Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzech tenorów na 30-lecie kostrzyńskiego samorządu {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Trzech tenorów na 30-lecie kostrzyńskiego samorządu {► FILM}
10-03-2020 00:39   Janusz Ludwiczak
– Po raz pierwszy, nasza gmina Kostrzyn jest najdynamiczniej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Pod względem inwestycyjnym w stosunku do dochodów jesteśmy najlepiej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Finanse gminy są w znakomitej kondycji. Na dzień dzisiejszy procedujemy ponad 200 tys. m kw. hal, które powstaną w najbliższym czasie – mówił burmistrz Szymon Matysek podczas niedzielnych obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego.

W niedzielę w hali Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Piasta w Kostrzynie odbył się koncert Tenorów Trzech i Kwintetu "CastleBrass" z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego. Z okazji Dnia Kobiet każda z pań otrzymywała od burmistrza i przewodniczącego rady gminy tulipana oraz życzenia.

– Dokładnie 8 marca 1990 roku podjęta została ustawa, na mocy której powołany został samorząd gminy. 27 maja odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Na przestrzeni tych 30 lat samorząd funkcjonował w ośmiu kadencjach. W latach 1998-1999 nastąpiła kolejna reforma, w wyniku której powstały województwa, powiaty i gminy. Rozpoczęliśmy reformę naszej gminy od ważnych inwestycji oświatowych, później była kanalizacja, wodociąg, powstawały komitety budowy gazociągu w naszej gminie. To wszystko było realizowane z potrzeb mieszkańców – przypomniał na początku uroczystości Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz chwalił się również wieloma sukcesami.

– Dziś, po raz pierwszy nasza gmina jest najdynamiczniej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Rok 2020 pozwolił wskoczyć nam na pierwsze miejsce. Pod względem inwestycyjnym w stosunku do dochodów jesteśmy najlepiej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Po ponad 30 latach w Kostrzynie w końcu będzie można obejrzeć film. Pod koniec roku powstanie kino społecznościowe. Finanse naszej gminy są w znakomitej kondycji – bardzo dobre realizacje z wykonań podatków, wpływów i różnych opłat, dzięki czemu możemy intensywniej realizować zadania. Zabezpieczeniem są przedsiębiorcy, którzy dają pracę. Na dzień dzisiejszy procedujemy ponad 200 tys. m kw. hal, które powstaną w najbliższym czasie – zapowiedział burmistrz Szymon Matysek.

O tym jak powstawał samorząd terytorialny przypomniał z kolei przewodniczący rady gminy.

– 30 lat temu reforma samorządowa zniosła ówczesne rady narodowe, oddzieliła samorząd od administracji rządowej i ustanowiła, że jest nim wspólnota mieszkańców, czyli gmina. Po 40 latach nieobecności, w 1990 roku restytuowano samorząd terytorialny. Stało się to możliwe, dzięki determinacji wielu działaczy opozycyjnych, którzy w sierpniowym zrywie roku 1989 zadbali o umieszczenie wśród tez gdańskich zapisu o samorządzie terytorialnym – mówił Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Następnie minutą ciszy upamiętniono nieżyjących już samorządowców, jak zmarłego niedawno radnego Tomasza Janiaka, wieloletniego wiceburmistrza Jerzego Nowaka i innych.

– Przez te 7 kadencji i ósmą, która trwa wybrano w sumie 144 radnych, były to łącznie 93 osoby. Szczególnie dla naszej społeczności przysłużyli się: Paweł Iwański, który był przewodniczącym rady gminy 1, 2 i 3 kadencji, a także był burmistrzem w 4, 5 i 6 kadencji, będąc samorządowcem przez 24 lata. Wybitnym samorządowcem jest również Leszek Wojtasiak, który był radnym Kostrzyna, a następnie wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego. Przez pięć kadencji radnym był Mirosław Rusin, a przez cztery prof. Grzegorz Schroeder. Mamy również weteranów w obecnej kadencji: Marek Kowalski, który pełni funkcję radnego już czwartą kadencję i Piotr Kotarski, który pełni funkcję trzecią kadencję – wyliczał przewodniczący Grzegorz Banaszak.

Przewodniczący rady gminy mówił również o coraz większych obciążeniach dla samorządów.

– Niepokojące jest to, że od kilku lat w ramach działań decentralizacyjnych przerzucana jest odpowiedzialność za wiele podstawowych dla państwa dziedzin życia na samorządy miast i gmin. Przekazywania działań w określonych przez ustawodawcę jako zadań własnych gminy, a także zadań zleconych najczęściej nie do końca idzie w parze ze środkami finansowymi, koniecznymi do ich realizacji. Samorządom odbierana jest możliwość samostanowienia o sprawach ważnych z lokalnego punktu widzenia. Przykładem są zmiany legislacyjne, czyli ograniczenie do dwóch kadencji burmistrzów i wójtów – powiedział Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

W dalszej części Tenorzy Trzej, czyli soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu: Marek Szymański, Bartłomiej Szczeszek i Karol Bochański, przy akompaniamencie Kwintetu "Castle Brass" wystąpili z repertuarem muzyki klasycznej i rozrywkowej, podczas którego nie zabrakło wielu włoskich arii operowych.


Komentarze (2)

10-03-2020 09:18:13
Mikołaj
Zgadza się Kropek, radni nie wiedzą, że wchodzą w skład organu kontrolnego. traktują burmistrza jak szefa. Wszystkie samorządy oprócz naszego postępują ostrożnie. W 2020 roku nie planują tak dużego zadłużenia i obligacji jak Kostrzyn. Zdaje się, że mamy nóż na gardle przez rozpoczęte inwestycje. Nie ma się czym chwalić, bo budżet jest wirtualny! Z kredytów a nie z PITów!
10-03-2020 06:59:31
.
Ograniczenie do 2 kadencji to błogosławieństwo dla nas. Brakuje jeszcze odpowiedzialności za decyzje własnym majątkiem. Oraz zakaz rozstrzygania przetargów tylko z jednym oferentem. A wyborcy powinni być dopuszczani do wyborów po zdaniu testu ze zrozumienia i znajomości zasad działania wybieranego organu. Niewielu uprawnionych do głosowania posiada podstawową wiedzę jak działa państwo lub samorząd. Płacą za to wszyscy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - VITCOVIA Witkowo II

14:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Sąsiedzki Festyn inspirowany znaną i lubianą bajką "Sąsiedzi"

02

paź

15:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Grom Camperspol Plewiska

03

paź

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - AZS Politechnika Lubelska
- liga unihokeja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się czwartej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: