Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Półmilionowa kara dla PUK ZYS za zmowę przetargową. Mogliśmy przepłacać za wywóz śmieci? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Półmilionowa kara dla PUK ZYS za zmowę przetargową. Mogliśmy przepłacać za wywóz śmieci?
06-02-2023 13:24   Janusz Ludwiczak
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 7 mln zł kar na siedem przedsiębiorstw zajmujących się odbiorem odpadów za zmowę przetargową na rynku odpadów. Karę w wysokości blisko pół miliona złotych otrzymało też Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, które wywozi śmieci z terenu gminy Kostrzyn.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w uzasadnionych przypadkach przedsiębiorcy mogą brać udział w przetargach w formie konsorcjum. Prawo dopuszcza możliwość startu przedsiębiorców w przetargu w ramach konsorcjum. Jeśli jednak firma może samodzielnie wykonać usługi lub mogą być one zrealizowane przez mniejszą liczbę podmiotów, to przystąpienie do przetargu w formie konsorcjum może zostać uznane za ograniczającą konkurencję zmowę przetargową.

Nałożona kara w łącznej wysokości 7,2 mln zł dotyczy zmowy przetargowej

– Postępowanie antymonopolowe wykazało, że konsorcjum było zmową przetargową w celu uniknięcia rywalizacji o zamówienia. Firmy brały wspólnie udział w przetargach, dzieląc się zamówieniem, zamiast o nie konkurować. O to samo zlecenie mogły ubiegać się oddzielnie lub zawiązując współpracę z mniejszą liczbą partnerów. Ograniczenie liczby ofert w przetargu zmniejsza poziom presji konkurencyjnej, a w konsekwencji prowadzi do wyższych cen. Taka praktyka jest niedopuszczalna i stanowi bardzo poważne naruszenie prawa. Straty ponoszą instytucje zamawiające i budżet państwa, a wzrost cen może być odczuwalny przez nas wszystkich jako konsumentów – tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Sprawa dotyczy siedmiu przedsiębiorców: Remondis Sanitech Poznań, PreZero Dolny Śląsk, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, EKO-TOM Turguła, ORDO Poznań, Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom i KDS. Konsorcjum w tym składzie wzięło udział w 15 przetargach na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych we wszystkich sektorach na lata 2018-2022 organizowanych przez Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”, obejmujący miasto Poznań oraz osiem okolicznych gmin, w tym gminę Kostrzyn. W większości przypadków wygrało konsorcjum siedmiu przedsiębiorców, a po pozyskaniu zlecenia poszczególne firmy działały samodzielnie na terenie, który był przez nie obsługiwany w poprzednich latach.

Prezes UOKiK nałożył łączną kwotę łączną karę w wysokości: 7 224 222,21 zł, z czego blisko pół miliona złotych kary (473 761,15 zł) otrzymało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys z Pławc, które do tej pory zajmuje się wywozem śmieci i zagospodarowaniem odpadów z terenu gminy Kostrzyn.

Najwyższa kara – w wysokości ponad 4,5 mln zł została nałożona dla Remondis Sanitech Poznań – lidera konsorcjum i inicjatora porozumienia naruszającego konkurencję.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Do sprawy już odniósł się Remondis Sanitech Poznań:

"Oświadczamy, że stanowczo nie zgadzamy się z treścią Decyzji. Przede wszystkim, Prezes UOKiK nie wykazał wystąpienia naruszenia prawa konkurencji, tj. art. 6 ust. 1 pkt 7) w/w Ustawy. Podkreślamy, że to na organie spoczywa ciężar dowodu, więc Prezes UOKiK ma obowiązek udowodnienia faktu dokonania naruszenia. Jednocześnie wskazujemy, że zawiązanie konsorcjum jest wyraźnie przewidziane i dopuszczone w przepisach prawa - zarówno art. 23 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (obowiązującej w chwili zawarcia umowy konsorcjum), jak i art. 58 obecnie obowiązującej Ustawy z dnia 11 września 2019r. Prawo zamówień publicznych - wprost taką możliwość dopuszczają.
Podkreślamy, że zawiązanie konsorcjum sprostało wysokim wymaganiom określonym warunkami zamówienia na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych, a poziom zaoferowanych za świadczone usługi cen był jednym z najniższych w kraju. Fakt ten przełożył się bezpośrednio na wysokość opłat pobieranych od mieszkańców przez Biuro Z.M. "GOAP".
Oświadczamy, że Spółka złożyła odwołanie od Decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dniu 31 stycznia br."
– informuje w oświadczeniu Zarząd REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy również PUK ZYS.

"Oświadczamy, iż nie zgadzamy się z treścią Decyzji podjętej przez Prezesa UOKiK. Zawiązanie konsorcjum w przedmiotowym składzie wynikało z wysokich wymagań dotyczących pełnienia usług określonym warunkami zamówienia na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych przedłożonych przez Z.M. "GOAP". Samodzielny udział w postępowaniu przetargowym któregokolwiek z podmiotów nie pozwoliłby sprostać przedłożonym wymaganiom. Co więcej, zawiązanie konsorcjum pozwoliło na zaoferowanie najwyższej jakości usług przy cenach, które w skali kraju można uznać za jedne z najbardziej korzystnych dla mieszkańców.
Jednocześnie z całą stanowczością podkreślamy, że zawiązanie konsorcjum jest działaniem przewidzianym i dopuszczonym w przepisach prawa - zarówno art. 23 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (obowiązującej w chwili zawarcia umowy konsorcjum), jak i art. 58 obecnie obowiązującej Ustawy z dnia 11 września 2019r. Prawo zamówień publicznych - wprost taką możliwość dopuszczają.
Firma złoży w tej sprawie odwołanie od Decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów"
– informuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys w przesłanym oświadczeniu do naszej redakcji.


R E K L A M A

Komentarze (5)

06-02-2023 23:47:17
NormalnyPolak
Płacz i płać, a biznesmeni się cieszą i "legalnie" miliony zarabiają :)
06-02-2023 18:15:43
Tez ze Swarzedza
Sasiad w zeszlym roku Zys starowal z Alba i dlatego wygrali tańszą ofertą a nie z Fb Serwis ktore dalo tą wyższą ofertę więc jestes w błędzie.
06-02-2023 17:14:50
sasiad
u nas w paczkowie w zeszlym roku zys, wywalil najwyzsza kwote, wygrala najtansza alba z wroclawia i tak jezdzil zys jako podwykonawca, czyli sie dalo taniej, jak dwoch zarobilo
06-02-2023 16:28:01
Wms
Żyje w kraju, w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ...uja
06-02-2023 15:49:47
Puk puk
Tak się składa, że pan Zys mógł samodzielnie startować w gminie Kostrzyn. Z "niewiadomych" jednak powodów został podwykonawcą...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: