Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"W naszej 100-letniej historii nie otrzymaliśmy jeszcze tak wielkiego wyróżnienia" {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"W naszej 100-letniej historii nie otrzymaliśmy jeszcze tak wielkiego wyróżnienia" {►FILM}
17-11-2022 07:52   Janusz Ludwiczak
Nagrodę "Rycerz Kostro 2022" za szczególne zasługi dla gminy Kostrzyn przyznano klubowi sportowemu KKS 1922 Lechia Kostrzyn.

11 listopada, w Święto Niepodległości i 771. rocznicę nadania praw miejskich Kostrzynowi, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn wręczono nagrodę gminy Kostrzyn – statuetkę "Rycerza Kostro".

– Klub KKS 1922 Lechia Kostrzyn powstał 100 lat temu, co czyni go najdłużej istniejącym klubem sportowym naszej gminy. To właśnie w 1922 roku grono entuzjastów piłkarstwa założyło Kostrzyński Klub Sportowy, a jednym z głównych założycieli był Kazimierz Drzewiecki – wszechstronny sportowiec i zdolny organizator. Pojawienie się klubu wywarło wpływ na działające już organizacje. Zapisywali się do niego również harcerze. W 1925 roku wybudowano boisko sportowe przy ul. Poznańskiej, na którym mogły odbywać się zawody lekkoatletyczne, pokazy gimnastyczne i mecze piłki nożnej – mówił w uzasadnieniu Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn i przewodniczący Kapituły nagrody Gminy Kostrzyn "Rycerz Kostro".

– Działalność sportową klubu przerwała II wojna światowa, w czasie której zginęło lub zostało zamordowanych 14 sportowców kostrzyńskich. Mimo zakazu okupantów niemieckich garstka śmiałków grała w piłkę nożną pod pretekstem kąpieli nad stawem w Wiktorowie. W pierwszych latach po wyzwoleniu piłkarze KS Kostrzyn rozgrywali towarzyskie spotkania m.in. z żołnierzami miejscowej jednostki wojskowej pod nazwą reprezentacja Kostrzyna.
W sezonie 1994/1995 drużyna Lechii Kostrzyn awansowała do 4 ligi rozgrywek wojewódzkich. Trenował ją wówczas były reprezentant Polski Piotr Bąk.
Uważamy, ze przyznanie Nagrody Rycerz Kostro jest uhonorowaniem wszystkich członków, którzy w ciągu ostatnich 100 lat społecznie pracowali na rzecz kostrzyńskiej Lechii
– dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Nagrodę odebrał obecny prezes Lechii, Michał Janiak oraz byli, wieloletni szefowie klubu Tomasz Nadolny i Marek Wojciechowski.

–Ta nagroda należy się wszystkim wspaniałym zawodnikom, prezesom, działaczom, trenerom, wszystkim sportowcom – powiedział podczas uroczystości Michał Janiak, prezes klubu sportowego 1922 Lechia Kostrzyn.

– W naszej 100-letniej historii nie otrzymaliśmy jeszcze tak wielkiego wyróżnienia. Obecnie w sekcji piłkarskiej gra 45 seniorów w dwóch zespołach oraz w ok. 80 osób w drużynach młodzieżowych – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Michał Janiak, prezes Lechii.

Oprócz Lechii do Kapituły Nagrody "Rycerz Kostro" zgłoszono jeszcze kandydaturę kombatanta, Bogumiła Wilczyńskiego.

Dodajmy, że KKS, czyli Kostrzyński Klub Sportowy Lechia Kostrzyn został założony jesienią 1922 roku. Na przestrzeni 100 lat Lechiści grali nie tylko w piłkę nożną, ale uprawiali lekkoatletykę, boks, kolarstwo, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów a nawet sporty motorowe. Istniała również sekcja turystyczno-krajoznawcza. Do dziś nadal istnieje sekcja szachowa.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

mar

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej, komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych oraz komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej
► porządek obrad

28

mar

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie
- wybory sołtysa

30

mar

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
63. sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

01

kwi

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 20.03. w sekretariacie MGOK

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: