Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Były proboszcz parafii z Czerlejna rzucił sutannę - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Były proboszcz parafii z Czerlejna rzucił sutannę
09-07-2020 08:30   Janusz Ludwiczak
Ks. kanonik Sławomir Andreé porzucił stan kapłański. Były proboszcz parafii w Czerlejnie nie figuruje już w wykazie kapłanów archidiecezji poznańskiej. Wcześniej duchowny nie uszanował dekretu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który zdecydował o przeniesieniu byłego już kapłana do Parafii Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej na poznańskim Łazarzu, gdzie proboszczem jest archidiecezjalny egzorcysta.

Przypomnijmy. O byłym proboszczu z Czerlejna zrobiło się głośno rok temu, w połowie sierpnia, kiedy to na facebookowym profilu "Parafia Czerlejno proboszcz Show" pojawiło się prawie 20-minutowe nagranie, w którym ks. kanonik Sławomir Andree, ówczesny proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Czerlejnie umawia się na seks z innym mężczyzną. W trakcie rozmowy kapłan nie tylko ujawniał swoje preferencje seksualne, ale również chciał zdobyć narkotyki. Więcej na ten temat w artykule: Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki.

Kuria początkowo odsunęła ks. Sławomira do wyjaśnienia sprawy, a do posługi duszpasterskiej w parafii w Czerlejnie został skierowany kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego i proboszcz Parafii Św. Jadwigi w Siekierkach. Po czym 23 sierpnia 2019 r. arcybiskup Stanisław Gądecki zwolnił kapłana z funkcji proboszcza w Czerlejnie, a z dniem 28 sierpnia zastąpił go ks. mgr Tomasz Kozica, dotychczasowy dyrektor administracyjny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

Równocześnie arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że ks. Sławomir miał "tymczasowo" zamieszkać na terenie Parafii Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej na poznańskim Łazarzu, gdzie proboszczem jest archidiecezjalny egzorcysta.

Metropolita poznański powołując się na Kodeks Prawa Kanonicznego udzielił także księdzu upomnienia oraz poprosił o powstrzymanie się od sprawowania jakichkolwiek funkcji kapłańskich do czasu wyjaśnienia sprawy.

"Jednocześnie w oparciu o kan. 1339 $ 1 KPK udzielam Księdzu kanonicznego upomnienia. W razie niezastosowania się do moich poleceń, będę zmuszony nałożyć na Księdza przewidziane prawem sankcje prawne" – napisał ks. arcybiskup Stanisław Gądeckiego w liście do przewielebnego.

Kapłan w ogóle nie pojawił się w Parafii Michała Archanioła na Stolarskiej w Poznaniu. Zapytaliśmy najpierw o to archidiecezję.

– W sprawie byłego proboszcza z Czerlejna mogę jedynie potwierdzić to, co zostało przekazane parafianom: proboszcz został odwołany po tym, jak sam złożył rezygnację – odpisał nam ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Duchowny nie uszanował decyzji arcybiskupa.

– Ks. Sławomir w ogóle do nas nie dotarł. Nie miałem z nim żadnego kontaktu – powiedział ks. Eugeniusz Guździoł, proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu.

Byłego proboszcza parafii w Czerlejnie nie ma już w wykazie kapłanów archidiecezji poznańskiej. Kuria nie chce komentować sprawy.

– Komunikat o przeniesieniu wspomnianego księdza z parafii w Czerlejnie to ostatnia informacja o charakterze personalnym, którą dysponuję – podsumowuje ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.


R E K L A M A

Komentarze (7)

10-07-2020 11:07:18
Anty
I na co komu po raz enty odgrzewane kotlety? Wszak wiadomo nie od dziś, że już ani smaczne, ani apetytu na nie żadnego. Temat nie budzący obecnie jakichkolwiek emocji, więc po co to wszystko? Są inne, ważniejsze sprawy dla naszej Gminy czy kraju. Dalibyście już spokój, a od Kurii i tak prawdy nigdy się nie dowiecie.
10-07-2020 09:49:29
Wspak
Jak o kościółku to sezon ogórkowy?haha
10-07-2020 07:07:59
Do pl
Zgoda. A tymczasem czekamy, aż wokół Jeziora Podtunelskiego wyrosną szuwary, żeby było ładnie, zielono.
09-07-2020 22:20:57
wierny
Widzę, że wciąż są ślepi na wszystko. Tak tak ponoć Peatz też był niewinny
09-07-2020 20:51:52
PL
Sezon ogórkowy w pełni.
09-07-2020 16:47:15
REDAKCJA
@niko: Każdy artykuł staram się przygotowywać obiektywnie i rzetelnie. Odpowiedź Kurii jest jaka jest. Z samego oficjalnego profilu zainteresowanego wiadomo, że nie jest już kapłanem. Pozdrawiam.
09-07-2020 12:00:38
niko
Po raz kolejny gratuluję refleksu – w wykazie kapłanów nie ma go już od ponad miesiąca. Ponadto, to że nie ma go w wykazie kapłanów Archidiecezji Poznańskiej nie oznacza że porzucił stan kapłański ponieważ mógł zostać przeniesiony do innej Archidiecezji. Ale tego już nie potraficie sprawdzić bo przerasta Was bawienie się w dziennikarzy i nie wiecie co to rzetelność dziennikarska. Myślałam, że na portalu będą ciekawe bieżące informacje a zamieszczacie newsy w stylu Super Expressu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

mar

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Potyczki damsko-męskie
ze względu na pandemie wydarzenie będzie transmitowane na profilu FB MGOK

28

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

27

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

26

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: