Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od stycznia gmina zajmie się wywozem odpadów. Trzeba złożyć nową deklarację śmieciową - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Od stycznia gmina zajmie się wywozem odpadów. Trzeba złożyć nową deklarację śmieciową
07-10-2021 06:42   Janusz Ludwiczak
Wraz z początkiem 2022 r. już nie GOAP, a gmina zajmie się samodzielnie gospodarką odpadami. W związku ze zmianami mieszkańcy muszą złożyć do Urzędu Miejskiego nowe deklaracje śmieciowe.

Jak już informowaliśmy wszystko zaczęło się od Poznania. 9 marca poznańscy radni zdecydowali o opuszczeniu GOAP-u. Jak przekonywał wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto nie chciało dopłacić do wywozu śmieci innych gmin. W konsekwencji GOAP opuściły pozostałe gminy (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Swarzędz i Kostrzyn).

Oznacza to, że teraz gmina zajmie się samodzielnie gospodarką odpadami. Zgodnie z podjęta przez radnych uchwałą nie zmienią się opłaty za odbiór i wywóz śmieci w przypadku sortowania odpadów. W przypadku domów jednorodzinnych będzie to nadal 28 złotych, a dla nieruchomości powyżej 4 lokali mieszkalnych – 25 zł.

Niebawem ogłoszony zostanie przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zajmującego się odbiorem i wywozem śmieci.

– Nie jesteśmy w stanie oszacować ostatecznej stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Zależeć to będzie od rozstrzygnięcia przetargu. W przypadku, jeśli z różnych powodów nie uda się wyłonić wykonawcy istnieje, zgodnie z Ustawą Prawo zamówień publicznych, wyłonienie go w trybie zamówienia z wolnej ręki – mówił Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

To nie jedyne zmiany. Nie będzie już tzw. "gratowozów", czyli Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do których można było przynosić takie odpady jak zużyty sprzęt elektroniczny (np. telewizory, monitory, komputery, radia), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, a także farby, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, tusze, farby drukarskie, kleje, detergenty czy odpady zawierające rtęć.

– Znikną MPSZOKI, nie będzie też prowadzona zbiórka odpadów wystawkowych. Nadal funkcjonować będzie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Rabowicach. Odpady zmieszane nadal trafiać będą do ITPOK (spalarnia) – zaznacza wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Odpady zmieszane nadal mają być wywożone co 2 tygodnie. Odpady sortowane – segregowane takie jak szkło, papier, plastik i inne tworzywa sztuczne w okresie od kwietnia do końca września mają być odbierane nadal co 2 tygodnie, zaś bioodpady co tydzień. W pozostałym okresie zimowym (czyli od października do końca marca) odpady sortowane i bio mają być odbierane co miesiąc.

Jak już informowaliśmy mieszkańcy będą musieli również zakupić własne kubły na śmieci.

– Zakładamy ponadto, że od 1 stycznia obowiązek posiadania pojemników na odpady zmieszane przejdzie na właścicieli nieruchomości. Aktualnie rozmawiamy z firmą PUK Artur Zys, która w większości jest właścicielem pojemników o możliwości wykupienia ich przez mieszkańców – tłumaczył wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

W związku ze zmianami mieszkańcy muszą złożyć nowe deklaracje śmieciowe. Czas na to jest do piątku, 8 października. Dokumenty można składać w Urzędzie Miejskim w Kostrzynie dziś w godz. od 7:15 do 18:00 oraz jutro od 7:15 do 15:15.

Mieszkańcy wsi mogą składać deklaracje jeszcze dziś w godz. od 16:00 do 19:00 w swoich lub sąsiednich sołectwach:
• Siekierki Wielkie – świetlica wiejska (przy szkole)
• Czerlejnko – świetlica wiejska ul. Jesionowa 23
• Gwiazdowo – świetlica środowiskowa "Króli Puchaty"
• Brzeźno – świetlica/OSP, ul. Długa
• Gułtowy – sala OSP, ul. Kasztanowa
• Iwno – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika.

Deklaracje można pobrać ze strony internetowej urzędu gminy.

W sumie deklaracje musi złożyć ok. 5 tysięcy podmiotów.

– Do tej pory złożono 2 tysiące deklaracji. Nie jest źle, ale musimy zebrać ich jeszcze 3 tysiące – mówił podczas ostatniej sesji rady gminy wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Szykuje się gorąca, odpadowa jesień– dodał burmistrz Szymon Matysek.


Aktualności
Niezapominajka
13

lip

Drzązgowo
Festyn rodzinny w Drzązgowie
w godz. 16:00-24:00

14

lip

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

16:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Spotkanie integracyjne

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

15

lip

17:30
TARNOWO, świetlica wiejska
"Diamentowa podróż Zosi" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kurtynka

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: