Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

22 lipca otwarcie tężni solankowej. Na placu budowy natrafiono na… wysypisko - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
22 lipca otwarcie tężni solankowej. Na placu budowy natrafiono na… wysypisko
10-07-2023 09:00   Janusz Ludwiczak
Postępują prace przy budowie tężni solankowej na placu Kurdeszowym w Kostrzynie. Wykonawca inwestycji natrafił jednak na niespodziankę – w ziemi zakopane były śmieci! Ekipy budowlane musiały wymienić grunty aż na głębokości 1,5 m.

Otwarcie tężni zaplanowano na 22 lipca godz. 17:00. Tymczasem ekipy budowlane montują drewniany szkielet konstrukcji. Przygotowana została już infrastruktura techniczna i betonowe fundamenty konstrukcji. Jednak podczas prac budowlanych wykonawca natrafił na wysypisko śmieci.

– W przeszłości na tym terenie było wysypisko. Był to przełom lat 70 i 80., nie było wtedy gospodarki śmieciowej. Ludzie dokładali śmieci, usypano skarpę. Podobna sytuacja jest przy terenie cmentarza w pobliżu drogi krajowej nr 92 – powiedział nam Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Jak wyjaśnił nam kierownik budowy ekipy musiały wymienić grunty aż do głębokości 1,5 m.

Budowa tężni powstaje w ramach dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w gminach poPGR-owskich. Gmina Kostrzyn otrzymała blisko 2 miliony złotych dofinansowania na utworzenie lub modernizację terenów aktywności i rekreacji w miejscowościach oraz budowę tężni solankowej w Kostrzynie.

– Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do tego, by w Kostrzynie powstała tężnia. Szansą, była możliwość pozyskania środków z dofinansowania, dlatego złożyliśmy aplikację. Myślę, że tężnia będzie służyć nie tylko mieszkańcom Kostrzyna i gminy, ale też sąsiadom – mówił nam Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Inwestycję tą za ponad milion złotych (1 096 998 zł brutto, z czego 1 075 048 zł to dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych, a 2% kwoty – 21 940 zł to środki z budżetu gminy Kostrzyn) realizuje wyłoniona w przetargu spółka Monumentum z Wrocławia.

Tężnia będzie miał ponad 18 metrów długości, 6 metrów wysokości i 3,15 m szerokości. Zbiornik zostanie napełniony solanką o stężeniu 16% z zawartością ponad 50 mg/l jodu.


Komentarze (29)

16-07-2023 09:37:28
To się nagrywa
No i tak to jest dofinasowanie co powinno trafić na wieś oczywiście nie trafi .Tylko jakieś kwiatki posadzą i tyle
14-07-2023 22:02:37
Klementyna
W każdej gminie powinna być niezależna komisja finansów i coś w formie NIKa
13-07-2023 11:28:38
@NIK
Przecież mamy Komisję Rewizyjną w Radzie. A nie... wróć, wygłupiłem się
13-07-2023 06:17:13
Gosia
Tylko aby nie zniszczyli tężni. Przy okazji czy tego człowieka, który powywalał tam ławki już ukarano? Jeśli nie to słabo świadczy o policji i źle wróży dla tężni. Prosimy o informacje z kroniki policyjnej.
12-07-2023 19:54:09
@Pieszy
Zmień pracę, weź kredyt :) omiń tunel.
12-07-2023 19:31:02
NIK
Jeśli inwestycje były źle zrobione, jeśli jest podejrzenie niegospodarności i za wysokich kosztów względem realnej wartości to trzeba zawiadomić NIK i prosić o kontrolę.
12-07-2023 17:28:17
Pieszy
I jak korzystam z tunelu. Dwa razy dziennie. Żeby dojść do pracy. Bo nie mam samochodu. I bardzo sobie go nie chwalę. Bo codziennie nadkladam dwa kilometry. A pracę mam stojąca. A nie chce przechodzić nielegalnie przez tory.
12-07-2023 16:27:49
InnyKierowca
Ja również korzystam z tunelu kilka razy dziennie i bardzo go chwalę :) Współczuję wszystkim, którzy myślą inaczej!
12-07-2023 14:25:52
@Kierowca
"Tunel to najlepsza inwestycja jaka powstała w gminie. Korzystam z niego kilka razy dziennie." Pisał "Michał" tutaj: https://www.infokostrzyn.pl/?id=2&nr=3593. Kierowco Michale dziękuję za twoją opinię w imieniu wszystkich mieszkańców urzędu, tfu, gminy!
12-07-2023 13:45:01
@Kierowca
"Korzystam z tunelu kilka razy dziennie. Bardzo dobre rozwiązanie komunikacyjne." Już gdzieś tutaj czytałem dokładnie taki sam wpis. Wybacz, ale twoje subiektywne poczucie wygody to za mało, żeby kosztującą ponad 60 milionów złotych inwestycję uznać za bardzo dobrą inwestycję dla wszystkich mieszkańców gminy. A już inwektywy rodzaju jak ktoś krytykuje to znaczy, że sam chce dostać się do koryta, są w ogóle nie do zaakceptowania w merytorycznym dyskursie. Nota bene sugerujesz, że obecne władze przy korycie są i z koryta korzystają...
12-07-2023 08:26:59
Kierowca
Korzystam z tunelu kilka razy dziennie. Bardzo dobre rozwiązanie komunikacyjne. Krytykują ci, którzy chyba Kostrzyn tylko na mapach Googla oglądają! [albo robią przymiarki do usadowienia się przy korycie...]
12-07-2023 06:37:25
@ mieszkaniec kostrzyna
"Jak zachwyca, skoro nie zachwyca", no ale "Słowacki wielkim poetą był". Im częściej czytam, że tunel to najlepsza inwestycja tym bardziej utwierdzam się w tym, że to ogromny miś wypełniony sianem. Tfu, słomą. Żaden tunel nigdy potrzebny nie był i nie jest. Wystarczyło włączyć przejazdy do nowego kolejowego SRK, by czas oczekiwania na podniesienie rogatek został skrócony do minuty-dwoch. Tak: minuty-dwoch. Mówił o tym nawet przewodniczący Banaszak podczas spotkania "U Krzysztofa". Sam slyszalem. 30 milionów kredytu na niepotrzebna inwestycje. Gmina ma niewydolne wodociągi, wciąż nie jest skanalizowana, za chwilę ruszy budowa grunwaldzkiego i przekonasz się co to brak wody w kranie. Tężnia to kwiatek do kożucha, który w środku lata zakłada Kostrzyńska władza. Arogancka, nieudolna i, przede wszystkim, lekceważąca mieszkańców. I to, niestety, nie wszystkie grzechy.
12-07-2023 01:57:40
Mieszkaniec kostrzyna
Witam. Tunel to najlepsze co zostalo zrealizowane za obecnej władzy! Każdy wieloletni mieszkaniec kostrzyna doceni to co jest obecnie...ile to czasu człowiek stracił na przejedzie kolejowym kilka razy dziennie to było straszne! Tężnia może faktycznie mniej potrzeba ... bez porównania dla takiej dużej inwestycji jaką była budowa tunelu ale czy to się komuś podoba czy nie Kostrzyn staje się fajnym miastem czystym co widać gołym okiem po nowych nasadzeniach roślin czy ekipę z gminy która o to dba. I tak jak teraz tężnia... Tak w najblizym czasie będą pojawiać się nowe inwestycje które będą procentowały dla mieszkańców oraz tworzyły Kostrzyn miastem atrakcyjnym! Brawo dla władzy! Brawo Szymon.
11-07-2023 21:14:39
Zbychu
Władza nie umie zarządzać pieniędzmi. Nie słucha ludzi. Policja nie potrafi pilnować porządku prawa. Słabo to wygląda. Jak to zmienić i rozliczyć za złe działanie. Ktoś ma pomysł?
11-07-2023 19:34:08
Do @Adam
Na szczęście w kolejnej kadencji obecne władze wydoją resztę i zostaną tylko długi. A sami przeskoczą do gminnej spoleczki zaciągać kolejne długi.
11-07-2023 19:31:58
@nick
Kostrzyńska tężnia nie będzie obiektem leczniczym, bo takie tężnię nie są obiektami leczniczymi. Już dawno pisał o tym Państwowy Zakład Higieny. Raczej mogą być wylęgarnią bakterii. Nie zgadzam się jednak co do tunelu. Nie przynosi konkretnego efektu, bo ruch w nim jest i będzie żaden. Utrudnił ruch pieszy do szkoły i przedszkola. Jego budowa to fanaberia, która zahamowała rozbudowę oczyszczalni sciekow w Skałowie i rozbudowę sieci wodociągowej w całej gminie. Przez co dziś mamy nadal od dawna niewydolna oczyszczalnie a od kilku lat coraz częstszy brak wody w kranie. No a miś znacznie większy, bo 60 razy droższy.
11-07-2023 17:08:32
@Adam
Może i trzeba by wprowadzić ustawę, która gwarantowałaby rotacyjnie dostęp do koryta kolejnym frakcjom. W ten sposób po kolei przez kilka lat z koryta żywili by się kolejni włodarze i kolejni znajomi królika. Aktualnie boli, że przy korycie przez kilka lat są ci sami. Każdy chciałby nabić sobie kiebzę :) :) :) Przecież inni stoją już od dawna w kolejce do dojenia publicznej kasy :) :) :)
11-07-2023 15:53:49
Basia
Jeśli tam nie będzie ochrony 24h/7 to zamiast solanki dzięki bezkarnemu penerstwu szybko możemy mieć urynoterapię. Nasi dzielni stróże prawa możliwe, że rozłożą bezradnie ręce no bo jak tu karać zwyrodnialców jak nie czekają na radiowóz na sygnale, a kto ma zarobić ten zarobi.
11-07-2023 15:53:44
Nick
Nie ma co porównywać tunelu z tężnią. Tunel, pomimo, że kosztował absurdalne pieniądze to przynosi konkretny efekt dla społeczności i będzie służył przez kolejne kilkadziesiąt lat (mam nadzieję). Tężnia to wydatek typu fanaberia, na której oczywiście ktoś zarobi nie tylko przy budowie bo utrzymanie też kosztuje. W Rzeczpospolitej napisali, że Łódź przeznaczyła w 2021 roku 80 tyś złotych na utrzymanie dwóch tężni. Uwzględnijmy inflację i okaże się, że w 2024 samo utrzymanie tężni w Kostrzynie może kosztować nawet 50 tyś złotych. Jest moda na tężnie, są wykonawcy, kasa płynie. Mówi się, że Kostrzyńska tężnia nie będzie obiektem leczniczym bo Kostrzyn nie jest miejscowością uzdrowiskową. I nie ma się co dziwić. Tężnia zbudowana na wysypisku śmieci, w miejscu, w którym od września do maja można wędzić kiełbasę na dymie z kominów. A i czasami latem też. Tylko życzyć korzystającym udanych inhalacji. Na zdrowie.
11-07-2023 12:58:56
@Bareja
Ale to tyci miś jest. Z misiem - tunelem, nie ma się co nawet równać.
11-07-2023 11:50:47
Adam
Może już czas na zmiany, każda władza się zużywa, przestaje wsłuchiwać w oczekiwania obywateli a uważa, że sama wie co jest dla obywateli najlepsze i to za publiczne pieniądze. Czasem to trwa krócej czasem dłużej. To przykre ale prawdziwe, że władza zapomina kto ja do urzędu nominował. Demokratycznie wybrana władza ma przede wszystkim wsłuchiwać się w głos obywateli a nie go ignorować.
11-07-2023 11:14:35
Bareja
Inwestycja sfinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Taka rządowa strategia na samorządy - czego nie rozumiesz ? Bardziej martwi wypowiedź Matyska "Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do tego, by w Kostrzynie powstała tężnia." PROSZĘ PAŃSTWA, OTO MIŚ!
10-07-2023 17:44:02
Smutek
Nie mogę uwierzyć, że to jest warte milion złotych. Będzie fajna toaleta dla nastolatków.
10-07-2023 15:23:53
Leonard
22 lipca. Piękna data. Święto Odrodzenia Polski i Manifestu Lipcowego. Wracamy do komuny ... zły zwiastun przed październikiem. Oby nie wróciły czasy 2007-2015
10-07-2023 14:39:59
Nick
Pisząc "prywaciarz" miałem na myśli prywatnego inwestora. Jak ktoś wykłada swoja prywatną kasę to ogląda każdą złotówkę ze wszystkich stron. I to kilka razy żeby nie przepłacić. Kiedy kasę wydaje "państwo" to powstają inwestycje za miliony o faktycznej wartości tysięcy złotych. Księgowo da się wszystko rozpisać. Przy okazji wiele osób pożywi się "okruchami" z tych milionów. Bo to mogą być okruchy warte dziesiątki czy setki tysięcy złotych. Idą wybory to może ktoś w trakcie kampanii prześwietli takie inwestycje jak tężnie. Nie będzie zdziwienia jeśli okaże się, że szwagier brata akurat miał firmę, która…
10-07-2023 14:32:46
Ździsława
Podstawowe pytanie to po co ta tężnia. Nikt chyba nie zdaje sobie sprawy jaki będzie koszt utrzymania. Ale władza się nie liczy z tym. Bzdurne inwestycje tylko żeby utrzymać się przy władzy. Są ważniejsze projekty ale ich zapewne nie byłoby widać. Najlepsze są takie gdzie można zrobić zdjęcie i już na Facebooka. Lans musi być. Strach pomyśleć w przyszłości co zastanie przyszła władza. Długi i jeszcze raz długi.
10-07-2023 12:48:36
@Nick
Póki co, to "prywaciarze" doją publiczną kasę wygrywając przetargi na roboty gminne/powiatowe. Za budowę/modernizację kawałka drogi biorą grube miliony :) To są dopiero "inwestycje".
10-07-2023 11:24:02
Maria
Można rzec, że to rewitalizacja dawnego wysypiska. Szkoda, że zaraz koło rynku było takie wysypisko. Kto na to wpadł. Jacy ludzie takie pomysły. Byle faktycznie nie zniszczono tej tężni bo u nas złoczyńcy raczej są bezkarni. Z naszą policją się nie liczą wręcz można odnieść wrażenie, że się z niej śmieją. Ktoś im chyba na to pozwala. Nie ma informacji o efektach działania policji w sprawach z kroniki policyjnej. Czas zacząć szanować publiczne pieniądze i ludzi, którzy na nie pracują, a policja ma to chronić a nie złoczyńców.
10-07-2023 10:27:53
Nick
Piękny miś na miarę naszych czasów i możliwości. W PRL 22 lipca otwierało się stadiony, nowe osiedla. Były też otwarcia zakładów pracy. Dobrze, że wracamy do tej tradycji. Ktoś powiedział, że "prywaciarz" postawiłby za 2 mln złotych 4 takie obiekty ale przecież stać nas. Liczę na to, że gmina i policja zadbają o dokupienie kolejnych elementów do monitoringu miejskiego i ich instalację w obrębie Placu Kurdeszowego. Żeby nie było, że drewniana tężnia spłonie a na lokalnym portalu pojawi się film, na którym ktoś oblewa ściany czymś z kanistra ale nie bardzo widać kto. Wtedy pozostanie tylko protokół zniszczenia… i można szukać pomysłów na nową inwestycję. A przy okazji, ktoś wie może jak idą poszukiwania ławkowego wandala z Placu Kurdeszowego?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14

lip

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: