Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Znaleziska z Wróblewa w muzeum przy Ławicy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Znaleziska z Wróblewa w muzeum przy Ławicy
17-10-2021 08:45   Janusz Ludwiczak
W Muzeum Broni Pancernej na poznańskiej Woli, w pobliżu lotniska Ławica można oglądać znaleziska z Wróblewa, czyli działka z samolotu amerykańskiego P-39 Airacobra i P-63 Kingcobra, które wiosną na swojej działce odkryła rodzina państwa Kuberackich.
– Znaleziska są bardzo cenne. Dużo czasu na ich konserwacje poświęcili moi konserwatorzy, którzy musieli każdy element rozebrać, oczyścić, zakonserwować i złożyć z powrotem – przyznaje podpułkownik Tomaszem Ogrodniczuk, kierownikiem Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Jak już informowaliśmy w kwietniu rodzina państwa Kuberackich podczas remontu ogrodzenia na swojej posesji we Wróblewie natrafiła na dwa działa z samolotu amerykańskiego P-39 Airacobra i P-63 Kingcobra. Pod słupami ogrodzenia znajdowały się karabiny maszynowe, używane jako uzbrojenie obronne Luftwaffe na stanowiskach strzeleckich niemieckich bombowców i samolotów obserwacyjnych.

– To był zupełny przypadek. Postanowiliśmy wymienić płot, który był już wiekowy. W trakcie rozkuwania słupów, na których była brama odkryliśmy metalowe elementy w dziwnym kształcie. Po odkuciu ukazał nam się element uzbrojenia, a to był dopiero początek… – opowiadała w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Elżbieta Kubarecka, mieszkanka Wróblewa.

Znaleziska zostały przekazane do Muzeum Broni Pancernej na poznańskiej Woli, opodal lotniska Ławica.

– Znaleziska są bardzo cenne. Na pochwałę zasługuje zachowanie ludzi, którzy zgłosili się do nas, bo eksponaty mogły trafić na złom, mogły zostać zakopane. Działka są w doskonałym stanie, choć dużo pracy poświęcili nasi renowatorzy. W pierwszym etapie należało zabezpieczyć znalezioną broń, odkuć z betonu. Sporo czasu zajęło nam wydobycie działek, a każde z nich waży 96 kilogramów – mówi portalowi InfoKostrzyn.pl podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

– Wszystkie znalezione działa i elementy broni można odwiedzać w naszym muzeum, a renowatorzy wykonali kawał roboty – karabiny i działka musieli rozebrać do poszczególnych elementów. Każdy sworzeń, sprężynka, suwadła zostały rozebrane, dokładnie oczyszczone, zaimpregnowane i złożone – objaśnia ppłk. Tomasz Ogrodniczuk.

W Muzeum Broni Pancernej można oglądać karabiny maszynowe MG81 i MG81Z, wyprodukowane ok. 1938 r. Używane były przez Luftwaffe podczas II wojny światowej jako uzbrojenie obronne w większości bombowców i samolotów obserwacyjnych. Broń ta charakteryzowała się szybkostrzelnością.

– Karabiny Mg 81Z, były używane w niemieckich bombowcach. Posiadały niesamowitą siłę ognia – 1600 pocisków na minutę, a prędkość pocisku wynosiła do 790 m/s – wskazuje ppłk. Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Działka, których dwa egzemplarze znaleziono, wykorzystywane były głównie przez siły zbrojne USA, ale możliwe, że również przez Niemców. W sumie wyprodukowano ich niespełna 2,8 tys. egzemplarzy. Żywotność lufy wynosiła 1 950 wystrzałów, a szybkość strzału działka do 150 strzałów na minutę, zaś prędkość pocisków do 610 m/s.

Znaleziska z Wróblewa można oglądać w Muzeum Broni Pancernej przy ul. 3 Pułku Lotniczego (dawna ul. Lotnicza), które czynne jest od wtorku do soboty w godz. 10:00-16:00 (kasa i ostatnie wejście do godz. 15). Bilety wstępu kosztują 20 zł (ulgowe 10 zł), we wtorki wstęp jest bezpłatny.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

do 29-05-2022
KOSTRZYN, Plac Kurdeszowy (polana przy ul. Estkowskiego)
42. Kurdesz Kasztelański

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Finału Mistrzostw Wielkopolski w Mini Siatkówce Dwójek Dziewcząt

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

29

maj

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogoń Książ Wielkopolski

18:00
Kostrzyn
X Kurdeszowa (Za)dyszka - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: