Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tunel wraz z układem drogowym za 53,4 mln zł? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Tunel wraz z układem drogowym za 53,4 mln zł?
27-10-2018 00:26   Janusz Ludwiczak
Tylko jedna firma nadesłała ofertę na budowę tunelu pod linią kolejową z Poznania do Warszawy. Inwestor za zrealizowanie zadania chce blisko 29,5 mln zł. Z kolei na do przetargu na budowę układu drogowego w rejonie ulicy Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie oferty nadesłało trzech wykonawców. Najtańsza oferta opiewa łącznie na kwotę 24,3 mln zł brutto.

W połowie września Urząd Miejski w Kostrzynie ogłosił dwa przetargi - na budowę tunelu pod linią kolejową E20 Poznań-Warszawa oraz budowę układu drogowego w rejonie ulicy Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie.

Dzięki tej inwestycji ma poprawić się dojazd z południowej części centrum miasta oraz drogi krajowej nr 92. Kierowcy nie będą już czekać po kilkadziesiąt minut na przejazdy pociągów i szybciej dojechać z os. Grunwaldzkiego czy Andrzejewa na drugą stronę Kostrzyna.

Ponadto wybudowany ma zostać nowy układ drogowy, wraz z połączeniem ulicy 3 Maja i Akacjowej.

– Główny cel to likwidacja dwóch przejazdów kolejowych, poprawa bezpieczeństwa. Mieszkańcy tracą nawet 6 godzin tygodniowo przez zamykane przejazdy. Rodzice, którzy odprowadzają dzieci do szkoły muszą czekać nawet 40 minut na przejście – wskazywał podczas debaty "Kostrzyn miastem sprawnej komunikacji" Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Na ten cel gmina przeznaczyła w latach 2016-2021 ponad 15 mln zł (15 155 200 zł), z czego na ten rok 2 585 200 zł, a na pozostałe trzy lata (do 2021 r.) po 4 mln zł. Część środków pochodzi ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Poznańskiej, obok Netto (obecnie budowana jest tam druga Biedronka).

Ponadto 20,3 mln zł pochodzić będzie ze środków zewnętrznych – 14,3 mln zł przekaże spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, a 6 mln zł Starostwo Powiatowe.

Inwestycja podzielona została na dwie części. W czwartek otwarto oferty zgłoszone do przetargów. Do pierwszego zamówienia na budowę tunelu wpłynęła tylko jedna oferta. Za zrealizowanie zadania firma Strabag chce blisko 29,5 milionów złotych (29 487 107,93 zł).

Z kolei do przetargu na budowę układu drogowego w rejonie ulicy Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie wpłynęły trzy oferty. Najtańsza z nich, którą zaproponował Zakład Drogowo-Transportowy z Nekli opiewa na łączną kwotę ponad 24,3 milionów złotych (24 320 599,45 zł brutto). Z kolei za budowę dróg prowadzących do tunelu spółka Strabag chce aż 29,4 milionów złotych brutto (29 428 068,25 zł brutto).

Oznacza to, że nawet wybierając najtańsze oferty na obie inwestycje należałoby przeznaczyć w sumie 53,8 mln zł. Jest to o ponad 18,4 mln zł więcej, niż zakładał budżet. Stawia to pod znakiem zapytania jednoczesną ich realizację zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Pierwszym etapem będzie budowa samego tunelu, który powinien powstać do czasu zakończenia modernizacji linii kolejowej. Oba przejazdy zostaną zamknięte, ale chcemy, by do tego czasu udało się uzyskać przejazd pod torami – mówił nam burmistrz Szymon Matysek.

Do tematu będziemy wracać.


Komentarze (5)

08-04-2019 11:14:54
Łoś
Gmina będąca karykaturą panowania oficjeli w UG. Myślałem, że przebudowa ulicy Wrzesińskiej z rondem dla „debili” to jest inwestycja na miarę Misia naszych czasów. Myliłem się… i to znacznie. Potem przyszła przebudowa ulicy Warszawskiej. Tu jest ciut lepiej, choć ta wyspa rozdziału… no cóż. Ale to co zaoferować chcą nam teraz to już nie jest barejizm to już jest problem pozostawiony dla następnych pokoleń, które będą musiały się zmagać z pozostawionymi „misiami”. Czy ktoś zadał sobie trud by przedstawić inny wariant tunelu? Czy rozwiązanie przedstawione w ten sposób jest sensowne? Otóż nie. Tunel winien powstać pod drogą powiatową. W obszarze skrzyżowania Średzka/Powstańców jest miejsce by zrobić rondo o średnicy min. 40 m a i podpiąć włączenie Kazimierza Wielkiego a nie takie coś jak zostało zaprezentowane. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba by robić kolejnej drogi przez pole oraz kolejnego ronda na nowej ulicy. A i założę się że wysokościowo to lepiej by wyglądało niż teraz z rondem Średzka/Nowy Świat. Wybudują to zobaczycie jak ten misiu chwali gminę.
27-10-2018 18:22:10
Stary Kostrzyniak
Panie redaktorze, błąd w podliczeniach w tytule, pomyłka o pół miliona. "Oba przejazdy zostaną zamknięte, ale chcemy, by do tego czasu udało się uzyskać przejazd pod torami – mówił nam burmistrz Szymon Matysek." No tak mówił! Przed wyborami robił nam nadzieję! Ale w Porozumieniu podpisał się pod tym, że oba przejazdy zostaną zamknięte w połowie 2019 roku. Dlatego uważam, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd, bo od początku było to nierealne, skoro drogi dojazdowe miały być budowane do 2021 roku.
27-10-2018 16:50:12
JK
Główny priorytet Burmistrza elekta zostanie wpakowany w tunel?
27-10-2018 16:48:17
JK
Mam pytanie a gdzie te pieniądze z Biedronki. Czy jak gmina ma deficyt ponad 20 mln to może mówić o tym że ma jakieś pieniądze? Czy gmina założyła jakieś subkonto gdzie znajdują się te pieniądze?
27-10-2018 13:17:19
Maria
2017-10-12 BUDUJEMY TUNEL KOLEJOWY !!! MAMY TO !!! NIEREALNE STANIE SIĘ FAKTEM !!! BUDUJEMY TUNEL KOLEJOWY !!! GMINA PODPISAŁA LIST INTENCYJNY Z PKP PLK S.A. NA JEGO BUDOWĘ !!! DO FINASOWANIE WYNIESIE 100 % !!! W czwartek 12 października 2017 roku Szymon Matysek - Burmistrz Gminy Kostrzyn i Waldemar Biskupski - Zastępca Burmistrza podpisali w Warszawie List intencyjny, na mocy którego Gmina Kostrzyn i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyrażają wolę budowy tunelu kolejowego pod linią kolejową E20 w miejscowości Kostrzyn. PKP PLK S.A. reprezentowali Ireneusz Merchel Prezes Zarządu PKP PLK S.A i Arnold Bresch członek Zarządu PKP PLK S.A. W spotkaniu uczestniczył także, wspierający całą inwestycję Poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski. W dokumencie czytamy, że Gmina Kostrzyn otrzyma od PKP PLK S.A. środki finansowe na realizację obiektu „ tunel kolejowy” w wysokości 100% kosztów jego budowy !!! ze strony Gminy , czyli jednak KŁAMSTWO ..... GRATULACJE DLA OSZUSTÓW
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: