Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chcą, by ekrany akustyczne były obsadzone zielenią - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Chcą, by ekrany akustyczne były obsadzone zielenią
28-04-2020 08:30   Janusz Ludwiczak
Kostrzyńskie koło partii Zieloni chce, by ekrany akustyczne, które mają powstać w przyszłym roku przy krajowej "92" były obsadzone zielenią.
– Każdej doby drogą krajową numer 92 przejeżdża blisko 20 tysięcy pojazdów. Hałas generowany przez samochody słyszalny jest praktycznie w całym mieście. Obsadzenie zielenią poprawi nie tylko estetykę, ale także przyczyni się do ograniczenia emitowanych przez samochody szkodliwych pyłów oraz emitowanych spalin – postuluje Piotr Hojeński, szef Partii Zieloni koło Kostrzyn i radny gminy Kostrzyn.

W tej sprawie wystosowana została petycja do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pod którą może do końca kwietnia podpisać się każdy.

– Każdej doby drogą krajową numer 92 przejeżdża blisko 20 tysięcy pojazdów. Hałas generowany przez samochody słyszalny jest praktycznie w całym mieście. Do tego dochodzi wzbijany przez samochody pył oraz emitowane spaliny. Doceniając inicjatywę budowy ekranów postulujemy jednak, by nowe ekrany były obsadzone roślinnością, na przykład różnego rodzaju bluszczem lub odpowiednimi roślinami pnącymi. Posadzone choćby tylko na fragmencie drogi, poprawi nie tylko estetykę betonowych ekranów, ale także przyczyni się do ograniczenia emitowanych przez samochody pyłów. Z badań naukowców wynika bowiem, iż bluszcz jest jedną z tych roślin, które w największym stopniu pochłaniają szkodliwe dla ludzi pyły. Roślinność tego typu zwiększa również skuteczność paneli akustycznych w zakresie pochłaniania hałasu – wyjaśnia Piotr Hojeński, szef Partii Zieloni koło Kostrzyn i radny gminy Kostrzyn.

Pod petycją do wielkopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisało się już 138 osób. Chętni mogą podpisywać się do czwartku, 30 kwietnia włącznie na stronie petycjeonline.com.

Ekrany akustyczne mają powstać na 4-kilometrowym odcinku wzdłuż drogi krajowej nr 92. Pojawią się one na wniosek mieszkańców, którzy od lat zmagają się z dużym hałasem.

Rok temu Marszałek Województwa Wielkopolskiego nałożył na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko.

Ekrany akustyczne mają powstać przede wszystkim po południowej stronie drogi krajowej nr 92, miejscami po stronie północnej (czyli przy jezdni w kierunku Poznania). Bariery mają zostać zbudowane od nowej Biedronki do wysokości ulicy Mickiewicza oraz równolegle do ulicy Szewskiej i Rzemieślniczej. Ekrany będą mieć od 3,5 do 5,5 metrów wysokości. Budowa ekranów akustycznych ma zostać zrealizowana najpóźniej do końca przyszłego roku z budżetu państwa i GDDKiA.


Komentarze (8)

30-04-2020 09:29:49
Mikołaj
W naszej gminie są ekolodzy od siedmiu boleści. Hipokryci. Właśnie przejechałem obok parku w Kostrzynie. Wszędzie trąbią by w suszę trawy nie kosić.Tylko u nas. Trawa skoszona krótko i leją wodę. A mieszkańcom zakażą podlewać ogródki.
30-04-2020 07:31:53
ho
Ekolog racja. Wróciliśmy do epoki kamiennej. Z ulic poznikały drzewa a wysypano kamień, który grzeje. A rozpisują się o efekcie cieplarnianym. Planeta się nagrzewa. Nie wstyd im?.
29-04-2020 23:28:16
Ekolog
Zabawne, pan Hojeński jest radnym drugą kadencję. Jak dotąd nie przeszkadzało mu szaleńcze wycinanie drzew w gminie Kostrzyn i całkowite usunięcie roślinności z ul. Wrzesińskiej, z jego obwodu. A od innych instytucji oczekuje zieleni. To niepoważne.... Słowa bez poparcia działaniami.
28-04-2020 21:32:41
Przemek
Na ulicy krajowej w projekcie było ze ekrany betonowe bedą obsadzone ,do dzisiaj gmina tego nie zrobiła ,lub nienakazała generalnej dyrekcji
28-04-2020 19:56:08
Red
I kto to będzie pilnował by wandale nie zniszczyli kamery zainstaluja
28-04-2020 17:07:16
lesiob
jak się Kostrzyn dołoży to pewno obsadzą tylko kto o to zadba później?
28-04-2020 11:32:35
Mati
Zapewne zamkną to przejście. Żeby się przedostać na drugą stronę będzie trzeba przejechać tunelem na wysokości cmentarza.
28-04-2020 09:22:48
Gwiazdor
A co z przejsciem na wysokości Półwiejskiej? Zostanie zabudowane przez ekrany czy jest ujęte w projekcie. Gmina chwali się projektami i budową nowych azyli na ulicach a przejście które prowadzi przez dwupasmową jezdnię po środku jezdni jest zbyt wąskie pieszy z rowerem ledwo może się schować między jezdniami. Może przy okazji ktoś w urzędzie wpadł na pomysł wywrzec jakąś presję na GDDKiA aby swiatła tam chociaż zamontowali lub jakiś szerszy azyl by czuć się bezpieczniej.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

14:00
TRZEK, Wydzierzewice
Festyn z okazji Dnia Dziecka
- animacje, warsztaty, dmuchańce, sportowe rozgrywki, mała gastronomia

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

15

cze

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie domu parafialnego przez ks. abp Stanisława Gądeckiego

19

cze

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Noteć Czarnków

20

cze

17:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - GKS Tarnovia II Tarnowo Podgórne

[ wszystkie ]

Sonda
To juz półmetek kadencji - jak oceniasz kostrzyński samorząd?

6 - idealnie

5 - bardzo dobrze

4 - dobrze

3 - dostatecznie

2 - miernie

1 - niedostatecznie


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: