Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie otwarto tężnię solankową {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie otwarto tężnię solankową {►FILM}
24-07-2023 15:37   Janusz Ludwiczak
– Chcemy, by zwłaszcza seniorzy byli aktywni i miło spędzali czas na świeżym powietrzu. To także zaproszenie dla mieszkańców sąsiednich gmin, by nas odwiedzali – mówił w sobotę burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek podczas otwarcia tężni solankowej, która powstała na placu Kurdeszowym.
– 98% środków zostało sfinansowanych z Funduszu Inwestycji Strategicznych – dodaje poseł Bartłomiej Wróblewski.

W sobotę na kostrzyńskim placu Kurdeszowym otwarta została tężnia solankowa.

– Projekt zrodził się już 3 lata temu, gdy rozmawialiśmy z mieszkańcami, że przyjdzie taki moment, że pandemia ustąpi i trzeba będzie wrócić do normalności i zachęcić wszystkich, by dalej byli aktywni i spędzali miło czas na świeżym powietrzu. To ważne, by seniorzy nie zostawali w swoich czterech ścianach. Jest to też zaproszenie dla mieszkańców sąsiednich gmin, by odwiedzali tężnię w Kostrzynie – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Budowa tężni kosztowała nieco ponad milion złotych (1 096 998 zł brutto), z czego 98% pochodzi z dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w gminach poPGR-owskich.

– Co ważne gmina dopłaciła tylko 2% kwoty (21 940 zł to środki z budżetu gminy Kostrzyn). W ramach całego projektu realizowane będą również inwestycje na terenach wiejskich – m.in. w Gułtowach, Węgierskim, Ługowinach, Wiktorowie, Siekierkach czy też w Gwiazdowie – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Na otwarciu tężni pojawił się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który zapowiedział, że realizowane będą kolejne inwestycje.

– Widzmy, że był to strzał w dziesiątkę. Widzimy jak wielu mieszkańców, szczególnie seniorów pojawiło się tutaj.
Już w grudniu otwarte zostanie lodowisko, a do realizacji są jeszcze dwa duże projekty. Gmina planuje wystąpić o dotację na rozbudowę szkoły w Siekierkach. Cała gmina czeka też na rewitalizację Rynku w Kostrzynie. Szanse są bardzo duże, gmina się przygotowała. Osobiście będę ten projekt wspierał
– powiedział Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Tężnia solankowa ma ponad 18 metrów długości, 6 metrów wysokości i 3,15 m szerokości. Zbiornik został napełniony solanką o stężeniu 16% z zawartością ponad 50 mg/l jodu.

– Mieliśmy 5 miesięcy na zrealizowane inwestycji, ale udało nam się ją zrealizować znacznie szybciej na wniosek i prośbę gminy. Tężnia jest wybudowana z drzewa modrzewiowego. Część elementów ozdobnych – elewacja i pergole jest ręcznie struganych. Wypełnienie jest z śliwy tarniny, czyli krzaku tarniny pozyskiwanej z polskich lasów. Sama solanka pochodzi z odwiertu Zabłocie – wyjaśnia portalowi InfoKostrzyn.pl Andrzej Kasiedczak, prezes spółki Monumentum, wykonawca inwestycji.

Podobne obiekty wykonawca wybudował m.in. w Opolu, Gliwicach, Jaworznie, Wadowicach, Żorach, Kłodawie czy Nysie.

– Solanka, która wypływa z kory rozbija się na gałązkach tarniny. Wytwarza się aerozol, który warto wdychać. Solanka wpływa korzystnie na górne drogi oddechowe. Przebywanie w tężni zastępuje nam wizytę nad morzem – przekonuje Andrzej Kasiedczak.

Dodajmy, że solanka w kostrzyńskiej tężni pochodzi z odwiertu "Korona" w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie z głębokości od 300 do 650 metrów złóż wód leczniczych - solanek jodkowych. Solanka posiada również podwyższoną zawartość wapnia i magnezu.


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: