Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Młodzieżowi radni złożyli ślubowanie. Przewodniczącą została Oliwia Balcerek {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Młodzieżowi radni złożyli ślubowanie. Przewodniczącą została Oliwia Balcerek {►FILM}
13-11-2022 10:27   Janusz Ludwiczak
W piątek Kostrzyn świętował podwójnie. Z okazji Święta Niepodległości i 771. rocznicy nadania praw miejskich Kostrzynowi odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, w trakcie której ślubowanie złożyli nowo wybrani przedstawiciele młodzieżowej rady gminy.

– "Marsz, marsz Polonia, nasz dzielny narodzie. Odpoczniemy po swej pracy, w ojczystej zagrodzie" – Tę pieśń z tęsknotą, wzruszeniem i marzeniem o odrodzeniu się Ojczyzny śpiewali Polacy w XIX i na początku XX wieku za oceanem. I stało się. Spełniło się marzenie ich i wszystkich tych, którzy mieszkali na polskich ziemiach zagarniętych przez zaborców 104 lata temu. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów, 123 latach niewoli polskie państwo odrodziło się. Polska odzyskała niepodległość – powiedział na początku uroczystej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Przemysław Kubiak, zastępca przewodniczącego.

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn "pod biało-czerwoną" {►FILM}

– Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo. Ale to działa też i w drugą stronę. Najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności, jest niezłomny w dążeniu do tego, by swoje niepodległe i suwerenne państwo zatrzymać, utrzymać i mieć. I tacy jesteśmy właśnie my, Polacy od pokoleń i mamy prawo być z tego dumni. Jeżeli popatrzymy na naszą piękną, choć czasem trudną historię, na to co nastąpiło po II Rzeczypospolitej, na napaść jakiej ulegliśmy z dwóch stron i nie byliśmy w stanie przetrwać i na 50 lat najpierw okupacji, a potem braku prawdziwej niepodległości, suwerenności to też mamy prawo patrzeć na te czasy z podniesioną głową, bo umieliśmy wyjść z tamtej opresji, umieliśmy pokonać przeciwników dzięki niezłomności tych, którzy wtedy o Polskę walczyli. To jest właśnie to, dzięki czemu chcemy krzyczeć "Niech żyje Polska wolna i niepodległości, nasze wspaniałe państwo!" – dodał Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący rady gminy Kostrzyn.

W uroczystym posiedzeniu wzięło udział 10 radnych. Nieobecny był przewodniczący Grzegorz Banaszak (z powodu przebywania w szpitalu po operacji), nie było też radnych: Anny Dudzińskiej, Piotra Hojeńskiego i Ryszarda Kubiaka.

W dalszej części odbyło się ślubowanie radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, którzy zostali wybrani na III kadencję podczas poniedziałkowych wyborów. Przedstawicielami młodzieżowej rady gminy zostali: Oliwia Balcerek, Zofia Biskupska, Dawid Blandzi, Bartosz Bylebył, Adam Hawrylinka, Daria Ignaszewska, Stanisław Kniat, Antoni Krawczyk, Marta Kujawa, Wiktoria Małecka, Makary Michalak, Emilia Nowicka, Jakub Pluciński, Marta Puszkarek i Julia Roszak.

W tajnym głosowaniu wybrane zostało prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Przewodniczącą wybrano jednogłośnie radną Oliwię Balcerek. Jej zastępcą został Makary Michalak, a sekretarzem Julia Roszak.

W drugiej części uroczystej sesji kostrzyńskiej Rady Miejskiej wręczona została nagroda "Rycerz Kostro". Otrzymał ją klub sportowy 1922 Lechia Kostrzyn z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia. Więcej o tym w artykule: "W naszej 100-letniej historii nie otrzymaliśmy jeszcze tak wielkiego wyróżnienia" {►FILM}.

Rozmowa z Oliwią Balcerek, przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn III kadencji

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Już po raz drugi zostałaś radną. Dlaczego postanowiłaś startować do Młodzieżowej Rady?
Oliwia Balcerek, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn: Ponieważ chciałabym dokończyć pewne sprawy, które rozpoczęliśmy w poprzedniej kadencji. Chciałabym też nowych młodzieżowych radnych wprowadzić w działalność rady. Umiejętności, kontakty i doświadczenie, które nabyłam sprawią, że młodzieżowa rada miejska będzie działała sprawniej.

A jakie jest zainteresowanie młodych ludzi. Chętnie chcą działać w samorządzie, chociażby w szkole?
Myślę, że działalność w samorządzie czy to szkolnym czy klasowym wpływa na to. Wcześniej działam w samorządzie uczniowskim. Nie chciałam wcześniej kandydować do rady młodzieżowej, zostałam zauważona przez samych nauczycieli, którzy mnie zachęcili.

Byłaś przewodniczącą poprzedniej kadencji. Co udało się osiągnąć i zorganizować w ostatnich latach?
Udało się nam zorganizować targi edukacyjne, pomimo zdalnego nauczania. Nie były one tak duże jak w Poznaniu, ale zwiedzający mogli zapoznać się z ofertami szkół i uczelni.
Ponadto dużą popularnością cieszyła się akcja "Różowa skrzyneczka". Do tej pory skrzyneczki te są w każdej szkole oraz w urzędzie miejskim i bibliotece publicznej.
Podpisaliśmy też deklarację współpracy z młodzieżowymi radami całej aglomeracji poznańskiej. Młodzieżowa Rada była też w Pałacu Prezydenckim w Warszawie na zaproszenie samego prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Plany na nową kadencję. Może już pojawiły się jakieś pomysły?
Nie mieliśmy jeszcze okazji rozmawiać. Dobrze byłoby podziałać z samorządami uczniowskimi, żebyśmy jeszcze bardziej zrzeszyli społeczność młodzieży. Chcę, by ucznowie mieli świadomość że jest taki organ jak Młodzieżowa Rada Miejska Gminy Kostrzyn. Chcę budować świadomość już od 4-klasistów, by udzielali się, działali się, w końcu powinniśmy mieć następców. Nie chciałabym, by młodzieżowa rada za kilka lat zniknęła.


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: