub mieszkań z prowadzeniem działalności gospodarczej opłaty wzrosną o blisko 2 złote (z 26,98 do 28,76 zł).

– Dynamiczny wzrost rożnego typu opłat, który obserwujemy w tym roku nazywany inflacją powoduje, że koszty funkcjonowania przestrzeni publicznych są coraz większe. Zgodnie z wytycznymi Minister Finansów umożliwił samorządom zwiększenie stawek w stosunku rok do roku o 15%. Tak zrobił wczoraj Poznań. Uznaliśmy, że wytyczną ma być wzrost na poziomie inflacyjnym – tłumaczył podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Wszyscy radni obecni na posiedzeniu byli za zmianą wysokości stawek podatku od nieruchomości. Nikt nie był przeciw.

O 6,6% wzrośnie też podatek od środków transportowych, I tak wysokość stawek o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony wzrośnie odpowiednio: z 671 do 715 zł (do 5,5 tony), z 1190 do 1269 zł (do 9 ton) oraz z 1453 zł do 1549 zł (od 9 do 12 ton). Dla użytkowników pojazdów z silnikiem Euro5 i Euro6 oraz elektrycznych i wyposażonych w hybrydę opłaty te będą niższe.

– Podczas posiedzenia komisji stałych były trzy warianty – ten najniższy 6,6%, również 10,8% oraz wariant 15%, czyli proponowany przez stronę rządową. Były też głosy, żeby te podwyżki wynosiły więcej. Były też głosy, by stawki pozostawić na dotychczasowym poziomie. Pozostawienie stawek na dotychczasowym poziomie spowodowałoby, że ten wskaźnik podatku w naszej gminie mielibyśmy dość niski. Koszty inflacyjne, które w ostatnim czasie wzrosły dość znacznie trzeba z czegoś pokryć – powiedział w trakcie posiedzenia Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Za podjęciem uchwały w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych na rok 2024 było 12 radnych. Od głosu wstrzymała się radna Anna Dudzińska.

Nie zmienią się stawki z tytułu opłaty targowej. I tak stawka za sprzedaż na stanowisku będzie wynosić nadal 15 złotych, a za sprzedaż płodów rolnych "z ręki", koszyka, wiadra, wózka ręcznego, stolika – 5 złotych. Dzienna stawka opłaty targowej podczas imprez regionalnych i świąt będzie wynosić 60 zł, a za sprzedaż w punkcie małej gastronomii od 120 do 170 zł w zależności od wielkości stoiska. Natomiast opłata za sprzedaż na stanowisku przy cmentarzu w Kostrzynie w okresie 1 listopada wyniesie tak jak dotychczas 20 złotych.

Posiadacze czworonogów nadal będą płacić podatek w wysokości 20 złotych rocznie.

Za podjęciem uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów na rok 2024 było 12 radnych, od głosu wstrzymała się radna Anna Dudzińska.

Przypomnijmy, że rok temu Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła decyzję o podniesieniu o 11,8% podatku od nieruchomości, rolnego i od środków transportowych.


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: