Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W przyszłym tygodniu na dobre zostaną zamknięte przejazdy na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W przyszłym tygodniu na dobre zostaną zamknięte przejazdy na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp.
06-05-2019 08:20   Janusz Ludwiczak
W nocy z 16 na 17 maja zlikwidowany zostanie przejazd przez tory kolejowe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie. Kierowcy będą mogli korzystać jedynie z przejazdu w ciągu ulicy Warszawskiej-Kórnickiej (na Ignacewo i Wróblewo) lub z wiaduktu drogi ekspresowej S5. Zmiany czekać będą również pasażerów autobusów linii nr 462, 463, 464 i 465.

Jak już informowaliśmy wielokrotnie przejazdy kolejowe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej (w stronę os. Grunwaldzkiego i Czerlejna) oraz na ul. Powstańców Wielkopolskich (kierunek Strumiany i Sokolniki Klonowskie) zostaną na dobre zamknięte dla ruchu kołowego i pieszego. Stanie się to dokładnie w nocy z 16 na 17 maja.

– Początkowo przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Powstańców i Grunwaldzkiej w Kostrzynie miały zostać zamknięte w nocy z 6/7 maja. Jednak z przyczyn technicznych i opóźnienie w rozruchu stanie się to 10 dni później – tłumaczy Radosław Śledziński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

– Priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego ruchu na sieci kolejowej. Z tego względu zarządca infrastruktury kolejowej sukcesywnie prowadzi działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej. Ich elementem jest likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w lokalizacjach, w których jest to możliwe. Tam, gdzie to możliwe, tego typu obiekty są zastępowane wiaduktami lub tunelami – przekonuje Radosław Śledziński z Polskich Linii Kolejowych.

Burmistrz Kostrzyna przekonuje, że zamknięcie przejazdów było warunkiem PKP Polskich Linii Kolejowych na uzyskanie ponad 14 milionów złotych dofinansowania na budowę tunelu.

– Przejazdy będą zamknięte, to jest nieuniknione, takie było założenie od samego początku z PKP PLK, które zgodziło się na tą inwestycję również z dofinansowaniem, pod warunkiem, że w momencie zakończenia modernizacji linii kolejowej przejazdy zostaną zlikwidowane, by móc uruchomić nowy system kolejowy – tłumaczy Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę tunelu od PKP PLK był zapis o zamknięciu przejazdów w ciągu ul. Powstańców i Grunwaldzkiej po zakończeniu modernizacji linii kolejowej. W przeciwnym razie musielibyśmy ponosić koszty utrzymania ok. 1,5 mln zł za każdy przejazd oraz zostalibyśmy obciążeni kosztem związanym z uruchomieniem systemu zarządzania SRK. Mamy najnowsze zapewnienia od PKP PLK, że zamknięcie nastąpi od nocy z 16 na 17 maja – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Największe utrudnienia komunikacyjne będą dla mieszkańców osiedla Strumiany Południe. Kierowcy będą mogli korzystać z ekspresowej S5, węzła Kostrzyn i dalej z drogi krajowej nr 92. Dla pieszych powstanie specjalne przejście do pieszych.

– Powstanie tymczasowe, wygrodzone i oświetlone przejście dla pieszych. Wykorzystamy przepust nad Ciekiem Strumień, tak by piesi mogli dalej dojść ulicą Kopernika i Miłosza do przejścia podziemnego do dworca kolejowego i do miasta – wyjaśnia burmistrz Szymon Matysek.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

Z kolei osiedla Grunwaldzkie i Kórnickie mają być podzielone na trzy strefy.

– Osiedla Grunwaldzkie i Kórnickie chcemy podzielić na 3 strefy, tak by nie wszyscy mieszkańcy korzystali z ulicy Wiosny Ludów – zaznacza burmistrz Szymon Matysek.

Na ulicy Narcyzowej pojawiła się już nowa nawierzchnia. Droga ta, która będzie głównym objazdem została już utwardzona.

– Liczymy na to, że mieszkańcy nie będą korzystać tylko z ulicy Wiosny Ludów i Narcyzowej. Są alternatywne drogi na osiedlu. Sprawdziliśmy również, że dojazd S5 jest porównywalny czasowo – przekonuje Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

Władze gminy przekonują, że paraliż komunikacyjny nam nie grozi.

– Przejazd na Grunwaldzkiej był wielokrotnie zamykany i żaden armagedon komunikacyjny nam nie groził. Nie było sytuacji, że ludzie stali godzinę w korkach. Gdy przebudowywaliśmy ulicę Wrzesińską zamknęliśmy ją na pół roku i dawaliśmy sobie radę. Remont Warszawskiej też miał sparaliżować miasto. Robimy to wszystko po to, by było lepiej. Dzięki temu tunelowi mieszkańcy nie będą już musieli stać na przejazdach – twierdzi burmistrz Szymon Matysek.

Zamknięcie przejazdów drogowo-kolejowych na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich dotknie również pasażerów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Swoje trasy zmienią autobusy linii nr 462, 463, 464 i 465.

I tak autobusy linii nr 462 i 464 będą jeździć praktycznie na dotychczasowej trasie przez Grunwaldzką, ale będą kończyć i rozpoczynać kursy na ulicy Wiosny Ludów. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na odcinku pomiędzy Żeromskiego a Orzeszkowej.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie/google

"463" nie będzie jeździć już przez Trzek, Czerlejno i Czerlejnko. Autobus ten będzie jeździć tylko z Kostrzyna do Siekierek.

Zmiany dotyczyć będą również linii autobusowej nr 465. Początkowo planowano zawieszenie tego połączenia, jednak "465" będzie jeździć przez drogę ekspresową S5, autobus będzie również dojeżdżać na osiedle Strumiany-Południe.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie/google

– Co do przebiegu kursowania autobusu "465" to przeanalizowaliśmy kilka wariantów i zostajemy przy S5. Realizowane będą kursy na os. Strumiany. Na ulicy Lipowej znajdzie się dodatkowy przystanek – objaśnia Marcin Matuszewski z Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie/google

Zmiany w Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej od 17 maja:

Linia nr 460:
BEZ ZMIAN

Linia nr 461:
BEZ ZMIAN

Linia nr 462:
WĘGIERSKIE – ... – Czerlejno – Kostrzyńska – Czerlejnko – Jesionowa – Grunwaldzka – Wiosny Ludów – WIOSNY LUDÓW/ŻEROMSKIEGO

Linia nr 463:
KOSTRZYN PKP – Warszawska – Półwiejska – Poznańska – Wieniawskiego – Warzywna – Skałowo/Schronisko – Kostrzyńska – Kórnicka – Szkolna – SIEKIERKI WIELKIE

Linia nr 464 (wyznaczone kursy):
Gułtowy – ... – Czerlejno – Kostrzyńska – Czerlejnko – Jesionowa – Grunwaldzka – Wiosny Ludów – WIOSNY LUDÓW/ŻEROMSKIEGO

Linia nr 465:
KOSTRZYN PKP – Warszawska – Powstańców Wielkopolskich (wyznaczone kursy przez Półwiejską, Poznańską, Rynek i Wrzesińską) – rondo Wadyńskiego – Wrzesińska – droga krajowa nr 92 – węzeł Kostrzyn – droga ekspresowa S5 – węzeł Strumiany – Powstańców Wielkopolskich – Klonowa – Lipowa – OS. STRUMIANY – Lipowa – Akacjowa – Powstańców Wlkp. – Strumiany – Średzka – SOKOLNIKI KLONOWSKIE


Komentarze (2)

15-05-2019 21:19:29
Sylwester
Gratulacje dla projektanta i władzy za dodatkowe przejszcie ze strumian południe na ul kopernika na chwile obecną ogrodzenie zapowiadane widmo,jedna lampa ustawiona w takim miejscu ze dojdzie do tragedi rowerzysty ,a dla kobiety z wózkiem droga z dodatkowym przedłurzeniem trasy
06-05-2019 21:39:40
Mieszkaniec
Ciekawe trzy termin bedzie dotrzymany przejscia z osiedla strumian według normalnych standartów a nie w błocie
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: