Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od września PKM będzie wydłużona do Kostrzyna. Pociągi będą jeździć częściej - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Od września PKM będzie wydłużona do Kostrzyna. Pociągi będą jeździć częściej
17-04-2019 00:43   Janusz Ludwiczak
Z początkiem września Poznańska Kolej Metropolitalna zostanie wydłużona ze Swarzędza do stacji Kostrzyn Wielkopolski, a od grudnia również do Gułtów i dalej do Wrześni. Co to oznacza? Przede wszystkim więcej liczby pociągów zwłaszcza w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym.

10 czerwca 2018 r. uruchomiona została Poznańska Kolej Metropolitalna, w ramach której pociągi kursują na czterech liniach – z Poznania Głównego do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. Pół roku temu uruchomione zostało kolejne połączenie do Swarzędza. Pociągi w ramach linii PKM2 kursują średnio co pół godziny pomiędzy Swarzędzem a Poznaniem Głównym w dni robocze w godz. od 5 do 9 oraz w popołudniowym szczycie komunikacyjnym pomiędzy 14 a 18.

Od września pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą dojeżdżać do stacji Kostrzyn Wielkopolski, a także do Pobiedzisk i Gniezna. We wtorek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Poznańskiego, gminy Kostrzyn i innych samorządów podpisali porozumienie w tej sprawie.

– Dzięki wspólnemu, solidarnemu podejściu do kwestii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będziemy w stanie zwiększyć częstotliwość połączeń. W godzinach szczytu pociągi będą kursowały co pół godziny, a poza szczytem co godzinę – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Przedłużenie PKM-ki do Kostrzyna będzie możliwe dopiero po wakacjach ze względu na wciąż trwającą modernizację trasy kolejowej pomiędzy Swarzędzem a Sochaczewem.

– Z uwagi na prowadzoną modernizację linii kolejowej w kierunku Warszawy, która ma zakończyć się w czerwcu uruchomienie pociągów do Kostrzyna Wlkp. planowane jest na 1 września br. Będą to dodatkowe 3 pary pociągów PKM, w dni robocze. Ceny biletów jak również cała oferta taryfowa się nie zmienią – wyjaśnia Paweł Napieralski ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

W ubiegłym roku Koleje Wielkopolskie przewiozły 11 milionów pasażerów, o ponad 2 mln więcej osób niż w roku 2017.

– Obserwujemy, że na liniach, gdzie uruchomiliśmy kolej metropolitalną na przestrzeni ostatnich miesięcy ruch wzrósł o 16 - 20%, to jest ogromna liczba – zaznacza wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

A czy Poznańską Koleją Metropolitalną będziemy mogli jeździć na podstawie karty PEKA (Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej), która umożliwia korzystanie również z tramwajów, autobusów czy Strefy Płatnego Parkowania w Poznaniu?

– Obecnie w pociągach Kolei Wielkopolskich uruchamianych w ramach PKM honorowana jest karta PEKA ale tylko z wykupionymi biletami okresowymi, które uprawniają do przejazdu pociągami Kolei Wielkopolskich w obrębie stacji mających w nazwie Poznań oraz Kiekrz (strefa A ZTM Poznań). Nie są honorowane pozostałe bilety obowiązujące w ZTM Poznań, czyli w zakresie płatności kartą PEKA za ilość przejechanych przystanków nie jest możliwa – tłumaczy Paweł Napieralski, Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Utrzymanie Kolei Wielkopolskich kosztuje Urząd Marszałkowski 180 mln zł. Przedsięwzięcie realizowane jest również przy dofinansowaniu miasta Poznań oraz samorządów, przez które przebiegają pociągi Kolei Wielkopolskich i Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Uruchomienie linii PKM2 do Kostrzyna będzie kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podpisanie dokumentów nie rodzi żadnych konsekwencji finansowych. Teraz porozumienia będą głosowane przez rady poszczególnych samorządów. Po ich akceptacji podpisane zostaną umowy. Następnym etapem będzie już uruchomienie połączeń kolejowych w systemie PKM na wymienionych liniach.

– Dzięki wspólnemu, solidarnemu podejściu do finansowania dodatkowych połączeń możliwe jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów ku zadowoleniu pasażerów. To zadowolenie jest tak duże, że na wielu odcinkach mamy kłopoty, aby obsłużyć zwiększające się potoki podróżnych. Samorząd województwa czeka na dostarczenie piętnastu sztuk nowoczesnych pociągów elektrycznych, a Koleje Wielkopolskie kończą zamówienie na zakup czterech nowych pociągów spalinowych – poinformował Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz 39 gmin i 10 powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, oparte na zasadzie solidaryzmu. Funkcjonowanie PKM obejmie obszar w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Wronki, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

Od grudnia, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy na 2020 rok pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mają dojeżdżać również do Gułtów i dalej do Wrześni.

Aktualny rozkład jazdy pociągów ze stacji Kostrzyn Wielkopolski oraz Gułtowy w kierunku Poznania i Wrześni można znaleźć w naszym serwisie na stronie: www.komunikacja.infokostrzyn.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Rozkład jazdy pociągów


Komentarze (4)

23-04-2019 13:19:19
Płonne nadzieje
Informacja z sesji. Można znaleźć w protokole z sesji (2016 r.) Są na stronie Urzędu Miejskiego.
22-04-2019 12:41:21
Bez nicku
A to ciekawe.Można gdzieś znaleźć informacje na ten temat?
21-04-2019 23:57:02
Płonne nadzieje
Burmistrz miał możliwość zakupu działki przy dworcu PKP i przejąć budynek za przysłowiową złotówkę, ale nie skorzystał. Który to już raz?
21-04-2019 16:31:50
Bez nicku
Mam nadzieję że teraz oferta będzie lepsza, szczególnie od rana.Niestety estetyka naszej stacji pozostawia do życzenia.Klawiszujace płyty krawędziowe,krzywa kostka brukowa i zaniedbany przejście pod tunelem świadczy jak najgorzej o PLK,a pośrednio wpływa ujemnie na odbiór naszego miasta u podróżnych.Jest to zadanie na przyszłość.Myślę że warto byłoby pomyśleć o przejęciu budynków stacyjnych przez miasto,głównemu budynkowi potrzebne jest porządne mycie,a dwum pozostałym remont i komunalizacją.Nad ciągami pieszymi należy też pomyśleć w obrębie stacji,bo są nielogiczne
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: