Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Znaleziska z Wróblewa w muzeum przy Ławicy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Znaleziska z Wróblewa w muzeum przy Ławicy
17-10-2021 08:45   Janusz Ludwiczak
W Muzeum Broni Pancernej na poznańskiej Woli, w pobliżu lotniska Ławica można oglądać znaleziska z Wróblewa, czyli działka z samolotu amerykańskiego P-39 Airacobra i P-63 Kingcobra, które wiosną na swojej działce odkryła rodzina państwa Kuberackich.
– Znaleziska są bardzo cenne. Dużo czasu na ich konserwacje poświęcili moi konserwatorzy, którzy musieli każdy element rozebrać, oczyścić, zakonserwować i złożyć z powrotem – przyznaje podpułkownik Tomaszem Ogrodniczuk, kierownikiem Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Jak już informowaliśmy w kwietniu rodzina państwa Kuberackich podczas remontu ogrodzenia na swojej posesji we Wróblewie natrafiła na dwa działa z samolotu amerykańskiego P-39 Airacobra i P-63 Kingcobra. Pod słupami ogrodzenia znajdowały się karabiny maszynowe, używane jako uzbrojenie obronne Luftwaffe na stanowiskach strzeleckich niemieckich bombowców i samolotów obserwacyjnych.

– To był zupełny przypadek. Postanowiliśmy wymienić płot, który był już wiekowy. W trakcie rozkuwania słupów, na których była brama odkryliśmy metalowe elementy w dziwnym kształcie. Po odkuciu ukazał nam się element uzbrojenia, a to był dopiero początek… – opowiadała w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Elżbieta Kubarecka, mieszkanka Wróblewa.

Znaleziska zostały przekazane do Muzeum Broni Pancernej na poznańskiej Woli, opodal lotniska Ławica.

– Znaleziska są bardzo cenne. Na pochwałę zasługuje zachowanie ludzi, którzy zgłosili się do nas, bo eksponaty mogły trafić na złom, mogły zostać zakopane. Działka są w doskonałym stanie, choć dużo pracy poświęcili nasi renowatorzy. W pierwszym etapie należało zabezpieczyć znalezioną broń, odkuć z betonu. Sporo czasu zajęło nam wydobycie działek, a każde z nich waży 96 kilogramów – mówi portalowi InfoKostrzyn.pl podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

– Wszystkie znalezione działa i elementy broni można odwiedzać w naszym muzeum, a renowatorzy wykonali kawał roboty – karabiny i działka musieli rozebrać do poszczególnych elementów. Każdy sworzeń, sprężynka, suwadła zostały rozebrane, dokładnie oczyszczone, zaimpregnowane i złożone – objaśnia ppłk. Tomasz Ogrodniczuk.

W Muzeum Broni Pancernej można oglądać karabiny maszynowe MG81 i MG81Z, wyprodukowane ok. 1938 r. Używane były przez Luftwaffe podczas II wojny światowej jako uzbrojenie obronne w większości bombowców i samolotów obserwacyjnych. Broń ta charakteryzowała się szybkostrzelnością.

– Karabiny Mg 81Z, były używane w niemieckich bombowcach. Posiadały niesamowitą siłę ognia – 1600 pocisków na minutę, a prędkość pocisku wynosiła do 790 m/s – wskazuje ppłk. Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Działka, których dwa egzemplarze znaleziono, wykorzystywane były głównie przez siły zbrojne USA, ale możliwe, że również przez Niemców. W sumie wyprodukowano ich niespełna 2,8 tys. egzemplarzy. Żywotność lufy wynosiła 1 950 wystrzałów, a szybkość strzału działka do 150 strzałów na minutę, zaś prędkość pocisków do 610 m/s.

Znaleziska z Wróblewa można oglądać w Muzeum Broni Pancernej przy ul. 3 Pułku Lotniczego (dawna ul. Lotnicza), które czynne jest od wtorku do soboty w godz. 10:00-16:00 (kasa i ostatnie wejście do godz. 15). Bilety wstępu kosztują 20 zł (ulgowe 10 zł), we wtorki wstęp jest bezpłatny.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: