Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gmina pozyskała blisko 4 mln zł na renowację pałacu w Iwnie oraz kościołów w Siedlcu i Iwnie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Gmina pozyskała blisko 4 mln zł na renowację pałacu w Iwnie oraz kościołów w Siedlcu i Iwnie
27-09-2023 00:53   Janusz Ludwiczak
Gmina Kostrzyn otrzymała 3,5 mln zł dotacji w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na renowację pałacu Mielżyńskich w Iwnie. Ponadto 485 tys. zł trafi na renowację kościoła św. Mikołaja w Siedlcu oraz NMP Szkaplerznej w Iwnie.

We wtorek ogłoszono wyniki naborów drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. W sumie na ten cel samorządy w całej Polsce otrzymają 1,82 miliardów złotych. Do Wielkopolski trafi ponad 159 mln zł na realizację 331 projektów.

– Najwyższą możliwą dotację w wysokości 3,5 mln zł otrzymały cztery projekty. Gmina Kostrzyn dzięki rządowemu wsparciu będzie mogła przeprowadzić renowację zespołu pałacowo-parkowo-folwarcznego Stadniny Koni w Iwnie wraz z Pałacem Mielżyńskich – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Ponadto gmina Kostrzyn otrzyma 485 tysięcy złotych dotacji na renowację dwóch zabytkowych kościołów – w Siedlcu oraz w Iwnie.

– Kościoły są jednymi z najcenniejszych zabytków na terenie gminy Kostrzyn. Urząd Miejski w Kostrzynie w ramach naboru złożył wniosek, który obejmuje następujące prace: renowacja zabytkowych okien w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Iwnie oraz renowacja dachu i fundamentów w Kościele pw. Św. Mikołaja w Siedlcu – wyjaśnia Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Pozostałą kwotę pokryje gmina.

– Wkład własny w wysokości 2% finansowany jest z budżetu gminy ze środków przeznaczonych na ochronę zabytków. Wszystkie prace konserwatorskie, zgodnie z terminem wskazanym we wniosku, powinny zakończyć się do grudnia 2025 roku. Podziękowania dla Proboszczów Parafii – ks. Wojciecha Szymczaka i ks. Piotra Majchrzaka za merytoryczną współpracę z Urzędem Miejskim w Kostrzynie w zakresie związanym z opracowaniem wniosku o dofinansowania. Podziękowania dla Pani Poseł Jadwigi Emilewicz i Pana Posła Bartłomieja Wróblewskiego za zaangażowanie i wsparcie dla projektu renowacji zabytków – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Dodajmy, że w ramach pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków gmina Kostrzyn pozyskała ponad 1,3 mln zł na renowację drewnianych kościołów:
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kostrzynie – naprawa więźby dachowej kościoła oraz zabytkowej dzwonnicy wraz z pokryciem jej gontem;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Wniebowziętej w Czerlejnie – renowacja dachu kościoła;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza w Gułtowach – renowacja drewnianej zabytkowej części kościoła – wieży;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich – renowacja XVIII polichromii nawy głównej – etap I – informuje Urząd Miejski w Kostrzynie.

Inwestycja ma kosztować ponad 1,3 mln zł (1 321 400 zł), z czego 98% tej kwoty pochodzi z dofinansowania ze środków państwa (w kwocie 1 295 000 zł). Pozostałą kwotę (26 400 zł) dołoży gmina w ramach środków przeznaczonych na ochronę zabytków.


Komentarze (5)

28-09-2023 08:01:52
Noo
Mamy bogatą Gmine....
27-09-2023 19:35:33
Zielarz
O tak, może przy okazji właściciel pałacu zadba o park...
27-09-2023 19:25:20
Tomek
Remont kościoła i pałacu super to dużo zmieni mogli by drogę też zrobić dojazdowa do pałacu poczekamy zobaczymy
27-09-2023 17:35:38
Marzyciel
Może uda się wyremontować pałac w Iwnie tak, jak dwór w Skrzynkach?!
27-09-2023 16:26:45
Anonim
Przydałoby się jeszcze zadbać o teren wokół zamku, m.in. zrobić ławki i ładną drogę z pałacu nad jezioro.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

19:00
SIEDLEC, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedlec

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: