
– To był zupełny przypadek. Postanowiliśmy wymienić płot, który był już wiekowy. W trakcie rozkuwania słupów, na których była brama odkryliśmy metalowe elementy w dziwnym kształcie. Po odkuciu ukazał nam się element uzbrojenia, a to był dopiero początek… – opowiada w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Elżbieta Kubarecka, mieszkanka Wróblewa.
Okazało się, że na posesji państwa Kuberackich znajdowały się dwa działa automatyczne z samolotów amerykańskich typu P-39 Airacobra i P-63 Kingcobra oraz cztery karabiny maszynowego MG 81 kailbru 7,92 mm, które były używane jako uzbrojenie obronne Luftwaffe na ruchomych oraz stałych stanowiskach strzeleckich niemieckich bombowców i samolotów obserwacyjnych.
Na miejsce zostali wezwani przedstawiciele Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
– To bardzo cenne znalezisko. W betonowych słupach znajdowały się metalowe elementy, które okazało się częściami składowiska, które się tam znajdowało. We Wróblewie znajdowało się tzw. cmentarzysko uszkodzonych samolotów. Elementy zachowały się w bardzo dobrym stanie, obecnie przechodzą renowację w naszej pracowni. Za kilka miesięcy będzie można oglądać je w naszym muzeum na Ławicy.
Cieszy fakt, że nie zostanie to zaprzepaszczone, a gospodarze postąpili jak trzeba. Szersza rzesza ludzi będzie mogła niebawem podziwiać eksponaty i poznać ciekawą historię
– mówi portalowi InfoKostrzyn.pl ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
O znalezionych eksponatach i "cmentarzysku" samolotów ma być poświęcony specjalny program w TVP Historia, który ma się ukazać 10 maja.
Fot: Urząd Miejski w Kostrzynie
ZOBACZ TAKŻE: Podczas budowy drogi w Gowarzewie odkryto ponad 19 szkieletów
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Samochód BMW wjechał w barierki – kierowca uciekł z miejsca zdarzenia
(14-03-2025 09:01)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty zatrzymany w sądzie. Duchowny trafił za kratki
(12-03-2025 16:47)
· Plaga oszustw – rekordzista wyłudził blisko 10 tysięcy złotych
(12-03-2025 07:47)
· W części Kostrzyna nie będzie prądu
(12-03-2025 06:39)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty skazany za molestowanie dziecka uciekł przed więzieniem
(11-03-2025 10:06)
· Kostrzyn: Przy Warszawskiej powstaje druga galeria handlowa
(12-01-2024 08:16)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty w Kostrzynie usłyszał wyrok
(21-06-2024 12:08)
· W ciągu pięciu dni przeszedł pieszo 272 km z Iwna nad morze!
(25-08-2024 08:45)
· Czerlejno: Samochód wjechał w mur kościoła [AKTUALIZACJA]
(06-08-2024 01:41)
· Są ze sobą pół wieku, a nawet 60 lat {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILM}
(02-03-2024 07:30)
Niezapominajka |
mar
13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Górnik Konin
mar
Sanniki
Słodka Mila - Grand Prix Biegów gminy Kostrzyn
kwi
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Kiermasz wielkanocny
w godz. 11:00-14:00
kwi
Wiktorowo
Dziki bieg w błocie - Grand Prix Biegów gminy Kostrzyn
maj
Polska * Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie
Sonda |
w Kostrzynie powinien być nocny zakaz sprzedaży alkoholu?
Ogłoszenia |
· Dzień Dobry. Jestem Marta. Przeprowadziłam się tu z Poznania i ...
(26-01-2025 17:52)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: