Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie otwarto tężnię solankową {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie otwarto tężnię solankową {►FILM}
24-07-2023 15:37   Janusz Ludwiczak
– Chcemy, by zwłaszcza seniorzy byli aktywni i miło spędzali czas na świeżym powietrzu. To także zaproszenie dla mieszkańców sąsiednich gmin, by nas odwiedzali – mówił w sobotę burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek podczas otwarcia tężni solankowej, która powstała na placu Kurdeszowym.
– 98% środków zostało sfinansowanych z Funduszu Inwestycji Strategicznych – dodaje poseł Bartłomiej Wróblewski.

W sobotę na kostrzyńskim placu Kurdeszowym otwarta została tężnia solankowa.

– Projekt zrodził się już 3 lata temu, gdy rozmawialiśmy z mieszkańcami, że przyjdzie taki moment, że pandemia ustąpi i trzeba będzie wrócić do normalności i zachęcić wszystkich, by dalej byli aktywni i spędzali miło czas na świeżym powietrzu. To ważne, by seniorzy nie zostawali w swoich czterech ścianach. Jest to też zaproszenie dla mieszkańców sąsiednich gmin, by odwiedzali tężnię w Kostrzynie – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Budowa tężni kosztowała nieco ponad milion złotych (1 096 998 zł brutto), z czego 98% pochodzi z dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w gminach poPGR-owskich.

– Co ważne gmina dopłaciła tylko 2% kwoty (21 940 zł to środki z budżetu gminy Kostrzyn). W ramach całego projektu realizowane będą również inwestycje na terenach wiejskich – m.in. w Gułtowach, Węgierskim, Ługowinach, Wiktorowie, Siekierkach czy też w Gwiazdowie – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Na otwarciu tężni pojawił się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który zapowiedział, że realizowane będą kolejne inwestycje.

– Widzmy, że był to strzał w dziesiątkę. Widzimy jak wielu mieszkańców, szczególnie seniorów pojawiło się tutaj.
Już w grudniu otwarte zostanie lodowisko, a do realizacji są jeszcze dwa duże projekty. Gmina planuje wystąpić o dotację na rozbudowę szkoły w Siekierkach. Cała gmina czeka też na rewitalizację Rynku w Kostrzynie. Szanse są bardzo duże, gmina się przygotowała. Osobiście będę ten projekt wspierał
– powiedział Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Tężnia solankowa ma ponad 18 metrów długości, 6 metrów wysokości i 3,15 m szerokości. Zbiornik został napełniony solanką o stężeniu 16% z zawartością ponad 50 mg/l jodu.

– Mieliśmy 5 miesięcy na zrealizowane inwestycji, ale udało nam się ją zrealizować znacznie szybciej na wniosek i prośbę gminy. Tężnia jest wybudowana z drzewa modrzewiowego. Część elementów ozdobnych – elewacja i pergole jest ręcznie struganych. Wypełnienie jest z śliwy tarniny, czyli krzaku tarniny pozyskiwanej z polskich lasów. Sama solanka pochodzi z odwiertu Zabłocie – wyjaśnia portalowi InfoKostrzyn.pl Andrzej Kasiedczak, prezes spółki Monumentum, wykonawca inwestycji.

Podobne obiekty wykonawca wybudował m.in. w Opolu, Gliwicach, Jaworznie, Wadowicach, Żorach, Kłodawie czy Nysie.

– Solanka, która wypływa z kory rozbija się na gałązkach tarniny. Wytwarza się aerozol, który warto wdychać. Solanka wpływa korzystnie na górne drogi oddechowe. Przebywanie w tężni zastępuje nam wizytę nad morzem – przekonuje Andrzej Kasiedczak.

Dodajmy, że solanka w kostrzyńskiej tężni pochodzi z odwiertu "Korona" w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie z głębokości od 300 do 650 metrów złóż wód leczniczych - solanek jodkowych. Solanka posiada również podwyższoną zawartość wapnia i magnezu.


Komentarze (19)

02-08-2023 21:36:30
Tamara
Tężnia brak słów, a miejscowości w których były PGR-y bez kanalizy bo brak pieniędzy.
30-07-2023 21:33:30
Do Maras
Maras, ale tężnia nie działa. Kilka dni po otwarciu. Faktycznie tak, to ja nie potrafię. Żeby zrobić coś u żeby kilka dni po już się popsuło?
30-07-2023 19:53:37
Maras
Sceptyk to idź posiedz powdychaj a nie siedzisz piszesz tylko bo takich kwiatów jak ty to widzę że jest dużo tutaj lub pod kilkoma pseudo ty tylko krytyków wielu ale nikt z was nie umiał by załatwić nic!!!!!!!!!!!!
30-07-2023 19:11:38
Mieszkanka
Byłam 30.07.2023 około 16:00 przy tężniach świeciły się lampy i woda nie leciała coś jest nie tak
27-07-2023 09:29:40
Nick
Pytanie o godziny funkcjonowania jest jak najbardziej zasadne. Na stronie Urzędu nie ma takiej informacji. Są tylko fotki tężni (całkiem ładne). Burmistrz zaprasza gości z ościennych gmin więc nie dziwmy się pytaniom jak od Gregorego. Warto też gdzieś opublikować regulamin korzystania z obiektu, szczególnie z listą przeciwskazań zdrowotnych żeby przyjezdni nie byli zawiedzeni kiedy już dotrą do Kostrzyna. Głęboko wierzę, że mieszkający korzystający z tężni przeczytali regulamin i przeciwskazania bezpośednio przed zajęciem miejsca i inhalacjami. ;) . Na koniec pytanie. Czy tężnia będzie działała tak samo dobrze za kilka tygoni czy pójdzie w ślady zegarów świata przy dworcu, gdzie każdy pokazuje losowo wybraną godzinę (podobno układając rozkłąd kostrzyńskiej komunikacji korzystano z tych zegarów).
27-07-2023 07:41:52
@Do@Miś
Pogubiłem się! Prosicie o pomoc w rozbudowie oczyszczalni, czy wymachujecie "8 gwiazdkami"? Czas się zdecydować :)
26-07-2023 22:47:21
mieszkaniec
@gregory: A w Kostrzynie bywasz czy piszesz z drugiego końca powiatu? Idź i sobie sprawdź
26-07-2023 20:49:01
gregory
W jakich godzinach czynna jest tężnia i czy jest biletowana?
26-07-2023 18:40:30
Miś
No właśnie burmistrz nie się lepiej, skoro wnioskuje o tężnie, lodowisko, czy remont koźlaka zamiast rozbudowy oczyszczalni. Matysek niestety już dawno odkleił się od prawdziwych potrzeb gminy i mieszkańców.
26-07-2023 14:28:15
Kobieta
Żadnego mojego prawa Poseł Wróblewski nie zamordował. Jakie uczucie mają te, które stoją obok morderczyń istnień ludzkich?
26-07-2023 14:22:38
@nihil
To "mordowanie" praw kobiet jest już nudne... Pan Poseł Wroblewski nic nie zamordował! Mordują te, co się pozbywają dzieci!!!
26-07-2023 14:20:33
@Do@Miś
Wydaje mi się, że to Burmistrz wie lepiej, co jest potrzebne w pierwszej kolejności w danej gminie.
26-07-2023 10:09:09
Do@Miś
Taki interes, za pan Wróblewski "udaje", że nic nie wie o konieczności rozbudowy oczyszczalni sciekow. Zatem uprzejmie informuję pana Wróblewskiego, że jeśli w najbliższym czasie nie rozbudujemy oczyszczalni to za kilka lat utoniemy we własnym szambie. I pięknie dziękuję za teznie czy niepotrzebne lodowisko, ale bardziej potrzebuje rozbudowy oczyszczalni. W pierwszej kolejności. Żeby nie zadłużyć gminy na kolejne lata. Panie pośle? Pomoże pan w pozyskaniu dofinansowania na oczyszczalnie już teraz ? Czy będą tylko tężnie, koźlaki i lodowiska i udajemy dalej, że nie widzimy problemu?
26-07-2023 08:48:48
nihil
Panowie burmistrzowie - jakie jest Wasze poczucie gdy stoicie obok " mordercy praw kobiet " ???? ps. chodzi mi o p. Wróblewskiego
26-07-2023 00:25:49
@Miś
Jaki interes masz w tym "przejmowaniu się", co ma myśleś Pan Poseł Bartłomiej Wróblewski?
25-07-2023 20:49:25
Miś
To pan Poseł Wróblewski jeszcze nie wie, że najpiękniejszymi najważniejszym pod każdym względem projektem w gminie jest rozbudowa oczyszczalni w Skałowie?!
25-07-2023 09:56:47
Piotr
Aerozol to mikrokrople zawieszone w powietrzu. Jeżeli nadal jest to powietrze ze sąsiednich kopciuchów, to trudno tu o walory lecznicze. Powodzenia…
24-07-2023 23:02:32
mieszkaniec gminy
Myśle ze Pan Kasiedczak nigdy niebył nad morzem i takie głupoty opowiada mieszkancom ,biznes to najwazniejszy
24-07-2023 16:06:39
sceptyk
"Przebywanie w tężni zastępuje nam wizytę nad morzem – przekonuje Andrzej Kasiedczak." Mnie jakoś jednak nie przekonał

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: