Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odpust w farze - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Odpust w farze
30-06-2023 08:28   Janusz Ludwiczak
W czwartek, w dniu imienin Piotra i Pawła w farze odprawiona została uroczysta suma odpustowa.

W samo południe odprawiona została msza święta w intencji chorych. Wieczorem, o godz. 18:00 ks. dr Ryszard Rybak, który jest oficjałem Metropolitalnego Sądu Duchownego w Poznaniu przewodniczył sumie odpustowej.

– Piotr ok. 42 roku udał się do Rzymu. Został powołany do rządzenia całym kościołem.. Jako pierwszy zastępca Chrystusa, jako pierwszy powołany Papież w dzisiejszym rozumieniu.
Paweł był początkowo był zawziętym wrogiem chrześcijaństwa. Był obecny przy kamieniowaniu Szczepana. W drodze do Damaszku, dokąd się udał aby prześladować chrześcijan dokonało się jego nawrócenie. Ochrzcił się i stał się apostołem Boga. Podjął trzy wielkie podróże misyjne
Obaj zginęli w Rzymie w 67 roku, za panowania cesarza Nerona. Piotr zginął jak jego mistrz, przybity do krzyża. Przed śmiercią miał tylko jedną prośbę - aby ukrzyżowano go głową w dół, bo nie czuł się godny umierać tak jak Jezus, którego trzykrotnie się zaparł. Paweł jako obywatel Rzymu został ścięty mieczem
– mówił podczas kazania ks. dr Ryszard Rybak.

Po nabożeństwie odbyła się procesja wokół świątyni z udziałem pocztów sztandarowych.

Kościół pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie został wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku, dzięki staraniom klarysek gnieźnieńskich, przy wsparciu królów polskich.

– Ozdobą zabytkowego trzynawowego wnętrza jest gwiaździste sklepienie prezbiterium, pokryte podobnie jak i ściany renesansową polichromią figuralną. Cennymi pamiątkami są też: renesansowe sakramentarium z piaskowca, z drzwiami w kształcie ozdobnej kraty oraz kamienna chrzcielnica w kształcie kielicha z XVI w. Z tego okresu pochodzi drewniana późnogotycka figura MB z Dzieciątkiem. Ołtarz główny z figurami świętych i obrazem patronów kościoła z XVII w. oraz 5 ołtarzy bocznych wykonano w stylu barokowym. Z 1620 r. pochodzi kultowy obraz bł. Jolanty – księżny i patronki Wielkopolski. Nad głównym wejściem do kościoła od strony zachodniej tablica z piaskowca z 1791r. dla upamiętnienia jego restauracji przez ksienię klarysek Zofię Kraszkowską. Na południowej elewacji kościoła widoczna gotycka nisza zamurowanego portalu oraz zagadkowe półkoliste wydrążenia w cegłach o średnicy 1- 5 cm. Z ich powstaniem wiążą się różne domysły i legendy. Przypuszczano, że były one wiercone palcami przez średniowiecznych pokutników. Według innych powstały one wskutek ucierania proszku posiadającego właściwości lecznicze lub od kul szwedzkich. W rzeczywistości powstały one w czasie krzesania ognia tzw. świdrem ogniowym w czasie obrzędów Wielkiej Soboty. Na północnej ścianie tablice ku czci pomordowanych w obozach niemieckich księży: Henryka Fischbacha (1879 – 1942) oraz Antoniego Ludwiczaka (1878 – 1942), a także zamęczonego w więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa ks. Prof. Tadeusza Peika (1891 – 1950) – opowiada regionalista Kazimierz Matysek w przewodniku "Kostrzyn i okolice".

Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z XVIII wieku, w której zachowały się trzy dzwony, pochodzące z 1514, 1712 i 1978 r.

Tradycja funkcjonowania kościoła w Kostrzynie jest znacznie starsza, sięga średniowiecza. Pierwszy kościół w Kostrzynie mógł zostać wzniesiony na przełomie XI i XII wieku. W ciągu kilku wieków, obecny kościół kostrzyńskie był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Szczególnie trudne warunki miały miejsce w drugiej połowie XVII i pierwszej połowie XVIII wieku. W generalnym zarysie kościół przetrwał do naszych czasów, z wyjątkiem wieży, która znajdowała się w zachodniej części budowli. W latach 1793- 1918, kościół, parafia i miasto Kostrzyn znalazły się pod panowaniem pruskim (z wyjątkiem okresu 1807-1815, kiedy należał do Księstwa Warszawskiego). W latach 1918-1939, kościół przechodził liczne remonty. Od września 1939 do stycznia 1945 roku kościół został zamknięty przez hitlerowców i zamieniony na magazyn.

Dodajmy, że kubatura kościoła farnego wynosi 4596 m³, a jego powierzchnia 516 m².


Komentarze (4)

01-07-2023 09:49:51
Ździsława
Do Janiny. W czym ten proboszcz jest dobry. W finansach. Chyba tak. Ci którzy mieli z nim do czynienia, nie chodzi o msze to zdanie sobie o nim wyrobili. A że nie chodzą do fary. Bo mają go serdecznie dość. Ludzie jeżdżą po innych parafiach na msze bo nie chcą mieć styczności z tym człowiekiem
01-07-2023 07:56:18
Janina
Słucham, ksiądz proboszcz jest taki dobry, ale najbardziej atakują go Ci, co nie chodzą do fary
30-06-2023 20:28:53
Ździsława
Kościół powinien przyciągać wiernych. Po frekwencji na mszach tego nie widać. W Kostrzyńskiej farze duży wpływ na odejście z kościoła jest osoba proboszcza. Pozbył się wspaniałych księży którzy byli bardzo dobrze tolerowani przez parafian. Może kuria się zlituje i odsunie go od Kostrzyńskiej parafii puki nie jest za późno
30-06-2023 18:52:38
Edmund
Wspaniały czas, piękna msza, uroczystość, widać wiarę mieszkańców naszego Kostrzyna

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

mar

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Koncert Mis Tybetańskich prowadzony przez NatAya -Ruch i Dźwięk
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy - tel. 505 094 375

08

mar

18:00
IWNO, Pałac
Koncert Pawła Bączkowskiego z okazji Dnia Kobiet

10

mar

11:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Koncert pieśni wielkopostnych - chór Cantores assumptae
(po mszy św.)

16

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Turniej Tańca Towarzyskiego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: