Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł były proboszcz parafii z Czerlejna - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Zmarł były proboszcz parafii z Czerlejna
19-10-2023 16:19   Janusz Ludwiczak
Na cmentarzu przy ul. Lutyckiej w Poznaniu pochowano Sławomira Andreé, byłego proboszcza Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

Sławomir Andreé zmarł w minioną sobotę 14 października w wieku 58 lat. Jego pogrzeb odbył się w czwartek na cmentarzu przy ul. Lutyckiej. Wcześniej w kościele św. Jana Vianneya na poznańskim Sołaczu odprawiona została msza św. pogrzebowa.

Przypomnijmy. O byłym proboszczu z Czerlejna zrobiło się głośno w 2019 roku, kiedy to na facebookowym profilu "Parafia Czerlejno proboszcz Show" pojawiło się prawie 20-minutowe nagranie, w którym ks. kanonik Sławomir Andree, ówczesny proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Czerlejnie umawia się na seks z innym mężczyzną. W trakcie rozmowy kapłan nie tylko ujawniał swoje preferencje seksualne, ale również chciał zdobyć narkotyki. Więcej na ten temat w artykule: Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki.

Kuria początkowo odsunęła ks. Sławomira do wyjaśnienia sprawy, a do posługi duszpasterskiej w parafii w Czerlejnie został skierowany kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego. Po czym 23 sierpnia 2019 r. arcybiskup Stanisław Gądecki zwolnił kapłana z funkcji proboszcza w Czerlejnie, a kilka dni później zastąpił go ks. Tomasz Kozica, dotychczasowy dyrektor administracyjny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

Równocześnie arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że ks. Sławomir miał "tymczasowo" zamieszkać na terenie Parafii Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej na poznańskim Łazarzu, gdzie proboszczem jest archidiecezjalny egzorcysta.

Metropolita poznański powołując się na Kodeks Prawa Kanonicznego udzielił także księdzu upomnienia oraz poprosił o powstrzymanie się od sprawowania jakichkolwiek funkcji kapłańskich do czasu wyjaśnienia sprawy.

"Jednocześnie w oparciu o kan. 1339 $ 1 KPK udzielam Księdzu kanonicznego upomnienia. W razie niezastosowania się do moich poleceń, będę zmuszony nałożyć na Księdza przewidziane prawem sankcje prawne" – napisał ks. arcybiskup Stanisław Gądeckiego w liście do przewielebnego.

Kapłan w ogóle nie pojawił się w Parafii Michała Archanioła na Stolarskiej w Poznaniu i nie uszanował decyzji arcybiskupa.

– W sprawie byłego proboszcza z Czerlejna mogę jedynie potwierdzić to, co zostało przekazane parafianom: proboszcz został odwołany po tym, jak sam złożył rezygnację – tłumaczył ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

– Ks. Sławomir w ogóle do nas nie dotarł. Nie miałem z nim żadnego kontaktu – mówił ks. Eugeniusz Guździoł, proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu.

Ostatecznie Sławomir Andreé rzucił sutannę.


Komentarze (10)

23-10-2023 10:59:14
@jjjj
Nie zgodzę się z tezą, że o zmarłych nie mówi się źle. Wręcz przeciwnie, mówi się prawdę. Jest dużo osób, które odeszły z tego świata i mimo, że robiły też dobre rzeczy to w historii zapisały się źle i tak też się o nich mówi. Są też takie osoby, którym stawia się w uwielbieniu pomniki a po tym jak prawda wychodzi na światło dzienne te pomniki są burzone.
21-10-2023 16:08:03
Julian
Sławku,odpoczywaj w pokoju wiecznym. Amen.
20-10-2023 15:39:40
Człowiek
Po wypowiedziach przeciwników Kościoła widać, że od średniowiecza mózgi ludzi się kurczą... Ludzie coraz mniej rozumieją... Wyobraźnia kończy się na poziomie gleby.
20-10-2023 15:18:45
Tak
@piter skoro w momencie święceń człowiek nie staje się ani wyższy ani mądrzejszy z czym się oczywiście zgadzam to dlaczego tak trudno jest zrozumieć niektórych kapłanów którzy się potykają na swojej drodze jak normalna osoba? Gdyby na Szanownego Pana krzyczało wyśmiewało się i krytykowało w mediach setki osób to nie odsunął by się Pan w cień gdyby to była prawda? Warto zapytać kto podszedł do owego kapłana czy innego duchownego u którego widzi że coś się stało i zapytał czy w czymś pomóc? Kto podszedł i powiedział nie poniżamy księdza i nie przekreślamy, bo jest ksiądz też człowiekiem? Zacznijmy zmieniać świat od siebie!
20-10-2023 13:19:16
piter
Księża i kościół sami się poniżają swoim niemoralnym trybem życia a nade wszystko hipokryzją - śmią pouczać innych jak żyć a sami stanowią antywzorzec. I to ciągłe zamiatanie pod dywan niewygodnych spraw. Niestety wierni są temu współwinni, takie głosy jak @Kar. czy @Ja to właśnie powód dla którego kler czuje się bezkarny. Od święceń ani nie przybywa rozumu ani ludzie nie stają się lepsi, jeśli ktoś tak myśli to chyba epoki pomylił, to już nie średniowiecze.
20-10-2023 12:49:41
Kar.
Drogi redaktorze już nie chodzi o etykę dziennikarska ale ten artykuł jest tylko skierowany po to aby atakować kościół i księży. Informuje nas Pan o śmierci księdza tylko po to aby można było "coś" tam napisać o śmierci pogrzebie ale najważniejsze to jest to aby zaatakować , ośmieszyć , poniżyć duchownego. Wstrętny poziom ! A pouczać katolików ....co jest ważne to chyba nie Twoja rola.
20-10-2023 00:16:28
REDAKCJA
@Ja: Skoro nikogo temat nie interesuje to skąd tyle komentarzy tutaj i na facebookowym profilu. Sam kościół głosi, że "prawda Was wyzwoli". Problemem nie jest zachowanie poszczególnych księży, tylko hipokryzja instytucji, która nawet nie jest wstanie wyjaśnić sprawy.
Oczywiście, że sprawa uległa zamknięciu z chwilą śmierci, ale ponieważ nie została wyjaśniona do końca, nie ma nic złego przypomnieniu jej.
Co do rzekomego ataku na kościół - proszę sobie sprawdzić informacje podawane w dziale: Kościoły i religie. I co jest to ciągle atak na kościół?
Jeśli chodzi o zdjęcia - nie redaktor jest ich autorem. Jak w opisie pod galerią - Fot: Parafia Czerlejno proboszcz Show/facebook.
Pozdrawiam.
19-10-2023 23:49:28
Ja
Szanowny Panie redaktorze ŻENADA !!! Roztrząsanie i pobudzanie sprawy z przed 4 lat po śmierci wspomnianego księdza? Kogo to obchodzi czy zjawił się na wyznaczonej parafii czy porzucił sutannę? Brak kompletnego wyczucia dziennikarskiego! Poruszanie dosyć smutnej sprawy dla parafii w czerlejnie jak i w całej gminie na nowo. Warto sobie zadać pytanie co chciał szanowny pan redaktor L. wzbudzić wśród ludzi? Niepotrzebne i kolejne bunty przeciwko kościołowi? Może warto byłoby opisać kiedyś działania księży w gminie (te dobre)? Aby społeczeństwo nie było nastawione wrogo do każdego. Byłoby to ciekawsze i bardziej twórcze. Ale najwidoczniej łatwiej jest się Panu zajmować sprawami które juz nie interesują mieszkańców gminy niż sprawami które mogły by zainteresować mieszkańców. Co ma na celu kolejny reportaż o tym śp. Księdzu? Czy nie ma już w naszym społeczeństwie wrażliwości na to co piękne, ale jest tylko zainteresowanie tym co gorszące, smutne i wzbudzające podejrzenia wśród kolejnych następców wspomnianego kapłana? Polecam zająć się innymi pięknymi sprawami dotyczącymi naszej gminy a nie jeździć po poznańskich cmentarzach i robić zdjęcia urn z prochami zmarłych i jeszcze na dodatek źle o nim wspominając.
19-10-2023 23:02:19
Ewa
@jjjj: Jasne, arcybiskup Juliusz Paetz też był święty. Ufundował konfesjonał - no to ma wielkie zasługi do góry. Tylko jak myślisz, za jakie pieniądze? Swoje? Ciężko zarobione?
19-10-2023 22:40:39
jjjj
Etyka dziennikarska schodzi na psy. O zmarłych się nie mówi źle. Lepiej wcale nic nie pisać niż tak. Łatwo wrzucać kamyczki do cudzego ogródka .Ten człoweik ufundował konfesjonał w mojej parafii -miał też dobre uczynki, o których nikt tu nie wspomina koncentrujac się tylko na niechlubnych faktach. Smutne to. Rest in peace

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14

lip

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: