Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie wzdłuż drogi krajowej 92 mają powstać ekrany akustyczne - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie wzdłuż drogi krajowej 92 mają powstać ekrany akustyczne
08-12-2018 16:34   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy domów zlokalizowanych w pobliżu drogi krajowej nr 92 w Kostrzynie w końcu nie będą zmagać się z hałasem. W ciągu trzech lat mają powstać ekrany akustyczne.

W piątkowe południe w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Gminy Kostrzyn odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców w sprawie budowy ekranów akustycznych wzdłuż drogi krajowej nr 92. Założenia projektu zaprezentowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu.

Ekrany akustyczne mają powstać wzdłuż drogi krajowej nr 92 na terenie miasta Kostrzyna na wniosek mieszkańców, którzy od lat zmagają się z dużym hałasem. Ich domy położone są często przy samej drodze, a każdego dnia "92-jkę" pokonuje 19 tysięcy pojazdów, zaś w godzinach nocnych jest to ok. 1,6 tys. samochodów.

Inwestycja planowana była w dwóch wariantach. Jeden z nich zakładał budowę ekranów akustycznych wraz z wymianą nawierzchni, jednak długość ekranów byłaby krótsza. Ostatecznie po analizach Urząd Marszałkowski zdecydował o wyborze wariantu 1, który zakłada, że łączna długość ekranów akustycznych będzie miała ponad 2 kilometry. Bariery chroniące przed hałasem mają mieć od 3,5 metrów wysokości do miejscami nawet 5,5 m wysokości. Inwestycja miałaby gotowa do 2021 roku, a jej koszt realizacji szacowany jest na ponad 6,8 mln zł.

Jak zaznaczali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego dopuszczalny poziom hałasu to 56 dB, jednak norma ta jest znacznie przekroczona.

Ekrany akustyczne miałby powstać przede wszystkim po południowej stronie drogi krajowej nr 92, miejscami po stronie północnej (czyli przy jezdni w kierunku Poznania). Bariery mają zostać zbudowane od budowanej Biedronki do wysokości ulicy Mickiewicza oraz równolegle do ulicy Szewskiej i Rzemieślniczej.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy zwracali jednak uwagę, że brak ekranów na "łuku" nad rzeczką będzie nadal powodować hałas.

– Trzeba zlikwidować źródło hałasu. Chrońmy faktyczne tereny zabudowy. Jeśli będziemy mieli tam otwartą przestrzeń to nadal będziemy słyszeć głośne tiry – wskazywali mieszkańcy.

– Musimy działać zgodnie z przepisami prawa. Nie możemy zmusić GDDKiA by budowała ekrany na terenach gdzie nie ma zabudowań – odpowiedział przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Plany zakładają, że ekrany akustyczne wzdłuż DK92 mają powstać do 2021 roku. Inwestycja ma być realizowana z budżetu państwa i GDDKiA.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

wrz

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Huragan Pobiedziska

20

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Patriot Mieścisko

22

wrz

17:30
Brzeźno
Powitanie nowego wozu bojowego

25

wrz

11:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
"Ups! Arka odpłynęła"
► bilety

26

wrz

20:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Wieczorek Poetycki"
► rejestracja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się drugiej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: