Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sportowcy ze 100-letnią tradycją {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Sportowcy ze 100-letnią tradycją {►FILM}
15-01-2023 01:16   Janusz Ludwiczak
Został założony jesienią 1922 roku jako Kostrzyński Klub Sportowy, w którym uprawiano nie tylko piłkę nożną, ale również szachy, lekkoatletykę, boks, kolarstwo, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów a nawet sporty motorowe. Istniała też sekcja turystyczno-krajoznawcza. Mowa o klubie sportowym Lechia Kostrzyn, który niedawno obchodził jubileusz 100-lecia istnienia.

– Lechia powstała pierwotnie jako Kostrzyński Klub Sportowy z inicjatywy młodych działaczy, m.in. Unii Swarzędz i Kazimierza Drzewieckiego z Wrześni. KKS była początkowo jednosekcyjnym klubem piłki nożnej. Nie był to jedyny klub sportowy w Kostrzynie. Pierwszy był Sokół, który powstał w 1913 roku, jednak nakierowany był on później głównie na gimnastykę – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

KKS, czyli Kostrzyński Klub Sportowy Lechia Kostrzyn został założony jesienią 1922 roku przez grono entuzjastów. Jednym z głównych założycieli był Kazimierz Drzewiecki – wszechstronny sportowiec i organizator.

– Na przestrzeni lat Lechiści grali nie tylko w piłkę nożną, ale uprawiali lekkoatletykę, boks, kolarstwo, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów a nawet sporty motorowe. Istniała również sekcja turystyczno-krajoznawcza – opowiada regionalista Kazimierz Matysek.

– Organizowane były też biegi uliczne, m.in. z okazji 700-lecia Kostrzyna. Przez co najmniej 10 lat organizowane były biegi o randzie wojewódzkiej. Rozwijała się sekcja lekkoatletyczna. Prężnie rozwijała się sekcja szachowa, która działa do dziś. Prowadziła ją Urszula Piątek, nauczycielka, bardzo oddana tej dyscyplinie – wspomina Kazimierz Matysek.

W pierwszych latach działalności Lechia rozgrywała mecze na boisku przy ul. Poznańskiej, na którym odbywały się też zawody lekkoatletyczne i pokazy gimnastyczne. A we wrześniu 1956 r. otwarte zostało nowe boisko przy ul. Sportowej.

Barwy klubowe Lechii stanowią trzy kolory: czerwony, biały i zielony. Dlaczego właśnie takie?>/p>

– Wzięły się od Zrzeszenia Sportowego LZS, które finansowało całą działalność klubu. Miało na swojej fladze dwa kolory – zielony czyli wieś i robotniczy – czerwony. W 1957 r. ustalono emblemat, barwy klubowe i odznakę klubową, dodając barwę białą z wpisaną literą L – opowiada Kazimierz Matysek.

A skąd nazwa Lechia?

– Pierwotnie była to nazwa Ludowy Klub Sportowy "Sokół", chcąc nawiązać do tradycji historycznej. Działacze rady powiatowej w Środzie Wielkopolskiej (wtedy Kostrzyn znajdował się w powiecie średzkim) uznali, że to przedwojenna nazwa i nie może być używana. Jeden z zawodników – Beniu Maliński zaproponował nazwę Lechia, jako, że Kostrzyn jest starym miastem, a wówczas Polaków nazywano Lechistami. Stąd wzięła się nazwa Lechia – podsumowuje regionalista.

Obecnie w Lechii trenuje ok. 150 zawodników, którzy grają w drużynie V ligi a rezerwy – w klasie A. Lechia posiada także 5 zespołów młodzieżowych i sekcję juniorów, a także szachową.


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: