Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

30 lat temu po raz pierwszy wybraliśmy samorząd - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
30 lat temu po raz pierwszy wybraliśmy samorząd
27-05-2020 07:15   Janusz Ludwiczak
Równo 30 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Pierwszym burmistrzem gminy Kostrzyn został wybrany Marian Markiewicz, a przewodniczącym rady gminy I kadencji mianowano Pawła Iwańskiego. W sumie przez osiem kadencji wybrano 144 radnych.

Wybory samorządowe odbyły się po raz pierwszy dokładnie 27 maja 1990 roku. Były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (został zniesiony w 1950 r.).

30 lat temu wybierano składy w sumie 2383 rad gmin – w tym 1547 rad w gminach, 145 rad miejskich w miastach do 40 tysięcy mieszkańców, 110 rad miejskich w miastach powyżej 40 tysięcy mieszkańców, 574 rady gminno-miejskich oraz 7 rad dzielnic Warszawy. Radnych wybierano w 47 997 okręgach wyborczych (47 254 jednomandatowych i 743 wielomandatowych). Wybrano 51 987 radnych (30 002 radnych gminach, 3552 radnych miejskich w miastach do 40 tys. mieszkańców, 4435 radnych miejskich w miastach powyżej 40 tys. mieszkańców oraz 344 radnych dzielnic Warszawy). Frekwencja wyniosła 42,27%. Największe poparcie uzyskały: Komitety Obywatelskie "Solidarność" – 53,1% oraz lokalne komitety wyborców – 24,7%.

Kostrzyńskie obchody 30-lecia samorządu terytorialnego odbyły się 8 marca, jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa.

– Dokładnie 8 marca 1990 roku podjęta została ustawa, na mocy której powołany został samorząd gminy. 27 maja odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Na przestrzeni tych 30 lat samorząd funkcjonował w ośmiu kadencjach. W latach 1998-1999 nastąpiła kolejna reforma, w wyniku której powstały województwa, powiaty i gminy. Rozpoczęliśmy reformę naszej gminy od ważnych inwestycji oświatowych, później była kanalizacja, wodociąg, powstawały komitety budowy gazociągu w naszej gminie. To wszystko było realizowane z potrzeb mieszkańców – mówił wówczas Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– 30 lat temu reforma samorządowa zniosła ówczesne rady narodowe, oddzieliła samorząd od administracji rządowej i ustanowiła, że jest nim wspólnota mieszkańców, czyli gmina. Po 40 latach nieobecności, w 1990 roku restytuowano samorząd terytorialny. Stało się to możliwe, dzięki determinacji wielu działaczy opozycyjnych, którzy w sierpniowym zrywie roku 1989 zadbali o umieszczenie wśród tez gdańskich zapisu o samorządzie terytorialnym – dodał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

W sumie przez osiem kadencji wybrano w sumie 144 radnych (łącznie 93 osoby).

– Szczególnie dla naszej społeczności przysłużyli się: Paweł Iwański, który był przewodniczącym rady gminy 1, 2 i 3 kadencji, a także był burmistrzem w 4, 5 i 6 kadencji, będąc samorządowcem przez 24 lata. Wybitnym samorządowcem jest również Leszek Wojtasiak, który był radnym Kostrzyna, a następnie wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego. Przez pięć kadencji radnym był Mirosław Rusin, a przez cztery prof. Grzegorz Schroeder. Mamy również weteranów w obecnej kadencji: Marek Kowalski, który pełni funkcję radnego już czwartą kadencję oraz Piotr Kotarski i Przemysław Kubiak, którzy pełnią funkcję trzecią kadencję – wyliczał przewodniczący Grzegorz Banaszak.

Pierwszym burmistrzem gminy Kostrzyn został mianowany Marian Markiewicz, a na przewodniczącego rady gminy I kadencji wybrano Pawła Iwańskiego (późniejszego burmistrza w latach 2002-2014). W pierwszych latach kostrzyński samorząd liczył aż 22 radnych.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

maj

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Orkan Śmiłowo

02

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Sokół Mieścisko

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Jadwiżański KS Poznań

09

maj

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS 1999 Łopuchowo

16

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogrom Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Dino

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza gminą Kostrzyn (Poznań/Swarzędz/Środa/Pobiedziska/Nekla/Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: